افرادي كه پوست و موي چرب دارند گاهي اوقات حتي ظرف چند دقيقه پس از شست‌وشو سطح براقي از چربي بر روي پوست و يا موهاي آنها ديده مي‌شود. فرايندي كه در اين شرايط در بدن رخ مي‌دهد بدين گونه است كه آندروژن‌ها يا هورمون‌هاي مردانه، توليد چربي ترشح شده از غدد چربي
پوست را كنترل مي‌كنند.افزايش ميزان هورمون آندروژن مي‌تواند پوست را به توليد چربي بيشتر تحريك كند. براي مثال ممكن است اين حالت در طول مدت دوران بلوغ تشديد شود برخي افراد پوست چرب‌تري دارند و علت آن اين است كه تعداد غده‌هاي چربي كه در پوست اين افراد است بيشتر بوده و در نتيجه چربي بيشتري توليد مي‌كنند.
 ساير علايم و نشانه‌هايي كه با اين حالت در ارتباط است اينست كه افرادي كه پوست و موي چرب‌تر دارند عموما متوجه اين موضوع مي‌شوند كه پوست و موي آنها ظرف چند دقيقه يا چند ساعت پس از شست‌وشو براق و چرب به نظر مي‌رسد.
 درباره دلايل و خطرات اين حالت بايد اظهار داشت كه همانطور كه گفته شد دليل داشتن پوست و موي چرب ترشح زياد از حد هورمون آندروژن است. درصد چربي در پوست و موي هر فرد متفاوت بوده و به عواملي چون فصول‌ سال، خورشيد و باد، دما و رطوبت بستگي دارد به طوري كه پوست در هواي گرم و مرطوب چرب‌ترين حالت را دارد.
براي پيشگيري از بروز اين حالت چه بايد كرد؟
 در بسياري از مواقع پيشگيري از چربي پوست و مو قابل پيشگيري نيست.
 اين حالت در واقع بخشي از پديده دوران بلوغ است و با بالا رفتن سن و تغيير سطح ترشحات هورموني به خودي خود از بين مي‌رود و با اين حال راههاي پيشنهاد شده براي كاهش ميزان چربي در پوست و مو شامل مراحل زير است:
 1_ شسشت و شوي روزانه با شامپو را دنبال كنيد.
 2_ از شانه كردن‌هاي افراطي و به دفعات زياد مو در طول روز بپرهيزد.
 3_ صورت را چندين بار در روز با آب و صابون ملايم بشوييد و سپس بلافاصله با حوله خشك كنيد.
 4_ از دستما‌ل‌هاي مرطوب و پاك كننده يك بار مصرف براي پاك كردن چربي اضافه از روي پوست صورت در زمان‌هايي كه خارج از منزل هستيد، استفاده كنيد.
 5_ از كاغذ‌هاي يك بار مصرف جذب كننده براي جذب چربي‌ اضافي استفاده كنيد.
 6_ تا حد امكان از آرايش كردن بپرهيزيد.
 7_ در صورت نياز از مواد آرايشي استفاده كنيد كه سوراخ‌ها و منافذ پوست را مسدود نمي‌كنند.
 8_ از مواد آرايشي با محتواي چربي و روغني مانند كرم استفاده نكنيد.
 9_ پيش از رفتن به رختخواب تمام مواد آرايشي را از روي صورت پاك كنيد.
روش تشخيص اين حالت همان بروز ظاهري چربي زيادي بر روي پوست و مو است. اين وضعيت تاثيرات بلندمدت جدي و خطرناك ندارد اگر چه پوست چرب اغلب با بروز آكنه بر روي پوست ارتباط دارد.چربي پوست و مو عارضه‌اي مسري و واگيردار نيست و در نتيجه خطري اطرافيان فرد را تهديد نمي‌كند.
روش‌هاي درمان چربي پوست و مو همان اقداماتي است كه براي پيشگيري به كار گرفته مي‌شوند كه شامل شست و شوي روزانه با شامپو و تميز كردن مكرر پوست صورت است.
به علاوه مصرف قرص‌هاي ضد بارداري مي‌تواند در برخي زنان درصد اين چربي را كاهش دهد. اما بايد توجه داشت كه مصرف اين قرص‌ها مي‌تواند اثرات جانبي شامل تهوع، گرفتگي معده، خارش و ترشحات مهبل و نيز حساسيت و دردناك شدن سينه‌ها را به همراه داشته باشد.
براي بسياري از افرادي كه دچار اين حالت هستند، متوقف كردن درمان موثر باعث بازگشت علايم اين عارضه مي‌شود. به علاوه درمان اين حالت قطعي نيست و مي‌توان در هر زمان آن را متوقف كرد. به علاوه افرادي كه دچار اين حالت هستند مي‌توانند قبل از درمان، در دوران درمان و پس از آن در فعاليت‌هاي طبيعي شركت كنند.

  موضوع: زیبایی و سلامت | برچسب ها : , ,
   تاريخ:۸۵/۰۸/۱۲   ساعت:۴:۵۰ بعد از ظهر ۲ نظر

پست هاي مرتبط

۲ دیدگاه برای “جلوگیری از چربی پوست و مو”

  1. MOHSEN گفت:

    میخواهم از دست موهای بدنم خصوصا موهای پشت بدن خلاص بشم میگی چه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  2. […] جلوگیری از چربی پوست و مو | ایران جدید […]

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی