مادر ای پرواز نرم قاصدک  –   مادر ای معنای عشق شاپرک
ای تمام ناله هایت بی‌صدا –  مادر ای زیباترین شعر خدا

هفت روز است که در سوگ مادر نشسته ام و با خاطرات شیرینش روزها سر می‌کنم.

لطف و محبت مادر آنقدر زیبا و بیکران بود که برایم عادی شده بود و دیگر این مهربانی ها را نمی‌دیدم یا توجهی به آن نداشتم ولی اکنون چنان نبودش برایم سخت شده که دیگر حتی یک لحظه تحمل خانه بی مادرم را ندارم.

در این مدت ۵ سالی که وبلاگ نویسی میکنم درخواستها و خواهشهای متعددی از طرف دوستان خواننده داشته ام که شکر خدا تا حد توان سعی کرده ام آنها را برآورده کنم. ولی این بار برای اولین بار بنده‌ی حقیر خواهشی از تمام دوستانی که این مطلب را می‌خوانند دارم و آن هم اینکه اگر تا امروز ذره‌ای تونستم براتون مفید باشم همین الان و در همین لحظه هر کجا که هستین با خلوص‌دل یک فاتحه نثار روح ماردم بکنید.

iranew
iranew@gmail.com

80 thoughts on “سوگ مادر”

 1. من ۱۰ روزه مادرمواز دست دادم اصلا نمی تونم جلوی اشکاموبگیرم دلم براش خیلی تنگ شده هرچی از خدا می خام منو هم زودتر ببره دعام برآورده نمیشه . امیدورام مادر های رفته همه ما در جوار حضرت فاطمه آرام بگیرند لطفا اگه زحمتی نیست برای مادر من هم فاتحه بخونید.

 2. خدا رحمت کند مادرتان را و قرین رحمت خودش قرار بدهد. مادرها در زمان حیاتشان شناخته نمی شوند و بعد از رفتن تازه متوجه می شویم چه کسی رفته است …

 3. سلام
  منم مادرم رو از دست دادم
  خیلی حرفا دارم که می خوام به مادرم بگم
  خیلی کار هستش که می خوام براش بکنم
  خیلی جاهاهستش که می خوام ببرمش
  خیلی چیزاست که می خوام نشونش بدم
  ولی…
  میگم اگه حال داشتید بیاید یه وبسایت راه بندازیم که به اسم مادر مجازی تا بتونیم حرفامونو تو اون بزنیم (صوتی)هم دیگران که مادر ندارند بدونند که تنها نیستند هم اونها که مادر دارن قدر مادرشون رو بدونند.

 4. منیر جون بهت تسلیت می گم خوش به حال مادرت حداقل خونه خدا رو با چشماش دیده مادر من چند ساله که منتظره نوبتش برای حج بود ولی آخرش هم به آرزوش نرسید رفت .خدا همه مادرها رو رحمت کنه

 5. دو ماه پیش وقتی مادرم به طور ناگهانی از دنیا رفت فکر میکردم این اتفاق وحشتناک فقط برای من افتاده. فکر میکردم من دیگه نمیتونم زندگی کنم. ولی حالا میبینم مجبورم زندگی کنم، مجبورم سر کار برم، مجبورم بخورم و… . مادر من موقع برگشتن از حج تمتع بدون هیچ دلیل و سابقه ای ایست قلبی کرد. جوون بود و زیبا و مهربون مثل همه مادرها. من رو تو غم خودتون شریک بدونید هرچند غم من تازه تره! برای من و مادرم هم دعا کنید.

 6. منم ۲۰روزه مادرمو از دست دادم می فهمم چه احساسی دارید چون خودم هنوز باور ندارم آخر هفته برم خونه مامانم نیست .روحشان شاد

 7. درود بر تو و درود بر روان پاک مادرت!

  نبود مادر در این دیار خاکی حقیقتی است که هیچ چیزی جایگزین اون نمی شه ولی با خاطرات شیرین و با ارتباط روحی و قلبی با مادر می شه همیشه یادشو زنده نگه داشت!
  مادر من ۲۵ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ در سن ۶۲ سالگی پس از گذشت سالها درد و رنج بر اثر لوسمی یا سرطان خون برای همیشه ما رو ترک کرد. خوب من هم احساس تو رو دارم. به همین خاطر احساسم رو با سرودن یه غزل و سی رباعی در باره مادرم نشون دادم.
  اصولا آدمایی که اهل شعر و شاعری یا نوازندگی یا هر هنری دیگه هستن نمی تونن که احساساتشون رو بروز ندن!
  تندرست و شاداب باشی

 8. سلام فاتحه ای نثار روح مادر شما و مادران از دست رفته ی همه ی عزیزان و..
  اگر تنها ترین تنها شوم
  باز خدا هست
  او جانشین همه ی نداشتن هاست..
  شاد و پیروز باشید

 9. سلام منم با تمام وجودم درک میکنم دارید چی میکشید.منم مادرم رو ۲۰ ساله از دست دادم ولی خودم ۲۳ سالمه .هر روز که میگذره تحمل بی مادری واسم سخت تر میشه چون الان خیلی بهش نیاز دارم ولی تنهام گذاشت و منو در حسرت یک بار صدا زدن مامان گذاشت.خدا رحمتشون کنه

  1. مرسی لیدا جان
   اتفاقا امروز سالگرد مادرم بود همین الان از پیشش میام.
   کاملا حرفت رو قبول دارم هرچه که بیشتر زمان میگذره واقعا تحمل واسه آدم سخت تر میشه.

 10. تنها آرزویی که در دنیا داشتم این بود که هیچگاه عزیزانم را در مرگ نابهنگام از دست ندهم اما مادر من هم خیلی ناگهانی از دنیا رفت. همیشه فکر می‌کردم تحمل این غم برایم غیر ممکن خواهد بود اما با حکمت و اراده خداوند نمی‌توان مقابله کرد. از خداوند که خود منبع آفرینش مادر و عشق مادری است برای شما صبر و شکیبایی آرزومندم.

  1. مرسی زهرا جان بابت این همه احساس قشنگ
   منم تا حدودی با این قضیه کنار اومدم ولی خودتم میدونی که گاهی وقتا یه صحنه هایی واسه آدم تداعی میشه که خیلی دلتنگ میشه . مثلا وقتی دوستام رو با مادراشون میبینم یه دفعه احساس کمبود عجیبی حس میکنم که واقعا بغضم میگیره.
   نمیدونم برای شما پیش اومده همچین مواردی یا نه…

 11. خداوند صبر فراوان به شما و خانواده محترمتان عطا فرماید.
  هیچکس در دنیا مثل مادر نیست، نه پدر،نه همسر نه فرزند و نه خواهر و برادر. از دست دادن مادر غم بسیار بزرگی است که فقط آنها که به آن مبتلاشدند ، درکش می کنند.
  امیدوارم همه خوانندگان قدر وجود پاک و مهربان مادرانشان را بدانند و امیدوارم خدا مرگ بی موقع را نصیب هیچ مادر و خانواده ای نگرداند.
  در مفاتیح الجنان نماز دو رکعتی توصیه شده است که فرزند می تواند برای والدین خود بخواند. نوشته است که این نماز ثواب بسیار زیادی را به روح درگذشته مورد نظر می رساند.

 12. سلام عزیزم
  منم مادرم رو الان ۱۰ روزه که از دست دادم
  مامان من هم خیلی جوان بود و واقعا زود از پیش ما رفت
  اما اینو بدون که همه چیز تو این دنیا به خواست و اراده خداست
  و ما باید تسلیم اراده خدا باشیم و جز این راهی وجود ندارد
  مرگ دست خداست و ما ضعیفتر از اینیم که بخوایم خودمون رو سرزنش کنیم

  برای مادرت طلب امرزش کن و خودت رو برای ادامه زندگی آماده کن
  دیر یا زود همه باید بریم

 13. salam. manam chand rooze pish madaramo az dast dadam va alan kheyli daghoonam !!! kheyyyyyli fk konam mifahmi chi migam.
  donbale 1 jomle budam ke too weblogam gharar bedam ta inke site u too searcham umad va ba ajaze mikham posteto too webam gharar bedam
  baraye madaret fatehe khoondam to va ghameye bazdid konandehaye webat baraye madaram bekhoonid khahesh mikonam.

  1. سلام خواهش میکنم هر چه از دل بر آید لاجرم بر دل نشیند. من هم این پست رو زمانی نوشتم که عزیزترینم رو از دست دادم .واقعا نمیدونم چه حالی داشتم و یادم هم نمیاد که چطور شد که این پست رو نوشتم ولی همون طور که گفتم با دلم نوشتم.که اتفاقا خیلی ها هم باهاش ارتباط برقرار کردن.
   باز هم فوت مادرت رو تسلیت میگم. امیدوارم غم آخرت باشه.

 14. من هم مادرم رو از دست دادم ولی هنوز هم بعداز گذشتن پنج سال نمیتونم با نبودنش کنار بیام ارزو میکنم خداوند بهت صبر بده وروح مادر عزیزت رو قرین لطف خودش بکنه

 15. هر چند روزه های زندگی بدون مادر تاریک و سرد است اما امیدوارم در جهان ابدی همیشه درکنار مادر خوب و مهربانت باشی

 16. تمام واژه های جهان را بی رنگ و بی درنگ کاویدم .حاشا ،حاشا هیچ کلمه ای را فراخور شانت ندیدم پس بی هیچ شائبه ای میگویم تو بهترینی مادر . خدا مادر شما را بیامرزه حتما مادر خوب و مهربان و موفقی داشتید که شما رو توی دامن خودش پرورونده من را هم در غم از دست دادن زیباترین کلمه هستی شریک بدانید .

 17. با سلام واقعا تسلیت میگم منم ۲۵ آبان مادرمو از دست دادم غم سنگینی است هنوز نمی‌تونم نبودشو باور کنم
  یکسال رفت و باز نگشتی بسوی ما
  برگشتنت هماره بود آرزوی ما
  ای آرزوی خفته ما در مغاک خاک
  وی نازنین ترین گل خوشرنگ و بوی ما
  رفتی و بسته شد در شادی به رویمان
  بار دگر بیا! بگشا در به روی ما
  یکسال در غمت سپری شد به اشک و آه
  بغضی شکسته از غم تو، در گلوی ما
  دنبال سایه تو فتادیم ای عزیز
  اما چه سود زینهمهء جستجوی ما
  مادر به افتخار ترا یاد می کنیم
  نام تو بود عزت و هم آبروی ما
  چون تشنگان ستاده کناری؛ سبو به دست
  بازآ و پر کن از یم مهرت سبوی ما
  آب زلال رفته به دریای انتظار
  آیا شود دوباره بیایی به جوی ما
  اما محقق است محقق که تا قیام
  باشد زهجر و غصه و غم گفتگوی ما
  بر گرد مرقدت به طوافیم جملگی
  ای روح پر فتوح نظر کن به سوی ما
  گریان بود «جلال» چنان مصطفای تو
  ای مادر گرامی و خوش خلق و خوی ما
  (شعر از فریاد نیشابوری)

 18. مطمئنم که هیچ حرفی یا گفته ای نمی تونه از غمتون کم کنه،من رو هم تو این غم شریک بدونید و به خدا پناه ببرید.

 19. با سلام مادر من شب اول ماه رمضان امسال از این دنیای فانی پر کشید تا روزه‌ی خود را در کنار حضرت زهرا(س) افطار کند. او خواهر ۲ شهید بود و رفتنش بعد از گذشت ۳ ماه هنوز من را ماتم‌زده کرده است. عاجزانه از کسانی که این مطلب را می‌خوانند و مادرشان در قید حیات است می‌خواهم که قدر این گوهر ارزنده و ناب رو بدونند و برای مادر من و مادرانی که دیگر در بین ما نیستند با خلوص نیت فاتحه‌ای بخوانند. ممنون

 20. سلام محمد جان
  بهت تسلیت میگم خداوند انشا الله بیامرزدش
  ببخشید از اینکه من متوجه نشدم و نتونستم تو مراسم شرکت کنم من همین امروز فهمیدم
  خیلی خیلی ناراحت شدم خدا به خودت و خانوادت صبر بده
  تا بوده همین بوده .
  یه سری چیزا تو دنیا هستن که تا وقتی هستن و داریمشون قدرش رو نمیدونیم وقتی که از دستشون میدیم تازه میفهمیم که چه گوهری بوده و ما…
  بازم بهت تسلیت میگم

 21. تمام واژه های جهان را بی رنگ و بی درنگ کاویدم .حاشا ،حاشا هیچ کلمه ای را فراخور شانت ندیدم پس بی هیچ شائبه ای میگویم تو بهترینی مادر . خدا مادر شما را بیامرزه حتما مادر خوب و مهربان و موفقی داشتید که شما رو توی دامن خودش پرورونده من را هم در غم از دست دادن زیباترین کلمه هستی شریک بدانید .

 22. سلام..
  داشتم جمله واسه مادر میگرفتم با وب شما روبه رو شدم!
  مامان منم فوت کررد..دارم میمیرم..خیلی دلم براش تنگ شده
  روزای اول شکه بودم!۲۱/۷/۱۳۸۹مامانم فوت کرد!
  توی این شبا قلبم میخواد از جا دراد!
  دارم میمیرم..واقعا سخته..
  من هنوز به مامانم نیاز داشتم..خیلی زود تنهامون گذاشت..
  خدا به شمام صبر بده..برای منم دعا کن که خیلی محتاج دعام!:(

 23. با سلام
  خداوند بهتون صبر جمیل عطا کنه و روح مادرتون رو هم قرین رحمت خودش قرار بده
  خوب حالتونو درک میکنم منم ۲ ساله که پدرم رو از دست دادم و تو این ۲ سال به عالم و آدم اونهایی که پدر دارن غبطه خوردم
  هنوز هروقت بحث پدر میشه بدونه اینکه خودم بخوام و بدونم کجا هستم گریم میگیره
  از دست دادن عزیز خیلی سخته، ولی بدونید تنها چیزی که بهشون میرسه و خوشحالشون میکنه اینه که هز از گاهی خیراتی به اسمشون بدیم و فاتحه یادمون نره
  براتون آرزوی بهروزی و موفقیت دارم

 24. سلام. من دانشجوی پزشکی ام و مطالب پزشکی تون رو میخوندم. بهتون تسلیت میگم..ولی نمیگم غم آخرتون باشه، چون زندگی بدون غم نمیشه.. به کسی که میگن غم آخرت باشه، دور از شما منظور احتمالا اینه که زودتر با دار فانی خداحافظی کنی.. خلاصه زندگی همینه و با ناراحتی هم چیزی درست نمیشه. یعنی دعا میکنم که با این موضوع راحت کنار بیای..
  جمله معروفیه که میگه:
  only the dead have seen the end of war.
  خداحافظ- محسن اقبال

 25. انشاءالله خداوند مادر عزیزتون رو بیامرزه و بهتون صبر بده.ما رو در غم خویش شریک بدانید.الفاتحه.

 26. سلام مادر گوهری است که تا وقتی داری بهش عادت میکنی،وقتی از دستش میدی تازه می فهمی که بدون اون تو دنیا هیچی برات ارزش نداره.خدا رحمتشون کنه و روح مادر عزیزت شاد شاد باشدشما هم صبور باشید،چون تا شقایق هست زندگی باید کرد………پس به اونهایی که این گوهر عزیز رو دارند بگید قدرش رو خیلی بدونند همین الان،یک ساعت یا امروزو…… دیره. پاینده باشید

 27. سلام.بهتون تسلیت میگم.مادر نعمت بزرگیه.امیدوارم قدر همه نعمتهاتون رو بدونید.سلامت باشید.

 28. سلام
  مطالب خوبی دارید
  تبادل لینک میکنید؟

  اگر مایل به تبادل لینک هستید ما رو با نام
  سایت آرایشی و زیبایی دختر روز
  و آدرس
  http://www.dokhtarerooz.com
  لینک کنید و در نظرات سایت به ما خبر دهید تا ما هم شما رو لینک کنیم

  1. ممنون حسن جان
   اگه بدونی چقدر دلم براش تنگ شده…
   در و دیوار خونه بوی مادرم رو میده

 29. تسلیت می گم خدمت شما ، واقعا سخته می فهمم، امیدوارم خداوند به شما صبر بده ، روحش شاد

 30. همسفر در راه ماند..زندگی سخت است…لیک..در سفر باید بود…همراهتان از سفر ماند سیلی سهمگین باور شاید نه ..سختی راه را مینماید که بایستی تنها رفت صبری باید تا آرامشی زاید
  ترک یارتان بر شما تسلیت باد.

  تسلیت واژه کوچکیست در برابر غم بزرگ
  از خداوند صبر برای شما و خانواده محترم خواهانم
  امیدوارم که غم آخر زندگیتان باشد.
  منم در غم تون شریک بدونید.

 31. هو الباقی
  امیداورم روح آن بزگوار با مادر تمام بشریت “حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیه محشور شود.

  زهرا که عنایتش به دنیا برسد
  باشد که به فریاد دل ما برسد
  یارب سببی ساز که در روز جزا
  پرونده ما به دست زهرا برسد. آمین یا رب العالمین

 32. آنکه مرا تاج سر بود مادر بود
  همی نالم که مادر در برم نیست با عرض تسیلت امیدوارم روحشان در آرانش رحمت پرووردگاری ارامیده باشند واز خداوند برای شما وخانواده محترمتان تقاضای صبر وشکیبایی دارم منهم مادرم را در شهریور ماه از دست دادم ومیدانم چه میکشی روح تمام اسیران خاک شاد باد

 33. خدا رحمتش کند انشاله با فاطمه زهرا (س) محشور گردد . ازصمیم قلب تسلیت عرض میکنم غمت آخرت باشه

 34. من هم به نوبه خودم به شما همیشه دوست همیشه عزیزم این غم بزرگ را تسلیت می گم . مادر این دوست غم خوار وفادار همیشه نازنین . من هم در غم خودتون شریک بدونید.

 35. مادر پناهی است که تا ابد پا بر جاست حتی اگر کنار ما نباشد.
  با اینکه من چندروزیست عضو سایت شما شده ام با این حال خیلی خیلی متاسف شدم. امیدوارم روح مادرتون شاد و غم آخرتون باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *