یک تلویزیون سیاه وسفید د یک تلویزیونی رنگی در موزه رسانه های شهر فرانکفورت ؛ تصویر ویلی برانت به هنگام فشار دگمه آغاز به کار تلویزیون رنگی نمایش دادند.

25 اوت 1967روز آغاز پخش تصاویر تلویزیونی به صورت رنگی در آلمان غربی و اروپا بود . اما چند سال طول نکشید تا مردم تلویزیون های رنگی تماشا کنند . سیستم رایج در آلمان پال بعدها به سیستم رایج درجهان بدل شد . در این روز ویلی برانت ، وزیر خارجه و معاون صدر اعظم وقت آلمان با فشار یک دکمه ، عصر تلویزیون رنگی در آلمان غربی و اروپا را آغاز کرد . البته پیش از آنکه برانت در برابر 1200 نفر جمعیت گرد آمده در نمایشگاهی در برلین دکمه را فشار دهد ؛ تکنسینی که در اتومبیل پخش در خارج از سالن نشسته بود ، کمی عجله کرد و هنوز انگشت برانت درهوا بود که وی پخش به شیوه رنگی را به جریان انداخت . با این همه ، کمتر کسی در منازل و محل های کار آلمان از این اتفاق ناخواسته با خبر شد ؛ چرا که شمار کسانی که تلویزیون رنگی خریده بودند از چند هزار فراتر نمی رفت . اغلب کسانی که مایل بودند شروع عصر تلویزیون رنگی توسط برانت را تماشا کنند ، در برابر ویترین مغازه های وسایل خانگی اجتماع کرده بودند تا زا تلویزیون های پشت این ویترین صحنه را ببیند .

مردم عجله ای نداشتند.

در سالهای بعد نیز شوق و اشتیاق برای تماشای تلویزیون رنگی چندان محسوس نبود. دو سال پس از آغاز پخش رنگی تصاویر تلویزیونی از 15 میلیون دستگاه گیرنده تلویزیون در آلمان تنها 450هزار گیرنده قادر به دریافت این تصاویر بودند. این روند سالهای بعد نیز شتاب و شدت بیشتری نگرفت به خصوص که بهای یک گیرنده مبلغی معادل هزار تا 1250 یورو بود که خانواده های زیادی از عهده پرداخت آن برنمی آمدند. با این همه ، بازی های فوتبال جام جهانی سال 1974 نقطه عطفی در رویکرد مردم آلمان به استفاده عمومی و گسترده تر از تلویزیون رنگی بود ، چرا که بسیاری می خواستند رقابتهای این جام را به صورت رنگی و طبیعی تری تماشا کنند . درحال حاضر شوق استفاده از نوآوریها ذر عرصه رسانه ای قابل مقایسه با دهه های پیشین نیست ، به گونه ای که دستگاههای دی وی دی به مدت زیادی نیاز نداشته اند تا دستگاههای ویدئو را از دور خارج کنند . تلویزیون های مسطح نیز به سرعت درحال رواج و گسترش اند و عرصه را روز به روز بر تلویزیون های لامپی و مکعبی شکل تنگ تر می کنند .

سیستمی که فراگیر شد

پیش از آنکه پخش تصاویر تلویزیونی به صورت رنگی در آلمان غربی آغاز شود ، این شیوه تنها در سه کشور کانادا آمریکا و ژاپن رواج داشت . اندکی پس از آلمان ، فرانسه ، انگلستان و اتحاد شوروی نیز پخش تصاویر تلویزیونی به صورت رنگی را آغاز کردند.

سیستم پخش مورد استفاده در آلمان سیستمی جدید به پال بود که مهندسی به نام والتر بروخ آن را طراحی کرده بود . این سیستم بعدها به سیستم رایج در جهان بدل شد و سیستم آمریکایی و سیستم فرانسوی سکام را به حاشیه راند .  

  موضوع: ترین‌ها, جهان, علمی | برچسب ها :
   تاريخ:۸۶/۰۷/۲   ساعت:۴:۴۲ قبل از ظهر ۱ نظر

پست هاي مرتبط

یک دیدگاه برای “تلویزیون رنگی 40 ساله شد”

 1. بهزاد گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی کاردانی الکترونیک هستم یک تحقیق کامل از سیستم پال و سکام و ان تی اسی میخاستم میتونید منو توی این کار کمک کنید؟

  چون دست رسی به کامپیوتر ندارم ممنون میشم با من تماس بگیرید.
  09126966549 بهزاد

نظر شما چیست ؟

  نظر سنجی