ميهمانان انواع مختلف دارند: يکدسته که بيش از حد در خانه ميزبان مي مانند، و دسته ي ديگر که خيلي کم مي مانند. دسته اي بسيار پرتوقع و دسته اي ديگر بسيار خجالتي هستند.

دوست داريد بدانيد که چطور مي توانيد بدون از کف دادن صبر و طاقت، به توازن لازم در اين مورد برسيد؟
بعضي چيزها که براي حفظ حضور ذهن و کارداني ما در ميزباني لازم است، به پاقدم مهمانانمان بستگي دارد. اصل مهم اين است:

کاري نکنيد که ميزبانتان از دست شما ناراحت شود. روشن است، نه؟ اما واقعيت خلاف اين را نشان مي دهد. در اين مقاله قصد داريم 8 عادت خلاف ادب و نزاکت در ميهماني را به شما معرفي کنيم که بايد بسيار مراقب باشيد که از شما سر نزند.

اصولی که باید در هنگام مهمانی رفتن رعایت کنیم.

1. هيچگاه ميزبان و ساير ميهمانان او را ناديده نگيريد. گاهي پيش مي آيد که ميزبان از دو دوست در يک زمان دعوت به عمل مي آورد که معمولاً اين دو نفر که بسيار با هم صميمي هستند، حرف هاي زيادي براي گفتن به يکديگر دارند. از اينرو، در ميهماني خودشان به کناري نشسته و مشغول صحبت کردن و گپ زدن مي شوند و ساير ميهمانان و ميزبان را فراموش مي کنند. در چنين موقعيت هايي ميزبان احساس خواهد کرد که فقط نقش گارسن اين دو نفر را دارد.

2. از زمزمه کردن و در گوشي حرف زدن خودداري کنيد. اين عمل زشت که معمولاً توسط بچه ها انجام مي شود، واقعاً خارج از ادب است. متاسفانه برخي زن و شوهرها عادت دارند که در جمع و ميهماني صحبت هايي را هر چند کم به صورت زمزمه وار بين خودشان رد و بدل کنند. گرچه اين حرفها ممکن است واقعاً درمورد مزه ي بد سوپ يا اضافه وزن ميزبانشان نباشد، اما باز هم کاري نادرست و بي ادبانه است.

3. نظرات پرخاشگرانه و توهين کننده درمورد بچه ي ميزبانتان را براي خودتان نگاه داريد (حتي اگر حقشان باشد). بعنوان پدر يا مادر، ممکن است گاهي کارهاي فرزندانمان را غير قابل تحمل بدانيم و از دست آنها عصباني شويم و بخواهيم رفتاري که با فرزندان خودمان داريم، با فرزندان صاحبخانه و ميزبان نيز انجام دهيم. اما بهتر است بدانيد که معمولاً مردم با کساني بيشتر رفت و آمد مي کنند و صميمي مي شوند که با همه ي اعضاء خانواده ي آنها مودب هستند و خوشرفتاري مي کنند.

4. هيچوقت از دستپخت ميزبان ايراد نگيريد. در واقع چاپلوسي کردن و تملق در مورد دستپخت صاحبخانه هميشه تاثير مثبت دارد و کارساز است.

5. هيچوقت طوري وانمود نکنيد که بي صبرانه قصد رفتن داريد، حتي اگر کودکانتان نيز بهانه گيري کنند. بعضي افراد هميشه در عجله هستند. به ميهماني تولد يکي از آشنايان که مي روند، تند و تند غذايشان را مي خورند، چايي را پشت آن مي نوشند و بي صبرانه عزم رفتن مي کنند. اين واقعاً نشان بي نزاکتي است و مطمئناً به صاحبخانه بر مي خورد. اگر شما ميزبانيد، هميشه بايد برنامه اي داشته باشيد که اين افراد عجله اي و کم طاقت را نيز سر ذوق بياور. غذا را زود سرو کنيد و براي ميهمانانتان سرگرمي هاي ويژه مهيا کنيد تا حوصله شان سر نرود.

6. سؤالهاي خصوصي بي مورد نپرسيد (مثلاً جزئيات مربوط به درآمد صاحبخانه). پرسيدن سؤالات بي مورد گاهي ممکن است باعث رنجش ميزبان شود و گاهي ممکن است او دوست نداشته باشد اطلاعات زيادي در مورد خود و خانواده اش در اختيار همه قرار دهد. پس از اين به بعد وقتي مهمان خانواده اي بوديد که هفت، هشت تا بچه داشت، ديگر سوال نکنيد که “باز هم بچه مي خواهيد؟”

7. قدرداني از دعوت و زحمت ميزبانانتان فراموشتان نشود. درست است که ميزبان معمولاً تعارفات زيادي مي کند، ولي بدانيد که براي دعوت شما متحمل وقت و هزينه زيادي شده است. هرچند با رضاي قلبي آنها بوده باشد، اما شما نيز بايد به عنوان ميهمان وظيفه ي خود را تشکر از زحمات ميزبان است، به خوبي انجام دهيد.

8. تشکر نکردن نشانه ي بي ادبي است. تشکر به صورتهاي مختلفي انجام مي گيرد: نوشتاري، گفتاري، و يا حتي اهداء يک هديه کوچک وقتي به خانه ي کسي مي رويد. تشکر کردن از ميزبان به خاطر دعوتش جزء مهم ميهماني رفتن و نشانگر شخصيت شماست. اين کار شما باعث مي شود که ميزبان روحيه ي بهتري هم براي پذيرايي از شما پيدا کند.
بدانيد که هيچ چيز با تصادف و شانس صورت نمي گيرد. انجام هر کاري نيازمند تمرين و دقت فراوان است.

براي اينکه بدانيد در موقعيت هاي مختلف بايد چگونه رفتار کنيد، ميتوانيد هم از ديگران کمک بگيريد و هم رفتار بزرگان را مطالعه کنيد. اگر بتوانيد اين تفکرات را به اعضاء خانواده تان نيز منتقل کنيد، مطمئن باشيد که همه ي دوستان و آشنايان از دعوت کردن شما به خانه شان به عنوان مهمان لذت خواهند برد .

  موضوع: جامعه, متافیزیک | برچسب ها : ,
   تاريخ:۸۹/۰۲/۳   ساعت:۹:۱۲ بعد از ظهر ۳ نظر

پست هاي مرتبط

۳ دیدگاه برای “8 اتیکت اخلاقی برای مهمانی رفتن”

 1. ه . ن گفت:

  سلام اين مطلبتون هم عاليه

  خدا قوت

  من ” خانه خوبان ” – http://persia24.blogfa.com

  ممنونم

 2. ه . ن گفت:

  راستي چطور ميتونم از مطالب شما در وبلاگم استفاده كنم

  من يه مطلب در مورد چطور خوب عكس بگيريم جاي ديگه ديدم كه توي وبلاگم گذاشتم البته اونجا منبع رو ننوشته بود من در گوگل سرچ كردم ديدم مال شماست وبلاگ شمارو به عنوان منبع زيرش نوشتم

  http://persia24.blogfa.com

 3. ه . ن گفت:

  خدا مادر گراميتان را بيامرزد روحش شاد

  [ناراحت]

نظر شما چیست ؟

  نظر سنجی