با شروع فصل سرما، سرما خوردگی به یک امر عادی تبدیل می شود. اما در این زمان همه افراد شاغل و یا بچه های مدرسه ای می خواهند که خیلی زود از شر مزاحمت های این بیماری خلاص شوند.

علائم حاد بیماری سرماخوردگی معمولا در ۲ روز از میان می رود و بیش از ۷۰ درصد مردم در عرض یک هفته بهبودی خود را بدست می آورند. با این حال برای بعضی ، دوره بیماری طول می کشد . چرا ؟

در اینجا به چند علت احتمالی اشاره می کنیم :

– نداشتن استراحت کافی !

اخیرا مطالعات نشان داده اند که افرادی که در طول شبانه روز ، کمتر از ۷ ساعت می خوابند ، سه برابر بیشتر از دیگران به سرما خوردگی مبتلا می شوند. بنابراین ، در زمان بیماری ، استراحت نقش اساسی تری دارد.

– ننوشیدن مایعات به اندازه کافی !

در هنگام سرماخوردگی تا می توانید مایعات بنوشید . این مایعات می تواند آب ، آب میوه و یا سایر نوشیدنی های مجاز مانند چایی و . . .  باشد .

– مصرف بیش از حد داروهای خشک کننده !

داروهایی که جهت کنترل و کاهش آبریزش بینی مورد استفاده قرار می گیرند، اگر از حد مجاز بیشتر شوند خود به خود باعث افزایش دوران بیماری می گردند. وقتی سینوسها ، بیش از حد خشک باشند ، قادر به تخلیه آلودگی ها نخواهند بود.!

– سرماخوردگی با بیماری دیگری اشتباه گرفته می شود !

علائم بیماری سرماخوردگی براحتی با بیماری های دیگر ممکن است اشتباه گرفته شود. مانند عفونت های سینوسی یا انواع حساسیت ها ! بهترین راه تشخیص ، آن است که شما یک قرص آنتی هیستامین مصرف کنید ، اگر آبریزش بینی بسرعت قطع شد، شما دچار حساسیت شده اید نه سرماخوردگی! بنابراین لازم است که با مراجعه به پزشک دقیقا نوع بیماری شما تشخیص داده شود.

– استفاده کردن از دارو های نه چندان موثر!

برخی، وقتی دچار سرماخوردگی می شوند بجای توصیه های دقیق پزشکی ، به گفته های دیگران و نسخه هایی که اطرافیان می پیچند ، عمل می کنند ، و نتیجه نمی گیرند . این امر باعث طولانی شدن زمان بیماری می شود.

– انجام ورزش های سنگین !

همانطور که در اولین علت ، ذکر شد ، استراحت بهترین راه کمک به بدن جهت گذراندن دوره بیماری سرماخوردگی است . ولی ، برخی در دوره بیماری ، بدن خود را با ورزش های بسیار سنگین ضعیف تر می کنند . آنها بهتر است که در طول سرماخوردگی ورزش های سبک انجام دهند و از ورزش سنگین پرهیز کنند.

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “چرا سرما خوردگی شما زود خوب نمی شود”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *