نصب Word
اجرای برنامه Word
استفاده از آیكون میانبر برای برنامه Word
استفاده از دكمه‌های نوار انتخاب ابزار Word
كار با منو‌ها
كار با كلید‌های میانبر در صفحه كلید
تایپ متن
تركیب و یا تقسیم كردن پاراگراف‌ها
نمای Print Layout
نمای Normal
نمای Full Screen
اعمال قالب بندی پاراگراف
تایپ متن در جدول
اضافه كردن و حذف كردن ردیف‌ها و ستون‌ها در جدول
ادغام یا تقسیم خانه‌های جدول
تغییر اندازه ستون‌ها، ردیف‌ها، و كل جدول
و. . .
Word

برنامه Word بخشی از برنامه Office ( محصول شركت مایكروسافت) می‌باشد. این برنامه برای كارهای تجاری و اداری بسیار مناسب است سایر اجزاء تشكیل دهنده Office عبارتند از برنامه‌های Excel كه نوعی برنامه صفحه گسترده (Spread Sheet) می‌باشد و Power point كه برنامه مخصوص ارائه و نمایش خدمات یا محصولات می‌باشد. بسته به نگارشی از Office كه تهیه می‌كند، ممكن است برنامهOutlook در رابطه با پست الكترونیكی و نمونه ای از برنامه‌های پایگاه داده‌ها (Data Base) به نام Access در اختیار داشته باشید، كه برای مدیریت اطلاعات شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این ممكن است، برنامه‌های دیگری نیز ضمیمه آن شده باشد به تمامی این برنامه‌ها با یكدیگر همخوانی دارند، به طوری كه می‌توان آنها را در تركیب با یكدیگر مورد استفاده قرار داد.

هدف از طراحی برنامهWord چیست ؟
هدف اصلی كمك به تایپ، مرور، قالب بندی متن است. این برنامه برای رسیدن به این هدف شامل مجموعه ابزارهای بسیار كاملی است كه به كمك آنها بتوانید سند‌ها را به هر صورتی كه بتوان تصور كرد ایجاد كنید. به این ترتیب می‌توانید هر نوع سند متن، از نامه‌های ابتدایی یا یادداشت گرفته، تا سند‌های بسیار پیچیده مانند گزارشها، روزنامه‌ها و خبرنامه‌ها، بروشورها، شرح حال، ادغام پستی، پاكت، برچسب‌های پستی را ایجاد كنید. حتی می‌توانید پیغامهای پست الكترونیكی، با طراحی صفحات وب را نیز با استفاده از برنامه Word انجام دهیم.

نصب Word

برای شروع روند “راه اندازی اولیه” ابتدا دیسك فشرده (CD) مربوطه به برنامه Office را در درایو CD-ROM قرار دهید، پیغامهایی كه در كادر مكالمهMicrosoft Office ظاهر می‌شوند، را دنبال كنید. پس دكمهInstall Now ( یا دكمه( Up grade New را كلیك كنید. به این ترتیب روش نصب استاندارد اجرا خواهد شد.
اگر برنامه Word را به صورت برنامه منفرد خریداری كرده‌اید، CD مربوط به Word را در درایو CD-ROM قرار دهید، و هنگامی كه كادر مكالمه Microsoft Office Setup ظاهر شد، دكمه Install Now را كلیك كنید.

ترفند : اگر با این كار كادر مكالمه Setup مربوط به برنامه‌های Office و Word به صورت خودكار ظاهر شد، برای شروع روند، نصب می‌توانید بعد از ظاهر كردن محتویات CD برنامه Office و یا برنامه Word در Windows Explorer، فایل Setup. exe را به صورت مضاعف كلیك كنید.

اجرای برنامه Word

وقتی می‌خواهید سند جدیدی را در برنامه Word باز كنید و یا كار خود را بر روی یكی از سندهای موجود ادامه دهید، باید ابتدا یك پنجره Word را باز كنید. برای این كار 5 روش وجود دارد. برای اینكه یكی از آنها را بسته به شرایط خود انتخاب كنید، باید تمام روشهای مزبور را امتحان كرده باشید.

كار عملی : كار با منوی Start

1- دكمه Start در گوشه پایین و چپ نوار وظیفه ( Taskbar) را كلیك كنید.
2- با اشاره گر ماوس، به گزینه Programs اشاره كنید.
3- می‌توانید در منوی Program دستور Microsoft Word را كلیك كنید.

استفاده از آیكون میانبر برای برنامه Word

اگر آیكون میانبری برای برنامه Word ایجاد نكرده، و می‌خواهید اینكار را انجام دهید. مرحله زیر را دنبال كنید :
1- دكمه Start را كلیك كنید.
2- به اشاره گر ماوس، به گزینه Programs اشاره كنید.
3- با اشاره گر ماوس به آیتم Microsoft Word اشاره كنید.
4- در حالی كه آیتم Microsoft Word را بیرون می‌كشید، و در میز كار گرافیكی قرار می‌دهید، كلید Ctrl را پایین نگه دارید. هنگامی كه این كار را انجام می‌دهید در كنار آیكون مزبور علامت مثبتی (+) ظاهر می‌شود و نشان دهنده این است كه با این كار آیتم موجود در منو را كپی خواهید كرد.
5- بعد از رها كردن كلید ماوس، كلید Ctrl را رها كنید.
6- با این كار آیكون میانبری برای برنامه Word بر روی میز كار گرافیكی ظاهر خواهد شد.

ترفند: برای حذف آیكون میانبر برنامه Word ابتدا آن را با استفاده از كلید سمت راست ماوس كلیك كنید. سپس دستور Delete را از منوی میانبری كه ظاهر می‌شود. انتخاب كنید، با این كار فقط آیكون میانبر حذف می‌شود و برنامه Word حذف نمی شود.

استفاده از دكمه‌های نوار انتخاب ابزار Word

بسته به سطحی كه برای نصب برنامه Office انتخاب كرده باشید، ممكن است نوار میانبرهای Office را نیز در پنجره میز كار گرافیكی مشاهده كنید. در این حالت می‌توانید برای اجرای برنامه، دكمه Word در نوار میانبر Office را كلیك كنید.

ترفند : در ویندوز 98 و برنامه Word هر بار كه به یكی از دكمه‌های نوار انتخاب ابزار اشاره كنید، نوعی كادر توضیح (Screen Tip) ظاهر می‌شود، كه نام دكمه مزبور را ظاهر خواهد كرد.

كار عملی : اضافه كردن دكمه Word به یكی از نوارهای انتخاب ابزار

1- دكمه Start را كلیك كنید.
2- برای ظاهر شدن منوی Programs، اشاره گر را بر روی آیكون Program قرار دهید.
3- اشاره گر را بر روی منوی Microsoft Word قرار دهید.
4- در حالی كه آیتم Microsoft Word را بیرون می‌كشید، دور میز كار گرافیكی قرار می‌دهید، كلید Ctrl را پایین نگه دارید. هنگامی كه این كار را انجام می‌دهید. در كنار آیكون مزبور علامت مثبتی (+) ظاهر می‌شود، و نشان دهنده این است كه با این كار آیتم موجود در منو را كپی خواهید كرد.
5- آیكون مزبور را بر روی نقطه مورد نظر خود در نوار انتخاب ابزار بكشید. در محلی كه دكمه Word قرار خواهد گرفت، میله سیاه رنگی به شكل I ظاهر می‌شود.
6- هنگامی كه میله مزبور در محل صحیحی قرار گرفت، ابتدا كلید ماوس و سپس كلید Ctrl را رها كنید.
7- با این كار دكمه Word در نوار انتخاب ابزار ظاهر خواهد شد.

ترفند : برای حذف دكمه Word، ابتدا آن را با استفاده از كلید سمت راست ماوس كلیك كنید. سپس از منوی میانبری كه ظاهر می‌شود، دستور Delete را انتخاب كنید. با این كار فقط دكمه Word حذف می‌شود، و برنامه Word همچنان باقی خواهد ماند.

خارج شدن از برنامه Word
بعد از اینكه كارتان با سند Word به پایان رسید، باید پنجره Word را ببندید. برای بستن سند Word، می‌توانید یكی از روشهای زیر را مورد استفاده قرار دهید :
1- دستورهای File و سپس Exit را انتخاب كنید.
2- دكمه Close كه در گوشه بالا و راست تصویر قرار دارد، را كلیك كنید.
3- دستورهای File سپس Close را انتخاب كنید.

عنصرهای موجود در پنجره Word

نوار عنوان : نوار عنوان در هر برنامه تحت ویندوز نام برنامه مزبور را نشان می‌دهد، كه در این مورد Microsof Word می‌باشد. همچنین نام سندی كه باز شده است، نیز در نوار عنوان ظاهر خواهد شد. همچنین می‌توانید نوار عنوان را برای جا بجا كردن پنجره Word، یا تغییر اندازه آن به حداكثر یا حداقل اندازه ممكن، مورد استفاده قرار دهید. وقتی پنجره Word فعال باشد، نوار عنوان رنگی خواهد بود و وقتی پنجره دیگری فعال باشد، نوار عنوان به رنگ خاكستری تبدیل خواهد شد.

نوار منو : نوار منو حاوی مجموعه ای از منو‌ها می‌باشد، كه به سمت پایین باز می‌شوند و برای صادر كردن دستورها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

نوار‌های انتخاب ابزار : نوار‌های انتخاب ابزار حاوی دكمه‌هایی هستند كه برای صادر كردن دستور می‌توانید آنها را كلیك كنید.

خط كشها : خط كشهای افقی. عمودی موقعیت شما در صفحه متن را نشان می‌دهند. ناحیه خاكستری كه در انتهای هر كدام از خط كشها وجود دارد، نشان دهنده حاشیه كاغذ می‌باشد. برای ایجاد بعضی از تغییرات مربوط به قالب بندی متن، می‌توانید از خط كشها استفاده كنید (مثلاً برای فاصله گذاری، تو رفتگی‌ها و حاشیه را می‌توان نام برد.

ناحیه متن : در این ناحیه می‌توانید متن مورد نظر خود را وارد كنید.

دكمه‌های View : برای رفتن به نماهای مختلف می‌توانید این دكمه را مورد استفاده قرار دهید.

نوار وضعیت : نوار وضعیت اطلاعاتی را در مورد وضعیت فعلی سند ارائه می‌كند در سمت چپ آن شماره صفحه و تعداد كل صفحه‌ها ظاهر می‌شود.

نوار‌های پیمایش : كه به دو صور افقی و عمودی این امكان را برایتان فراهم می‌كنند كه بتوانید بخشهای مختلفی از سند را در ناحیه قابل مشاهده صفحه نمایش قرار دهید.

دكمه‌های كنترل كننده : این دكمه‌ها امكان كنترل پنجره Word را برایتان فراهم می‌كنند.

كار با منو‌ها

برای باز شدن منو، نام آن را در نوار منو كلیك كنید. سپس یكی از دستورهای ارائه شده در منو را كلیك كنید، تا برنامه Word آن را اجرا كند. اگر می‌خواهید بدون صادر كردن دستور منویی را ببندید، ناحیه ای خارج از منو ( در ناحیه متن ) را كلیك كنید. در كنار بعضی از دستورها (مانند دستورهایی كه در منوی Format مشاهده كنید )، چند نقطه (. . . ) قرار دارد. نقطه‌های مزبور نشان دهنده این هستند كه در صورت صادر كردن این دستور‌ها، كادر مكالمه ای باز خواهد شد. با استفاده از این كادرهای مكالمه اطلاعات بیشتری را برای برنامه Word مشخص می‌كنید، كه باید هنگام اجرای دستورها آنها را در نظر بگیرید. اگر بعد از دستوری نقطه‌های مزبور وجود نداشته باشند، بلافاصله بعد از كلیك كردن آن، دستور مورد نظر اجرا خواهد شد. اگر مثلث كوچكی در سمت چپ دستور قرار داشته باشد، نشان دهنده این است كه منوهای كوچكتری به صورت متسلسل از این دستور ایجاد می‌شوند. برای نشان دادن منوهایی كه زیر گروه منوهای اصلی می‌باشند، دستور مزبور را كلیك كنید.
در سمت راست بسیاری از دستورها تركیب كلیدهای میانبر مربوطه نیز ظاهر می‌شود. مثلا در منوی Edit در سمت راست دستور Select All تركیب Ctrl +A را به عنوان كلیدهای میانبر مشاهده می‌كنید. در این صورت برای اجرای دستور مزبور می‌توانید كلیدهای میانبر را فشار دهید.

استفاده از صفحه كلید برای صادر كردن دستورهای موجود در منوها
برای صادر كردن دستورهای موجود در منو‌ها، به جای ماوس، از صفحه كلید استفاده كنید. برای اینكه منویی باز شود، باید ابتدا كلید Alt، و سپس كلید حرفی از منوی مورد نظر كه زیر آن خط كشیده شده است، را فشار دهید. مثلا برای باز شدن منوی Format، باید تركیب كلید‌های Alt +O، را فشار دهید (در این مورد فرقی نمی كند كه در حال تایپ كردن حروف بزرگ یا حروف كوچك باشید). بعد از ظاهر شدن منو، كلید مربوط به حرفی از دستور مورد نظر كه در زیر آن خط كشیده شده است، را فشار دهید. مثلا برای صادر كردن دستور Paragraph در منوی Format، باید كلید P را فشار دهید. برای اینكه بدون صادر كردن دستور منویی را ببندید، كلید Alt را فشار دهید.

كار با منوهای اختصاصی
در برنامه Word فرض بر این است كه می‌خواهید ” منو‌های اختصاصی” را مورد استفاده قرار دهید. وقتی این ویژگی فعال باشد، در صورت كلیك كردن نام هر منو، فهرست كوتاهی ظاهر می‌شود. این فهرست فقط حاوی دستورهایی است، كه به صورت مكرر مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این ترتیب از شلوغی بیش از حد منو جلوگیری می‌شوند، و پیدا كردن دستورهایی كه زیاد مورد استفاده قرار می‌دهید، برایتان آسان تر خواهد شد.
در این حالت اگر بخواهید دستوری را مورد استفاده قرار دهید، كه در فهرست كوتاه مزبور وجود ندارد، باید یكی از روشهای زیر را برای گسترش دادن منو، و ظاهر شدن تمام دستورهای موجود مورد استفاده قرار دهید :

* نام منو را به صورت مضاعف كلیك كنید.
* پیكان رو به پایینی كه در انتهای منو ظاهر می‌شود، را كلیك كنید.
* ماوس را چند ثانیه بر روی منو نگه دارید.
در این حالت اگر بعد از ظاهر كردن تمام دستورهای پنهان، دستور جدیدی را كلیك كنید، دستور مزبور نیز به فهرست منوی اختصاصی اضافه خواهد شد. به همین ترتیب اگر دستوری را در منوی اختصاصی به مدت زیادی مورد استفاده قرار ندهید، برنامه Word آن را از فهرست حذف خواهد كرد.

ترفند : اگر می‌خواهید دوباره مجموعه دستورهای تعریف شده را به منوی اختصاصی بازگردانید، باید بعد از انتخاب دستورهای
ToolCustomize، دكمه Options را كلیك كنید. در این حالت بعد از كلیك كردن دكمه‌های My Usage و Yes، دكمه Close را كلیك كنید.

كار عملی : غیر فعال كردن قابلیت ” منوی اختصاصی ”

1- برای ظاهر شدن كادر مكالمه Customize گزینه‌های ToolCustomize را انتخاب كنید.
2- دكمه Options را كلیك كنید.
3- كادر تایید Menus Show Recently Used Commands First را كلیك كنید، تا از حالت تایید شده خارج شود.
4- دكمه Close را كلیك كنید.
كلیك راست برای ظاهر كردن منوهای شناور

علاوه بر منوهایی كه در قسمت بالای پنجره Word قرار دارند، و رو به پایین باز می‌شوند، می‌توانید از منوهای شناور ( یا منوهای میانبر ) نیز استفاده كنید ( گاهی به آنها منوی Context نیز می‌گویند). در صورتی كه كلید سمت راست ماوس را كلیك كنید، این منو ظاهر می‌شود. بسته به اینكه هنگام كلیك كردن كلید سمت راست ماوس، در كدام قسمت از صفحه نمایش قرار داشته باشید، محتویات منوهای میانبر متفاوت خواهد بود.

كار با نوارهای انتخاب ابزار

برای بسیاری از افراد، سریعترین راه برای صادر كردن دستور از طریق نوارهای انتخاب ابزار می‌باشد. در برنامه Word به طور كلی 16 نوار انتخاب ابزار ارائه شده است. طبق تعریف فقط 2 نوار انتخاب ابزار ظاهر می‌شود، كه عبارتند از نوار انتخاب ابزار Standard و نوار انتخاب ابزار Formatting. نوار انتخاب ابزار Standard حاوی دكمه‌هایی است كه برای مدیریت كار با فایل‌ها مفید واقع می‌شوند ( مانند باز كردن، ذخیره كردن، و چاپ سند‌ها، و یا اجرای برنامه ). نوار انتخاب ابزار Formatting حاوی دكمه‌هایی برای كارهای متدوال در قالب بندی متن می‌باشد، كه مواردی مانند تغییر نوع، اندازه قلم، و یا اضافه كردن ویژگی‌های دیگری مانند حروف پر رنگ (Bold)، مایل (Italic)، و زیر خط به متن را شامل می‌شود.

ظاهر كردن و نا پدید كردن نوارهای انتخاب ابزار

14 نوار انتخاب ابزار دیگر كه طبق تعریف ظاهر نمی شوند، می‌توانند در مورد هر كاری كه می‌خواهید در برنامه Word انجام دهید، به شما كمك كنند. مثلا نوار انتخاب ابزار Tables and Borders حاوی دكمه‌هایی برای ایجاد و قالب بندی جدولها می‌باشد. نوار انتخاب ابزار Reviewing حاوی دكمه ای است كه در ویرایش سندهایی كه توسط فرد دیگری ایجاد شده است، مفید واقع می‌شوند. بعضی از این نوارهای انتخاب ابزار در صورت نیاز به صورت خودكار ظاهر می‌شوند. اما در صورت تمایل هر زمانی كه بخواهید می‌توانید هر كدام از نوارهای انتخاب ابزار را به صورت « دستی » ظاهر كنید. همچنین می‌توانید نوار انتخاب ابزاری كه هیچگاه مورد استفاده قرار نمی دهید، را ناپدید كنید، تا فضای بیشتری در پنجره Word باز شود. برای ظاهر كردن یا ناپدید كردن نوار انتخاب ابزار، دستورهای View / Toolbar را انتخاب كنید. در كنار آن دسته از نوارهای انتخاب ابزار كه در حال حاضر ظاهر شده اند، علامت تایید وجود دارد. نوارهای انتخاب ابزاری كه در حال حاضر قابل مشاهده نیستند، فاقد علامت تایید می‌باشد. برای ظاهر كردن یا ناپدید كردن نوار انتخاب ابزار مورد نظر خود، آن را كلیك كنید.

نكته : همچنین می‌توانید یكی از نوارهای انتخاب ابزار موجود را با استفاده از كلید سمت راست ماوس كلیك كنید. سپس از منوی میانبری كه ظاهر می‌شود، برای ظاهر كردن یا ناپدید كردن نوارهای انتخاب ابزار مورد نظر خود استفاده كنید.
دسترسی به دكمه‌هایی از نوار انتخاب ابزار كه قابل مشاهده نمی‌باشند.

اگر می‌خواهید دكمه ای از نوار انتخاب ابزار را كلیك كنید، كه در حال حاضر قابل مشاهده نیست، باید پیكان More Buttons در سمت راست ( یا پایین ) نوار انتخاب ابزار ظاهر می‌شود، را كلیك كنید. به این ترتیب فهرستی از تمام دكمه‌هایی كه قابل مشاهده نیستند، ظاهر خواهد شد. دكمه ای كه می‌خواهید مورد استفاده قرار دهید، را كلیك كنید. با این كار برنامه Word بلافاصله آن را از فهرست More Buttons حذف می‌كند، و در ناحیه قابل مشاهده صفحه نمایش قرار می‌دهد.
نكته : اگر می‌خواهید دوباره مجموعه تعریف شده دكمه‌های نوار انتخاب ابزار را به آن بازگردانید، بعد از انتخاب دستورهای Tool Customize، دكمه Options را كلیك كنید. در این حالت بعد از كلیك كردن دكمهReset My Usage Data، دكمه Close را كلیك كنید.

حذف یا اضافه كردن دكمه‌های نوار انتخاب ابزار

برای این كار بعد از كلیك كردن پیكان More Buttons كه در سمت راست ( یا پایین) نوار انتخاب ابزار ظاهر می‌شود، دستور
Add or Remove Buttons را كلیك كنید. دكمه‌هایی كه علامت تایید در كنار آنها قرار نداشته باشد، در نوار انتخاب ابزار وجود ندارند. در كنار دكمه‌های موجود در نوار انتخاب ابزار علامت تایید وجود دارد. دكمه‌هایی كه می‌خواهید به نوار انتخاب ابزار اضافه شوند، و یا از آن حذف شوند، را كلیك كنید.

نكته : اگر نوار انتخاب ابزاری را بیش از حد شلوغ كردید، و می‌خواهید آن را به وضعیتی كه هنگام نصب برنامه Word قرار داشت، بازگردانید، بعد از كلیك كردن دستورهای Remove Buttons More Buttons Add دكمه Reset Toolbar را كلیك كنید.

جا به جا كردن نوار‌های انتخاب ابزار در پنجره Word

برای جدا كردن نوار‌های انتخاب ابزار Standard و Formatting، قرار دادن آنها در ردیف‌های مجزا، بعد از انتخاب دستورهای Tools Customize دكمهOptions را كلیك كنید. سپس كادر تایید Standard And Formatting Toolbar Share One Row را كلیك كنید. بعد از این كار دكمه Close را كلیك كنید.

جا به جا كردن دكمه‌ها در نوار انتخاب ابزار

در صورت تمایل می‌توانید ترتیب قرار گرفتن دكمه‌ها در نوار انتخاب ابزار را تغییر دهید. برای جا به جا كردن دكمه مورد نظر خود، بعد از اینكه اشاره گر ماوس را بر روی آن قرار دادید، در حالی كه كلید Alt را پایین نگه داشته اید، آن را به موقعیت مورد نظر خود بكشید. در حین انجام این كار میله ای به شكل I به آیكون دكمه مزبور متصل می‌شود، و نشان می‌دهد كه در صورت رها شدن كلید ماوس، دكمه مزبور در چه موقعیتی قرار خواهد گرفت. وقتی میله مزبور در موقعیت مناسبی قرار گرفت، ابتدا كلید Alt، و سپس كلید ماوس را رها كنید.

كار با كلید‌های میانبر در صفحه كلید

بسیاری از دستورهای كلیدهای میانبری نیز در صفحه كلید دارند، كه می‌توانید به جای كار با منوها یا نوارهای انتخاب ابزار، آنها را مورد استفاده قرار دهید. بعضی از این كلیدهای میانبر در سمت راست دستورهای موجود در منوها نوشته شده اند. مثلا در سمت راست دستور Open در منوی File، تركیب كلید‌های میانبر Ctrl + O ظاهر می‌شود.

كار با دكمه‌های كنترل كننده

دكمه‌های كنترل كننده در گوشه بالا و راست پنجرهWord قرار می‌گیرند. عملكرد این كلید‌ها مانند كلید‌های مشابه در سایر برنامه‌های تحت ویندوز می‌باشد. برای اینكه Word به صورت موقت ناپدید شود، دكمه Minimize را كلیك كنید. به این ترتیب فقط دكمه آن در نوار وظیفه باقی خواهد ماند. برای اینكه پنجره Word دوباره ظاهر شود، دكمه آن را در نوار وظیفه كلیك كنید. اگر می‌خواهید پنجره Word تمام میز كار گرافیكی را بپوشاند، دكمه Maximize را كلیك كنید.
وقتی پنجره Word به حداكثر اندازه ممكن برسد، دكمه Maximize به دكمه Restore تبدیل می‌شود. دكمه Close كه در سمت راست دكمه Maximize / Restore قرار دارد، پنجره Word را می‌بندد. اگر فقط یك پنجره Word را باز كرده باشید، دكمه Close دیگری نیز در زیر اولین دكمه Close ظاهر می‌شود. در صورتی كه دكمه پایینی را كلیك كنید، فقط سند بسته می‌شود، اما پنجره Word همچنان باز می‌ماند.

جا به جا كردن و تغییر اندازه پنجره

اگر پنجره Word در حداكثر اندازه خود قرار نداشته باشد، می‌توانید آن را در میز كار گرافیكی ویندوز جا به جا كنید، یا اندازه آن را تغییر دهید. برای جا به جا كردن پنجره Word، ابتدا اشاره گر را بر روی نوار عنوان آن قرار دهید. سپس پنجره را به موقعیت دیگری بكشید، و در نهایت كلید ماوس را رها كنید.
تایپ متن

وقتی برنامه Word را اجرا می‌كنید، سندی خالی ارائه می‌شود، كه می‌توانید متن مورد نظر خود را به طور مستقیم به آن وارد كنید. برنامه Word پیش فرض‌هایی در رابطه با شكل ظاهری سند در نظر دارد. بنابر این در ابتدا لازم نیست نگران قالب بندی سند مورد نظر باشید، مگر اینكه بخواهید تنظیم‌های تعریف شده را تغییر دهید. مهم ترین تنظیم‌های مزبور عبارتند از :

* ابعاد11 × 5/8 اینچ برای كاغذ.
* حاشیه ای به ضخامت 1 اینچ در بالا و پایین صفحه، و25 /1 اینچ در كناره‌های راست و چپ آن.
* فاصله خالی منفرد.
* قلم Times New Roman پوینت 12.
تایپ پاراگرافها و ایجاد خطهای خالی

كلید موفقیت در تجربه تایپ متن این است كه بدانید چه زمانی باید كلید Enter را فشار دهید. برای تایپ متنهایی كه از پاراگرافهای مختلف تشكیل شده اند، قواعد زیر را دنبال كنید :
* وقتی متن به كناره راست صفحه می‌رسد ( در مورد متنهای لاتین. م ) بدون انجام دادن كارهای اضافه، فقط به تایپ متن ادامه دهید. وقتی برنامه Word نتواند متنی را در یك خط جای دهد، به صورت خودكار آن را در خط بعدی قرار می‌دهد. در وسط پاراگراف نباید با رسیدن به انتهای خط كلید Enter را فشار دهید.
* وقتی به انتهای پاراگراف می‌رسید، باید كلید Enter را فشار دهید. با این كار نقطه درج ( مكان نما ) در خط بعدی قرار خواهد گرفت.
اخطار : اگر به صورت اشتباه كلید Enter را وسط خطهای پاراگراف فشار دهید، شكستگیهای خط هنگام اضافه كردن یا حذف متن خود را نشان خواهند داد. اگر خطهایی در پاراگراف نسبت به آنچه كه انتظار می‌روند كوچكتر باشند ( كه نشان دهنده فشار دادن كلید Enter به صورت نا به جا می‌باشد )، باید دستورهای بخش « مشاهده علامتهای Tab و Space در پاراگرافها » را اجرا كنید. به این ترتیب می‌توانید علامت‌های نا به جای موجود در پاراگراف را بیابید، و آنها را حذف كنید.

نكته : وقتی كلید Enter را فشار می‌دهید، در واقع نوعی كاراكتر نا مرئی به نام « علامت پاراگراف » (Paragraph Mark) را در صفحه قرار می‌دهید، كه انتهای پاراگراف را برای برنامه Word مشخص می‌كند. تعریف پاراگراف برای برنامه Word ممكن است كمی با تعریفی كه شما از پاراگراف دارید، تفاوت داشته باشد. برنامه Word تمام متنی كه تا قبل از رسیدن به علامت پاراگراف قرار دارد، را به عنوان یك پاراگراف در نظر می‌گیرد. بنابراین از نقطه نظر برنامه Word خطهای خالی، خط‌های كوتاه در متن ( مانند سر فصلها، یا خطهای آدرس )، همگی پاراگرافهای مجزایی به شمار می‌آیند.
برای اینكه بین پاراگرافهایتان خطهای خالی قرار گیرد، بین پاراگرافها كلید Enter را دو بار فشار دهید. اولین بار كه آن را فشار می‌دهید. پاراگرافی كه مشغول تایپ آن می‌باشید را پایان می‌دهد، و دومین بار ك خط خالی ایجاد می‌كند. اگر به چندین خط خالی احتیاج دارید، فقط كافی است چندین بار كلید Enter را فشار دهید. اگر كلید Enter را فشار دهید. اكر كلید Enter را بیش از مقدار لازم فشار داده اید، و می‌خواهید خطهای خالی را پاك كنید، كلید Backspace را فشار دهید.

مشاهده علامتهای Tab و Space در پاراگرافها

هنگام تایپ متن گاهی لازم می‌شود آن را از نظر فشار دادن اشتباهی كلید Enter در وسط پاراگراف، و یا فشار دادن نا به جای آن در بین 2 پاراگراف مورد بررسی قرار دهید. برای حل این معما می‌توانید از ویژگی Show / Hide در برنامه Word استفاده كنید. برای فعال كردن ویژگی مزبور، دكمه Show / Hide در نوار انتخاب ابزار Formatting را كلیك كنید. (به جای این كار می‌توانید كلیدهای Ctrl + Shift + * را فشار دهید ). این كلید از نوع « دو حالته » می‌باشد. یعنی وقتی آن را كلیك كنید، فعال می‌شود، و اگر دوباره آن را كلیك كنید، غیر فعال خواهد شد.
در ویژگی Show / Hide از سمبل خاصی برای علامی پاراگراف استفاده می‌شود، تا نشان دهد كه در چه قسمتهایی كلید Enter فشار داده شده است. برای نشان دادن محلی كه كلید Tab فشار داده شده، از پیكانی كه به سمت راست اشاره می‌كند، استفاده شده است. همچنین برای نشان دادن محلهایی كه كلید Spacebar فشار دا ده شده، از نقطه استفاده می‌شود.

تایپ كردن در صفحه بعد

هنگامی كه سندی را تایپ می‌كنید، برنامه Word تعداد خطهایی كه در یك صفحه جای می‌گیرند، را محاسبه می‌كند. وقتی صفحه پر شود، برنامه Word به صورت خودكار علامت « جداسازی صفحه‌ها » را در سند قرار می‌دهد، و كار را از ابتدای صفحه بعدی شروع می‌كند.

نكته : هنگامی كه متنی را اضافه یا حذف می‌كنید، برنامه Word به صورت خودكار محل قرار دادن علامت« جداسازی صفحه‌ها » را تعیین می‌كند، به طوری كه علامت مزبور همواره در محل صحیح قرار بگیرد. این نوع علامت « جداسازی صفحه‌ها » كه قابل تنظیم می‌باشد. به اصطلاح از نوع « قابل انعطاف» (Soft) می‌باشد ( كه به آن علامت خودكار برای جداسازی صفحه‌ها نیز می‌گویند).

هدایت نقطه درج با استفاده از ماوس

برای اینكه عمل هدایت را با استفاده از ماوس انجام دهید، فقط كافی است محلی كه برای نقطه درج در نظر گرفته اید، راكلیك كنید. اگر محل مزبور خارج از محدوده صفحه نمایش قرار دارد، برای پیمایش سند و رسیدن به نقطه مورد نظر باید از نوارهای پیمایش، یا دكمه Browse استفاده كنید.

كار با نوارهای پیمایش

برنامه Word یك نوار پیمایش عمودی در سمت راست پنجره Word، و یك نوار پیمایش افقی در زیر آن ارائه كرده است. نوار پیمایش عمودی را به میزان زیادی برای بالا و پایین رفتن در سند مورد استفاده قرار خواهید داد. اما طبق تعریف كل صفحه نمایش برنامه Word قابل مشاهده می‌باشد. بنابراین به ندرت موردی پیش می‌آید كه به استفاده از نوار پیمایش افقی نیاز پیدا كنید.

نكته : وقتی از نوار پیمایش برای پیمایش سندتان استفاده می‌كنید، تا زمانی كه بخش قابل مشاهده جدید را كلیك نكرده باشید، نقطه درج به آن قسمت منتقل نخواهد شد.

كار با دكمه‌های Browse

استفاده از كلیدهای Browse روش بسیار سریعی برای حركت ترتیبی در سند می‌باشد. شی‌ها ی زیادی وجود دارند، كه می‌توانید آنها را به عنوان نقطه مرجع برای جستجو در نظر بگیرید. در این میان می‌توان مواردی مانند سر فصلها، تصویرهای گرافیكی، و پانویسها را نام برد. همچنین به خاطر داشته باشید كه همواره می‌توانید شی مزبور را تغییر دهید. برای انجام جستجو باید از 3 كلید Browse كه در گوشه پایین و چپ پنجره Word قرار دارند، استفاده كنید.

هدایت نقطه درج با استفاده از صفحه كلید

در صورت تمایل می‌توانید فقط با استفاده از 4 كلید جهت دار در صفحه كلید، نقطه درج بر روی متن جا به جا كنید. اما در صورتی كه فقط كلیدهای مزبور را مورد استفاده قرار دهید، نمی توانید بر روی متن سریع حركت كنید.

ترفند : در مورد تكنیكهایی كه به 2 كلید احتیاج دارند، می‌توانید با پایین نگه داشتن كلید اول، و فشار دادن مكرر كلید دوم، عملكرد مورد نظر را تكرار كنید. مثلا برای اینكه نقطه درج كلمه به كلمه به سمت راست حركت كند، باید در حالی كه كلید Ctrl را پایین نگه داشته اید، كلید جهت دار رو به راست را به صورت مكرر فشار دهید.

كار عملی : رفتن به صفحه مورد نظر

1- برای ظاهر شدن كادر مكالمه Find and Replace دستورهای Edit / Go To را انتخاب كنید. سپس دكمه Go To را كلیك كنید.
2- شماره صفحه مورد نظر خود را در كادر متن Enter Page Number وارد كنید.
3- دكمه Go To را كلیك كنید ( یا كلید Enter را فشار دهید ). بااین كار برنامه Word به صفحه مورد نظرتان خواهد رفت.
4- در صورتی كه می‌خواهید به صفحه دیگری بروید، مرحله 2 و 3 را تكرار كنید. در غیر این صورت دكمه Close را كلیك كنید.

ذخیره كردن سند‌ها

تا زمانی كه مشغول تایپ سند می‌باشید، سند مزبور فقط در حافظه كامپیوتر قرار خواهد داشت. حافظه (RAM) محلی برای ذخیره سازی موقت داده‌ها می‌باشد. به عبارت دیگر عملكرد آن به وجود الكتریسیته بستگی دارد. با خاموش كردن كامپیوتر حافظه پاك می‌شود، و هر آنچه در آن باشد، از دست می‌رود. به همین دلیل باید سندهایتان را بر روی رسانه دیگری كه حافظه دائمی به شمار بیاید، مانند درایو دیسك سخت، دیسك‌های قابل حمل مانند دیسك‌های فلاپی یا دیسكت‌های Zip، و یا ( در صورتی كه به شبكه متصل هستید ) درایوی در شبكه كامپیوتری، ذخیره كنید.
ذخیره سازی سند برای اولین بار

تا زمانی كه سندی را برای اولین بار ذخیره نكرده باشید، نامی موقت مانند Document 2, Document 1 , یا Document 3 خواهد داشت. هنگام ذخیره كردن سند مزبور، نام مورد نظر خود را جایگزین آن خواهد كرد. در اینجا قواعدی كه باید در نامگذاری سند‌ها رعایت كنید، ارائه می‌شوند :

* نام سند می‌تواند تا 256 كاراكتر داشته باشد.
* می‌توان در نام سند از فاصله (Space) نیز استفاده كرد.
* در نام سند نمی توان كاراكتر‌های ;: ” ؟ > < و / را مورد استفاده قرار داد.
* نام سند به بزرگ یا كوچك بودن حروف حساس نیست.
* نام فایل باید در هر پوشه منحصر به فرد باشند.

كار عملی : ذخیره كردن سند برای اولین بار

1- دكمه Save در نوار انتخاب ابزار Standard را كلیك كنید ( به جای این كار می‌توانید دستورهای File / Save را انتخاب كنید ). از آنجا كه سند را برای اولین بار ذخیره می‌كنید، برنامه Word كادر مكالمه Save As را ظاهر خواهد كرد. به این ترتیب در واقع نام فایل، و محل ذخیره كردن آن را در خواست می‌كند.
2- محلی كه در كادر فهرست Save In ظاهر شده است، را مشاهده كنید.
3- پیكان رو به پایینی كه در سمت راست كادر فهرست Save In قرار دارد، را كلیك كنید. دراین هنگام می‌توانید درایوی كه می‌خواهید فایل در آن ذخیره شود، را كلیك كنید.
4- پوشه‌های ارائه شده در ناحیه اصلی كادر مكالمه را به صورت مضاعف كلیك كنید، و این كار را ادامه دهید، تا پوشه مورد نظرتان در كادر Save In ظاهر شود. اگر می‌خواهید به یكی از پوشه‌هایی بازگردید، كه در سطح بالاتر قرار دارند ( یعنی پوشه ای كه حاوی پوشه موجود در كادر Save In می‌باشد )، دكمه Up Open Level را كلیك كنید.
5_ نام فایل مورد نظر خو را در كادر متن File Name وارد كنید. برنامه Word به صورت خودكار پسوند doc. را به آن اضافه می‌كند ( بسته به اینكه سیستم عامل ویندوز را به چه صورتی پیكر بندی كرده باشید، ممكن است پسوند آن قابل مشاهده نباشد ).
6- دكمه Save را كلیك كنید.

به این ترتیب برنامه Word سندتان را ذخیره خواهد كرد. اگر Wordدر پوشه مورد نظر سند دیگری را با همان نام پیدا كند، كادر پیغامی ظاهر خواهد شد. در اینجا اگر دكمه Yes را كلیك كنید، برنامه Word فایل موجود را جایگزین فایل قبلی خواهد كرد. اگر فایلی را جایگزین فایل قبلی كنید، دیگر نمی توانید فایل قبلی را بازگردانید. اگر دكمه No را كلیك كنید، دوباره كادر مكالمه Save As ظاهر خواهد شد، و این امكان را برایتان فراهم می‌كند، كه نام، یا محل دیگری را برای فایل انتخاب كنید، تا بر روی فایل موجود نوشته نشود.

كار عملی : ذخیره كردن فایل با نام ( یا در محل ) جدید

1- فایل مورد نظر را باز كنید.
2- برای ظاهر شدن كادر مكالمه Save As، دستورهای File / Save As را انتخاب كنید.
3- اگر می‌خواهید فایل را در محل جدیدی ذخیره كنید، برنامه را به محل مورد نظر خود هدایت كنید، تا محل مزبور در كادر Save In ظاهر شود.
4- در صورت تمایل می‌توانید نام متفاوتی را در كادر متن File Name تایپ كنید.
5- دكمه Save را كلیك كنید.

كار عملی : باز كردن سند

1- دكمه Open در نوار انتخاب ابزار Standard را كلیك كنید. ( به جای این كار می‌توانید دستورهای File / Open را انتخاب كنید ). به این ترتیب كادر مكالمه Open ظاهر خواهد شد.
2- محل فایل در كادر Look In را بررسی كنید. اگر فایلی كه می‌خواهید باز كنید، در همان محل قرار داشته باشد، برای ادامه كار به مرحله 5 بروید. در غیر این صورت كار را از مرحله بعد دنبال كنید.
3- پیكان رو به پایینی كه در سمت راست كادر فهرست Look In قرار دارد، را كلیك كنید. سپس درایوی كه فایل مورد نظرتان در آن قرار دارد، را كلیك كنید. ( اگر می‌خواهید فایل از محلی در شبكه كامپیوتری تان باز شود، گزینه Neighborhood Network را انتخاب كنید. در این حالت ناحیه اصلی كادر مكالمه فهرستی از درایو‌ها و پوشه‌های قابل دسترس در شبكه را ظاهر می‌كند ).
4- پوشه‌های ارائه شده در ناحیه اصلی كادر مكالمه را به صورت مضاعف كلیك كنید، و این كار را ادامه دهید، تا پوشه مورد نظرتان در كادر Look In ظاهر شود. اگر می‌خواهید به یكی از پوشه‌هایی بازگردید، كه در سطح بالاتر قرار دارند، دكمه Up One Level را كلیك كنید.
5- نام فایل مورد نظر خود را به صورت مضاعف كلیك كنید، یا بعد از كلیك كردن آن، دكمه Open را كلیك كنید.

كار عملی : ایجاد میانبر برای پوشه‌ها یا سند‌ها

1- كادر مكالمه Save As یا Open را باز كنید. در ناحیه اصلی كادر مكالمه مزبور فایلی كه می‌خواهید میانبری برای آن ایجاد شود، را در حالت انتخاب شده قرار دهید.
2- دستورهای Tools /Add to Favorites را انتخاب كنید. این دستورها در قسمت بالای كادر مكالمه قرار دارند.
3= در صورت تمایل می‌توانید مرحله‌های 1و 2 را برای اضافه كردن میانبرهای دیگر تكرار كنید. سپس برای اینكه فایل ذخیره (یا باز ) نشود، دكمه Cancel را كلیك كنید.
4- برای باز كردن سند یا پوشه ای كه میانبری برایش ایجاد كرده‌اید، باید بعد از باز كردن كادر مكالمه Open، دكمه مربوط به پوشه Favorites در نوار تعیین محل را كلیك كنید.
5- میانبر مورد نظر را در پوشه Favorites به صورت مضاعف كیك كنید. اگر میانبر مزبور به یك فایل اشاره كند، فایل مزبور باز خواهد شد. اما در صورتی كه میانبر انتخاب شده به پوشه ای اشاره كند، پوشه مزبور در كادر Look In ظاهر می‌شود.
6- برای ذخیره كردن سند در پوشه ای كه برای آن میانبری تعریف شده است، بعد از باز كردن كادر مكالمه Save As، پوشه Favorites در نوار تعیین محل را كلیك كنید.
7- پوشه ای كه میانبری برای آن وجود دارد، را به صورت مضاعف كلیك كنید. به این ترتیب پوشه مزبور در كادر Save In ظاهر خواهد شد. سپس روند ذخیره كردن را ادامه دهید.

اگر می‌خواهید میانبری كه برای پوشه یا فایلی ایجاد شده است، را حذف كنید، بعد از اینكه با استفاده از كلید سمت راست ماوس آن را در پوشه Favorites كلیك كردید، دكمه Delete را كلیك كنید. با حذف كردن میانبر، فایل یا پوشه ای كه میانبر مزبور به آن اشاره می‌كند، حذف نخواهد شد.

كار عملی : ایجاد پوشه جدید

1- كادر مكالمه Save As، یا كادر مكالمه Open را باز كنید.
2- برنامه را به پوشه ای كه می‌خواهید در سطحی بالاتر از پوشه جدید قرار بگیرد، هدایت كنید، به طوری كه پوشه مزبور در كادر Save In یا كادر Look In ظاهر شود.
3- دكمه Create New Folder را كلیك كنید.
4- با این كار كادر مكالمه New Folder ظاهر خواهد شد. بعد از وارد كردن نام مورد نظر خود دكمه Ok را كلیك كنید ( قواعد نامگذاری پوشه‌ها مانند قواعد نامگذاری فایل‌ها می‌باشد ).

كار عملی: انتقال دادن یا كپی كردن سند‌ها

1- دقت كنید فایلی كه می‌خواهید انتقال دهید، یا كپی كنید، باز نشده باشد. سپس یكی از كادرهای مكالمه Save As و Open را باز كنید.
2- كادر مكالمه را به سمت فایل یا پوشه ای كه می‌خواهید انتقال یابد، یا كپی شود، هدایت كنید. به طوری كه نام آن در كادر Save In یا كادر Look In ظاهر شود.
3- نام فایل را با كلید سمت راست ماوس كلیك كنید. سپس از منوی میانبری كه ظاهر می‌شود، یكی از گزینه‌های Cut، یا Copy را انتخاب كنید.
4- كادر مكالمه را به سمت پوشه ای كه می‌خواهید فایل مورد نظر در آن چسبانده شود، هدایت كنید. به طوری كه پوشه مزبور در كادر Save In یا كادر Look In ظاهر شود.
5- نقطه ای خالی از ناحیه اصلی كادر مكالمه را با استفاده از كلید سمت راست ماوس كلیك كنید. سپس در منوی میانبری كه ظاهر می‌شود، گزینه Paste را انتخاب كنید.

تایپ بر روی متن موجود

در برخی موارد ممكن است بخواهید متنی كه درج می‌شود جایگزین متن فعلی شود. برای انجام این كار ابتدا كلید Insert در صفحه كلید را فشار دهید. با این كار در حالت «تایپ بر روی متن موجود » قرار خواهید گرفت. وقتی از این حالت استفاده می‌كنید هر كاراكتری كه تایپ شود جایگزین كاراكتری می‌شود، كه در سمت راست نقطه درج قرار داشته باشد. كلید Insert در واقع كلیدی دو حالته است. بنابراین وقتی می‌خواهید به حالت درج بازگردید، باید آن را دوباره فشار دهید.
اگر از حالت « تایپ بر روی متن موجود» (Overtype) استفاده می‌كنید، همواره باید با دقت مراتب صفحه نمایش باشید. اگر فراموش كنید كه در حالت «تایپ بر روی متن موجود» قرار دارید، و همچنان به تایپ ادامه دهید، علاوه بر متنی كه می‌خواستید با متن جدید جایگزین شود، سایر متن‌ها كه باید باقی می‌ماندند، را نیز پاك خواهید كرد.

تركیب و یا تقسیم كردن پاراگراف‌ها

هنگام تایپ متن شاید بخواهید 2 پاراگراف را با یكدیگر تركیب كنید، تا یك پاراگراف منفرد تشكیل شود، یا اینكه پاراگرافی طولانی را به 2 یا چند پاراگراف كوچكتر تقسیم كنید. هر چند روش این كار چندان گنگ نیست، اما برای مبتدیان ممكن است كمی سردرگمی را به دنبال داشته باشد.
برای اتصال 2 پاراگراف، بعد از اینكه انتهایی‌ترین نقطه پاراگراف اول را كلیك كردید ( درست بعد از نقطه انتهای جمله )، كلید Delete را یك یا چند بار كلیك كنید، تا پاراگراف دوم به آن بپیوندد ( به جای این كار می‌توانید بعد از كلیك كردن ابتدای پاراگراف دوم، كلید Backspace را یك، یا چند بار فشار دهید، تا 2 پاراگراف به یكدیگر متصل شوند ). شاید لازم باشد یك فاصله (Space) بین 2 پاراگراف مزبور قرار دهید.
برای اینكه یك پاراگراف به 2 پاراگراف تقسیم شود، ابتدا نقطه ی قبل از حرف اول پاراگراف دوم را كلیك كنید. سپس كلید Enter را فشار دهید. اگر می‌خواهید خط خالی بین پاراگرافها باشد، یك بار دیگر كلید Enter را فشار دهید.

كار عملی : انتقال دادن متن با استفاده از روش drag and drop

1- متنی كه می‌خواهید انتقال یابد، را در حالت انتخاب شده قرار دهید. سپس كلید ماوس را رها كنید.
2- با استفاده از اشاره گر ماوس، به متن انتخاب شده اشاره كنید. با این كار اشاره گر ماوس به پیكان سفید رنگی تبدیل خواهد شد.
3- برای انتقال متن، آن را به مقصد مورد نظر خود بكشید. هنگامی كه مشغول كشیدن متن می‌باشید، شكل اشاره گر تغییر خواهد كرد، تا عملكرد drag and drop را نشان دهد. عمل كشیدن را تا جایی كه میله I ( كه اكنون به شكل نقطه چین می‌باشد، و اشاره گر را دنبال می‌كند ) در محل صحیح قرار گیرد. سپس كلید ماوس را رها كنید.
برای كپی كردن متن، باید از روش Ctrl +drag استفاده كنید ( یعنی در حالی كه كلید Ctrl را پایین نگه داشته‌اید، متن را بكشید ). در این حالت علامت مثبت (+) نیز با ماوس همراه خواهد شد، كه نشان می‌دهد در حال كپی كردن ( و نه انتقال دادن آن ) متن می‌باشید. عمل كشیدن را تا جایی كه میله I ( كه اكنون به شكل نقطه چین می‌باشد، و اشاره گر را دنبال می‌كند ) در محل صحیح قرار گیرد. سپس ابتدا كلید ماوس، و بعد كلید Ctrl را رها كنید.
4- ناحیه دیگری را كلیك كنید، تا متن از حالت انتخاب شده خارج شود.

اگر به صورت ناخواسته متن انتخاب شده را در محل نامناسبی قرار دادید، دكمه Undo را در نوار انتخاب ابزار Standard كلیك كنید.

كار عملی : انتقال دادن و كشیدن آیتم‌های متعدد با استفاده از Office Clipboard

1- برای ظاهر شدن نوار انتخاب ابزار Clipboard و دكمه Office Clipboard، دستورهای View/Toolbars/Clipboard را انتخاب كنید.
2- بلوكی از متن را در سند Word انتخاب كنید. سپس دكمه‌های Cut و Paste در نوار انتخاب ابزارStandard را كلیك كنید. در این حالت 2 آیكن از برنامه Word در Office Clipboard ظاهر می‌شود، و نشان می‌دهند كه 2 آیتم را برای انتقال دادن یا كپی كردن انتخاب كرده‌اید.
3- با استفاده از دستور Cut یا Copy تعدادی از آیتم‌ها را در نوار انتخاب ابزار Clipboard قرار دهید، و به یكی از آنها اشاره كنید. با این كار ابتدای متن مربوطه در « كادر توضیح » ظاهر خواهد شد، و به این ترتیب می‌توانید آیتم مورد نظر خود را تشخیص دهید.
4- نقطه ای كه می‌خواهید یكی از آیتم‌های Office Clipboard در آن درج شود، را كلیك كنید. سپس آیتم مزبور را كلیك كنید، تا در نقطه مورد نظر بچسبد.
5- در صورت تمایل سایر آیتم‌های موجود در Office Clipboard را نیز در آن بچسبانید. در خاتمه برای بستن Office Clipboard دكمه Close در نوار انتخاب ابزار Office را كلیك كنید.

نمای Print Layout

نمای تعریف شده در برنامه Word، نمای Print Layout می‌باشد، و احتمالا در بیشتر موارد برای كارهایتان مناسب خواهد بود. اگر از قرار گرفتن در نمای Print Layout مطمئن نیستند، دستورهای View / Print Layout را انتخاب كنید. به جای این كار می‌توانید دكمه Print Layout در گوشه پایین و چپ پنجره Word را كلیك كنید.
نمای Print Layout این احساس را ایجاد می‌كند، كه به طور مستقیم بر روی كاغذ تایپ می‌كنید. در این نما خط كشهای افقی و عمودی نیز وجود دارند. به این ترتیب متوجه خواهید می‌شوید كه متن در كدام قسمت از كاغذ چاپ خواهد شد. همچنین در این نما حاشیه‌های بالا، پایین، چپ، و راست كاغذ مشخص می‌شوند. اگر می‌خواهید متنی را به عنوان « سرنویس » (Header) یا «پانویس» (Footer) تایپ كنید، این قسمت از سند در حاشیه‌های بالایی و پایینی سند چاپ می‌شود. صرف نظر از متنی كه در صفحه‌ها تایپ می‌شود، تمام صفحه‌ها با فاصله‌های مساوی از یكدیگر جدا می‌شوند. این جدا شدن با شكافی كه بین انتهای یك صفحه، و ابتدای صفحه بعدی ظاهر می‌شود، خور را نشان می‌دهد.
اگر سندی با قالب بندی بسیار ساده را ایجاد می‌كنید، ناچار نیستید، از نمای Print Layout استفاده كنید. اما در كار با سندهای پیچیده تری كه حاوی جدولها، ستونها، و تصویرهای گرافیكی می‌باشند، ناچار خواهید شد نمای Print Layout را مورد استفاده قرار دهید.

نمای Normal

در نگارشهای قبلی برنامه Word در حالت تعریف شده نمای Normal ظاهر می‌شد. هر چند كه اكنون نمای Print Layout نمای تعریف شده می‌باشد، اما نمای Normal هنوز هم در بسیاری از موارد مفید واقع می‌شود. برای رفتن به نمای مزبور، دستورهای View / Normal را انتخاب كنید. به جای این كار می‌توانید دكمه Normal Viewدر گوشه پایین و چپ پنجره Word را كلیك كنید.
در نمای Normal فقط خط كش افقی ظاهر می‌شود، و خط كش عمودی ظاهر نخواهد شد. همچنین حاشیه‌های صفحه، سرنویسها، و پانویسها نیز نشان داده نمی شوند.
یكی از مزیتهای نمای Normal كه در نمای Print Layout مشاهده نمی شود، این است كه نوع جداسازی صفحه‌ها را برایتان مشخص می‌كند. مثلا وقتی در صفحه‌های سند بالا و پایین می‌روید، « جدا سازی قابل انعطاف » به صورت خط افقی نقطه چین ظاهر می‌شود. « جداسازی غیر قابل انعطاف » نیز به صورت خط افقی نقطه چین ظاهر می‌شود، اما عبارت page Break بر روی آن دیده می‌شود. « جداسازی غیر قابل انعطاف» كه خودتان به صورت عمدی آن را برای جدا كردن صفحه‌ها از یكدیگر، به سند اضافه می‌كنید، بسته به مقدار متن جا به جا نمی شود.

نمای Full Screen

اگر می‌خواهید در محیطی فاقد موارد شلوغ كننده بی مورد كار كنید، نمای Full Screen برایتان بسیار مناسب خواهد بود. برای رفتن به نمای Full Screen، دستورهای View / Full Screen را انتخاب كنید. با این كار پنجره سند بزرگ می‌شود، و تمام صفحه نمایش را می‌پوشاند. در این حالت برای اینكه بتوانید حداكثر مقدار از متن سند را مشاهده كنید، اجزای پنجره Word، مانند نوار عنوان، نوار منو، و نوارهای انتخاب ابزار به صورت موقت ناپدید می‌شوند. در این حالت اگر بخواهید دستوری را از طریق منوها صادر كنید، باید به نوار خاكستری باریكی كه در قسمت بالای صفحه قرار دارد، اشاره كنید.

  موضوع: آموزش, کامپیوتر | برچسب ها : ,
   تاريخ:۸۹/۰۳/۱۸   ساعت:۱:۱۶ بعد از ظهر ۷ نظر

پست هاي مرتبط

۷ دیدگاه برای “آموزش کامل WORD”

 1. جعفر جابر ی گفت:

  ممنون از وب سایتت کارت درسته

 2. راما گفت:

  اگه به روز باشین و نرم افزارهای جدید رو همراه با نحوه استفادهشونو بگین عالی میشه ولی در کل همینشم خوبه ،مرسی

 3. ابوالفضل گفت:

  با سلام و وقت بخیر .
  اگه بخواهیم سرفصل های پایان نامه از هم جدا باشن باید چکار کنیم . منظور م header هر فصله . مثلا تا صفحه 10 فصل یک بعد از صفحه 11 به بعد فصل و همینطور فصل های بعدی .
  با تشکر

 4. پريسا گفت:

  سلام خسته نباشيد
  فكر كنم كامپيوترم ويروسي شده پس از باز كردن هر فولدر و فايل به طور سريع و خود به خود بسته ميشود و هر چي بازش ميكنم دوباره بسته ميشه چيكار كنم لطفا كمكم كنيد ممنونم

 5. اکرم گفت:

  برای جلوگیری از جابه جایی جدول توی وردو به هم ریخته شدن فایلامون چیکار کنیم

 6. نازي گفت:

  چگونه ميتوان در word اندازه خط كش را به اينچ تغيير داد؟

نظر شما چیست ؟

  نظر سنجی