%image_alt%

چرا برخی دیسک کمر می گیرند و درمان آن چیست و…؟ سؤالاتی است که با آقای دکتر محمد مهدی نژاد کاشانی، متخصص ارتوپدی و عضو جامعه جراحان ارتوپدی ایران در میان گذاشتیم که ایشان به آنها پاسخ داده است:

– آقای دکتر !اصطلاح دیسک کمر را برایمان توضیح بدهید و آیا این اصطلاح رایج درست است؟
– هر انسان معمولاً 26 مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود.
اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود.
مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود.

دیسک کمر
– علت ایجاد فتق دیسک چیست؟ و از نظر پاتولوژی چه اتفاقی می افتد؟
– از حدود 15 سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغییراتی می شود که اجتناب ناپذیر است. این تغییرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود. این تغییرات در برخی افراد زودتر بروز می کند و در برخی دیرتر دیده می شود. در صورت وارد آمدن فشار نامناسب به دیسک فرسوده، قسمت پشتی دیسک دچار فتق یا بیرون زدگی می شود و این بیرون زدگی روی نخاع یا رشته های آن فشار وارد می کند.

– مکانهای شایع فتق دیسک در کجا است؟ و بیماران با چه علایم بالینی به شما مراجعه می کنند؟
– فتق دیسک ممکن است در ناحیه گردن، پشت یا کمر ایجاد شود. اگر فتق در ناحیه گردن باشد، بیمار دچار درد در ناحیه گردن و شانه و بازو می شود. اگر فشار روی نخاع زیاد باشد، بیمار علایمی نظیر گزگز و مورمور، بی حسی، سرد یا گرم شدن، احساس ضعف و درد در ناحیه ساعد، کف دست و انگشتان پیدا می کند.
فتق دیسک در ناحیه کمری، سبب بروز درد در ناحیه کمر و باسن و پشت یا جلوی ران می شود. اگر فشار روی رشته های نخاعی زیاد باشد، بیمار از ناحیه زانو به پایین علایمی نظیر درد، بی حسی، گزگز و مورمور، احساس سردی یا گرمی، گرفتگی مکرر عضلانی، ضعف یا لاغر شدن را تجربه می کند، بیماری که دچار دیسک کمری است نمی تواند براحتی خم شود و هنگام خم شدن احساس می کند که رگی در پشت زانویش کشیدگی پیدا می کند. درد بیمار با سرفه زدن تشدید می شود.
گاهی بیماران فقط از وجود گزگز و مور مور یا ضعف یا درد در ناحیه ساق، مچ پا یا انگشتان پای خود شاکی هستند و کمر آنها اصلاً درد ندارد. برای بیشتر این بیماران پذیرش اینکه مشکلات آنها به علت وجود بیماری در ناحیه کمر است، خیلی سخت است.

– چگونه می توان فتق دیسک را از بیماری های ارتوپدی تشخیص داد؟
– بیماری های متعددی هستند که سبب کمردرد با انتشار به پاها می شوند. از بین آنها بیماری هایی که بیشتر با فتق دیسک کمر اشتباه می شوند، عبارتند از: کشیدگی رباطها یا عضلات کمر، تنگی کانال نخاع، آرتروز کمر، برخی از بیماری های روماتیسمی، عفونتهایی مثل تب مالت، تومورها و بیماری های سیستم ادراری نظیر سنگ کلیه.

– فتق دیسک چه درمانهایی دارد؟
– درمان براساس شدت بیماری فرق می کند. در موارد شدید که بیرون زدگی دیسک بزرگ است و سبب فلج اندامهای تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی باید به سرعت انجام شود. در مواردی که با فتق دیسک فلج مختصری ایجاد شده است، اما بتدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید فوری جراحی صورت بگیرد. در سایر موارد معمولاً به بیمار به مدت یک هفته تا 10 روز استراحت نسبی توصیه می شود.

طی این مدت بیمار باید از نشستن حتی الامکان پرهیز کند و از خم و راست شدن و برداشتن اشیای سنگین یا رانندگی نیز دوری نماید. معمولاً طی این مدت به بیمار داروهای مسکن تجویز می شود. اغلب بیماران طی این مدت 10 روزه، بهبود قابل توجهی پیدا می کنند. می توان بعد از  10  تا  14 روز از زمان شروع بیماری، برای بیمار ورزشهای مخصوصی را تجویز نمود که آب درمانی و راه رفتن در آب در قسمت کم عمق استخر می باشد و نیز نرمشهای کششی برای عضلات کمر و شکم نیز مفید است.
می توان از فیزیوتراپی نیز در این مرحله سود جست. تأثیر روشهای درمانی نظیر طب سوزنی، حجامت، استفاده از زالو و داغ کردن ثابت نشده است. روشهای درمانی «کایروپراکتیک» در دیسک کمر ممکن است خطرناک باشد و در درصد کمی از بیماران ممکن است سبب تشدید علایم شود.

اگر 4 تا 6 هفته از درمان بیمار مبتلا به فتق دیسک کمری بگذرد و بیمار همچنان درد شدیدی بخصوص در پاها احساس کند یا فلج خفیف، اما پایداری در اندام تحتانی وجود داشته باشد به طوری که بیمار نتواند فعالیتهای روزمره خود را بخوبی انجام دهد، انجام جراحی توصیه می شود.

– این درمانها چقدر مفید است؟
– درصد زیادی از بیمارانی که فتق دیسک کمری دارند با درمانهای یاد شده و بدون جراحی کاملاً بهبود می یابند. البته احتمال عود کردن بیماری در آنها در آینده وجود دارد و باید مواردی نظیر پرهیز از برداشتن اشیای سنگین را همیشه رعایت کنند.
در برخی از بیماران، علایم بیماری حالت مزمن پیدا می کند و تا ماهها و یا حتی سالها بیمار بصورت دوره ای با علایم بیماری دست و پنجه نرم می کند.
در بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار می گیرند، اگر انتخاب بیمار مناسب باشد و جراحی بخوبی انجام گیرد، انتظار می رود بیمار بین 90 تا 95 درصد بهبود یابد. بیشتر بیماران بعد از عمل نیز از درد کمر، گزگز و مور مور خفیف و احساس سرد شدن پاها شکایت دارند.

– عمل جراحی فتق دیسک چه عوارض احتمالی در بیمار دارد؟
– به طور کلی هیچ عمل جراحی بدون عارضه نمی باشد. اگر شدت بیماری در حدی باشد که نیاز به جراحی داشته باشد و جراح تبحر کافی داشته باشد. احتمال بروز عوارض پس از عمل جراحی خیلی ناچیز است.
عوارض عبارتند از 1- عفونت 2- چسبندگی اطراف رشته های نخاع 3- قطع رشته های نخاع در حین عمل 4- آزاد سازی ناقص رشته های نخاع حین عمل
اگر این عوارض بروز کند، ممکن است بیمار بعد از عمل احساس بهبود پیدا نکند یا در موارد نادر، احساس کند درد و ضعف بیشتری پیدا کرده است.

 

– چه توصیه هایی به افراد دارید؟
– فتق دیسک کمر بیماری نیست که به طور کامل قابل پیشگیری باشد، اما بهتر است تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا کردن اشیای سنگین پرهیز کنند. انجام حرکات ورزشی نیز می تواند احتمال بروز بیماری فتق دیسک را کاهش دهد.
در صورتی که درد کمر داشته باشید و این درد به داخل ران یا ساق تیر بکشد، حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

– راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است؟
– اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل  پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد. به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.

– آیا بعد از درمان دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد؟
– در تمام روش‌های درمانی دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین‌تر دیسک درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممکن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را که برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز کاهش دهد، ممکن است تا آخر عمر هیچ مشکل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را کامل انجام ندهد، امکان عود مجدد وجود دارد. در روش‌های جراحی هم به همین ترتیب می‌باشد. وقتی بیمار عمل می‌شود، به او توصیه می‌شود که به تقویت عضلات بپردازد و در کنار تقویت عضلات فیزیوتراپی را هم ادامه بدهد. نباید وزنه‌های سنگین را بلند کند و کارهای اشتباهی را که قبلا انجام می‌‌داده تکرار کند. در غیر این صورت ممکن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسک شود. روش‌های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل‌های کوچک و بسته تا عمل‌های باز و بزرگ انجام می شود.

به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یک سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز کم باشد، در این موقع از روش‌های عمل بسته می‌توان استفاده کرد. اگر کمی شدیدتر باشد، از روش‌های میکروسکوپی استفاده می‌کنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار کرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش‌های باز و وسیع استفاده شود.

چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشک تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می‌شود.

– عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟
– عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شویم عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهیم و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

– در درمان این بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
– خوشبختانه اکنون در درمان این بیماران با مشکل خاصی مواجه نیستیم و بسیاری از امکانات و وسایل، چه تشخیصی و چه زمانی، موجود می‌باشد. حتی یک سری امکانات قابل حمل و نقل وجود دارد که برای بعضی از بیماران، که نیاز به یک سری وسایل خاص دارند، توسط شرکت‌ها و تکنسین‌های آنها فراهم می‌شود.

%image_alt%
توصیه کلی شما به افراد مبتلا و دیگر افراد کدام است؟

بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش‌گیری از ایجاد این بیماری می‌شود را رعایت کنیم؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل.

ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان‌ها دچار پوکی نشوند.

همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزی‌جات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده کنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسک‌های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.

برای درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشک طرف مشاوره، فردی باشد که تبحر و اطلاعات کافی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها علت کمردرد، دیسک کمر نمی‌باشد و کمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.

ممکن است علت‌های درد کمر، مشکلات تغذیه‌ای و متابولیکی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری‌های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی‌ها باشند. بنابراین در صورت بروز کمردرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا بر حسب مورد خاص، کمردرد درمان شود.

گروهی از بیماران، اظهار می‌نمایند که نگران فلجی شدن بعد از عمل جراحی هستند، بنابراین باید گفت که به هیچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غیرعلمی اطرافیان توجه نکنند و مطمئن باشند چنان چه برای درمان این بیماری به موقع اقدام کنند، امکان فلجی وجود ندارد. اصولا با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی انجام گرفته (پیشرفت‌های تشخیصی و درمانی)، اصلا فلج بعد از عمل پیش نمی‌آید و به هیچ‌وجه نباید نگران باشند. ولی اگر خیلی دیر به پزشک مراجعه کنند، امکان آسیب‌ جدی به ریشه‌های عصبی در اثر بیرون زدگی‌ها و پاره شدگی‌ها وجود خواهد داشت و ممکن است علایمی مثل افتادگی پا و لنگی پا برایشان ایجاد شود. البته قابل ذکر است چنان چه بیماری افتادگی و لنگی پا و حالت فلج ایجاد شود، مسلما نباید این انتظار باشد که بعد از عمل کاملاً سالم شوند و مانند بقیه افراد راه برود.

به‌طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.

  موضوع: پزشکی | برچسب ها : , ,
   تاريخ:۸۷/۰۵/۴   ساعت:۷:۱۰ قبل از ظهر ۱۵۸ نظر

پست هاي مرتبط

۱۵۸ دیدگاه برای “بیماری دیسک کمر و عوارض آن”

 1. فرهاد گفت:

  عالی بود.یاشاسین انایوردم

 2. ايراني گفت:

  خيلي ممنون. عالي بود. من هم جزو اين دسته از بيمارها هستم و تمامي علائم يك بيمار تمام عيار را دارم. بسيار متشكر

 3. usefi گفت:

  با سلام و خسته نباشید به حضور دکتر عزیز و گرامی
  من نیز دارای تمامی شرایط فوق می باشم و چندین روز است که درد شدیدی در هنگام راه رفتن و نشستن بر روی صندلی هنگام کار با رایانه احساس می کنم همچنین بعضی وقتها بر روی ادرار خود کنترل ندارم و احساس سنگینی شدیدی بر روی کمر و باسن خود دارم
  چندین دکتر پیشنهاد عمل جراحی سریع میکرویکوپی را دادند ولی به دلیل جوانی (28) و اندام ورزشکاری دکترها بهم یک هفته مهلت دادند و کلی دارو بی حسی و آمپول دادند ولی از این مدت سه روز گذشته و رفته رفته احساس دردم شدید تر می شود ….. اگر امکان داشته باشد شما نیز مرا راهنمایی نمائید باتشکر از وقتی که برای هموطنانتون می زارید

 4. amir گفت:

  با سلام پدر من به ۳ هفته ی پیش اماله دیسک کرده و حالا بعد از قاطع سن نمیتواند ادرار و مدفوع خود را کنترل کند
  اوایل فقط نمیتوانست کنترل کند والی با فشاره زیاد میتوانست تخلیه کند والی الان دیگر نمیتواند تخلیه کند
  حال راه درمانه این مساله چیست ؟

 5. سوفيا گفت:

  باسلام و خسته نباشيد. من 35 ساله هستم و براساس تشخيص پزشكان متخصص دچار ديسك كمر مي باشم. به مدت 2 ماه است كه بيش از نيم ساعت قادر به راه رفتن نمي باشم و تقريبا در تمام مدت روز هنگام ايستادن، نشستن و راه رفتن به شدت دچار درد در ناحيه كمر مي شوم. همچنين در تمام مدت در ناحيه گردن هم درد و گرفتگي دارم. به دكترهاي مختلف مراجعه كرده ام و همگي خيلي عادي مي گويند كه من ديسك دارم و چاره اي جز تحمل درد ندارم. و فقط براي من 3 حركت ساده ورزشي تجويز كرده اند كه در طول اين دو ماه هم تقريبا بي تاثير بوده است. هيچيك حتي فيزيوتراپي هم تجويز نكرده اند حتي با اصرار من.
  خواهشمندم مرا در اين خصوص راهنمايي فرماييد.
  با تشكر

 6. یک عمل شده گفت:

  سلام . من حدود دو ماه بود که کمردردم شدت گرفته بود که ایت بار بعد از استراحت و دارو و فیزیوتراپی خوب نشدم و هر روز بدتر میشدم درد کمر و پا ی چپ وگرفتگی عضلات پای چپ از علایم من بود در اخر هم مجبور شدم هفته پیش عمل کردم و الان هم خیلی راضی هستم و درد ندارم و میتونم راست راه برم

 7. عذرا گفت:

  باسلام
  مقالهءآموزنده وعلمي قابل فهم شما را مطالعه كردم و پاسخ بسياري از سوالاتم را دريافت كردم.من حدود 20 سال است كه كوهنوردي و حدود يك دهه سنگنوردي كردم .متاسفانه حدود 3 ماه است كه بطور ناگهاني كمر درد شدم البته اورژانس به كليه درد مشكوك بودندو در نهايت در يك معاينه پزشك همان شب- گرفتگي عضلاني را تشخيص دادند.سه نوع آمپول زدنديعني در عرض 24 ساعت 9 عدد آمپول زدند تا درد كمي ساكت شد امامشكل رفع نشد .با مراجعه به 3 پزشك چيزهاي متفاوتي گفتند از مغزم نقشه عصبي با دستگاه تهيه كردند(اسم علمي اش رو نمي دونم )و گفتند به مرورچون تارهاي عصبي نازك شده ممكن است اندام هاي حركتي فلج وستون فقرات كج شود.ترسيدم يك ماه باكلوفن و گاباپنتين خوردم بعد به پزشك ديگري رفتم گفتند بريز دور اينا رو اون دكتر (ببخشيد)چرند گفته .به پزشك توصيه شده سوم رفتم گفتند mriاز تمام ستون فقرات ببرم وبعد درنهايت گفتند كه ديسك گردن كه بايد عمل بشه و ديسك كمر در سه مهره است كه فعلا عمل نمي خواد داروهاي ويتامين Bوامگا 3 وكلسيم وگاباپنتين 100 براي سه ماه دادند .كرال پشت و سينه و راه رفتن در آب و توصيه هاي مراقبت بيشتر دادن .اكنون 3 ماه است كه كوه نرفتم .ايروبيكم رو سبك كردم و… اما درد آرام نشده .وزنم داره بالا مي ره و از اين نگراني كه چي ميشه دپرس شدم . قراره پرونده پزشكي ام رو هفته ديگه دكتر هوشياري براي كايرو پراكتيك مطالعه كنند ونظر بدند.آيا شما مي تونيد كمكم كنيد تا تصميم درستي بگيرم كه چه كار كنم ؟ ضمنا” علائم درد در پشت پاي چپ و باسن چپ و خواب رفتگي شديد در دستها توام با درد در سرشانه ها و گردن و كمر درد هايي كه اگر در يك حالت خم شوم بايد آرام به حالت ايستاده برگردم زيرا كمرم قفل شده ودرد دارم در ناحيهء چپ بيشتر .البته گز گز دستها رو بخصوص دست راست رو چند ساله كه دارم پزشكان گفتند چيزي نيست اما در نرون گرافي اخير هر دو دست گرفتگي عصب داره ودر دست راست ام شديدتر شده . شبها تا صبح بايددر تختم مدام جابه جا شم چونكه در هر حالتي مي خوابم درد دارم وصبح هم با درد زياد بيدار مي شم .
  لطفا” راهنمايي بفرماييد كه چه كنم ؟
  صميمانه سپاسگذارم و بي منتها براي شما آرزوي پيشرفت در كار پزشكي دارم .
  منتظر پاسخ شما هستم .

 8. پيمان گفت:

  من33ساله قبلا( يك سال) پيش دركارگاه چوب بري مشغول بكار بودم كه از ناحيه ران راست قسمت اتصال ران بالگن درد شديدي داشتم با مراجعه به پزشك و MRIطبق گفته پزشك در دو قسمت ستون فقرات ديسك كمر داشتم و پزشك ديگري نظريه تنگي كانال داده آيا هر دو نظريه يكي ميباشد و درمان آن چيست

 9. سمانه گفت:

  سلام
  ممنون از مقاله ي خوبتون
  من 22سالمه و يك سال پيش به علت درد در ناحيه پشت زانوي چپم به پزشك مراجعه كردم.ام آر آي شدم و متوجه شدم كه بين مهره هاي كمري5وساكرال1ديسك كوچكي دارم!فيزيوتراپي شدم و به تدريج دردم كاهش پيدا كرد.اما الان دوباره در ناحيه ي وسط باسن يعني مهره هاي ساكرال1و2به شدت درد دارم و حتي نميتونم بخوابم.با توجه به سنم بهترين روش درمان براي من چيه؟اگه ميشه آدرس و شماره تلفن مطب دكتر رو هم بگين!
  ممنون اگه راهنماييم كنيد

 10. yalda گفت:

  از راهنمایی و زحمتهای شما کمال تشکر را دارم.

 11. yalda گفت:

  من 27 سالمه و چسبندگی مهره L5 و لگن دارم.بعد از 7 سال درد و فشار روی این ناحیه از کمرم ، دیسکه بین مهره 4 و 5 هم آسیب دید( که دکترا گفتن ممکنه از فشار این چسبندگی هم باشه) که خودتون میدونید چه درد وحشتناکی داره ! از اول 88 این دردهای عجیب هر روز بیشتر و بیشتر می شد البته تحت درمان بودم و دکترم حاضر نبود عمل کنه و میگفت برات زود،تا این که به کلی قدرته راه رفتنمو از دست دادم و با عصا راه رفتم ،اون موقع بدون نوبت منو بستری کردن و 28 بهمن 88 فقط یه دیسکمو جراحی کردن؛من میخوام بدونم که بهترین مراقبت برای جلوگیری از پارگیه اون 3 تا دیسکه بالاییش که همرا اون آسیب دیدن چیه؟(با تشکر)

 12. مرجان وجودی گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر : الان که برایتان مینویسم 3 ماه از عمل دیسک 4و5 من میگذرد و فقط تحمل درد نموده ام و حالا که ام آر ای دوم آماده شده میگویند نه تنها 4و5 بلکه 1و2 شما هم باید عمل شود درد شدیدی در ناحیه کمر و انتشار آن درلگن و کشیدن آن تا پای سمت چپ و بی حسی کامل دارم و اینکه آیا بعد از عمل دوم که قرار است هرینه بالا و گذاشتن پروتر هم دارد آیا خوب شدن به سراغ من خواهد آمد یا خیر و اینکه من در این 3 ماه مدام از داروهایی مثل روباکسین گاباپنتین دگرا و انواع میکن های خوراکی ایتفاده کرده ام با تشکر از راهنمایی شما میخواهم بدانم امکان اینکه بعد ار عمل دوم بار هم عود کند هست یا خیر از زحمات شما پزشک محترم قبلا سپاسگرارم

  • مهتاب گفت:

   سلام عزیزم
   من هم سه مرحله جراحی کمر داشتم اما هنوز درد دارم
   شما حالتون چطوره ؟ درمان شدید؟
   ممنون

   • علیرضا گفت:

    سلام من ۲۹ سالمه سه ساله که دیسک ۴و۵ جراحی کردم به اصرار خودم چون درد زیادی درکمرداشتم اما درد چندانی درپاهام نداشتم بعداز جراحی اصلا احساس بهبودی نکردم هیچ دردهامم بیشترازقبل شد ام ار ای گرفتم دیسک ۳و۴ هم بیرون زدگی پیدا کرده الان زانوهام خشک ودردناک میشن وخالی میکنن میخواستم بدونم ارتباطی به ستون فقرات من دارن؟باتشکر

 13. حسین گفت:

  واقعا عالی بود انشا الله زنده باشید

 14. ناهید گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر من 57 سالمه دچار بیماری دیسک کمر و کیپ شدن 3 تا از نخاع هستم توصیه شما به من چیه؟

 15. علي خمسه گفت:

  با سلام من 46 سال دارم و 18 ماه پيش به علت درد كمر و پاي چپ بنا به تشخيص متخصصين عمل جراحي شدم ولي متأسفانه در حين عمل به علت وجود كلاف خوني در مسير به گفته پزشك جراحم دچار خونريزي شديد شده و حدود 6 ساعت در اتاق عمل بودم كه بعد از عمل دچار بي حسي شديد در هر دو پا كه حتي قادر به ايستادن هم نبودم ولي به مرور زمان و با فيزيوتراپي ، آب درماني و كار درماني بعد از سه ماه تونستم بايستم و آرام آرام راه برم پيشرفتم در چند ماه اول خيلي خوب بود ولي چند ماهي است كه وضعيتم ثابت مانده در حال حاضر راه مي رم ولي بايد خيلي مراقب باشم چون زانوهام خيلي سست اند و احتمال خالي كردن آنها زياد است هنوز دچار سوزش در كف پاهام و انگشتان پا و دور زانوهام و باسن مي باشم ولي درد ندارم دچار گرفتگي عضلات مي باشم مخصوصاً شيها لطفاً راهنمايي فرمائيد آيا با گذشت زمان سلامتي كامل بدست مي آيد و يا اين مشكلات هميشه گريبانگير من خواهد بود ؟ با تشكر

 16. حسین گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید به آقای دکتر مطالب آموزنده وخوب بود – می خواستم از آقای دکتر سوال کنید من نزدیک دوسال است که اورژانسی عمل دیسک انجام داده ام هم اکنون پاها و باسنم سر است و درراه رفتن مشکل دارم ولی دوچرخه سواری و رانندگی مشکلی ندارم – پزشک معالج نیز می گوید به مرور زمان بهبود حاصل میشود – لطف کنید من را راهنمایئ کنید متشکرم

 17. هنگامه گفت:

  سلام.من 49 کیلو هستم.به علت یک عطسه ی ناگهانی کم درد وحشتناکی گرفته ام که نمی توانم راه بروم و کج راه میروم .دکتر داروی پردنیزولون ونورتریپتیلین تجویز کرد اما میترسم تا اخر عمرم کج راه برم.37 سالمه.لطفا مرا راهنمایی کنید.ممنون

 18. aghdas گفت:

  سلام
  من در اثر خوردن زمین های مکرر(با وزن 90 کیلو)دچار مشکل دنبالچه-بیرون زدگی دیسک 4 و5 شدهام
  شغلم دفتری است متاسفانه 2ماهی 10 روز مرا بستری میکند وکاملا استراحت متلق-وزن خود را به 80 رسانده ام ولی تاثیری نداشته هفته ای 2 روز آب درمانی نیز انجام میدهم
  پزشکان گرامی جراحی را قبول ندارند
  چه باید کرد؟؟؟؟

 19. نسرين گفت:

  با سلام
  من دو ماه پيش عمل ديسك كمر را انجام داده ام و تمام مراقبت هاي بعد از عمل و استراحت را انجام داده ام. ولي هنوز در ناحيه كمرم احساس درد مي كنم. دكتر بعد از MRI تشخيص داد كه چسبندگي بعد از عمل ايجاد شده است و پيشنهاد داده بعد از مصرف دارو اگر بهبود حاصل نشدعمل مجدد انجام دهم. در صورتيكه مي گويند باز هم امكان اين حالت وجود دارد. نظر شما چيست؟ چه بايد بكنم؟ آيا اين حالت با دارو و يا ورزش بدون عمل مجدد خوب مي شود يا نه؟ با تشكر

 20. رضا گفت:

  من پنج ماه پیش عمل کردم و حالا راحت راه میروم البته مراقبت های بعد از عمل بزای من که فردی پر تحرکی بودم سخت است ، از شما متشکرم.

 21. جعفر گفت:

  سلام خدمت آقای دکتر
  با تشکر از مطالب آموزنده شما . من در سن ۲۷ عمل جراحی دیسکL5-S1 را انجام دادم ام. بعد از عمل پای چپم دچار بی حسی از ناحیه نیمه سمت چپ کف پا شد به مرور زمان با انجام نرمش این بی حسی بهتر شده است. ولی متاسفانه تا الان که ۳۴ دارم پای چپم نسبت به پای راستم توانش کمتر است.خواهش می کنم علت این ناتوانی پای چپم را توضیح دهید. در ضمن ممنون می شوم اطلاعات دقیقی در مورد نحوه آب در مانی و طرز راه رفتن در آب به من بدهید.سوال آخر اینکه آیا شنا کردن در آب(برای مثال شنای قورباغه) برای دیسک کمر مضر است یا مفید.
  گزارش MRIمن بعد از عمل جراحی در سن ۳۴ سالگی وقتی دچار کمردرد شدید شدم فقط در یک مورد مشکل داشته که به شرح ذیل است:
  CENTRAL/LEFT PARACENTRAL DISC PROTRUSION WITH THECAL SAC IMPRESSION ARE SEEN IN L5-S1 LEVEL
  آدرس ایمیل اینجانب:J_KIA1379@YAHOO.COM

 22. ffffff گفت:

  سلام .خدمت آقای دکتر
  خسته نباشین.
  مطالب خیلی مفیدی داشتین.
  فقط یه سوال؟
  وجود پرومیننت در قسمت تحتانی سینوس ساژیتال چیه؟
  و disk blugeدر ناحیه l4-l5 یعنی چی؟لطفا میشه ج بدین؟
  مرسیf_ghafoorifar@yahoo.com

 23. وحيد گفت:

  سلام .مادر من حدود يك ماه است كه عمل كرده.ولي هنوز پاي چپش بي حس است. ميخواستم بپرسم كه اين بي حسي تا كي ادامه داره وچه راه حلي براي تسريع در از بين رفتن اين بي حسي پيشنهاد مي كنيد.باتشكر.

 24. aziz گفت:

  برگشتش
  قطععی نیست اما هفته ای یک عدد آممپول نوروبیون بزنه وروزی یک عدد ویتامین b1مصرف کنه کمک کننده خواهد بود

 25. ابراهیم گفت:

  با سلام. اقی دکتر من مردی 55 ساله هستم و مدتی دچار درد کمر بودم که به متصص مراحعه کردم و mri گرفتم ومشخص شد که فتق کمر دارم در حل حاضر هم استخر و هم روزی یکی دو ساعت راه می روم اما کمر درد را کمی دارم شنیدهام کتتتتتلینیکهایی هست که فتق کمر را جا می زنند بدون عمل جراحی می خوا ستم نظر شما را در این رابطه بدانم ایا واقعا این قبیل مسا ئل مورد تا ئید می باشد مرا راهنمایی فر مایید . با تشکر.

 26. ابراهیم گفت:

  باسلام . از نظرات اقای دکتر کمال استفاده را نموده همچنین کار بران هم از تجربه خودشان که اظهار کرده بودند مفید بود.

  • اسماء گفت:

   من زنى ٢٨ ساله هستم. تقريبا ١ ساله كه ديسك خفيف در ناحيه كمر دارم. درد كمر و باسن و بعضى وقتها پاهام اذيتم ميكنه و تقريبا هميشه درد دارم و تازه درمان را شروع كردم ميخواستم بدونم باردارى براى من خطرناك هست ؟و اگر امكانش هست چه مراقبتهايى را بايد انجام بدم.  

 27. علي گفت:

  با سلام خدمت آقاي دكتر و تشكر از توضيحات جامع وكامل ايشان

  عرض به حضورتان ميخواستم راحع به اين كمر بندهاي كه در بازار آمده وتبليغ گستردهاي راجع به انها ميشود سئوال كنم آيا موثر ميباشد ودرد را كنترل وكم ميكند .و براي افراد مسن نيز قابل استفاده ميباشد يا فقط كلك پول ميباشد . با تشكر از شما

 28. آروین گفت:

  سلام من آروینم در حدود 20 روز پیش عمل جراحی انجام دادم ولی متاسفانه کج راه میرویم میخواستم بدونم آیا این برطرف میشه واه درمان چیست متشکرم

  • حسام گفت:

   من هم 3 ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم در ابتدا کاملا کج شده بودم و خیلی خیلی نگران بودم و هر کار میکردم صاف نمی شدم فکر میکردم که هرگز دیگه صاف نمیشم ولی الان کاملا صاف شده ام . این طبیعیه اصلا نگران نباش. فقط موقع راه رفتن روی پای طرفی که کج شده، زیاد فشار نیار جون ممکن فشار زیاد یاعث بشه بعدا دجار مشکل بشی.

 29. زهرا گفت:

  درد پای چپ خیلی درد میکند چه کار کنم ومن ادرس الکترونیکی ندارم

 30. آرمیتا گفت:

  سلام من یه دختر 25 ساله هستم ده سال پیش عمل دیسک کمر داشتم و حالا 1 ماه است که دوباره یکی از دیسکام بیرون زده دکترم گفته بهتره عمل کنم ولی با ورزش و دارو درست میشه ولی زمان میبره و من باید درد تحمل کنم من میخوام با ورزش خوبش کنم ولی نمیدونم چه ورزشی مناسبه پس از شما میخوام راهنماییم کنید
  متشکرم

 31. مطهری گفت:

  خوب بود.تا حدودی مطمئن شدم که دردم دیسک کمر نیست.
  خیلی ممنون از شما

 32. وحیده گفت:

  با سلام و تشکر
  من يه دختر دانشجو 24 ساله هستم از 6سال پيش به دليل کار زياد با کامپيوتر و يا حمل اشيا سنگين (مثل کتاب) گردن درد داشتم البته با استراحت و ورزش اين درد بهبود مي يافت اما 8 ماه است که اين درد به پشت شانه ، دست ها (تا نوک انگشتان ) کشيده مي شود به علاوه احساس مورمور و گزگز در ناحيه کف دست دارم و گردن و پشت شانه متورم شده و هنگاميکه دراز ميکشم اين درد به قفسه سينه کشيده ميشود و مدت 4 ماه است قادر به خم کردن گردنم نمي باشم ، با مراجعه به دکتر از گردنم عکس گرفتم دکتر گفت که مشکل از عضلات اطراف گردنم مي باشد اما تاکنون با مصرف دارو هايي مانند دپو مدرول متوکربامول ناپروکسن 250 و500 آمپول دگزامتازون باکلوفن سلکسيب200 (نوع آمريکايي) فيزيوتراپي و ورزش، گردن درد من کاهش نيافته است لطفا مرا راهنمايي بفرماييد

  • admin گفت:

   دوستانی کا در زمینه های مشابه این دوستمان تجربه یا نظریاتی دارند میتونن همین جا مطرح بکنن.چون من شخصا نمیتونم نظر خاصی بدم که قابل انجام باشه ولی توصیه همیشگیم اینه که با پزشت متخصص همیشه مشورت داشته باشید

 33. سلام آقای دکتر
  من مدت هشت ماه دچار دمشکل یسک کمر شده ام و مدت 20 جلسه فیزیوتراپی و 8 جلسه کایروپراکتیک رفته ام در عکس ام آر آی وضعیتم خیلی حاد نیست (طبق نظر پزشکان دکتر محسنی،دکتر هوشیاری و دکتر حقیقی) ولی متاسفانه علی رغم نرمش مرتب صبحگاهی بمدت 30 دقیقه مرتب درد دارم ضمنا کارمند بوده و منرل ما در طبقه چهارم می باشد.سه سوال دارم و ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  1- آیا من تا آخر عمر این درد را خواهم داشت؟
  2- جدیدا دکتر حیدری برایم گاباپنتین تجویز کرده نمی دانم مصرف بکنم یا نه چون در اینترنت متوجه شدم برای بیماریهای صرع و ام اس می باشد.
  3-آیا پله برای من ضرر دارد یا خیر؟

  بسیار سپاسگزارم و. ممنونم از سایت بسیار خوبتان

 34. علی گفت:

  سلام اقای دکتر مطالبی که عرضه شده بود خیلی خوب بود و من استفاده کردم و اما اقای دکتر من از حدود یک سال قبل دچار بیماری حاد از ناحیه کمر شدم و بعد گزگز شدن هر دو پا و بی حسی به دکتر مراجعه کردم انها تشخیص دادند که مهره ال 4دارای فتق دیسک است ضمن ان که همین مهره خوردگی دارد یا به قول شما ارتروز خوب با این تشخیص ها دارو درمانی و فریزیوتراپی اغاز شد و بعد از میزان داروها کاسته شد و اکنون از ان داروها ویتامین ب 300و گابانتین مانده است و یک سال است که دارم این داروها را می خورم چندی قبل مجدد ام ار ای انجام دادم دکتر گفت نست به سال قبل تفاوت چندانی نکرده است و همین درمان را ادامه دهید من به اقای دکتر گفتم من از این وضع خسته شده ام چه کنم گفت هنوز زمان عمل فرا نرسیده است و نمی توانم پیشاپیش به عمل دست یازید اقای دکتر تهامی به هر شکل این وضعیت مرا به شدت ازرده کرده است ضمن ان که حافظه ام کمی چار اختلال شده است که فکر می کنم ناشی از خوردن گاباپنتین است خلاصه ناتوانم رانندگی نمی توانم به درستی انجام دهم و .. حال اقای دکتر ایا باید من به این وضعیت همین طوری ادامه دهم و یا راهی برای درمان من وجود دارد که از این وضع نجات یابم در انتظار پاسخ می مانم در ضمن توصیه های ورزشی را انجام ندادم چون احساس می کنم وضعم را بدتر می کند .

 35. مصطفی امیدی گفت:

  سلام. من یک مشکل اورژانس دارم که باید با دکتر معتبری مشاوره کنم. تقاضا دارم تلفن و آدرس این آقای دکتر را به من بدهید.
  سپاسگزارم

 36. معصوم-ن گفت:

  سلام.زنی 40 ساله هستم.حدودا 7 ماه پیش کمر درد گرفتم دکتر برایم عکس رادیولوزی توصیه کرد.در عکس مهره ی 5 کمی به جلو سر خورده بود که برایم فیزیو تراپی توصیه کرد.
  بعد از مدتی کمر دردم بهبود پیدا کرد ولی پاشنه ی پای راستم را نمی توانستم مدت زیادی زمین بگذارم.
  بعد از آن از کمرم M R I گرفتم.دکتر گفت:دو تا دیسک داری که بیرون نزده.هیچ دارویی به من نداد فقط توصیه به کاهش وزن داد که البته من 78 کیلو بودم با قد 162 سانتیمتر.
  سوال من از شما این است که اگر دیسک بیرون نزده باشد و هیچ دردی غیر از پاشنه ی پا نداشته باشم آیا این دیسک است؟

 37. معصوم-ن گفت:

  باز هم سلام.
  ممنون میشم آدرس مطب و شماره مطب و را برام بفرستین

 38. حوری گفت:

  خانم 38 ساله هستم داریا دو فرزند و حدود 15 سال است که دیسک کمر دارم اوایل کمی کمتر بود الان مدت دو ماه است که درد شدیدی دارم با توصیه های پزشک و داروها و استفاده از کمر بند طبی 90 درصد بهتر شدم.
  میخواهم بدانم اگر باردار شوم ضرری دارد؟؟؟

 39. نیا بهلولی گفت:

  اقای دکتر سلام و خسته نباشید،اینجانب دو سال است که دیسک کمردارم و شدیدا” از این موضوع رنج می برم و نا گفته نماند فرد بسیار فعالی هستم و کمتر استراحت می کنم و دارای یک فرزند ولی دوست دارم دو بچه داشته باشم ولی نمی دانم بار داری تا چه اندازه برای من ضرر دارد لطفا” راهنمایی کنید؟در ضمن مطالب شما فوقالعاده مرا در خصوص شناخت وپیشگیری این بیماری یاری کری.

 40. نیره گفت:

  سلام،من 43سالمه و 75کیلو وبا قد 163 .تقریبایکسال است که ازناحیه زانو به پایین احساس بی حسی داشتم بامراجعه به پزشک وام آر آی تشخیص دیسک کمر دادند،
  اماچند ماهی است که وضعیت کمرم خوب است آیااحتمال اشتباه شدن ام آرآی وجود دارد؟
  تاحدامکان نمیخواهم عمل شوم بانرمش وکاهش وزن امکان بهبودی وجود دارد؟
  لطفا راهنمایی کنید…

 41. داریوش گفت:

  باسلام خدمت آقای دکتر پدرم75 سال سن دارد و مدت یکسال است که به عارضه دیسک کمر مبتلا شده و پای چپ ایشان نیز سر وبه گفته دکتر کانال نخاعی وی در اثر فشار دیسک باریک شده است حال به نظر شما جهت درمان عمل کند یا خیر لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

 42. عبدالغفاراحمدي گفت:

  باسلام خدمت دكتربزرگوار.بنده 2ساله ازناحيه كمرباتمام عوارضي كه شما بيان كرديد دارم 24سال دارم ونميخوام تااخرعمراينجوري باشم ازشماتقاضامندم كه آدرس دكترخوب براي جراحي به بنده حقيرعطا كنيدازشما خواهشمندم

 43. رضا گفت:

  هیچ راهی به جز تحمل وجود نداره

  • مهرشاد گفت:

   با سلام
   من جوانی 33 ساله باوزن 80 و قد 185 که در حدود 23 سال هم هست که به طور مرتب ورزش میکنم متاسفانه حدود 40 روز پیش در حین بازی فوتسال احساس درد در ناحیه مهره 5 کمری کردم ولی تا آخر بازی ادامه دادم ولی بعد بازی دچار درد شدیدی شدم به طوری که فردای آن شب دیگه نتونستم حتی راه برم خلاصه بگم MRI گرفتم و به 4 تا دکتر متخصص و 2 تا دکتر فیزیوتراپ نشون دادم که همگی تشخیص به عمل جراحی دادن (پارگی دیسک) دادن نا گفته نماند که حدود 25 روز هم استراحت کردم و دارو خوردم ولی از دردی که توی پای راستم بود کم نشد و حدود 18 روز پیش عمل کردم و به گفته دکتر عمل خوبی بوده و دیگه هیچ دردی هم ندارم فقط سر بودن خفیفی در ناحیه کف پا و انگشتای پای راستم دارم ، و اما اصل مطلب اینه که دکترم بعد 2 هفته استراحت مطلق و خوردن دارو فقط اجازه نشستن صحیح و راه رفتن مشروط را داده وگفته تا 2 ماه باید به این شکل باشه و به هیچ عنوان اجازه رانندگی ، آب درمانی(راه رفتن در استخر) و هیچ گونه ورزشی حتی ورزش سبک رو بهم نداده، حالا سئوال من اینه که به نظر شما من تا 2 ماه نباید این کارها رو انجام بدم و همچنین آیا نمی تونم اعمال زناشویی رو انجام بدم ؟ ممنون میشم به سئوالاتم جواب بدین . با تشکر مهرشاد

 44. مرتضی گفت:

  سلام منم جوان 23 ساله ام که به تازگی دیسک گرفتم با انکه خیلی از لحاظ روانی داغونم ولی خوب اتفاقیه که پیش اومده و ادامه زندگیم رو فقط با توکل بر خدا سپری خواهم کرد . توصیه به عزیزانی که مثل من هستند اینه که هیچ موقع خودتون رو نبازید و خدا رو همیشه شکر کنید

 45. پژمان گفت:

  با سلام:
  مادر من اردیبهشت همین سال جراحی دیسک کمر کرده ولی درد کمرشون تا حالا ادامه داره. البته بگم مامانم معلمه و مدرسه هم میره. کارهای خونه رو هم به دلیل وسواس زیادی که داره خودش انجام میده. وزنش هم زیاد هست. از پله هم رفت و امد میکنه. حالا چه چاره ای رو میشه اندیشید تا از درد کمرشون کاسته بشه. البته به طور مداوم تحت نظر پزشک معالجشون هستن.

 46. محمد آنته گفت:

  سلام من 37 سال سن دارم تازگی مراجعه کردم به دکتر ارتوپد به اسم دکتر پیر حسینی در کرج ساختمان نور هفت تیر کرج برای منMRI نوشت انجام دادم دوباره برای رویت پیش پزشک معالج مراجعه کردم برای من 10 جلسه فیزیوتراپی نوشت آیا این را انجام بدم به نظر شما یا بیفایده است در ضمن من فوتبال بازی میکنم آیا ضرر دارد یا نه لطفاراهنمایی کنید باتشکر

 47. زینب گفت:

  سلام
  من زینب هستم اقای دکتر من 15 سالمه من تو مدرسه هر روز از بله های زیادی بالا میرم و کمر درد امانم رو بریده جند ماه بیش به دکتر در بیمارستان ایرانی دبی مراجع کردم وقتی عکس ام ار ایی گرفتن گفتن که من دیسکهای بایین جهار و بنج مشکل دارن دکتر برایش عجیب بود و گفت همجین بیماری نداشته هم من از شما کمک می خواهم راه درمان ان جیست اقای دکتر دکترم به من گفته که باید تا بیست سالگی همینطور بماند و بعد عمل شود اما این راه به نظرم مناسب نیست به نظر شما جه کار کنممرسی از راهنمایتان

 48. بهاره گفت:

  اگر كسي دير بفهمه ديسك كمر داره چي ميشه در صورتي كه كارش بلند كردن اجسام سنگينه؟ آيا كسي كه ديسك كمر دارد از خدوت سربازي معاف ميشود؟

 49. سیاب حقی گفت:

  سلام خسته نباشید واقعا کار شما یک نوع عبادت عملی است . چنانکه شاعر می فرماید ( عبادت به جز خدمت خلق نیست)

  • asghar گفت:

   با سلام من 2سال است که عمل دیسک کرده ام حال راحتم ایا میتوانم ورزش بدن سازی با رزمی را انجام بدهم ضمنا 47 سال دارم

 50. ابوالفضل گفت:

  با سلام منچند سالی در ورزش کشتی فعالیت میکنم نزدیک 1ماه پیش صبح که برای استارت زدن رفتم همون موقع نرمش اول استارت احساس گرفتگی تو کمرم داشتم ولی بعد دومی یا سومین استارت یک دفعه احساس درد تو ناحیه ی باسن واطراف مقعد به گونه ای که موقع راه رفتن هم درد میکرد حالا چند وقتیه با مراعات وکششی بهتر شده ولی هنوز یه کم که فشارو بیشتر مینم مخصوصا وقتی بدنم بر ثر تعرق یا هر علتی با کم ابی مواجح میشه خیلی درد بیشتر میشه با تشکر میخواستم بدونم این درد همون انشعابات رگ سیا تیک هست که توصت دیسک تحت فشار قرار میگیره یا دلایلی مثل اسپاسم عضلانی و کمبود املاح منشا این درد است

 51. غفاریان گفت:

  باسلام حدود2سال پیش بین مهره های 2و4بیرون زدگی دیسک داشتم که عمل جراحی انجام دادم الان بعضابازهم درذارم البته نه مثل سابق می خواستم ازتون سوال کنم که چه نوع ورزش ونرمشهایی برایم مفید می باشند

 52. yasamin گفت:

  سلام.من 16 سالم هست و 6 ماه هست که دیسک کمرم رو عمل کردم و حالا هیچ مشکلی ندارم می خواستم ببینم من میتونم ورزش کنم رشته ی ورزشی من پینگ پنگ هست می خواستم ببینم از کی میتونم ورزش و ادامه بدم؟

 53. بردبار گفت:

  سلام من 36 سال دارم یه مدت کار های سنگین کردم بعدش کمر درد و اسپاسم شدید در پای راستم داشتم به پزشک مراجعه کردم برام ام آر آی نوشت بعد دیدن عکس گفت مهره ال چهار نزدیکه فتق بشه باید جراحی بشی من به یک پزشک سنتی رفتم الان کمی بهترم پزشک گفته دو ماهی بیای برا درمان خوب میشی روششم اینه که از گردن آدم میگیره و میکشه و بعد این کار من خیلی راحت میشم امکان بهبودی هست؟ و کار ایشون رو تایید میکنین؟

 54. غلام رضا گفت:

  با سلام خدمت دکتر من 42 سال دارم و یک سال پیش بدلیل بیرون زدگی دیسک مهره 5 مورد عمل جراحی قرار گرفتم که متاسفانه با رعایت مراقبت پس از عمل و فیزوترابی حالیه دچارسردی پا چپ بی حسی پشت را ن وباسن در همین ناحیه هستم و اجابت مزاج خوبی بدلیل گرفتگی عضلات سرینی ندارم گفتی است که روزانه ورزشهای پیشنهادی و کم نمودن وزن اضافی را در برنامه کارم دارم خواهشمند با عنایت به موارد فوق راهنمایی لازم را مبذول فرمائید .
  با تشکر

 55. مهتاب گفت:

  باسلام-دختری 18 ساله هستم.مدتی است که وقتی مقدار کمی راه میروم پای راستم به شدت درد میگیرد طوری که به زور قدم برمیدارم ونیمه ی سمت راست بدنم از کمر به پایین نسبت به سمت چپ بدنم حس کمتری دارد.به پزشک مراجعه کردم وگفته دیسک کمر خفیف دارم ودو حرکت ورزشی ساده به من توصیه کرده است.خانواده ام میخواهند که به پزشک دیگری مراجعه کنم چون بعید به نظر میرسد که در این سن دیسک کمر داشته باشم.درضمن من محصل هستم وشاغل نیستم .خداراشکر تاکنون ضربه ای به پشتم وارد نشده وتصادف هم نکرده ام. باتشکر

 56. زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر.من درد کمر داشتم و مطالب شما برام مفید بود.با تشکر.

 57. ali گفت:

  حدود 2ماه است دیسک کمر شده ام دکتر میگه بید عمل شود!!!!چه پیشنهاد میدید…..

 58. jamal گفت:

  سلام دوکی جون ممنون از اطلاعاتی که دادی 29 سالمه و مدت 5 ساله دیسک دارم اونم خدا بده برکت 4 تا تا پارسال اصلا به حرف هیچ دکتری گوش نمیدادم و همه کوهای بلند ایرانو رفتم فوتبال میکردم اونم از نوع شائولین.بدنسازی اونم با وزنه سنگین خلاصه وقتی بعد از این مدت ام ار ای دادم یکم وضعم بهتر شده بود دیسکهام 2تاش خوب شده بود الان یه ساله ورزش نمیکنم دهنم سرویس شده دست چپم زود زود مور مور میشه کمر به پایین احساس سوزش پوستی دارم و…
  یه تجربه سنگین برا دوستان دارم : ورزش کنید و روحیتونو از دست ندین +تا میتونید شاد باشین و از استرس دوری کنید که لامصب درد و بیشتر میکنه

 59. مهرشاد گفت:

  سلام مجدد
  لطفا به من بگید تا چند روز بعد از عمل جراحی دیسک پاره شده بین مهره 5 کمری و 1 خاجی باید استراحت مطلق داشت، تا چه مدت نمیتوان رابطه جنسی داشت، و در کل توصیه شما بعد از عمل جراحی چی هستش لازم به ذکر هست که در ایمیل قبلی ام برای شما شرح کامل داده ام لطفا مرا به طور کامل در صورت امکان راهنمایی کنید و توصیه های لازم را به من بدهید. با تشکر فراوان مهرشاد

 60. هادی گفت:

  سلام به همه میخاستم بگم اگر کسی دیسک مهره پنجم اون پاره شده حتما عمل کنه و لحظه ای درنگ نکنه منم عمل کردم سنم 30 سال

 61. بهروز گفت:

  با سلام و خسته نباشید مطالب شما بسیار جالب بود من نیز سوالی دارم اگر امکان دارد جواب بدهید من حدود چهار ماه است درد در ناحیه کشاله ران و زیر زانو دارم و سر شانه من نیز درد میکند به دکتر اعصاب مراجعه کردم منو معاینه کرد گفت مشکل کمر نداری عصب نگاری منو فرستاد بعد دید که اعصاب من همه سالم هستند .لذا سه عدد قرص برام دادندقرص فلو کسامین روزی یکعدد-قرص کوبیکس 100 یکعدد بعد از غذا-کلو نازپام 1 نصف قرص قبل از خواب- البته تاثیری چندانی نداشته و درد دارم مخصوصاٌ هنگام بلند شدن از صندلی و یا سوار شده به داخل اتومبیل روی زمین نمی توانم بشینم لطفاٌ منو راهنمایی نمائید قبلاٌ از زحمات شما سپاسگذارم .

 62. مهدی گفت:

  سلام الان حدود 2 سال است دیسک کمر بین مهرهای 4و5 دارم بین پاشنه وکف پاهام درد شدیدی دارم خواهش میکنم بگید علت چیه

 63. reza گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم قرص آلفن ایکس ال 100 چه عوارضی دارد ؟ آیا میشود طولانی مدت مصرف کرد

 64. r.e گفت:

  با سلام:
  یکی از اقوام ما (خانمی 34ساله)حدود3- 4سال است دیسک کمر دارند ایشان با انجام تمام راه های درمانی(باتجویز پزشک) ورعایت تمامی نکات لازم برای جلوگیری از حادترشدن بیماری مثل:(عدم بلند کردن اشیا سنگین و…)بازهم درمان کافی پیدا نکرده ودکتر به او پیشنهاد عمل جراحی داده است میخواستم بدانم بعدازعمل تاچند روز بستری شدن لازم است؟
  درضمن این خانم معلم بوده وباتوجه به این موضوع میخواستم بپرسم تا چند روز پس ازانجام عمل میتوانندبه سر کارخود برگردند؟

  آیا بهد از عمل امکان فلجی وجود دارد؟
  لطفا پاسخ خودرا در همین وبلاگ نوشته یا به ایمیل من ارسال کنید.

 65. رضا گفت:

  با سلام
  من مردی 40 ساله مدرس زبان هستم و سه سال است که مبتلا به کمر درد مداوم و بی وقفه شده ام بیش از 10 دکتر متخصص در شهرم مراجعه کرد ه ام اما همگی میگویند هیچ مشکلی در ستون مهره یا انحنای آن یا ضعف عضلات آن وجود ندارد . هیچ کس نتوانسته علت درد بیوقفه مرا تشخیص دهد . دردی که فقط در هنگام نشستن و آنهم حتی به مدت چند ثانیه نشستن فورا بروز میکند و شدت آن به حدی است که تعادل عصبی و روانی مرا بهم میزند.
  هیج داروی یا فیزیو تراپی یا آب درمانی یا هر نوع ورزش پیشنهادی کمتر ین تاثیری در درمان این دردمن نداشته است .
  اگر کسی درد مرا تشخیص دهد و درمان کند حاضرم به پاس قدردانی هرچه پول بخواهد تقدیم کنم

  • فاطمه گفت:

   سلام. شمابهترهست اول به یک پزشک متخصص اختلالات درد مراجعه بکنید.امیدتون به خدا.اختلال درد یه بیماری جدیدی هست حتمابرید.خوشحال میشم به ایمیلم نتیجه دکترتون راازدرمان دردتون پیام بدهید.

 66. سارا گفت:

  سلام من 3 ساله كه به كمر درد دچار شده ام البته هميشه مقطعي بود ولي الان نزديك به 1 ماه است كه دردم هر روز بيشتر ميشود و بيشتر پائين كمرم در قسمت چپ و باسن چپم و به كليه ام و پشت ران چپم كشيده ميشود بدجور امانم را بريده از دردش نفسم ميگيرد به خصوص موقع نشتن پشت ميز هنگام كار با كامپيوتر و هنگامي كه خم ميشوم به سختي ميتوانم به حالت ايستاده برگردم.وقتي كه گرمش ميكنم براي 1 ساعت خوب ميشوم البته من 2 سال مهماندار هواپيما بودم و كارهاي سنگين انجام ميدادم از اون موقع دردهاي من شدت گرفت ولي الان كارم دفتري شده ولي دردم بيشتر شده كف دست و پايم خيلي زود خواب ميرود خواش مي كنم هر چه سرعتر به من بگوئيد آيا من ديسك كمر دارم؟

 67. ابوذر گفت:

  با سلام وخسته نباشید. آقای دکتر بنده 34 سالمه ومادرزاد چسبندگی مهره بینه 4/5 میباشم میخواستم بدانم آیا عوارضی دارد یا در آینده خطری برایم وجود دارد برای پیشگیری چه کنم باسپاس از شما

 68. maryam گفت:

  با سلام وخسته نباشید من زن 42 ساله هستم ویک سال ونیم است تحت عمل جراحی قرار گرفته ام ولی همچنان در ناحیه ی کمر وپای چپ وگاهی در پای راستم احساس درد میکنم مخصوصا در زانو وساق پا انگشتان پهام گز گز میکند گاهی خواب میرود در ضمن وقتی کمرم درد میگیره دستم را به کمرم میگیرم یک رگی از توی کمرم تیر میکشد وتوی باسن وران وساق پا وتا انگشتانم ادامه دارد به نظر شما این عوارض بعد عمل است یا باید مراجعه کنم اگر پاسخ دهید و راهنمایی کنید ممنون میشوم راستی میشود از تردمیل استفاده کنم

 69. علي گفت:

  سلام من حدود سه ماهه كه ديسك4و5 دارم اولش بعد از بك ماه با رسيدن دهه ي محرم حدود يك هفته خوب شدو اما دوباره دردش شروع شد الان دوماهه كه ورزشهاي مخصوص دكتر را انجام ميدهم و20 جلسه فيزيو تراپي و5 جلسه ليزر درماني كردم درد در مهره هاي كمرم بعضي وقت ها خوب و بعضي وقت ها بد تر ميشود الان يك هفته است كه دردي در مهره هايم نيست امادرد پايم وران ها و باسنم هيچ تغييري نميكند و يكنواخت درد ميكند من در اين سه ناه فقط استراحت كردم ولي هيچ تغغييري نيست خسسسسسسسسته شدم 5روز ديگه بايد برم دانشگاه چه كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 70. محمدصادق زارعی گفت:

  سلام اقای دکتر من تمام موارد گفته شده رادارم ولی اقای دکتر اصلا من استراحت ندارم ومجبورم دکتر چه توصیه دارویی دارید بسیار متشکرم

 71. رضا گفت:

  باسلام . از صبح كه از خوا بيدار شدم حدودا” ناحيه مفضل زانوي چپم كرخ شده . تشخيص شما چيه ؟

 72. شادی گفت:

  سلام 2ماهه پدرم عمل فیوژن کرده پیچ و پلاک گذاشته و دچار دارپ فوت شده البته بهتر شده ولی توی پای چپ از ساق به پایین احساس سنگینی شدید و بی حسی میکنه همینطور توی لگن سمت چپ ایا خوب میشه اگر بله بعد از چند وقت ممنون؟

 73. الهام گفت:

  با سلام ،آقاي دكتر من يكسالي است كه در ناحيه پشت (دقيقاً در دو طرف ستون فقراتم از ناحيه وسط كمرم)دچار درد شديدي مي باشم كه اوايل فكر مي كردم داراي ناراحتي كليه مي باشم . به يكي از دكتر هاي ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه كردم كه ايشان به من گفتند كه با توجه به ام ار اي مشكل حادي وجود ندارد.البته بعد از يك پيده روي نيم ساعته درد دراين نواحي و انگشتان پايم زياد مي شود .
  اطرافيانم به من گوشزد مي كنند كه داراي افتادگي شانه مي باشم.
  لطفاً راهنمايي بفرماييد.

 74. ولی الله گفت:

  سلام اقای دکتر …. mild disc bulging l4-l5 s1 معاف است یا نه مشکل کمرم چیست دکترا میگن از spasm هس با ایمل منو در جریان بذارید ممنونننننننننننننننننننننننننننن

 75. سپيده سليماني گفت:

  دوستان عزيز من سي سالمه دو ماه و نيمه كه ديسك كمر عمل كردم خيلي راضيم ، اصلا از جراحي ديسك كمر نترسيد اگر به موقع انجام بشه بسيار عاليه برخلاف نظر اكثريت كه ميگن درسن جواني نبايد عمل كرد ، اتفاقا هر چه زودتر اين كار انجام بشه به نفعه بيماره . اميدوارم خداوند به همگي سلامتي بده.پزشك من آقاي دكتر فرزين برزويه هستند ( بيمارستان ايرانمهر) متخصص مغزواعصاب و ستون فقرات

 76. ابراهيم اسدي گفت:

  سلام.پاسخهاوراهكارهايتات ساده ودرعين حال فوق العاده است.از انجايي كه خودم حدود 20سال ديسك كمر دارم درك سخنانتان برايم كاملا قابل درك است.مرسييييييييييييييييييييييي خيييييييييلي زيييييييييييييياد

 77. محمد گفت:

  سلام دکتر؛باتشکر من ۳۵ سال سن دارم یک سال پیش توی حمام لیز خوردم و از ناحیه کمرشدیدا درد داشتم؛رفتم دکتر گفت گرفتگی عضلات و اسپاسمه؛با دارو رفع شد؛اما ۱۰ روز پیش ناگهانی دچار درد شدید شدم و پس از ام ار ای دکتر گفت از ۳ ناحیه دیسک زده بیرون؛الانم گفته استراحت کن؛اما خوب نمیشم؛الان واسه بهبود به جز استراحت ایا ورزشی هم هست که انجام بدم لطفا راهنماییم کنید

 78. حمید گفت:

  دوستان عزیز سلام.ضمن تشکر از آقای دکتر بابت اطلاعات مفیدشان که در اختیار عموم گذاشتند خاطر نشان میکنم بنده که 31 سال دارم تا به امروز نه درد کمر داشتم و نه میدانستم دیسک کمر چیه اما تنها بخاطر یک سهل انگاری که من در برداشتن صحیح وزنه در باشگاه بدنسازی انجام دادم انچنان دردی در ناحیه کمرم حس کردم که مرا مجبور کرد به متخصص مراجعه کنم. اشتباه من این بود که بلافاصله بعد از انجام حرکت هاگ پا که روی شیب دستگاه مجبوری وزنه ها را با پای خود بالا ببری و سپس با پایین آوردن پاها زانوها رو 90 درجه کنی و دوباره این عمل تکرار شه اما با گذاشتن وزنه زیاد بر روی این دستگاه انچنان پاهایم خسته شده بود که وقتی خواستم بعد از پایان این حرکت یک وزنه 15 کیلوگرمی را از زمین بردارم متوجه نبودم نباید از کمرم برای بلند کردن آن استفاده کنم و در نهایت آسیبی به دیسک کمرم وارد شد.لذا از کسانی که در باشگاه بدنسازی ورزش میکنند توصیه میکنم که هیچگاه از کمر خودشان برای برداشتن وزنه کمک نگیرند.امیدوارم مطالبم برای عده ای مفید واقع شود..

 79. r-n-ch گفت:

  با سلام حضور محترم اقاي دكتر.توضيحات راجع به ديسك و بيماري مربوط به آن بسيار عالي بود.
  چه تغذيه اي مي تواند ديسكها را مقاوم تر كند تا دچار پارگي يا ورم نگردند. و راجع به درد مفصل زانو وسائيدگي آنها هم لطفا توضيح دهد.بسيار متشكرم

 80. صداقت الله صادق گفت:

  سلام برشما
  خانم من مدت دو سال است که به کمر درد دچار شده و پاهایش هم درد دارد، نزد داکتر رفتیم بعداز MRI گفت عمل انجام میدهم ولی ما بسیار نگران هستیم بعد از عمل چه خواهد شد؟ پس بعداز مطالعه دقیق این سایت به خانم خود گفتم که برود تمرین و سپورت را شروع کند و هم در همین حال فیزیوترافی نماید که ببینم چه میشود. درد را خدای بزرگ داده و اوست که تنها شفا میدهد.
  خداوند کریم ورحیم مهربان است.

  احترام صادق

 81. جهانشا حقيقي گفت:

  باسلام اقاي دكتر تر بخدا به دادم برسيدسال 76تاسال 79 دوبار عمل جراحي كرده ام بهد از عمل ماهي يكبار كمتر ويابيشتر كف پام ويازيرانكشتان پايم تير مي كشديعني اگر موقع راه رفتن مرا بگيردبه زمين ميخورم ترا بخدا تلفن وياادرس دكتر مهدي نژادويا هر دكتري كه شما صلاح مي دانيد برايم ايميل نماييد از حج واجب تر است بخدا خواهش مي كنم خواهش مي كنم نجاتم بدهيداگرشب مر بگيرد ديگر بايد تا صبح بچرخم خدواند نگهدار هميه شماها باشد خداحافظ

 82. عليرضا گفت:

  سلام . من 27 سالمه الان 2 ماهه كمر درد دارم . ام ار اي و نوار عصب پا گرفتم.معلوم شد كه ديسك بين l5 و s1 دچار پارگي درجه 2 شده و يهكمي داره روي ريشه عصب سمت چپ فشار مياره . 15 جلسه فيزيو تراپي رفتم . 5 جلسه ديگه مونده. هفته اي يك بار هم استخر ميرم. درد كمرم ازوقتي فيزوتراپي رو شروع كردم به پاهام هم ميزنه. بيشتر پشت ساق پام. اليته الان درد كمر و پام خيلي بهتر شده. آقاي دكتر به نظرتون امكان خوب شدن من بدون عمل وجود داره؟تو اين مدت خيلي پماد و قرص مسكن مصرف كردم. واقعا خسته شدم. معمولا 8 ساعت در روز هم پشت كامپيوتر هستم. البته سعي ميكنم هر ساعت يكبار بلند بشم و يكمي راه بروم.

 83. مهتا گفت:

  من سه روزه جراحي ديسك به روش آندوسكوپي كردم واقعاراضيم

 84. نازي گفت:

  با سلام من42ساله هستم وحدود5سال است كه كمردرد دارم كه البته در دوسال اخير به طور دائم وشديد كه مجبور بودم 15 تا 20 روز استراحت تمام بكنم والان خارج از ايران هستم طي زماني كه ايران بودم هر سال ام آر آي انجام دادم ومورد خاصي نبود فقط ديسك در ناحيه مهره 4و5 كه باداروي مسكن وآرامبخش كه دكتر تجويز كرد كمي التيام داده شد ولي باز در زمان آمدنم به خارج از كشور درد شديدي داشتم به صورتي كه به پاي راستم هم به طور دردناكي تا انگشت شصتم درد ميزد به متخصص مراجعه كردم بامعاينه كه انجام داد گفت احتياجي به عمل نداري ولي برايم كت اسكن ويك تزريق كورتيزون در مهره 4 نوشت ومن انجام دادم درمورد تزريق كمي بهتر شدم ودر مورد اسكن هم گفته شدكه مشكل مهره اي ندارم ولي درد امانم را بريده وبه ناحيه دنباليچه ام ميزند وبسيار دردناك است ودوماهيچه دوطرف اين استخوان گزگز ومور مور شديد ميشود وناگفته نماند كه طي اين چند سال من دچار كم تحركي زيادي شدم والان حتي نميتوانم روي پاهايم براي مدت بيشتر از ده دقيقه بايستم كه تمام اطراف استخوان دنباليچه وماهيچه هاي آن به شدت ميلرزه وگزگز ميكند درضمن برايم نشستن بسيار سخته ومن واقعا نميدونم بايد چكار كنم هرروز با مسكنهاي ايبوبروفن خودم روكمي آرام ميكنم ولي جايي رسيده كه ديگر اثري نداره آيا واقعا من بدون جراحي خوب ميشوم آيا فيزيوتراپي برايم خوبه واقعا زندگيم مختل شده من دائم درحال استراحت هستم ودچار ضعف عضلات گاهي اوقات فكر ميكنم به بيماري ام اس مبتلا شدم چون سه سال كه كمردرد شديد والان هم مورمور شدن بي وقفه ناحيه دنباليچه آيا درماني برايم است بسيار افسرده ونااميدم لطفا من رو راهنمايي كنيد ممنونم.

 85. saeed گفت:

  salam man jawan 18 sale astam man mikhastam begam ke gardanam yek kami kaj ast udod 17sal mishe chon kheli ductor raftam wali ech wali allan bekhater gardanam disc kamar gereftam moghe ke kar mikonam kamaram ra khili dard migire man allan to italy zendagi mikonam man amin ja ham khili ductor raftam wali ech natije nagereftam khayeshan agar daro wa darmone dara khayeshan behem begin mamnon misham

 86. آرش گفت:

  سلام من هم دچار دیسک کمر هستم و همچنین دارای بیماری ادراری(اسهال ویبوست )هستم دکتر میگه بیماری ادراریم از اعصابه ایا میتونه از دیسک کمر باشه لطفا منو راهنماییکنید باید چکار کنم

 87. saeed گفت:

  salam man jawan 18 sale astam man mikhastam begam ke gardanam yek kami kaj ast udod 17sal mishe chon kheli ductor raftam wali ech wali allan bekhater gardanam disc kamar gereftam moghe ke kar mikonam kamaram ra khili dard migire man allan to italy zendagi mikonam man amin ja ham khili ductor raftam wali ech natije nagereftam khayeshan agar daro wa darmone dara khayeshan behem begin ke che kar konam khayeshan archi zod tar

 88. محمد گفت:

  باسلام خسته نیاشد خدمت اقای دکتر
  من حدود 4سال است که جراحی شدم و دوبار ه این درد از قسمت باستن تا مچ پا به سراغ من اومده
  زندگی من فلج کرده لطفا منو ذاهنمایی کنید

 89. mohammad گفت:

  salam man mohammad hastam 27salame,hodood 10 mah pish dochare disk az nahiye l4l5 shodam va tahte darman gharar gereftam,albate ba teb e varzeshi va harakate eslahi alanam dore darmanam tamoom shode va kheyli behtaram vali hamchenan avareze bad az bimari ro daram mikhastam bedoonam, aya mitoonam varzeshe morede alagham yani footbal ro edame bedam ya na?ba tavajoh be inke bande goler hastam va be soorate nime herfei in varzesh ro anjam midam.mamnoon

 90. mohandes گفت:

  salam.man 2 sale kamar dard daram ke in dard az ruye basanam shoru mishe be paham mizane.2sal pish mri raftam goftan chizi nist.vali hafteye pish ke raftam tu javabe mri neveshte diske beine l3 l4 va l4 l5 dide shode hamchenin estonoz beine l3 l4 dide shode.mikhastam bedunam moshkelam khatarnake?darmanesh chiedarzemn dokhtari 26 sale hastam.

 91. نورا گفت:

  من نورا هستم 24 سالمه دو ماهه که دیسک l5 s1 دارم فیزیو تراپی شدم دارو هم مصرف کردم الان هم در حال استراحت هستم میخواستم ببینم تا چه حدی بهبود پیدا میکنه من والیبال بازی میکردم دختر پر جنبوجوش و ورزشکاری بودم ولی حالا…

 92. فاطمه گفت:

  باسلام وخسته نباشید خدمت شمامن30سالمه ویک ساله که دیسک کمردارم دکتربهم گفت که بایدعمل کنم وراه دیگری ندارم وبرای کاهش دردم10جتسه فیزیوتراپی وبعدازان روزانه20دقیقه به مدت یک ماه توی دریا پیاده روی داشتم الان دردندارم ایا میتوانم ورزش ایروبیک را انجام دهم یاورزش با توپ بدنسازی لطفا مرا راهنمایی کنید متشکرم.

 93. یشیم گفت:

  سلام من مدت دوساله که بطور جدی کمردرد شدید دارم که به جلوی ران وزانو وروی پای راستم درد دارم نمیتونم تو خونه کارها را انجام بدم البته بعضی اوقات از طرف چپ گردنم میزنه تا روی پام وهلاکم میکنه سال قبل رفتم دکتر گفت 40 درصد دیسک کمر داری وچند تا آمپول شل کننده عضله با مسکن داد من تو آذربایجانغربی هستم و27 سالمه لطفا اونایی که این درد رو دارن ودرمان شدن راهنماییم کنن بخدا خیلی سخته

 94. دلنواز گفت:

  سلام بنده ساله ام 5 اسفند 1390به علت پارگی دیسک در شهر تبریز عمل کردم تا یکماه اول بد نبودم ولی از ماه دوم به بعد درد شدید در سمت راست ران و گز گز هر دو پا واقعا اذیتم میکند 2 بار بع دکتر مربئطع مراجعه ولی متاسفانه نتیجه ای نگرفتم هر روز گزگز پاهام بیشتر میشود البته بنده کارمند هستم و پس از 3 ماه استراحت به اداره میروم . 30 جلسه فیزیوتراپی رفتم و استخر نیز رفتم . کمکم کنید لطفا”

 95. علیرضا گفت:

  من 38 سالمه با توجه به عکس ام آر آی ، با دو پزشک ارتوپد مشاوره کردم آنها گفتند دارای دیسک کمر هستم و باید به پزشک جراح مغز و اعصاب مراجعه کنم تا عمل جراعی انجام دهم .
  در این مورد ؛با مشاوره با دو پزشک جراح و متخصص مغز و اعصاب ، آنها تشخیص دادند که فتق دیسکم باید جراحی شود و یک جراحی عادیه و جای نگرانی نیست و یک روز بعد از عمل مخص هستم ؛ درغیر اینصورت باید همیشه درد داشته باشم و استفاده از دارو ها هم برای کاهش مقطعی درد می باشد ، لذا قصد دارم همین هفته دیسک کمرم را عمل کنم.
  الان از قسمت لگن سمت چپ ، باسن و ساق پای چپ احساس درد دارم ، در قسمت انگشتان پای چپ نیز احساس بی حسی دارم .
  دو دیسک بین مهره‌ای L5-S1 (قسمت پایینی کمر)

 96. alireza گفت:

  سلام. من 20 سالمه 9 ماه پیش بر اثر یه ضربه ناگهانی دچار دیسک کمر شدم L5-S1 و L4-L5. دکتر مغز و اعصاب بهم گفت استراحت کن الان یه 3 ماهی هست که خونه استراحت کردم ولی هنوز خوب نشدم و 2 روزه که میرم دکتر کایروپرکتیک و یه سری حرکت روم میزنه. می خواستم بدونم آیا کایروپرکتیک خوبه واسه من با این سنم ؟ و اینکه من چه کار کنم ؟

 97. كيميا گفت:

  سلام مادربزرگ من چند روزي است كه متوجه شده كه ديسك كمر دارد چگونه ميتواند بدون عمل بهتر شود؟اگر ممكن است از شما كمك بگيرم.

 98. نفس گفت:

  با سلام عمه ی من دکتر بهش گفته که دیسک کمر داره اگه هم عمل کنه تا دوسال بیشتر نمی تونه سر پا بایسته و بعد از دو سال باید روی ویلچر بشینه اگه هم عمل نکنه باید براش دعا کنیم
  ازتون می خوام راهنمایی کنید اگر این کارو بکنید از تون ممنون میشم خواهش می کنم اگه میشه سریع چون خیییییلی نگرانم

 99. جواد گفت:

  با سلام. مادر من دیسکش رو یک سال پیش عمل کرد.پاهاش داشت کم کم بی حس میشد همه چه فیزیوتراپ چه جراح گفتن عمل کنید. اما بعد عمل بلافاصله احساس بی حسی شدید میکرد و بدون کمک نمیتونست راه بره و تا الان که هم کمی درد داره و هم بی حسی در بعضی قسمتها مثل انگشتها و بعضی عضلات کمر داره و روی پاشنهء پا راه میره بیشتر. جدیدا عضلات پاش به شدت و برای مدت طولانی میگیرن اینقدر که داد میکشه و گریه میکنه. من هم فقط میتونم ماساژ بدم یا مسکن بهش بدم. چاره چیه؟ و مشکل مادر من چیه؟ میخوام بیشتر تحقیق کنم اما اسم مشکل رو نمیدونم. پزشک معالجش هم فقط میپیچونه ادمو چون تو 2 ساعت 30-40 تا مریض رو ویزیت میکنه و اصلا محل نمیده. عاجزانه خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

 100. اميدرضا گفت:

  من ديسك عمل كردم البته با اشعخ پلاسما به شما هم توصيه ميكنم

 101. هادی گفت:

  باسلام من برای انعطاف بیشترمفاصل لگنم پیس دکتر رفتم به من باکلوفن 250وکلسیم-د
  وناپرونسل دادند نظرشما برای انعطاف بیشتر لگنم که کاراته کارمیکنم چیه و20 سال دارم باسپاس فراوان

 102. حسنعلی ابراهیمی گفت:

  من دیسک عمل کرده ام وازلحاظ ادرار و مدفوع مشکل پیدا کرده ام . یعنی ادرارم را با فشار زیاد باید خارج کنم. ومتوجه نمیشوم ادرار دارم .وبیشتر مواقع ادرارم خود بخود میریزد. مدفوع هم متوجه نمیشوم اگر حواسم را جمع نکنم خود بخود میریزد. لطفا من را راهنمائی کنید.

 103. سلام من دختري 22 ساله هستم ك از 5 سال پيش ب ديسك كمر يا به گفته دكتر ديسك با سياديسك همزمان مبتلا شدم الان خيلي بهتر شدم ولي كامل نميتونم صاف بشينم وپاهامو دراز كنم بيد ب جايي تكيه بدم بعد پاهامو دراز كنم

 104. Nazanin گفت:

  سلام چندوقته که در ناحیه ساعد دو دوست و ساق دوپا یکدفعه حالتی که انگار حس ازش میره یا بی حس میشه(اما لمس نمیشه) برام اتفاق میفته کارم هم که زیاد میشه هنگام بلند شدن یا نشستن کمرم درد میگیره و از خواب هم که بیدار میشم کمرم خیلی کوفته میشه علت چی میتونه باشه؟

 105. رضا گفت:

  من چهل ساله هستم حدود 8سال پیش کمر درد شدید گرفتم به چندین دکتر مراجعه کردم وگفتند حتما باید جراحی شوی ولی من حاضر به جراحی نشدم وموقع درد با اب درمانی مداوا میکردم ولی امسال چهار ماه پیش دردم خیلی شدید شد ومجبور شدم جراحی کنم بعد از یک ماه ازجراحی دردم شروع شد به توصیه دکتر به فیزیوتراپی رفتم ولی دردم شدیدتر شددر حالیکه نمیتونم کمرم را صاف کنم دوباره MRIگرفتم همان مهره جراحی شده دوباره عود کرده واز قبل هم شدیدا بدتر شده ودکتر میگه باید فورا جراحی بشه ومنم موندم چکار کنم لطفا راهنماییم کنید

 106. محمد گفت:

  سلام آقای دکتر..من یکسال پیش هنگام بلند کردن وزنه در باشگاه احساس کشیدگی شدید در پشتم کردم و تا الان که یکسال میگذرد همیشه درد در ناحیه کمر و بعضی اوقات در پا دارم اما به راحتی میتوانم راه بروم و خم بشوم بدون اینکه دردی داشته باشم فقط قادر به چرخش کمر نیستم میشه مشکل من رو بگید….البته بعد از یک سال درد در ناحیه پا دیگر ندارم و بعضی اوقات در ناحیه کمر هم ندارم فقط هر از چند گاهی پشت کمرم میسوزد و قادر به چرخش نیستم

 107. saman گفت:

  با سلام و خسته نباشید در. ام ار ای نوشته builingخفیف در l4_l5دیده میشود نگرانم دیسک دارم یا ن؟ممنون

 108. میلاد بیرانوند گفت:

  با سلام من یه مدتیه کمرم درد میکنه البته نه زیاد بلکه فقط پشتم حالت خارش و مور مور و سرد و گرم میشه پام و پشت ران چپم هم یه رگ حالت خارش و احساس میکنم میخواد بریده بشه نمیدونم چمه بعد ورزش رزمی انجام میدم نمیدونم برام بده یا نه دوست ندارم ورزشمو ترک کنم اگه میتونید راهنمایی کنید.با تشکر

 109. سوران گفت:

  بسیار سپاسگزارم خدا به شما سلامتی بدهد

 110. سوران گفت:

  با سلام من دقیقا یک ماه است که از ناحیه کمر دچار درد شدم به طوری که روز اول به حدی درد داشتم که روی پله منزلم افتادم و نتاونستم بلند شوم و اشک از چشمام سرازیر شد و با کمک پدر و دوستم به پزشک مراجعه کردم که نهایتا به بیمارستان رفتم و عکس ام آر ای گرفتم و به دکتر نشان دادم دکتر گفت مهره 5 پارگیدارد و برام دگزا و دو قرص دیگه نوشت که نزدیک 13 روز در خانه استراحت کردم و به نسبت مناسب و خوب بود اما الان از ناحیه زیر زانو و ساق پا درد دارم و کمی راه می روم حالت مور مور کردن را احساس و باید دراز بکشم در ضمن در این مدت یک سری حرکات ورزشی 11 حرکت را انجام می دم که به صورت دراز کش است می خواستم نظر شما را بپرسم من باید چکار کنم چون واقعا شرایط کاری من جوری است که نمی تونم بیکار باشم و درآمد زیادی هم ندارم
  با سپاس

 111. پدرام گفت:

  با سلام. من چند ماهه که فتق کمری دارم و دیسک مهره های ۴ و ۵ کمرم بیرون آومدن دکتر به من دستور عمل فتق دادن حالا ازتون میخوام بپرسم که تو ایران هم روشهایی مثل لیزر تراپی و اوزن درمانی وجود داره؟ عوارضش چیه؟ هزینه تقریبی هر کدوم چند میشه؟ لطفا راهنمایی کنید. باتشکر و آرزوی سلامتی شما.

 112. محمد گفت:

  سلام خسته نباشید. ببخشید چند وقت بیش رفتم ام ار ای دکتر گف دیسک خیلی خیلی حفیف داری ۱۷ سالمه در ضمن رشتمم والیباله . و واقا میخوام ب صورت حرفه ایی ادامه بدم. ایا بعد از بهبودی میشه ادامه بدم. انگیزمم بالاس.لطفا جواب بدبد ممنون

 113. مبین گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من ۶ ساله که تو قسمت باسن و ران و ساق پای راستم درد دارم البته بعضی وقتا پای چپم درد می کنه به طوری که فقط ده دقیقه بیشتر نمی تونم راه برم.mri گرفتم دکتر میگه که مهره ی ۴.۵ دیسک خفیفی داره میگه که باید عمل کنی.دارو هم زیاد مصرف کردم فیزیوتراپی کردم استخر رفتم ورزش هم می کنم ولی تاثیری نداشته روز به روز دردش بیشتر میشه و فقط تو راه رفتن مشکل دارم اصلا کمر درد ندارم.لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.با تشکر و ارزوی سلامتی

 114. مبین گفت:

  سلام خسته نباشید.ببخشید من ۲۷سال سن دارم و حدود ۶ ساله که تو قسمت باسن و ران و ساق پای راستم درد دارم البته بعضی وقتا پای چپم درد می کنه به طوری که فقط ده دقیقه بیشتر نمی تونم راه برم.mri گرفتم دکتر میگه که مهره ی ۴.۵ دیسک خفیفی داره میگه که باید عمل کنی.دارو هم زیاد مصرف کردم فیزیوتراپی کردم استخر رفتم ورزش هم می کنم ولی تاثیری نداشته روز به روز دردش بیشتر میشه و فقط تو راه رفتن مشکل دارم اصلا کمر درد ندارم.لطفا راهنمایی کنید ممنون میشم.با تشکر و ارزوی سلامتی

 115. فروزان گفت:

  سلام.من ۲۱سالمه و در ناحیه دیسک l5.s1 دچار پارگی دیسک شدم.با وجود زدن کوردتون به تعداد۹تا و استراحت خوب نشدم.درد در کمر و هر دوپا تا کف پا هست.مدتی سیاتیک من درد شدید داشت ک با ورزش زانو در بغل خیلی بهتر شد و درد سیاتیکی رفت اما هنوز سوزش شدیدی دارم و نشستن عذاب اوره و راه رفتن بیش از نیم ساعت دردناکه.میخوام بدونم عمل نکردن خطرناکه؟و باعث اسیب میشه؟ضمنا من قد۱۶۸و وزن ۵۶هستم .الان مدتی هست ک دانشگاه نمیرم و زندگیم بهم ریخته.خواهش میکنم راهنماییم کنید ایا در رابطه با ازدواج میتونم اقدام کنم؟
  در ضمن ب خاطر تجربم تو این دردا توصیه ب دوستان دارم طبق گفته پزشکام؛استراحت مطلق بیش از دو روز ممنوعه.عضلات شما ضعیف میشه و فشار بیشتری ب دیسک میاد پس انتظار خوب دن نداشته باشید.باید نرمشهای مخصوص کمر یا گردن رو انجام بدید.طاق باز بخوابید و زیر زانو پشتی بذارید.اگر احساس درد یا سوزش داشتید از یخ استفاده کنید بسیار موثره چون دیسکو کمپرس و فشرده میکنه و التهاب عصب کم میشه.کیسه اب گرم هم خوبه در تسکین درد اما ب مرور باعث التهاب دیسک میشه.هر روز ۱۵دقیقه پیاده روی نرم با کفش ورزی خوب داشته باشید .و ۳روز در هفته استخر.من دردام خیلی کمتر شد اما متاسفانه هنوز مشکل دارم.برای برداشتن اجسام مطلقا خم نشید و با زانو بشینید خم شدن برای دیسک کمر فاجعس…داری ناپروکسن معدرو خراب میکنه به جای اون از دکتر چیز دیگری بخواید.تو ماشین اگر امکانش هست دراز بکشید ضربه های دست انداز مخربن.ارزوی سلامتی دارم براتون

 116. سحر گفت:

  disk dehydration and left paramedan disk protrusion indenting theca sac are visible at T¹¹-T12 and L1-L2 levels.disk bulging is seen at L4-L5 level.small central disk protrusion is noted at L5-S1 level.cord compression’spinal canal or neural foramen stenosis is not seen.facet joints and ligamentum flavum are unremarkable .vertebral bodies and spinal cord have normal signal intensities.lumbarspines alignment is intact.سلام اقای دکتر میشه بگید معنی این ام ار ای چی

 117. سیامک گفت:

  سلام.من ۲۵ سالمه.۲ماهه درد کمر نسبتا شدید پیدا کردم ام ار ای رفتم به دکتر نشون دادم گفتن فشار زیاد به دیسک ۴.۵ اومده.میخواستم ببینم باید چی کار کنم؟

 118. مریم گفت:

  با سلام من خانم ۳۰ساله ای هستم که یک سال و نیم عمل باز دیسک کمر انجام دادم بین مهره ی۴،۵ بعد از یک سال و نیم اصلا دردی نداشتم ولی حدود ۳،۴روز است که دردی را در پشت رانم احساس میکنم آیا ممکن است دوباره بیرون زدگی دیسک کمر داشته باشم؟ خواهشا مرا راهنمایی کنید چکار باید بکنم. با تشکر از شما

  • وحید گفت:

   سلام من شاید خیلی نتونم با نوشتن برات توضیح بدم اما اگه با یه شماره تلفن تک بزنی اون چیزی که میدونم برات میگم

 119. الهام گفت:

  با سلام
  من ۳۱ سالمه،حدود ۱۵ ساله درد کمری دارم، طبق نتیجه ی ام ار آی دیسک بیرون زده داشتم در سه دیسک،هشت ماه پیش زایمان کردم،بعد زایمان دیسکم پاره شد، دردی داشتم که قابل توصیف نیست یک درجه نمیتونستم جا بجا بشم، بعد از دو ماه استراحت و کلی فیزیوتراپی خیلی بهتر شدم،دوباره از دو ماه پیش دچار درد شدید کمر و احساس بیحسی در پای چپ شدم، چند تا دکتر تنگی کانال نخاعی تشخیص دادن و عمل اوژانسی لازم دانستن،ولی پروفسوری در تهران گفت یک هفته استراحت مطلق مطلق و سه هفته استراحت نسبی
  امیدوارم خداوند به نوزاد هشت ماهم رحم کنه و نجاتم بده،عمل برام خیلی سخته

 120. علی گفت:

  سلام
  با تشکر از مطالب مفیدتون.من یع سربازم
  تو مقالتون نوشته بدین که اگر تار عصبی تو کمرم اسیب دیده باشه باید عمل شیمم اما من ی قسمتی از تار عصبی قطع شده دکترا رتش میگن عمل کنم اما از عنل میترسم من بیست و دو سالمه فقط
  خدمتم خیلی روم فشار میار
  عمل کنم به نظرتون?

 121. مهرداد گفت:

  سلام، من ۳۷ سالمه و چند سالی مشکل دیسک کمر از ناحیه مهره های ال ۴ و ال ۵ به صورت شدید داشتم به صورتی که دیگه کاملا کج راه می رفتم و به سختی، به لطف خدا از طریق یکی از آشنایان با روشی آشنا و به دکتری معرفی شدم که بدون عمل جراحی دیسک رو جا می زد. البته تعداد افرادی که این تخصص رو دارن بسیار کم هست و دکتر من که خداوند طول عمر بهشون بده ۷۶ سال دارند و البته پزشک متخصص هستند. بعد از جا زدن دیسک حدود ۳ هفته استراحت مطلق دادند و الان که دارم این مطالب رو می نویسم خبری از درد نیست و کاملا به حالت عادی برگشته ام. واقعا باورم نمی شد عمل جراحی با روشی ساده جایگزین شده، می دانم هموطنان عزیزم چه دردی می کشند و خواستم راهنمایی کنم و کمکی کرده باشم. امیدوارم روی شما عزیزان هم جواب بده. شماره تلفن دکتر رو خدمتتان ارائه می کنم تا در صورتی که مدیران محترم سایت صلاح دونستند به استحضار همه برسه. فقط اگر مراجعه کردید و خوب شدید من رو فراموش نکنید و برام دعا کنید. آدرس دکتر سید الشهدایی واقع در تهران و شماره تماسشون ۰۲۱۸۸۸۷۳۰۵۰ ساعت تماس روزهای شنبه ۴ تا ۶ بعدازظهر. یا حق

 122. stm گفت:

  میخاستم بدونم معنی spondyloarthrosis جیه؟

  • نسیم اشراقی گفت:

   سلام,حدود ۵ماه پیش متاسفانه دو گونی برنج که هر کدام ۲۵ کیلو وزرنشون بود رو بلند کردم و از اون روز دچار کمر درد شدید شدم.اول فکر کردم شاید رگ سیاتیک باشه اما الان که به این سایت مراجعه کردم,متوجه شدم دیسک کمر ممکن باشه.زمانییکه میشینم بسیار بسیار درد شدید میگیرم.اصلا کج و یا بصورت خمیده نمیتونم بشینم چون دردش شروع میشه.هنگام خوابیدن هم خیلی اذیت میشم.نسبت به ۵ماه گذشته بهتر شدم از بابت درد اما بازم امونمو بریده.در ضمن چون استاد زبان هستم مرتب باید کتاب بخونم و دولا باشم دردم بیشتر میشه.خواهش میکنم راهنماییم کنین که چه کاری انجام بدم و همچنین اگر نیاز هست به چه پزشکی باید مراجعه کنم.
   سپاسگزارم

 123. سعید گفت:

  سلام دوستان
  لطفا کسانی که برای درمان دیسک کمر اقدام کردن و نتیجه خوبی گرفتن اینجا اعلام کنن که در چه شهری و پیش چه دکتری رفتن تا بقیه دوستان هم بتونن استفاده کنن و مشکلشون حل بشه انشاالله…

 124. سعید گفت:

  سلام و خسته نباشید منم مثل دوستان دیسک کمر دارم مهره ۴/۵ ی دوستی داشتم که اینم مثل من دیسک داشت که الان خوب و خوب شده ازش پرسیدم چیکار کردی خوب شدی گفت من پنچ ماه خونه خوابیدم و عسل طبیعی خوردم اینم بگم عسل با زنجبیل مخلوط میگردم هم میخورد هم به کمرش میمالید منم نزدیک دو هفتس که دارم راهشو میرم خداروشکر گز گز پام داره کمتر میشه درد تو پام هست ولی احساس میکنم دارم بهتر میشم من ازون دسته ادمام که دیسک خیلی وحشتناک دارم که شبا از دردش نمیدوستم چیکار کنم الان شرایط راحتی دارم خداروشکر حالا هر کسی دوست داشت این راه کاری امتحان کنه خیلی دکتر رفتم طب فیزیک،دکتر مغز واعصاب گفتن باید عمل باشی و از من به شما های که دیسک دارین نصیحت به هیچ وجه عمل نکنین من ۲۷سالمه با آرزوی شفای همه مریضا علل خصوص کسانی که دیسک کمر دارن با تشکر…

 125. تایسون گفت:

  سلام
  اقای دکتر یک سال و نیم پیش من کمر درد گرفتم و ام.ار.ای رفتم نشون داد که مهره اخرم اسیب دیده و اسمال دیسک نوشته بود
  دکتر فیزیوتراپی و قرص هایی رو تجویز کردن و گفتند اگه خوب نشی این درد به پات میزنه
  دقیقا بعد سه چهار ماه تا الان درد کمرم تا حدودی کمتر شد و به پاهام زده بطوریکه روزی یک دونه باید الوفن بخورم وگرنه تا صبح از شدت درد ناله میکنم
  به دلیل پاره ای از مشکلات نتونستم به پزشک مراجعه کنم
  علت اینکه این درد به پام زده چیه و عوارض بعدیش چیه ?
  با تشکر

 126. ابوذر گفت:

  سلام من یکساله درددرناحیه ران تاساق رادارم اولش بهم گفتنددیسک داری ولی هیچ دردی در ناحیه کمرندارم
  ودرعکس رادیولجی ساییدگی درمفصل ران را داشتم بعضی موقع ها درد در ناحیه شانه و بازو دارم سن من سی ساله هست سفت ی سرفصل چهار سر ران دارم ولنگش در پا راستم هست این چه بیماریهای هست و باید چیکار کنم جواب بده خواهش ا

 127. فائزه گفت:

  سلام و خسته نباشید.من ۲۳ سالمه و چهار ماه پیش بر اثر زایمان دچار درد در لگن شدم و کج شدم. لا رفتن پیش دکتر مغز و اعصاب و ام آر آی. دیسک بین مهره ۴ و ۵ بیرون زده بود و پای چپم درد شدید و بی حس بود.. عمل جراحی انجام دادم.الان سه هفته عمل کردم شکر خدا راحت میتونم راه بروم.از دیروز پای راستم درد اومده… مثل پای چپم قبل عمل خیلی ناراحتم نکنه دوباره عود کنه…آیا از عوارض بعد عمله یا نه؟

 128. ﭘﺮﻭﻳﺰ گفت:

  ﺳﻼﻡ ﺁﻗﺎﻱ ﺩﻛﺘﻮﺭ ۴۱ ﺳﺎﻝ ﺳﻦ ﺩاﺭﻳﻢ اﺯ ﻣﺪﺕ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺩﺭﺩ ﻛﻤﺮ ﺩﭼﺎﺭ اﻡ ﺑﻌﺪاﺯ ﻣﺮاﺟﻌﻪ ﻧﺰﺩ ﺩﻭﻛﺘﻮﺭ و اﺧﺰ ﺗﺼﺎﻭﻳﺮ اﻡ اﻱ اﺭ. ﺑﻪ اﻳﻦ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﺭﺳﻴﺪﻳﻢ ﻛﻪ ﻣﻬﺮﻩ ﺁﺧﺮ ﺳﺘﻮﻥ ﻓﻘﺮاﺕ ﻣﻘﺪاﺭﻱ ﺑﻪ ﻫﻢ ﻧﺰﺩﻳﻚ و ﺑﻪ اﻧﺪاﺯﻩ ﺷﺶ ﻣﻠﻲ ﺳﺎﻧﺘﻲ ﻣﺘﺮ ﺑﻪ ﺳﻤﺖ ﭼﭗ ﺩﺭ ﺭﻓﺘﻪ ﮔﻲ ﺩاﺭﻩ ﻓﻌﻼ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﭘﺎﻳﻦ ﻛﻤﺮ و ﭘﺸﺖ ﺭاﻥ ﭼﭗ ﻓﻌﻼ ﺩﺭﺩ ﺷﺪﻳﺪ ﺩاﺭاﻡ ﻭﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﮔﻲ و ﻳﺎ ﻛﺸﻴﺪﻩ ﮔﻲ ﻋﻀﻼﺕ ﻣﺤﺴﻮﺱ اﺳﺖ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﻧﻤﻴﺘﻮاﻧﻢ ﺑﻪ ﻣﺪﺕ ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺩﺭ ﻳﻚ ﺣﺎﻟﺖ ﺑﻨﺸﻴﻨﻢ. ﺑﻴﺴﺘﻢ ﻳﺎ ﺑﺨﻮاﺑﻢ و ﻛﺎﺭ ﻛﻨﻢ. ﻟﻂﻔﺎ ﻧﻤﻮﺩﻩ ﺩﺭ اﻳﻦ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺮا ﻣﺪﺩ ﺭﺳﺎﻧﻲ ﻛﻨﻴﺪ

 129. رضا گفت:

  من دوسال پیش دیسک کمر عمل کردم علایمش هم بی حسی در پای راست به طور کامل ولی کمر دردم دیگه حس نمیشد بعداز عمل کردن درد کمر بهتر شد ولی پای راستم دیگه مثل روز اول نشده هنوز ماهیچه ساق پای من ضعیف شوه و قادر نیستم روی پنجه پا بایستم .
  اگر کسی هست که تجربه ای شبیه به من داره لطفا با من در میان بذاره ممنون ۰۹۳۹۹۹۴۳۵۷۷

 130. محمد گفت:

  با عرض سلام من ۳۳ سال دارم مشعول کار بودم که ناگهان از روی نردبان به پشت افتادم درد شدیدی داشتم رفتم mriدکتر گفت دیسک کمر دارید مهره ۴و۵ از اون موقع پاهام مور مور میکنه ولی گفت به عمل احتیاج نداره حالا چیکار کنم که مشکل مور مور پاهام حل شه درد ندارم با اب درمانی خوب میشه راه حل قطعی چیه

 131. وحید گفت:

  سلام من حدود چهار ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم از ۱۴ سالگی مشکی برای پیش آمد دیگه بعد از این کار زیاد ومشکلات وفشار زندگی منو مجبور به فعالیت زیاد کرد که الان که چهار ماهه که عمل کردم پشت پام وپشت وجلو رانم گز گز ومورمور میکنه رفتم دکترم ام آر ای گرفتم دکتر میگه مشکلی نیست ولی باید ده جلسه فیزوترابی بری رفتم اما وقتی میخوام بشینم پشت پام وپشت و جلو رانم گزگز میکنه خیلی کم اگر کسی تجربه مثل من داره تو رو خدا منو راهنمای کنه ۹۱۰۶۴ ۰۹۱۱۶۴

 132. مریم گفت:

  سلام.
  من دچار پاره گی دیسک شدم .دکترهای زیادی هم رفتم . میگن عمل سنگین و خطرناکی رو پیش رو داری چون نخاع بطور کامل درگیر شده و تنها ۲۴ سال دارم.
  برام دعا کنید .خیلی نگرانم…
  انشاا.. همه شفاء بگیرن …

 133. مهتاب گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه مدت یک ساله درد کمر دارم وهمش مهره های کمرم جا میوفتن، نمیتونم کمرمو صاف کنم وقتی سرپا هستم ، نمیتونم بشینم ، فقط میتونم دراز بکشم، انقد دراز کشیدم پهلو هام دیگه درد میکنه، دکتر گفت دیسک کمر داری باید عمل بشه،چند حرکت ورزشی رو امتحان کردم بینتیجه بود، یجورایی از حالا از کار افتاده هستم، خستم ازین وضعیت دوست داشتم از جوونیم استفاده کنم اما حتا نمیتونم بشینم، اگر کسی راهتمایی داره لطفا منو در جریان بذاره برام دعا کنید، ۰۹۰۱۵۳۳۹۹۲۱

 134. M.s گفت:

  سلام من هفده سالمه و یه ساله کمر دردم از دیشب خیلی بدتر شده بنظرتون علتش چیه؟

 135. علی گفت:

  ۱۴۹۶/۱/۱۵
  سلام من حدود دوسه ماه بود کمر درد داشتم رفتم پیشه متخصص گفت مهرهای ۵ و۴ دیسکش زده بیرون ی سری قرص داد ولی تعصیر نداشت بدترم شدم الان به طوری کمرم راست نمیشه پاهام دردش بیشتر شده شبا خواب ندارم ازدرد به نظر شما چکار کنم برام بهتر باشه

 136. علی گفت:

  سلام ممنون از مطلبی که ارائه نمودید
  متاسفانه تمام کامنتها رو خوندم، همه از شما تشکر کرده بودند و سوال داشتن که شما به هیچیک جواب ندادی
  واقعاً جای تعجب است
  چرا جواب سوالات رو نمی دی؟

 137. علی گفت:

  لااقل چند تا از سوالات رو جواب بده یا آگه نمی خوای جواب بدی
  آون ” پاسخ دادن ” رو از پایین نظرات پاک کن

 138. مهدی گفت:

  با سلام
  آقای دکتربنده حدود هشت ماهی هست وقتی میخوام مثلا یه پیاده روی کوتاه داشته باشم ابتدا از ناحیه لگن پای راستم دچار درد میشم بعد رفته رفته این درد به قسمت های پایین انتقال پیدا میکنه و در ساق پای من به درد بسیار تبدیل شده تا جایی که مجبور میشم بشینم زمین
  بمحض اینکه بشینم دردش به کلی میره و دوباره که میخوام پیاده روی کنم دوباره همین حالت پیش میاد
  لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون از محبت شما
  شماره من تو تلگرام۰۹۳۶۱۱۰۳۲۵۸

 139. یاسر گفت:

  با عرض سلام خدمت دکتر محترم
  من ۲۳ سالمه و در طول روز در قسمت کشاله رانم گزگز و دردی شروع میشود و به سمت پا کشیده میشود. گاها دردی در کمر دارم. رفتم پیش جراح میگه باید عمل کنی و لنف نود شمارو واسهدازمایش بفرستیم. شنبه بهم نوبت داده۹۶٫۳٫۶ خواهشا راهنماییم کنید که اگه نباز نیست عمل نکنم.

نظر شما چیست ؟