مـيلـيـون هـا بـار تا به حال شنيده ايد: ورزش کردن برايتان خوب و يـکـجـا نشـسـتن و تلويزيون تماشا کردن برايتان بد است. امـا در کـنـار ايـنـکـه به شما کمک مي کند تا کالري بيشتري سوزانده و خوش هيکل تر شويد،چه فوايد ديگري دارد؟در ايـنجـا مـي خواهيم 10 فايده مهم ورزش کردن را براي شما بازگو کنيم.

1 –  کمک مي کند که بهتر و راحت تر بخوابيد.
اگرچه ممکن است از نظر شما مسئله اي بديهي بيايد، اما تحقيقات مربوط به ورزش کردن با راحت خوابيدن به تازگي انجام شده است. اين تحقيقات نشان داده است که به طور ميانگين 20 الي 30 دقيقه ورزش براي سه تا چهار روز در هفته کمک مي کند که خواب راحت تري داشته باشيد. هر چند، بهتر است که روز ها يا بعد از ظهرها ورزش کنيد نه شب ها قبل از خواب چون در اينصورت خيلي پرانرژي خواهيد شد و به سادگي خوابتان نخواهد برد. ورزش کردن کمک مي کند راحت تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابيد و ساعت خوابتان را هم بيشتر خواهد کرد. همچنين کيفيت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب مي شود که خواب عميق تري داشته باشيد.

2 – باعث مي شود ديرتر پير شويد و از مرگ نابهنگام هم جلوگيري مي کند.
هر چه سنتان بالاتر مي رود، ورزش منظم مي تواند شما را از نظر بدني متناسب و سالم نگاه دارد. همچنين وضعيت پوست و ماهيچه هاي شما را هم بهتر خواهد کرد، قابليت انعطاف شما را بالاتر خواهد برد و از بسياري بيماري هاي مربوط به پيري از قبيل پوکي استخوان و بيماري هاي قلبي جلوگيري خواهد کرد.

3 –  مفصل ها، استخوان ها و ماهيچه هاي شما را سالم تر نگاه خواهد داشت.
هر چه سنتان بالاتر مي رود، تراکم استخوان هايتان و انعطاف پذيري مفصل هايتان کمتر خواهد شد. ورزش کردن به طور منظم يکي از بهترين راه ها براي کم کردن مشکلات مربوط به ماهيچه ها، مفصل ها و استخوان ها است. يک برنامه ورزشي منظم به شما کمک مي کند که قوا و انعطاف پذيري خود را حفظ کنيد.

4 –  سيستم دفاعي بدنتان را تقويت خواهد کرد.
تحقيقات مختلفي نشان داده است که ورزش قدرت سيستم دفاعي بدن را بالا مي برد. در نوجوانان و بزرگسالان ورزش مي تواند به عنوان يک محرک طبيعي براي سلول هاي دفاعي به حساب آيد. در افراد سالخورده عملکرد سيستم دفاعي خود به خود ضعيف مي شود که مي تواند خطر ابتلا به بيماري هاي مسري و واگيردار را افزايش دهد. اما تمرينات ورزشي منظم و متعادل مثل پياده روي و دوچرخه سواري مي تواند به طور تقريبي اين ضعف سيستم دفاعي را در بدن کاهش دهد.

5 –  حافظه را قوي تر خواهد کرد.
تحقيقات بسياري نشان داده است که افرادي که روي قاعده اي منظم ورزش مي کنند حافظه و قدرت تمرکز بهتري دارند. پياده روي سه روز در هفته به مدت 45 دقيقه براي بالا بردن زيرکي و هوش شما کافي است. ورزش هاي هوازي قسمت هاي جلويي و جداره هاي بالايي مغز که به تمرکز مرتبط است را تحريک مي کند.

6 –  اعتماد به نفس را بالا مي برد.
اين سوال ساده را از خود بپرسيد: در کدام لحظه احساس بهتري دارم؟ وقتي روي مبل لم داده ام و مشغول خوردن يک پاکت چيپس هستم يا بعد از انجام يک تمرين ورزشي عالي از باشگاه برگشته ام؟  اگر مدتي است که بد هيکل شده ايد، تمرينات ورزشي را شروع کنيد، بنيه، ماهيچه ها و قدرت بدنيتان را افزايش خواهيد داد و از نظر روحي حال بهتري خواهيد داشت. اين خود به خود باعث مي شود که تصوير بهتري از خود داشته باشيد و اعتماد به نفستان بالا رود.

7-  انرژي و تحمل شما را بالا مي برد.
تا به حال چند بار از باشگاه در رفته ايد فقط چون خسته شده و ديگر تحمل ادامه تمرينات را نداشته ايد؟ اما آيا زماني که تنبلي را کنار گذاشته و به تمرينات ادامه داده ايد احساس بهتري نداشته ايد و پرانرژي تر نشده ايد؟ افرادي که به طور مداوم ورزش مي کنند، انرژي، قدرت بدني و تحمل بيشتري دارند. مدت کمي بعد از آغاز تمرينات اين انرژي بيشتر را در خود کاملاً حس خواهيد کرد.

8 –  شور جنسي و قدرت شما را در مسائل جنسي افزايش مي دهد.
اين حقيقت دارد:  تمرينات ورزشي منظم شور و شوق شما را به مسائل جنسي افزايش داده و باعث مي شود که بهتر ارضاء شويد. بالا رفتن تحمل بدن و قدرت عضلات عملکرد جنسي شما را افزايش مي دهد.

9 –  فشارهاي عصبي، افسردگي و اضطراب را کاهش مي دهد.
ورزش باعث مي شود که اضطراب و  استرس شما به پائين ترين حد خود برسد. در اين حالت بدن شما بعد از يک يا دو ساعت بعد از اتمام تمريناتتان اندورفين بيشتري توليد خواهد کرد که اعصاب شما را تسکين داده و آسودگي خيالتان را افزايش خواهد داد. فايده ديگر فعاليت بدني اين است که شما را به داشتن رژيم غذايي مناسب تشويق مي کند و تغذيه مناسب هم استرس را کاهش مي دهد. حتي بعضي تحقيقات نشان داده است که از ورزش مي توانيم به عنوان درماني براي افسردگي نيز استفاده کنيم.

10 –  احتمال ابتلا به بسياري از بيماري ها را کاهش مي دهد.
بهترين نتيجه اي که از تمرينات ورزشي گرفته مي شود اين است که احتمال ابتلاي شما را به بسياري از بيماري هاي جدي و کشنده مثل بيماري هاي قلبي، فشار خون بالا، پوکي استخوان، ديابت، چاقي، کلسترول بالا،

  موضوع: ورزش | برچسب ها :
   تاريخ:۸۷/۰۲/۱۱   ساعت:۱۲:۰۰ قبل از ظهر ۴ نظر

پست هاي مرتبط

۴ دیدگاه برای “10فایده ورزش کردن”

 1. saeed گفت:

  سلام يواش يواش دارم مشتري ثابت ميشما خيلي مطالبت باحاله واقعا دستت درد نكنه. راستي به سايتم يه سر بزني ممنون ميشم http://www.choogh.com همچنين خوشحال ميشم تو وب قشنگت يه اسمي هم از سايت ما باشه دوست داشتي منو با عنوان عضو شو بازي كن جايزه ببر لينك كن

 2. km گفت:

  مطلب قشنگ و با حالی بود دستت درد نکنه اگه خواستی به وب منم سری بزن

 3. ساغر گفت:

  باورم نمیشه عینا مثل مطالب سایت منه
  از کجا آووردین متن تون و؟
  به سایت من سر بزن

  • admin گفت:

   سلام دوست عزیز
   کاش قبل از گفتن این حرف یه نگاهی با تاریخ انتشار مطلب بندازین این پست سال 87 ارسال شده یعنی زمانی که وبلاگ شما اصلا وجود خارجی نداشته!!!!

نظر شما چیست ؟

  نظر سنجی