جرم زمین چه قدر است؟ جرم زمین تقریباً ۶,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ کیلوگرم است.

جرم میزان ماده ای است که در یک شیء است. بر روی کره زمین جرم و وزن از نظر تأثیر یکی هستند.

حل قضیه مرغ و تخم مرغ در ستاره شناسی: بیشتر کهکشان ها در مرکزشان یک سیاه چاله بسیار پر جرم است. حالا به نظر شما اول کهکشان به وجود آمده و به دنبال آن در مرکزش یک سیاهچاله تشکیل شده و یا اول سیاه چاله به وجود آمده و به دنبال آن کهکشان تشکیل شده؟

سیاهچاله منطقه ای در فضاست که نیروی جاذبه اش به قدری قوی ست که هیچ چیز نمی تواند از آن فرار کند. سیاهچاله غیرقابل مشاهده است. زیرا حتی نور را هم به تله می اندازد. کهکشان هم سیستمی از ستارگان، گرد و غبار و گاز است که به وسیله نیروهای جاذبه ای، با یکدیگر نگه داشته می شوند.

تا به حال برای ستاره شناسان این معما وجود داشته که اول کهکشان ها تشکیل شده اند و یا سیاه چاله ها؟ تا چندین سال محققان بر این باور بودند که کهکشان‌ها و سیاه چاله‌ها همزمان با هم تکامل یافته اند.

اما حالا یک گروه تحقیقاتی در آمریکا در رصدهای تلسکوپ رادیویی خود به این نتیجه رسیده اند که سیاه چاله‌ها پیش از کهکشان‌ها به وجود آمده‌اند. این تلسکوپ امواج رادیویی را از نخستین کهکشان ها دریافت کرده است و براساس این امواج که با سرعت نور حرکت می کند، مشخص شده که سیاه چاله ها قدیمی تر از کهکشان ها هستند.

چرا ردپای فضانوردان حدود صد سال روی کره ماه باقی می ماند؟ کره ماه دارای جو است و جریان هوایی در آن وجود ندارد. به دلیل نبود باد و باران، ردپای فضانوردان تا حدود صد سال دیگر بر سطح کره ماه باقی خواهد ماند.

محمد رها در باد!!!

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “نکته هایی جالب درباره فضا”

 1. سلام.

  این مطلبتون خیلی جالب بود. من خودم همیشه فکر میکردم اول کهکشانها بوجود آمدند بعد سیاهچاله ها.
  با این اوصاف میتونیم نتیجه بگیریم که اول تخم مرغ بوجود آمده و بعد مرغ؟

  مخسی از مطالب مفیدتون.
  حتما به بابام هم میگم بخونه چون عاشق نجومه!

  باتشکر / رها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *