افسردگي در واقع يك بيماري فراگير و لطمه زننده به روح و روان آدميست كه از مشخصات آشكار آن مي توان به احساس پوچ بودن و ناراحتي ، احساس نااميدي و يا بي ارزش بودن و حتي داشتن تفكرات منفي اشاره كرد . گفته مي شود كه افسردگي عموما با نشانه هاي فيزيكي همراه است كه معالجه نسبت به آن چندان ثمر بخش نيست . عموما فرد مبتلا به افسردگي داراي رفتاري كند و آهسته است . محققان مي گويند كه سه گونه اختلال رواني به صورت افسردگي و افسردگي شيدايي . اينگونه اختلالات رواني در مقياس هاي شديد و طول مدت ، نشانه هايشان با يكديگر متفاوت هستند . محققان علوم رفتاري ميگويند كه افسردگيهاي  پيشرفته نشانه ها و علايمي هستند كه مي توانند فعاليتهاي روزمره ، مطالعات، خواب و خوردن و شركت در فعاليتهاي خوشايند و سرگرم كننده را تحت تاثير قرار دهد . چنين حالتي ممكن است براي دفعات گوناگون در طول زندگي آدمي روي دهد. محققان معتقدند كه نوع ديگر از افسردگي با درجه شدت پايين تر ، اختلال رواني به صورت افسردگي است كه در واقع داراي نشانه هايي طولاني مدت است كه براساس آن شخص از انجام مناسب فعاليتهاي روزانه و يا برخورداري از احساساتي خوب و دلپذير محروم مي شود . بسياري از مردم كه مبتلا به اين گونه از افسردگي هستند ، همواره دوره هاي پريشان خاطري قابل توجهي را در برخي از برهه هاي زندگي خود طي ميكنند. محققان همچنين با اشاره به نوع سوم افسردگي و پريشان خاطري مي گويند ، نوع سوم افسردگي كه در واقع يك اختلال روحي شيدا گونه است ، نام بيماري افسردگي دو قطبي را نيز به خود گرفته است. اين نوع از افسردگي البته به به اندازه دو نوع قبلي ذكر شده ، موجب ايجاد تغييراتي در خلق و خوي آدمي مي شوند . در پاره اي از مواقع احساسات و خلق و خوي آدمي ، داراي جوش و خروشي هايي شده ، با اين حال در بيشتر مواقع اين احساسات رنگ رخوت و سستي به خود مي گيرند . هنگامي كه يك شخص مبتلا به اين نوع افسردگي دوران بيماري خود را طي كند . مي توان گفت كه شخص تمامي نشانه هاي مربوط به اين بيماري را از خود بروز مي دهد . اين نوع از ابتلا به افسردگي و پريشان خاطري ، در بيشتر مواقع ، تفكر ، قوه متفاوت ، حتي رفتارهاي اجتماعي را تحت تاثير قرار مي دهد كه در نتيجه به بروز مشكلات جدي براي شخص و اطرافيان منجر مي شود. محققان مي گويند كه هنوز درمان دقيقي براي اينگونه از افسردگي دريافت نشده است .

 

علايم ابتلا به افسردگي

محققان علوم روانشناسي و روانپزشكي بر اين باورند كه اشخاصي كه به نوعي به افسردگي و پريشان خاطري مبتلا هستند ، لزوما تمامي نشانه هاي اين بيماري را درخود ندارند ، گاهي فردي مواردي از علايم اين بيماري را از خود بروز مي دهد و گاهي نيز شخص ديگر پيدا مي شود كه حداكثر اين نشانه ها را در رفتار و احساسات خود بروز مي دهد. اين اعتقاد علمي وجود دارد كه با توجه به شخص ، شدت علايم ابتلا به افسردگي و پريشان خاطري در دوره هاي مختلف زندگي متفاوت هستند . با اين حال نشانه ها و علايم شناخته شده اين بيماري عبارتند از :

     ناراحتي هميشگي ، احساس پوچ بودن، پريشان خاطري ، احساس نااميدي و بدبيني و احساس گناهكار بودن ، بي ارزش بودن و ناكار آمد بودن

          از دست دادن علايق و تفكرات دلپذير در جريان تفريحات و سرگرمي ها

          كاهش قواي بدن و كرخت و سست شدن رفتار

          داشتن مشكلات در امر تمركز به خاطر آوردن امور و تصميم گيري

          پريدن از خواب و يا خواب زياد

          از دست دادن ميل به غذا خوردن و كاهش وزن و حتي بالعكس داشتن ميل شديد به خوردن غذا و خواب زياد

          به مرگ و خودكشي فكر كردن و تلاش جهت خودكشي

          احساس خشم و بي حوصلگي

          علايم فيزيكي طولاني مدت كه معالجات پزشكي پاسخگوي آنها نيستند از جمله سردرد و دردهاي مزمن

          عصبانيت غير معمول

          كاهش نياز براي خوابيدن

          صحبت كردن زياد

          كاهش قواي قضاوت و داوري

          رفتارهاي نادرست  اجتماعي

           

علل ابتلا به افسردگي

برخي از انواع افسردگي و پريشاني خاطر در خانواده ها همه گير مي شوند كه نشان دهنده آن است كه در واقع سستي رفتاري در ميان افراد يك خانواده مي تواند منشا وراثتي داشته باشد . همچنين اين باور علمي و روانشناختي وجود دارد كه در برخي از خانواده ها به نظر مي رسد كه افسردگي هاي پيشرفته نسل به نسل بروز مي كنند . هر چند تحقيقات نشان داده اند اين امكان وجود دارد كه پريشان خاطري و افسردگي پيشرفته در خانواده هايي كه سابقه اين بيماري ندارند نيز ظهور يابد . با اين حال يك نكته محرزست و آن اينكه چه از طريق وراثتي و يا خير ، اختلالات رفتاري مربوط به پريشان خاطري وافسردگي اغلب مربوط به بروز تغييراتي در ساختار بدن يا عملكرد آن است . تحقيقات نشان مي دهند افرادي كه داراي سطح پاييني از خود باوري هستند واغلب نگاه بدبينانه اي نسبت به خود و دنياي اطرافشان دارد و نيز به سرعت تحت فشار استرس هاي  محيطي مستاصل مي شوند ، آمادگي كامل براي ابتلا به افسردگي دارند . از سوي ديگر تحقيقات سالهاي اخير نشان مي دهند كه تغييرات فيزيكي در بدن انسان مي تواند با تغييرات روحي و رواني نيز همراه باشد . براي اين اساس گفته مي شود كه بيماري هايي از جمله اختلالات مغزي ، سكته هاي مغزي و حملات قلبي ، سرطان ، پاركينسون و اختلالات هورموني مي تواند عامل ابتلا به افسردگي شوند كه در نتيجه موجب آن مي شوند كه شخص بيمار ، سست و كرخت شده و اقدامي جهت مراقبت از خود در برابر اين بيماري ها صورت ندهد و بدين ترتيب بهبود شخص همواره به تعويق مي افتد .

  موضوع: پزشکی, روانشناسی | برچسب ها :
   تاريخ:۸۶/۰۲/۲۴   ساعت:۴:۱۰ قبل از ظهر ۸ نظر

پست هاي مرتبط

۸ دیدگاه برای “افسردگی چیست و چگونه میتوان آن را درمان کرد ؟”

 1. امید گفت:

  مطلب جالب و مفیدی بود. ممنون فاطمه جان

 2. سلام عزیزم………
  شما یکی دگه گل کا شتین چه متن های آ موزشی جالب وا قعآ ذکا وت شما را تحسین میکنم .میشه بپرسم این قالب چطوری تهیه کنم ممنون میشوم دوست فارسی زبا ن شم …بای.

 3. جلال گفت:

  مجموعه اطلاعات گرد آوری شده بسیار سودمند است.
  تشکر می کنم از شما و عشقتان به اطلاع رسانی
  در مورد این مقاله توصیه می کنم
  روش های درمان وپیشگیری را هم اضافه کنید
  موفق باشید

 4. رضا گفت:

  فاطمه جون ممنون اما من از راههای درمان چیزی ندیدم.

 5. فرزانه نعیمی گفت:

  من قبلابه مدت 6 ماه دچارافسردگی شدیدبودم اما ازقرصها استفاده نکردم سعی کردم با ورزش بهترشوم الان هم از نظر روحی خوبم اما سردردهای متوالی دارم دچارحالت تهوع می شوم اما دوست ندارم قرصی مصرف کنم میگرن هم ندارم.شماچه راه حلی پیشنهاد می کنید؟

 6. سودابه گفت:

  سلام من فک میکنم دارم افسرده میشم یه بار نمره کم گرفتم از اون روز حالات روانی چون پرخاشگری گریه های زیاد کم اشتهایی و……….. دارم لطفا برای جلو گیری چکار کنم؟؟؟؟خواهشا جواب بدین

 7. سهیل گفت:

  سپاس از شما بخاطر معلومات مفید تان !

  اما راه حل این مشکل چیست و چگونه میتوان این مشکل را حل نمود ؟

  لطفأ جواب مرا بدهید چون علایم را که شما نوشتید کاملأ با حالت فعلی من سر میخورد و خودم هم میدانم که دچار همین مشکل استم .
  پس منتظر جواب شما و پیشنهاد راه حل این مشکلم از شما استم .

  با احترام
  سهیل ( همراز )

 8. اردلان گفت:

  انسان سواربراسب زندگیش است،امالجام آن دردستان تقدیراست

نظر شما چیست ؟

  نظر سنجی