آدامس خوراکی خوشايند بسياري از مردمان در سراسر جهان است. قدمت مصرف این خوراکی خوشمزه  به حدود قرن 18 ميلادي باز می گردد هرچند كه در گذشته هاي دور هم از اشكالي مشابه آدامس استفاده مي شده اما صنعت تهيه آدامس به عنوان يك صنعت جديد غذايي بعد از جنگ جهاني دوم ایجاد شد.

در گذشته از تركيباتي مانند صمغ به عنوان يك ماده گياهي سلامتي بخش در مشرق زمين استفاده مي شد و عنوان مي شود كه اين تركيب براي رفع مشكلات سوهاضمه بسيار موثر است.

نقش جویدن آدامس در سلامتی

به تدريج اين تركيب به مغرب زمين راه يافت و با تغييراتي در ساختار آن مانند اضافه كردن شكر و طعم دهنده تركيب آشناي آدامس به وجود آمد.

تحقيقات اپيدميولوژي نشان داده اند كه تمايل نوجوانان به مصرف آدامس نسبت به ساير گروه هاي سني بيشتر است.

آدامس به دلايل متعددي مصرف مي شود كه در اين میان عوامل رواني نقش بسيار موثري دارند. بسياري از افراد آدامس را به خاطر كاهش استرس مصرف مي كنند. دليل اين امر هم آن است كه با جويدن آدامس ترشحات بزاقي و به دنبال آن ترشحات هورموني و از آن جمله هورمون هاي استرس زا را تحت كنترل در مي آیند و به اين ترتيب حس استرس تا حدي كاهش مي يابد.

گروه ديگري از مصرف كنندگان آدامس به علت طعم شيرين آدامس از آن استفاده مي كنند و عادت دارند پس از صرف يك وعده غذايي حجيم از آدامس استفاده كنند. از نظر فيزيولوژيكي با استفاده از آدامس در اين زمان ، ترشحات بزاقي و گوارشي افزايش مي يابند كه علت آن در حقيقت جويدن مداوم آدامس است كه با جويدن مرتب آدامس شيره هاي گوارشي بيشتري در جهت تسريع هضم غذا ترشح مي شوند و هضم غذا را آسان تر مي كنند و به خاطر شيريني آدامس فرد تمايل بيشتري به مصرف آن بعد از غذا نشان مي دهد. گروهي ديگر از افراد آدامس را به خاطر طعم و برطرف كنندگي بوي دهان استفاده مي كنند.

بطور كلي مصرف آدامس منافعي را در پي دارد كه از آن جمله مي توان به كمك در هضم مواد غذايي، كنترل حركات دستگاه گوارش، ترشح بيشتر بزاق و ترشحات گوارشي و هورموني و … اشاره كرد. در مقابل اين منافع آدامس ، مضراتي هم وجود دارد كه از آن جمله خرابي دندان ها است. آدامس از دو راه مي تواند منجر به خرابي دندان ها شود كه يكي از اين راه ها حضور قند يا شكر زياد در آن است كه اين قند و شكر در اثر جويدن بر روي سطح دندان ها باقي مي ماند و در طول زمان در اثر عدم مراقبت و توجه به بهداشت دهان و دندان ها امكان دارد كه با حضور پلاك بر روي دندان ها منجر به پوسيدگي دندان ها شود. به همين دليل امروزه به تهيه آدامس هاي بدون قند توجه بيشتري مي شود تا از اين طريق مانع اين مشكل شوند. وليكن راه دوم خرابي دندان ها توسط آدامس يا صمغ ، ايجاد حس سايش بين دندان ها است كه اين مساله در افرادي كه عادت به مصرف منظم آدامس دارند بروز مي كند.

مشكل ديگري كه در اثر مصرف آدامس به وجود می آید حس رواني وابستگي به آن است كه بايد در اين مورد توجه شود كه بي دليل نبايد به مصرف آدامس عادت نمود.  از طرف ديگر افرادي كه زياد آدامس هاي شيرين استفاده مي كنند و طول مدت بالايي به جويدن آدامس مي پردازند بيشتر دچار مشكلات گوارشي از جمله اسهال مي شوند.
بنابراين بايد در مصرف اين ماده توجه شود كه با هدف سرگرمي نبايد به مصرف آن عادت نمود چون از لحاظ علمي يك ماده مغذي و لازم براي بدن نیست و تنها يك تركيبي است كه با اهداف خاص در گستره صنعت غذايي بوجود آمده كه با توجه به داشتن مزایا ، مضراتي هم دارد.

 

 

  موضوع: پزشکی | برچسب ها : , ,
   تاريخ:۹۱/۰۷/۱۴   ساعت:۱:۴۶ بعد از ظهر ۲ نظر

پست هاي مرتبط

۲ دیدگاه برای “نقش جویدن آدامس در سلامتی انسان”

  1. عليرصا گفت:

    سلام اطلاعات عمومي مفيدي بود ممنونم

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی