در سال 2005 پس از اختلاف ‘حسن بابك’ سرمربی آن زمان تیم ملی كشتی فرنگی و ‘محمد رضا طالقانی’ رییس وقت فدراسیون، طالقانی بنا را كه شاید رابطه چندان خوبی با بابك نداشت و در آن زمان در تیم جوانان فعالیت می كرد، با حفظ سمت به عنوان سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی بزرگسالان كشورمان برگزید.

شاید كمتركسی در روزهایی كه طالقانی با بنا در محل تمرین تیم جوانان برای انتخاب او مذاكره می كرد تصور داشت تا بنا این چنین در تیم ملی جاودانه شود و حتی در آن زمان حسن بابك با انتقاد از عملكرد فدراسیون طالقانی اعلام كرده بود كه كشتی فرنگی ایران را به زودی در قهقرا خواهید دید!

محمد بنا

محمد بنا عجوبه مربیگری

شاید در سال های نه چندان دور كمتر علاقه مندی به كشتی تصور می كرد روزی كشتی فرنگی كشورمان در المپیك سه مدال طلا كسب كند اما محمد بنا مردی كه از سال 2005 امید ها را در این رشته ورزشی زنده كرد به آرزوی خانواده كشتی فرنگی رنگ واقعیت بخشید و نشان داد با برنامه ریزی دقیق و اعتماد به جوانان می توانیم در هر رشته به افتخارات بزرگ دست یابیم. دوستی وعلاقه زیاد بنا به شاگردانش و همچنین روحیه پیروزی بخشی او یكی دیگر از دلایل اصلی موفقیت تیم كشتی فرنگی ما پس از حضور مربی خاص جهان بود.

كشتی فرنگی ایران با كسب مدال طلا در المپیك لندن برای نخستین بار دربازی های المپیك طلایی شد و همچنین برای اولین بار قهرمان تیمی این رقابت ها نیز شد. رسیدن به این مهم با برنامه ریزی دقیق محمد بنا معمار كشتی فرنگی ایران صورت گرفت و این مربی خاص توانست مزد زحمات خود را بگیرد.

محمد بنا كشتی گیر 68 كیلوگرم اسبق تیم ملی كشورمان كه نخستین مدال جهانی كشتی فرنگی ایران را پس از انقلاب بدست آورد و همچنین پس از نایب قهرمانی در مسابقات جهانی مدال طلا آسیا را نیز بدست آورد امروز موفق شد به عنوان سرمربی تیم ملی بزرگترین افتخارات كشتی فرنگی ایران را به ارمغان بیاورد.

بنا نخستین بار در سال 2005 به عنوان سرمربی تیم ملی كشتی فرنگی كشورمان انتخاب شد و ازهمان ابتدا شیوه كاری او با تمام مربیان متفاوت بود و حتی شیوه كاری بنا مورد توجه كارشناسان این رشته ورزشی قرار گرفت.

نخستین دوره مربیگری بنا در تیم ملی كشتی فرنگی در سال 2007 پس از اختلاف با محمدرضا یزدانی خرم به پایان رسید و سیم خواه به عنوان جانشین تیم ملی كشورمان را در مسابقات المپیك پكن همراهی كرد.

نتایج تیم ملی كشتی فرنگی ایران در پكن بسیار ضعیف بود و حتی حمید سوریان مدعی اصلی قهرمانی كشتی فرنگی كشورمان در المپیك نیز از رسیدن به هدف خود بازماند تا جای خالی محمد بنا بیش از پیش احساس شود.

مربی خاص كشتی فرنگی جهان پس از المپیك پكن بار دیگر به عنوان سرمربی تیم ملی كشورمان انتخاب شد و توانست در مسابقات جهانی 2009 با كسب یك مدال طلا و سه برنز تیم كشورمان به مقام دوم جهان برساند و این برای نخستین بار بود كه كشتی فرنگی ایران بر روی سكوی جهانی می ایستاد و این در حالی بود كه پنج كشتی گیر كشورمان برای نخستین بار در مسابقات مهمی چون پیكار های جهانی حضور پیدا می كرد.

اما این پایان افتخار آفرینی كشتی فرنگی كشورمان با محمد بنا نبود و آقای خاص كشتی در سال 2010 برای اولین بار موفق شد تیم كشتی فرنگی كشورمان را در جام جهانی ارمنستان قهرمان كند و این تازه شروع كار معمار كشتی فرنگی ایران بود.

تیم كشتی فرنگی ایران در همین سال با درایت محمد بنا در بازی های آسیایی گوانگ جو با كسب چهار مدال طلا و یك برنز به مقام نخست این رقابت های مهم برسد كه این نتیجه بهترین نتیجه كشتی فرنگی ما پس از بازی های آسیا 1974 تهران بود كه در آن سال تیم ایران 8 طلا و یك نفره در 10 وزن بدست آورده بود.

اما دومین قهرمانی تیم ملی كشتی فرنگی ایران با محمد بنا این بار در بلاروس با وجود تمام ناداوری ها با پیروزی مقابل روسیه بدست آمد تا بار دیگر این مربی ارزشمند توانایی های خود را به اثبات برساند.

در این رقابت ها محسن حاجی پور در وزن 55 كیلوگرم، امید نوروزی در 60 كیلوگرم، سعید عبدولی در 74 و بشیر باباجان زاده در وزن 120 كیلوگرم از سد حریفان روسی گذشتند و دومین قهرمانی پیاپی ایران را بدست آوردند.

محمد بنا برای سومین بار در روسیه، ایران را با پیروزی مقابل تركیه قهرمان جام جهانی كشتی فرنگی كرد و با تیم كشورمان هتریك می كند.

در دیدار پایانی، حمید سوریان، امید نوروزی، سعید عبدولی و طالب نعمت‌پور پیروزی های ارزشمندی را برای كشورمان بدست آوردند تا آقای خاص كشتی فرنگی هتریك كند.

مربی 55 ساله كشتی فرنگی ایران و برترین مربی جهان پیش از المپیك با اعلام كناره گیری اش از هدایت تیم ملی پس از المپیك شوك بزرگی به كشتی ایران وارد كرد اما این باعث كاهش انگیزه های فراوان این مربی كاربلد نشد تا ایران در المپیك 2012 لندن به معنای واقعی بدرخشد و با كسب سه مدال طلا قهرمان المپیك شود. ایران پس از المپیك 1972 مونیخ كه موفق شده بود مدال نقره این مسابقات را توسط رحیم علی آبادی بدست بیاورد دیگر موفق به كسب مدال در المپیك نشده بود.

با آغاز المپیك حمید سوریان در روز تولد بنا توانست با كسب مدال طلا نخستین مدال طلای ایران در تاریخ المپیك را برای كشتی فرنگی ایران بدست بیاورد و به آرزو بنا رنگ واقعیت بدهد.

امید نوروزی و قاسم رضایی نیز دیگر طلایی های ایران در المپیك لندن بودند تا كاوران كشتی فرنگی ایران با مربی نابغه خود نتیجه غیر قابل باوری را بدست بیاورد و قهرمان المپیك در كشتی فرنگی شود.

در این رقابت ها سعید عبدولی می توانست چهارمین طلای فرنگی كاران ایرانی باشد اما ناداوری در دیدار او و حریف فرانسوی باعث شد حتی بنا هم به این مساله اعتراض كند.

باید دید پس از بازگشت بنا از مسابقات المپیك مسئولان كشتی و ورزش كشورمان كه بارها مخالفت خود را با جدایی این مربی ارزشمند اعلام كرده اند می توانند او را حفظ و دلگیری های این مربی توانمند را برطرف كنند یا اینكه شاید كشتی فرنگی ما با جدایی بنا به سرنوشت المپیك پكن مبتلا شود.

  موضوع: ترین‌ها, چهره‌ها, ورزش | برچسب ها : , , ,
   تاريخ:۹۱/۰۵/۲۰   ساعت:۱۱:۳۸ قبل از ظهر ۲ نظر

پست هاي مرتبط

۲ دیدگاه برای “همه چیز درباره محمد بنا برترین مربی تاریخ کشتی فرنگی”

  1. gold price گفت:

    کشتی‌گیر مازندرانی ایران با این مدال طلا کاروان و تیم ملی کشتی فرنگی ایران را صاحب سومین مدال طلا کرد و مجموع مدال‌های ایران را به عدد 5 رساند.

  2. MOHSEN گفت:

    اون موقع که رضا یزدانی کشتی میگرفت همه جا صحبت از اون بود اما حالا که رباط صلیبی پاش پاره شد و نتونس کشتی بگیره یه تشکر خشک و خالی از اون درون سایت نکردین واقعا که جای تاسف داره

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی