جرم زمین چه قدر است؟ جرم زمين تقريباً 6,000,000,000,000,000,000,000,000 کیلوگرم است.

جرم میزان ماده اي است كه در يك شيء است. بر روي کره زمين جرم و وزن از نظر تأثير يكی هستند.

حل قضیه مرغ و تخم مرغ در ستاره شناسی: بیشتر کهکشان ها در مرکزشان یک سیاه چاله بسیار پر جرم است. حالا به نظر شما اول کهکشان به وجود آمده و به دنبال آن در مرکزش یک سیاهچاله تشکیل شده و یا اول سیاه چاله به وجود آمده و به دنبال آن کهکشان تشکیل شده؟

سياهچاله منطقه اي در فضاست كه نيروي جاذبه اش به قدري قوي ست كه هيچ چيز نمي تواند از آن فرار كند. سياهچاله غيرقابل مشاهده است. زيرا حتي نور را هم به تله مي اندازد. كهكشان هم سيستمي از ستارگان، گرد و غبار و گاز است كه به وسيله نيروهاي جاذبه اي، با يكديگر نگه داشته مي شوند.

تا به حال برای ستاره شناسان این معما وجود داشته که اول کهکشان ها تشکیل شده اند و یا سیاه چاله ها؟ تا چندين سال محققان بر اين باور بودند كه كهكشان‌ها و سياه چاله‌ها همزمان با هم تكامل يافته اند.

اما حالا یک گروه تحقيقاتي در آمریکا در رصدهاي تلسكوپ راديويي خود به این نتیجه رسیده اند که سياه چاله‌ها پيش از كهكشان‌ها به وجود آمده‌اند. این تلسکوپ امواج رادیویی را از نخستین کهکشان ها دریافت کرده است و براساس این امواج که با سرعت نور حرکت می کند، مشخص شده که سیاه چاله ها قدیمی تر از کهکشان ها هستند.

چرا ردپای فضانوردان حدود صد سال روی کره ماه باقی می ماند؟ كره ماه داراي جو است و جريان هوايي در آن وجود ندارد. به دليل نبود باد و باران، ردپاي فضانوردان تا حدود صد سال ديگر بر سطح كره ماه باقي خواهد ماند.

محمد رها در باد!!!

  موضوع: علمی | برچسب ها : , ,
   تاريخ:۹۱/۰۲/۲۴   ساعت:۱۲:۴۰ بعد از ظهر ۱ نظر

پست هاي مرتبط

یک دیدگاه برای “نکته هایی جالب درباره فضا”

 1. Raha گفت:

  سلام.

  این مطلبتون خیلی جالب بود. من خودم همیشه فکر میکردم اول کهکشانها بوجود آمدند بعد سیاهچاله ها.
  با این اوصاف میتونیم نتیجه بگیریم که اول تخم مرغ بوجود آمده و بعد مرغ؟

  مخسی از مطالب مفیدتون.
  حتما به بابام هم میگم بخونه چون عاشق نجومه!

  باتشکر / رها

نظر شما چیست ؟