در طول تاریخ، ایران چه قبل از اسلام و چه بعد از آن همیشه به عنوان یکی از محوری ترین تمدن های جهان بوده است. همین محوریت ایران باعث شده است که در بسیاری از کتب های قدیمی و جدید ایران به عنوان یکی از کشورهای تاثیر گذار در معادلات جهانی نام برده شده است.
از زمانهای دور در کتبهایی چون کتاب عهد قدیم و عهد جدید انجیل و حتی کتاب پیش گویی های نستراداموس، ایران به عنوان کشوری که در سرنوشت جهان در آخرالزمان تاثیر گذار خواهد بود، نام برده شده. در احادیث و روایت متعدد از پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع) بارها از ایران به عنوان یکی آخرین پایگاهای مومنین شیعه در دوران ظهور نام برده شده است و از آن تمدنی که در دوران ظهور بسیاری از وقایع در آن رخ می دهد، یاد شده است.
اما ایران در طول تاریخ چند هزار ساله خود بارها مورد هجوم کشورهای گوناگون قرار گرفته است و همیشه این مرز و بوم شاهد تاخت و تاز بیگانگان بر خود بوده است. بسیاری از این کشورها شاید سالها بر ایران حکومت کرده باشند و ویرانی های بسیاری را از خود به جای گذاشته باشند، ولی این کشور پهناور هیچگاه در تسلط کامل یک تمدن دیگر نبوده است و جالب آنکه بررسی آینده این تمدنهای متجاوز نشان می دهد، این کشورها خیلی زود دچار فروپاشی و یا به گونه ای اضمحلال شده اند.
حال در ذیل به بررسی سرنوشت چند کشور پس از تجاوز به این خاک مقدس، می پردازیم:
یونان: تمدن یونان که زمانی بسیار باشکوه بود، توسط اسکندر به انحطاط کشیده شد. اسکندر مقدونی پس از حمله به ایران و آتش زدن تخت جمشید و جنایات بزرگی که توسط سربازانش صورت گرفت به سمت هند حرکت کرد، ولی دیری نپایید که شکست خورد و کم کم آن تمدن بزرگ رو به زوال رفت و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ از یونان جز کشوری کوچک و بی تاثیر در عرصه جهانی، باقی نماده است. کشوری که پس از بحران مالی یکی از وخیم ترین اوضاع اقتصادی را دارد و چند ماهی است به همین دلیل دائماً با اغتشاشات زیادی روبرو است و در حال حاضر در یک قدمی ورشکستگی قرار دارد.
روم: امپراطوری روم به همراه ایران و چین سه تمدن دوران باستان بودند که سرزمینهای آنها بسیار وسیع بود. رومی ها بارها به خاک ایران متجاوز شدند و در حقیقت نبرد های تارخی ایران و روم به عنوان جنگ های رشته ای و زنجیره ای یاد می شوند.جنگ میلان این دو تمدن با یورش کراسوس سیاست‌مدار و سردار رومی به ایران در زمان پادشاهی فرهاد سوماشکانی آغاز و تا پایان دوران ساسانیان ادامه یافت.این نبرد ها بارها اتفاق افتاد تا اینکه سرانجام پس از سالها جنگ، آخرین نبرد میان این دو تمدن صورت گرفت که سه روز به طول انجامید و در نهایت با پیروزی پارسیان پایان یافت و رومیان وادار به پرداخت ۲۰۰میلیون سیسرون یا ۵۰ میلیون دینار غرامت شدند. و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ دیگر از آن تمدن بزرگ جز کشوری که بسیار کوچک تر ایران است، باقی نمانده است. اینک ایتالیا صاحب نخست وزیری است که مهمترین کارش خوش گذرانی با زنه است و شرایط اقتصادی ایتالیا بسسیار بغرنج است و شاید جز فوتبالش آن هم به طور نصفه و نیمه، در هیچ مقوله دیگری در سطح جهان مطرح نباشد.
مغولستان: شاید یکی از خونبارترین زمانها در تاریخ ایران، حمله وحشیانه مغول ها به سرزمین ما باشد. هجوم آنه با نابودی بسیاری از کتب خطی و منابع کشورما همراه بود. آنها به هیچ جنبنده ای رحم نکردند و بسیاری از زنان و کودکان و مردان این سرزمین را از لبه تیغ گذراندند. آنها حتی حیوانات را هم می کشتند و بدین شکل یکی خوفناک ترین و سیاه ترین زمانها در تاریخ کشورمان هجوم دد منشانه قوم مغول به ایران بود که به گفته “ابن اثیر”، از بدو آفرینش آدم تاکنون … همانندش نیامده است. اما سرانجام چنگیز خان رهبر مغولان نیز چیزی جز مرگ و از دست دادن تمام اندوخته های که بدست آورده بود نبود. و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ مغولستان نه تنها آن ابهت گذشته را ندارد بلکه دائماً دچار فراز و نشیب های سیاسی و اقتصادی می شود، بطوریکه مغولستان عملاً به دو قسمت تقسیم شده است، یک منطقه خودمختار در جمهوری خلق چین موسوم به «مغولستان داخلی» و دیگر جمهوری خلق مغولستان موسوم به «مغولستان خارجی» که در ۱۹۴۶ به‌وسیله دولت چین به‌رسمیت شناخته شد. اوضاع اقتصادی این کشور هم به حدی بغرنج است که صادرات آنها بیشتر گاو و اسب!!! است. در حقیقت دیگر از مغولستان جز نقشه ای در جهان چیزی باقی نمانده است و یکی از بی تاثیر گذارترین کشورها در عرصه جهانی است و تقریباً هیچ نامی از این کشور در هیچ زمینه ای شنیده نمی شود.
افغانستان: افغانها هر چند در بیشتر زمانها جزئی از خاک ایران بودند، اما آنها در دوره ای با سرکردگی محمود افغاناصفهان را تصرف کرده بودند و شاه سلطان حسین صفوی را به قتل رساندند. آنها حدود هفت سال بر نواحی از ایران( اصفهان و چند شهر اطراف) حکومت کردند تا اینکه نادر شاه افشار، با افغانها وارد جنگ شد. در ۱۷۲۹ رییس افغانها یعنی اشرف افغان را در مهماندوست در نزدیکی دامغان(طی نبرد دامغان) و سپس در مورچه خورت اصفهان و برای بار سوم در زرقان فارس شکست داد و سپس در تعقیب وی، افغانستان را مورد تاخت و تاز قرار داده و قبایل این دیار را مطیع نمود. بدین ترتیب پس از هفت سال شورش افغان‌ها به پایان رسید. و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ افغانستان جز کشوری جنگ زده چیزی باقی نمانده است و در حال حاضر به سختی بتوان باور کرد که این کشور زمانی به عنوان متجاوز به خاک ایران شناخته می شد. البته هر چند این کشور شاید به نوعی تاوان حمله به ایران را پس می دهد اما نباید از اشغال گری آمریکاییها که با جنایات بسیاری همراه است حمایت کرد و این موضوع یعنی حمله افغانها به ایران در گذشته هرگز باعث نمی شود که رحم و عطوفت ایرانیان که خاص مردم ما است، نسبت به مردم بی پناه افغان سلب شود.
عثمانیان: عثمانیان در چهار مرحله به ایران حمله کردند که اغلب بوسیله کشور های دیگر از جمله ازبک ها کمک می شدند. اما عثمانیان در هر چهار مرحله توسط ایرانیان به عقب رانده شدند و در آخرین جنگ میان شاه طهماسب پادشاه دلیر ایرانی و سلطان سلیمان مزدور عثمانیها، این ایرانیان بودند که با هوش و زکابت پادشاه خود تواستند عثمانیها را وادار به عقب نشینی و سرانجام بازگشت به خاک عثمانی کنند. و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ دیگر هیچ اثری از کشوری به نام عثمانی وجود ندارد. عثمانیها در حقیقت با فریب انگلیسی ها کشورشان دچار فروپاشی شد و در حاضر دیگر نامی از عثمانی جز در تاریخ دیده نمی شود.
شوروی: جنگ میان شوروی و ایران در دو مرحله صورت گرفت. در جنگ نخست گوداوویچ در سال‎ ‎‏۱۲۲۳‏‎ ‎ه. ق به صورت ناغافل به ایروان حمله برد. اما شکت خورد و برگشت‎. ایرانیان با رهبری سردار شجاع خود عباس میرزا در چند مرحله جنگ با روس ها موفق شدند آنها را شکست بدهند و اسرای زیادی را به تهران منتقل کنند. اما بی کفایتی شاه قاجار و وابستگی شدیدی وی به انگلیسی ها باعث شد، ایرانیان دچار اختلافات درونی شوند.این اختلافات توسط انگلیسی ها که پیروزی های عباس میرزا باعث متضرر شدن آنها می شد، صورت گرفت و سرانجام منجر به عهد نامه ننگین گلستان شد که سیاه ترین نقطه در تاریخ ایران است.

با عقد این صلح نامه ایران سرزمینهای بسیاری از جمله گرجستان، داغستان، باکو و… را از دست داد. اما در مرحله دوم ایرانیان که از ننگ چنین عهد نامه ای به تنگ آمده بودند، دست به تشکیل سپاهی زدند و مجدداً با رهبری عباس میرزا به سمت روسیه حرکت کردند و در ابتدا فتوحاتی نیز بدست آوردند اما باز هم اختلافات درونی باعث شد ایرانیان شکست بخورند و در نهایت منجر به امضای عهد نامه ترکمنچای شود که باز هم سرزمین های بسیاری از جمله ایوران و نخجوان به روسیه واگذار شد. همچنین در این عهد نامه چند بند ننگین دیگر نیز آمده است که از آن جمله موارد زیر می باشند:
۱- پرداخت ده کرور تومان (پنج میلیون تومان) به طور اقساط از طرف ایران به روسیه به عنوان غرامت جنگی.
۲- اجازه عبور و مرور آزاد به کشتی‌های تجاری روسی در دریای مازندران.
۳- رضایت به انعقاد یک عهدنامه تجاری بین ایران و روسیه و حق اعزام کنسول و نمایندگان تجاری به هر منطقه از مناطق ایران که روس‌ها لازم بدانند.
۴- اعطای حق قضاوت کنسولی به اتباع روسیه. و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ روسیه دیگر آن سرزمین هایی را که بدست آورد در اختیار ندارد و در سال ۱۹۹۰ با فروپاشی شوروی نه تنها تمامی آن سرزمین ها را از دست داد، بلکه بخش های دیگری از خاک روسیه نیز از آن جدا شدند و دیگر هیچ کدام از مفاد آن قرار داد اجرا نمی شود.
عراق: عراقیها در سال ۱۳۵۹ و پس از آنکه صدام حسین قرار داد منعقد شده بین ایرانیان و عراقیها را که مرزهای دو کشور را مشخص می کرد، در مقابل تلویزیون عراق پاره کرد، جنگ هشت ساله ای را علیه ایران بپا کرد. جنگی که پس از جنگ ویتنام دومین جنگ طولانی قرن است. در این جنگ صدها هزار نفر شهید و میلیون ها نفر مجروح شدند. این جنگ در نهایت با قرارداد صلحی به پایان رسید که در مورد آن حرف و حدیث های بسیاری وجود دارد. و اینک در قرن ۲۱ و در سال ۲۰۱۰ هیچ چیز از صدام حسن و حزب بعث وجود ندارد و عراق نیز همچنان از وجود نظامیان آمریکایی متضرر می شود. البته ایران اسلامی و رهبر بزگمان امام خمینی بارها اعلام کرد که هیچ دشمنی بین مردم شیعه عراق و ایران وجود ندارد و ما صدام و حرب بعث عراق را مسئول این جنگ می دانیم. کمااینکه در کشتار شیعیان عراق توسط صدام، ایران با آغوش باز آنها را پذیرا شد.
جنگ هایی که در بالا به آن اشاره شد تنها گوشه ای از موجهای پر تلاطمی بود که ایران در تاریخ خود پشت سر گذاشته است و حوادثی چون آن بسیار بوده است. حال در زمان کنونی که بعضی کشورهای به اصطلاح ابر قدرت به خود جرات داده و ایران و ایرانی را تهدید به حمله می کنند تا به خیال خود از مسیر رو به پیشرفت منحرف کنند، بدانند که پارس سرزمین مقدسی است که نظر پروردگار و امام زمان به آن است و اگر روزی آمریکا و یا هر کشور دیگر چنین اشتباهی را بکند، مطمئن باشد به همان سرنوشتی دچار خواهند شد که کشورهای پیشین به آن دچار شدند و جز ویرانی برای آنها چیزی نخواهد ماند و آن جنگ، آخرین جنگ زمین خواهد بود.

iranew
iranew@gmail.com

5 thoughts on “بر سر متجاوزان به ایران چه آمد”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *