بيماري برگشت محتويات معده به مري (سوزش سر دل يا ترش كردن):
بيماري برگشت محتويات معده به مري (Gastro Esophageal Reflux Disease) حالتي است كه در آن محتويات معده به داخل مري بر مي گردد و سبب آسيب ديدن مخاط مري مي شود.
در حالت طبيعي بين مري و معده اسفنکتري وجود دارد كه اجازه ورود مواد غذايي و آب از مري به داخل معده را مي دهد ولي از بازگشت اين مواد به داخل مري جلوگيري مي كند. مواد غذايي بازگشته از معده كه آغشته به اسيد معده مي باشند مي توانند مخاط مري را آسيب رسانده و در صورت عدم درمان ممكن است عوارض متعددي به وجود آورد.

  شيوع بيماري برگشت از معده به مري
حدود چهل درصد مردم جامعه، حداقل هر ماه يك مرتبه ترش مي كنند و سوزش پشت جناغ سينه پيدا مي كنند. در كشورهاي غربي 7 تا 10 در صد مردم اين بيماري را به طور متوسط يا شديد دارند. تعداد زيادي از افراد جامعه بيماري آنها خفيف است و ممكن است به پزشك هم مراجعه نكنند. اين بيماري چند برابر شايعتر از زخم معده است. بيماري برگشت معده به مري در سنين بالاتر از 40 شايعتر است ولي زنان باردار بيشتر از بقيه افراد به اين بيماري مبتلا مي شوند بيماري برگشت محتويات معده به مري (سوزش سر دل يا ترش كردن)

 

  چه كساني برگشت از معده به مري دارند؟
همه شيرخواران دچار برگشت محتويات معده به مري مي باشند ولي با بزرگتر شدن شيرخوار بتدريج اين حالت از بين مي رود، به طوري كه افراد بزرگسال در حالت طبيعي برگشت از معده به مري ندارند يا بندرت دارند. افراد چاق و زنان حامله بيشتر از بقيه افراد در معرض اين بيماري مي باشند. كساني كه شبها غذاي چرب (مثلا پيتزا) مي خورند و پس از مدت زمان كوتاهي با معده پر به رختخواب رفته و مي خوابند در معرض اين بيماري مي باشند. افراد سيگاري و افرادي كه چاي پر رنگ يا قهوه مي خورند و يا افرادي كه مشروبات الكلي مي نوشند نيز در معرض اين بيماري مي باشند. بستن كمربند سفت و پوشيدن گن نيز سبب برگشت مواد از مري به معده مي شود

 

  علت بيماري برگشت از معده به مري چيست؟
در بعضي از افراد اسفنکتر بين مري و معده شل شده و خوب عمل نمي كند. در چنين افرادي مخصوصا در حالت خوابيده كه شخص در حالت افقي قرار مي گيرد، امكان برگشت محتويات معده به داخل مري وجود دارد.
در گروه ديگري از بيماران اسفنکتر بين مري و معده خوب عمل مي كند ولي گاهي بدون دليل و بطور موقت شل شده و اجازه بازگشت محتويات معده را مي دهد.
در گروه سوم از بيماران اسفنکتر بين مري و معده سالم است ولي اختلاف فشار دو طرف آن زيادتر از معمول است. افراد چاق، زنان باردار و كساني كه كمر بند صفت مي بندند خانمهايي كه گن مي پوشند در اين گروه قرار مي گيرند.
برگشت غذا از معده به مري مخصوصا در هنگام زور زدن و يا دولا شدن براي بستن بند كفش يا بلند كردن چمدان سنگين بخصوص بعد از يك وعده غذاي سنگين رخ مي دهد و بيمار ممكن است آنرا به صورت ترش كردن (برگشت مواد به داخل دهان و سپس بلع كردن آن) و يا سوزش پشت جناغ (سوزش سر دل) احساس كند

 

 علائم بيماري برگشت از معده به مري
علائم اين بيماري عبارتند از ترش كردن و سوزش پشت جناغ سينه، سوزش قسمت بالاي شكم كه حدود يك ساعت بعد از غذا خوردن شديدتر مي شود و با جويدن قرص آنتي اسيد موقتا بهبودي مي يابد از علائم ديگر اين بيماري پر آب شدن ناگهاني دهان، صاف كردن صدا و يا هنگام بيدار شدن از خواب است. سرفه شبانه و بيدار شدن از خواب بعلت برگشت مواد ترش به داخل دهان و گاهي گوش درد و يا احساس يك لقمه در گلو در طول روز از علائم اين بيماري است. بعضي از افراد ممكن است علائم چنداني نداشته باشند .

 

عوارض بيماري برگشت از معده به مري
1- عوارض تنفسي شامل حملات تنگي نفس و خس خس سينه شبيه به آسم، عفونت هاي تنفسي و سرفه مزمن
2- زخم شدن مري (5 در صد موارد)
3- تنگ شدن مري در 4 تا 20 درصد موارد كه بصورت اشكال در بلع غذاي جامد تظاهر مي كند.
4- مستعد شدن مري براي ايجاد سرطان چنانچه سالها بيماري ادامه يابد و معالجه صحيح صورت نگيرد مخاط مري تغييراتي پيدا مي كند و مستعد تبديل به سرطان از نوع آدنوكارسينوما مي شود
. پزشك چگونه بيماري برگشت از مري به معده را تشخيص مي دهد؟
پزشك ابتدا با گرفتن شرح حال از بيمار و سپس با انجام اندوسكوپي و ديدن مخاط انتهاي مري و نمونه برداري از آن به وجود بيماري و شدت آن پي مي برد. با اندازه گيري pH قسمت انتهاي مري كه بوسيله دستگاه مخصوص انجام مي گيرد برگشت محتويات معده به مري را مي توان ثابت كرد. گرفتن عكس با اشعه x از مري و معده ممكن است عوارض بوجود آمده را نشان دهد

 

  درمان بيماري برگشت از معده به مري:
درمان شامل دو قسمت است.
الف – درمان غير دارويي كه در حقيقت تغيير شيوه زندگي است و شامل:

1- رژيم گرفتن و به وزن مطلوب رسيدن فرد چاق است.
2- پر خوري نكردن و ترك سيگار.
3- پرهيز از خوردن مواد غذايي چون: غذاي چرب، چاي پررنگ، قهوه، مشروبات الكلي، پرتغال و آب پرتغال، آب گوجه فرنگي و رب گوجه فرنگي، ترشي جات، فلفل، سير، پياز خام، نعناع و عرق نعناع و بالاخره هر غذايي كه بيمار را ناراحت مي كند.
4- باز كردن كمربند، نپوشيدن گن يا كليه بند و شال و غيره
5- دراز نكشيدن پس از فاصله پس از صرف غذا (تا 3 ساعت پس از صرف غذا دراز نكشد.)
6- جويدن آدامس
7- خوابيدن روي سطح شيبدار. بطوريكه پايه تخت در قسمت سر حدود 20 سانتيمتر بالاتر از پاي تخت باشد. بديهي است استفاده از متكاي بلند فايده اي ندارد بلكه آرتروز گردن را تشديد مي كند و هرگز توصيه نمي شود.

ب – درمان دارويي:

پزشك معالج اسيد معده را با داروهايي نظير رانيتيدين يا امپرازول مهار مي كند و ممكن است از داروهايي كه تخليه معده به داخل روده را تسريع مي كند هم استفاده كند ( مانند سيزاپرايد يا متوكلوپرامايد)

به طور کلي دوره درمان اين بيماري 4 تا 6 ماه است و ممكن است بيش از يك سال هم طول بكشد. عود اين بيماري پس از بهبودي كامل نيز بسيار زياد است  مشكلات درمان بيماري برگشت از مري به معده
مشكلات عمده درمان عود بيماري است و اكثرا عود به علت عدم رعايت توصيه هاي انجام شده غير دارويي بيمار است. تغيير شيوه زندگي و تغيير عادتهاي يك فرد بسيار مشكل است. ترك سيگار خود، هفت خوان است. كم كردن وزن در يك فرد چاق، هفت خوان ديگري است كه پيش روي بيمار است. عادت كردن بيمار با وضع جديد غذا خوردن، و حالت جديد خوابيدن كار ساده اي نيست. به طور كلي، بيماراني موفقند كه بتوانند هر چه سريعتر خود را با اين توصيه ها وفق دهند و دستورات دارويي را بطور دقيق رعايت كنند و چشم اميد به رحمت الهي داشته باشند.

  موضوع: پزشکی | برچسب ها : ,
   تاريخ:۸۶/۰۹/۱۱   ساعت:۱۱:۴۷ بعد از ظهر ۲ نظر

پست هاي مرتبط

۲ دیدگاه برای “ترش کردن معده”

 1. میلاد گفت:

  سلام برگشتی
  خوشحالم که از توی چادری که دورش مین بود سالم برگشتی
  راستی چند تا مین دور چادرتون بود خوب حالا کلک خودت چند تا را منفجر کردی
  خاطرات آنجا را برایمان بنویس

 2. محمد گفت:

  با سلام
  وبلاگتون خیلی نکته های آموزنده واسه من داشت.
  چون من خیلی وقته به مشکل ترش کردن دچارم و همه ی انها که گفتین واقعا برام آموزنده بود.
  چون من دیر وقت به خونه میرم و شامم و دیر می خورم و همون موقع هم می خوابم و شب هنگام خواب خیلی اذیت میشم.چند نفر بهم گفتن عرق نعناع بخور که چند شب خوردم ولی فرقی نکرد که شما گفتین عرق نعناع نباید خورد.الان که اثراتش و خوندم حتما باید به پزشک مراجعه کنم چون قبلش بهش اهمیت نمی دادم و فکر نمی کردم چیزه مهمی باشه..همه ی این رژیم هایی که گفتین من مصرف می کنم.خیلی سخته واسم که بخوام کنار بذارمشون..ولی امیدوارم بتونم..
  واقعا ازتون متشکرم که باعث شدین سعی کنم روش زندگیمو تغییر بدم.

نظر شما چیست ؟

  نظر سنجی