موي انسان در پيري سفيد مي گردد ولي سفيد شدن آن در جواني زياد ديده مي شود . در گذشته سفيد شدن مو را يكي از اختصاصات ارثي مي دانستند و عده اي هم آنرا نتيجه زياد شدن گويچه هاي سفيد خون دانسته و معتقد بودن كه اين گويچه ها كه سربازان مدافع بدن هستند به مجرد وارد شدن يك ميكروب يا يك جسم خارجي در بدن زياد شده و مواد رنگي مو را مي خورند و در نتيجه موي انسان سفيد مي شود .
اين عقايد امروز به كلي رد شده و ثابت شده است در موي بدن انسان مقداري فلزات مختلف از قبيل منگنز – روي – تيتانوم – تنگستن و غيره وجود دارد كه در انواع مختلف و رنگارنگ مو نسبت آنها تغيير مي كند مثلا اگر نسبت منگنز در مو زياد باشد رنگ آن مشكي مي شود و اگر روي زياد تر باشد رنگ آن بور مي گردد و اگر تيتانوم زياد تر شود رنگ آن قرمز مي شود و به همين دليل است كه ساكنان جنوب ايران مخصوصا در خوزستان تيتانوم زياد است موي سرخ زياد ديده مي شود و در كردستان كه منگنز زياد است اكثر مردم موهاي مشكي و براق دارند ؛ در منجيل آباد كه يكي از دهات شهريار بوده نزديك رباط كريم مي باشد يك معدن بزرگ منگنز وجود دارد و در نتيجه ساكنان اطراف آن با برگ و ميوه تمشك كه سرشار از منگنز است موي سفيد را مشكي ميكند و اگر بستن اين خضاب مدتي ادامه پيدا كند موي سفيد ريخته و به جاي آن موي سياه در مي آيد – خوردن سير به شرطي موي انسان را سياه ميكند كه خودنسبت به اين عنصر گرسنه نباشد .
خوردن سير هاي وحشي و سيرهايي كه نزديك معادن منگنز كاشته شوند و يا آنكه بطور مصنوعي مقداري منگنز به عنوان كود به آنها دهند بهترين وسيله ي مشكي شدن مو ميباشد – اگر ما با خوردن غذاهايي كه فلز خاص رنگ موي ما را دارند گرسنگي خود را جبران كنيم ، مي توانيم رنگ اوليه ي موي خود را بحال اول برگردانيم .
نارسايي غده تيروئيد و بيماريهاي عصبي كه خود مولود گرسنگي هاي نامرئي ديگرند ور سفيد شدن زود رس مو بي دخالت نيستند. درطب سنتي ايران داروهايي وجود داشت كه آنها را جهت مشكي  شدن موي سر به كار ميبردند .
اين داروها كه اكثر داراي تركيبات منگنز بودند به سرماليده نمي شدند. آب اكسيژنه كه خاصيت اكسيد كردن منگنز را دارد مي تواند نسبت اين فلز را در مو پايين آورده و رنگ موي سياه را بور نمايد و اگر با تركيبات بي رنگ كه خاصيت ترسيب فلزات ديگر را دارند همراه شود موي سر را بي رنگ خواهد نمود .
موهاي سفيد شده چون قسمتي از فلزات خود را از دست مي دهند ترد و شكننده ميشوند ولي ريشه ي آنهاست نميشود و سفيد شدن باعث ريزش مو نيست . ماليد محلول پرمنگنات دو پتاس موهاي سفيد شده را زرد مايل به خرمايي ميكند ولي چون براي پياز مو قابل جذب نيست . اين رنگ موقتي بوده زود از بين ميرود وتنها راهي كه مفيد بنظر ميرسد اين است كه ما كاري بكنيم كه از اين فلز مقدار بيشتري جذب بدن ما شده و به پياز مو برسد .
با تزريق تركيبي از منگنز به موش هايي كه موي تن آنها سفيد شده بود توانسته است موي بدن آنها را مشكي كند و اميدوار است روزي بتواند تا اين روش موهاي سفيد زود رس را به موي سياه طبيعي تبديل نمايد و در اين راه از كار شكني و مبارزه ي سازندگان و فروشندگان رنگهاي مصنوعي باكي ندارد . سنبل الطيب داراي منگنز زياد بوده و ماليدن آن سبب مشكي شدن مو ميباشد .

  موضوع: زیبایی و سلامت, علمی | برچسب ها : ,
   تاريخ:۸۷/۰۴/۱۳   ساعت:۴:۴۳ قبل از ظهر ۲ نظر

پست هاي مرتبط

۲ دیدگاه برای “سفید شدن مو”

  1. مریم گفت:

    dar morede khasiyate aabe rustaye manjil abad hamin bas k az moohhaye por poshti barkhordarand.

  2. فرشته گفت:

    واقعا اگر برگ تمشک را به سرمان بمالیم موهای سفید سیاه می شود ؟ چند ساعت باید روی سر بماند . مثل حنا ؟ لطفا اگر می دانید پاسخ دهید . از رنگ شیمیایی خسته شده ام . مرسی

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی