با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و آغاز سال جدید حال و هوای مطالب وبلاگ هم کمی بهاری تر شده و سعی میکنیم با پستهای ویژه ای نوروز خوبی رو براتون فراهم کنیم.

هر چه به عید باستانی نوروز نزدیکتر می شویم همراه با گرمتر شدن هوا در بانه، بازار بانه هم گرمتر می شود و کم کم مسافران هم از تعطیلی های دو روزه و چند روزه استفاده می کنند و به بانه سفر می کنند تا لوازم و کالاهای مورد نیاز خود را با قیمت غیر قابل رقابت بانه، از بازار بانه تهیه کنند.اما تعطیلات نوروزی چیزی جدا از دیگر روزهای سال است. به دلیل تعداد روزهای تعطیل عید نوروز،بیشتر مردم از این فرصت استفاده می کنند و مقصد خود را برای مسافرت نوروزی، بانه انتخاب می کنند.چند سال است که بانه از نظر تعداد مسافر نوروزی با شهر های بزرگ و توریستی همانند اصفهان و شیراز  و مشهد رقابت می کند.در این میان بازاریان و تجار بانه هم، اعم از خرده فروش و عمده فروش خود را برای این ایام آماده کرده اند.
فروشگاه های بانه برای فروش جنس به مشتریان، در ایام نوروز گاها تا ۱۲ شب باز می باشند و حجم بالایی از کالاها در این مدت از بانه به دیگر شهرها سرازیر می شود.تجار بانه ای هم،پس از رکود زمستانی بازار بانه، سعی دارند در این مدت جبران قبل را کرده و هرچه بیشتر جنس بفروشند.با توجه به تعداد پاساژ ها و فروشگاههای موجود در بانه، و همچنین خیل عظیم مسافران نوروزی، خرید در ایام نوروز راحت تر از دیگر ایام سال نیست و کمی مشکل تر است.برای همین چند نکته ای را لازم است با مسافران عزیز در میان بگذاریم تا بتوانند سفرشان به بانه را بهتر و راحت تر برنامه ریزی کنند.

خرید کالا از بانه در نوروز

شلوغی مسیر بانه – تهران
چند سالی است که از نظر تعداد مسافر نوروزی، بانه در میان چند شهر اول کشور قرار دارد.طبق آمار فرمانداری بانه، که در سال ۸۹ معاون فرماندار در گفتگو با بانه نیوز اعلام کرده بود، طی یک روز ۲۰ هزار خودرو وارد بانه شده بود که چیزی حدود هفتاد هزار نفر مسافر در یک روز می شود.این رقم ، رقم بسیار بالایی است و با توجه به تعطیلات ۱۳ روزه نوروز این رقم چندین برابر می شود. بنابراین اگر قصد دارید با ماشین شخصی به بانه مسافرت کنید این را در نظر داشته باشید که جاده پر پیچ و خم بانه – سقز ظرفیت این همه وسیله نقلیه را ندارد.فاصله بین بانه و سقز ۵۸ کیلومتر است که معمولا در شرایط عادی می توان آن را در ۳۵ تا ۵۰ دقیقه طی کرد.اما در تعطیلات نوروز، همانطور که پارسال شاهد بودیم انتظار ۴ یا ۵ ساعت معطلی را در این جاده داشته باشید.البته فقط روزهای اولیه تعطیلات این گونه خواهد بود.بنابراین برنامه ریزی خود را طوری انجام دهید که صبح زود به سقز برسید تا گرفتار ترافیک سنگین آن نشوید.

اخبار هواشناسی را دنبال کنید.
در صورتی که قصد ماندن در هتل یا مسافرخانه را دارید به هیچ عنوان برای تعطیلات نوروز بر روی هتل های بانه حساب باز نکنید. در مجموع سه هتل و ۴ مسافرخانه در بانه وجود دارد.بنابراین احتمال آن که اتاقی گیرتان بیاید بسیار کم است.در صورتی که قصد دارید که شب را در بیرون کمپ بزنید حتما قبلا اخبار هواشناسی را دنبال کنید.ماندن در کمپ، در شب آنهم زیر باران زیاد به دل نمی چسبد!.
از روی یکی از ماهواره های معتبر هواشناسی سرویس پیشبینی هوا را برای شهر بانه آماده کرده ایم که تا یک هفته دیگر( ۲۲ اسفند به بعد) آن را در سایت قرار خواهیم داد.اما این را هم به خاطر داشته باشید که به هیچ سرویس هواشناسی به طور ۱۰۰ % اطمینان نکنید.سرویس های هواشناسی سرعت باد ،دمای هوا، فشار هوا در نقطه ای خاص را به یک منطقه تعمیم می دهند و چون تعداد ایستگاههای هواشناسی در بانه زیاد نیست این داده ها اعتبار بسیار بالایی ندارند اما به عنوان یک راهنمای می توانید بر روی آنها حساب کنید.سعی کرده ایم تا پیش بینی هوای بانه را تا ۴ روز در سایت قرار دهیم در مدت زمان یک ماه اجرای آزمایشی این سرویس اعتبار آن را بالای ۸۵% درصد تخمین زده ایم بنابراین می توانید به آن اعتماد کنید.

می توانم با اتوبوس به بانه سفر کنم؟
بله. در صورتی که می خواهید با اتوبوس به بانه سفر کنید ممکن است یک هفته قبل از تعطیلات، دیگر بلیط گیرتان نیاید بنابراین باید زودتر اقدام کنید.مورد دیگر هم مقدار خریدتان است اتوبوس  ها برای حمل برای بعضی از کالاها، کرایه اضافه دریافت می کنند. البته با قیمت جدید بنزین ممکن است مسافرت با ماشین شخصی زیاد به صرفه نباشد.فاصله بانه تا تهران حدود ۷۰۰ کیلومتر است.بسته به نوع وسیله نقلیه و ترافیک راه،قیمت نهایی سوخت وسیله نقلیه شخصی می تواند متفاوت باشد اما نسبت به سال قبل رقم بالایی خواهد شد.

راهنمای مسافرت و خرید از بانه

اقامت در بانه
جدا از هتل ها و مسافرخانه های بانه، بیشتر ادارات و ارگانها پذیرای مسافران نوروزی خواهند بود. آموزش و پرورش، شهرداری و دیگر سازمانهایی که دارای مهمانسرا می باشند ستاد اسکان تشکیل می دهند و مکانهای در نظر گرفته شده را در اختیار مسافران قرار می دهند.اما بهتر است مسافران، چادر مسافرتی و لوازم مربوط به اسکان را، همراه خود داشته باشند.کار از محکم کاری عیب نمی کند.اما آنچه در بانه زیاد است تعداد بسیار زیاد اتاق و سوئیت های اجاره ای برای مسافران است.تعدادی از این سوئیت ها زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری اداره می شوند و دارای مجوز هستند و بقیه هم توسط بازاریاب ها اجاره داده می شوند.قیمت ها دارای نوسان است و بسته به شلوغی و فصل سال  متفاوت است اما در ایام نوروز معمولا از نوسان کمتری برخوردار است.

بانکهای بانه خیلی شلوغ هستند
تصور کنید که در یک روز ۱۰ هزار نفر بخواهند از خودپرداز های بانک ها پول دریافت کنند تعداد بانکها و خود پردازها هم در بانه محدود است و مسلما نمی توانند جوابگوی همه باشند.بیشتر فروشگاهها دستگاه(POS) یا کارتخوان دارند اما در صورتی که فروشگاهی، کالای مود نظر شما را داشت اما کارتخوان نداشت باید در صف طولانی دستگاه خود پرداز ها مدتی را معطل شوید.بنابراین بهترین کار این است که مقداری پول را برای روز اول خریدتان همراه داشته باشید. در صورتی که نمیخواهید پول نقد را در مسیر مسافرت حمل کنید می توانید قبل از ورود به بانه از شهرهای همسایه بانه که در مسیرتان قرار دارند برای خرید روز اول پول برداشت کنید برای روزهای بعد هم، شب هنگام، خودپرداز ها خلوت ترند و می توانید پول مورد نیاز خود را برداشت کنید. این نکته را فراموش نکنید که سقف برداشت روزانه از یک کارت، در بیشتر بانکها دویست هزار تومان در یک روز است.بنابراین حساب پول  و خرید خود را داشته باشید و حتی الامکان از مغازه هایی خرید کنید که دستگاه کارتخوان دارند این نوع خرید به نفع شما و فروشنده است.

غذاخوریها و رستوران های بانه در نوروز شلوغ هستند.
همه مشکلاتی که تاکنون گفتیم به دلیل جمعیت زیاد مسافران است و قاعدتا چون همه مسافران پس از دوندگی زیاد برای خرید کالا در بازار بانه، در یک زمان مشخص (ساعت۱۱ تا ۲ بعد از ظهر)  می خواهند وعده غذایی نیمروز خود را صرف کنند با وجود اینکه تعداد غذا خوری ها و رستورانهای بانه به نسبت دیگر امکانات آن، زیاد تر است اما در این مورد هم مطمئنا دچار مشکل خواهید شد.یک راه حل ساده این است که زود نهار بخورید و یا قبلا رستورانها و یا غذاخوری هایی را که در مرکز بانه – مرکز تجمع مسافران نوروزی – نیستند شناسایی کنید و قبل از دیگر مسافرانی که این مطلب را نخوانده اند! مکانی را برای صرف نهار خود و خانواده تان پیدا کنید.برای شام هم در صورتی که برایتان مقدور بود شام ساده ای را می توانید با وسایل خودتان آماده کنید.

در نوروز زیاد از تخفیف خبری نیست.
با توجه به تعداد بالای خریداران در فروشگاههای بانه، معمولا فروشندگان این فروشگاهها در این مدت به صورت چند نفری از اول صبح تا ساعت ۱۲ شب مشغول کار هستند و قاعدتا سرشان شلوغ است و نمی تواننند با هر خریدار سر قیمت چانه بزنند پس انتظار چانه زنی  و گرفتن تخفیف بالا را در این مدت نداشته باشید.

در بازار بانه قیمت ها ثابت نیست چکار کنم؟
خوب، بانه هم یکی از شهر های ایران است در کجای ایران دیده اید که در کل شهر قیمتها یکسان باشد؟ برای یک کالای مشخص ممکن است تفاوت قیمتی در حدود ۲۰ تا ۳۰ تومان را مشاهده کنید(البته در قیمت های بالا ۵۰۰ تومان ).بهترین کار این است که در هر فروشگاه، یک کارت بگیرید و آخرین قیمت کالای مورد نظر خود را در پشت آن بنویسید و بعد از اینکه از چند فروشگاه ، که کالای مود نظر را داشتند قیمت پرسیدید به نگاه کردن به کارت های فروشگاهها و قیمت هایی که نوشته اید بهترین فروشگاه را برای خرید انتخاب کنید.البته دقت کنید که ممکن است مارک و یا امکانات  کالاها با هم متفاوت باشد در این صورت در پشت کارت حتما امکانات آن را بنویسید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.

حمل کالاها
تا چشم به هم بزنید می بینید که آنقدر خرید کرده اید کهماشینتان فقط جا برای حمل کالاهایتان دارد و بس.در ورودی بانه و همچنین در مرکز بازار بانه،تعدادی فروشنده باربند را می توانید پیدا کنید که باربند مناسب وسیله نقلیه شما را برایتان نصب می کنند و می توانید حجم زیادی از وسایلی را که خریده اید بر روی باربند قرار دهید. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که بر روی هوای بهاری  آنهم در کردستان نمی توان حساب کرد در صورتی که وسیله ای الکتریکی مانند LCD را می خواهید بر روی باربند قرار دهید حتما آن را در یک نایلون بپیچید( نایلون و چسب مخصوص برای این کار وجود دارد) تا در مسیر خیس نشود.

چه مقدار کالا را می توانم از بانه بخرم؟
یک جواب برای این سوال می تواند این باشد که تا وقتی جیبت خالی می شود اما جواب صحیح تر این است که مسئولان استان کردستان و شهرستان بانه، هر سال برای خرید نوروزی مسافران، سقفی تعیین می کنند  و بیشتر از آن را نمی توانید قانونی از شهر خارج کنید.برای مثال یک خانواده نمی تواند دو عدد LCD را از بانه خارج کند.(این فقط یک مثال است) در  خروجی بانه به سقز یک ایست بازرسی وجود دارد که مانع از خروج کالاهای قاچاق و خرید بالاتر از سقف مجاز می شود.ترافیک این قسمت هم در روز های پایانی تعطیلات نوروزی بسیار زیاد است وگاهی تا یک ساعت باید در صف بازرسی ماند.

از خرید نوروزی خود در بانه لذت ببرید.

منبع:http://www.banehpedia.com

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *