عده‌ای بر این باور هستند که وقت گذاشتن برای تفریح کار بیهوده‌ای است مثلاً اختصاص دادن زمانی برای سینما رفتند، بازی کردن، پارک رفتن و…  تنها زمان مفید آن‌ها را از بین می‌برد درحالی‌که می‌توانند در این زمان کارهای مفیدتری انجام دهند.

درحالی‌که عده کمی مانندِ این افراد دیدگاهی تا این حد افراطی دارند اشخاص زیادی از پا درمی‌آیند تحت فشار روانی قرار می‌گیرند و دچار خستگی مفرط می شود چون بیشتر از حد توانشان کار می کنند و چون خیال می‌کنند با ۲۴ ساعت کار کردن می‌توانند پیشرفته خیلی زیادی کنند. این اشخاص باور دارند که هدف زندگی سخت کار کردن،  پیروز شدن،  پیش رفتن، و رقابت و موفقیت به هر بهایی است. اما برخی از این افراد مفید و پربازده پا را از این فراتر می نهند وقت تلف کردن را گناه می‌دانند و تا حدودی هر شکلی از تفریح و سرگرمی را با تنبلی و راحت طلبی یکسان می‌بینند.

برای آنها تفریح و سرگرمی بی حاصل است بیشتر مردم علاوه بر اینکه باور دارند تفریح بی فایده است همچنین معتقدند که این مسئله توجه شان را از هدف نهایی کارشان که به دست آوردن امنیت مالی و شرایط شغلی خوب است من حرف می‌کنند البته پس‌انداز کردن برای سال‌های طلایی بازنشستگی عملی  عاقلانه است اما به تعویق انداختن رضایت و خوشحالی هم ممکن است مشکلاتی داشته باشد عده‌ای از مردم قبل از  بازنشستگی‌شان نمی‌میرند و برخی آن‌قدر مریض می‌شوند که نمی‌توانند از حاصل سال‌ها دسترنج خود لذت ببرند عده‌ای دیگر هم علیرغم سال‌ها کار سخت ممکن است کمتر از آنچه مدنظر داشتند به دست آورند به علاوه بیشتر باز نشسته ها خیلی از زندگی لذت نمی برند چون نمی دانند چطور باید از زندگی لذت ببرند عاشقان به کار در تمام طول زندگی شان اوقات فراغت نداشته اند فعالیت های تفریحی را انجام نداده اند و خودشان علاقه و شور هیجانی را که ارزش دنبال کردن داشته باشد نمی  یابند.

چون کار و تفریح برای زندگی سالم ضروری است باید تعادلی بین آنها برقرار کنید اگر از زیاد کار کردن لذت می برید زیاد کار کنید.

اما مطمئن شوید که برای جلوگیری از فشار روانی و تحلیل رفتن، زمان کافی برای احیا و تجدید قوای خودتان هدر می دهید گهگاهی تفریح کردن شما را سرحال و بشاش می کند .

بیشتر مطالعات روان شناسی نشان داده است که تمرین فاصله دار( مانند فعالیت های تفریحی همراه با کار) در واقع کیفیت و بازدهی کارتان را افزایش میدهد. تفریح و سرگرمی باطری هایتان را دوباره شارژ می کنند و شما را قادر می سازد که بهتر تمرکز کنید و به گونه ای موثر تر به فعالیت بپردازید.

تنها  عده کمی می توانند بدون داشتن ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت  بیشتر از چند ساعت تمرکزشان را حفظ کنند. در واقع شخصی که به مدت هشت ساعت بی وقفه کار می کند به طور معمول کمتر از کسی که هر ۱ ساعت یا بیشتر وقفه ای ۱۰ دقیقه ای به کارش می دهد( و بنابرین کمتر از ۷ ساعت کار می کند) بازدهی دارد.

کار مستمر و بدون استراحت کارایی شما را تضعیف می کند. وقتی برای استراحت وقفه ای در کار ایجاد می کنید مهم است که خودتان را درگیر فعالیتی که با کاری که انجام می دادید متفاوت باشد. یعنی اگر کارتان نوشتن مقاله یا خواندن مطالب تحصیلی بوده است رجوع کردن به روز نامه یا حتی کتاب های فکاهی برای کسب آرامش در قیاس با فعالیت های غیر خواندنی مانند قدم زدند یا تلفن به یک دوست کمتر احیا کننده خواهد بود.

به یاد داشته باشید اگر تفریح و سرگرمی را وارد زندگی روزانه تان نکنید ممکن است کار بیشتر ولی دست آورد کمتری داشته باشید.

 پادزهر ها:

 تلقین های اصلاحی

– اشخاص برای شارژ باتری های شان به تفریح نیاز دارند

– من شایسته داشتن تفریح و سرگرمی در زندگیم هستم

– مدام کار کردن و تفریح نداشتن برای هیچ کس خوب نیست

– کار زیاد ممکن است بازده کمتری بدهد

– بهتر است برای زندگی کار کنی  نه برای اینکه برای کار زندگی کنی

– اگر در زندگی هم  تفریح داشته  باشم نتایج بیشتری به دست می آورم

– تفریح و سرگرمی و وقت تلف کردن نیست

– اگر امروز لذت نبرم فردا شاید خیلی دیر باشد

  موضوع: روانشناسی, سبک زندگی | برچسب ها : ,
   تاريخ:۹۵/۰۳/۷   ساعت:۴:۴۲ بعد از ظهر نظر بدهيد

پست هاي مرتبط

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی