کارشناسان مرکز فوربس که همه ساله لیست ثروتمندترین افراد روی زمین را منتشر می کنند، در آخرین بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند بسیاری از اشخاصی که نام آنها در لیست۴۰۰ Forbes منتشر شده است، بیش از برخی کشورهای دنیا پول دارند و به عبارت دیگر، می توانند این کشورها را با تمام دارایی ها و سرمایه هایش نقداً خریداری کنند.

روزنامه سرمایه، میثم لطفی – چند قصر در فرانسه؛ چندین جزیره در منطقه کارائیب؛ هواپیماهای جت شخصی؛ حساب های شخصی حاوی ۲۷/۱ تریلیون دلار و… مجموع سرمایه ای است که اعضای لیست۴۰۰ Forbes آنها را در اختیار دارند و هرآنچه که روی کره خاکی اراده کنند را می توانند به راحتی بخرند.کارشناسان مرکز فوربس که همه ساله لیست ثروتمندترین افراد روی زمین را منتشر می کنند، در آخرین بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند بسیاری از اشخاصی که نام آنها در لیست۴۰۰ Forbes منتشر شده است، بیش از برخی کشورهای دنیا پول دارند و به عبارت دیگر، می توانند این کشورها را با تمام دارایی ها و سرمایه هایش نقداً خریداری کنند.

بیل گیتس مدیرعامل بزرگ ترین شرکت تولیدکننده نرم افزار دنیا موسوم به مایکروسافت که تا سال گذشته ثروتمندترین فرد جهان محسوب می شد و هم اکنون عنوان پولدارترین آمریکایی را به خود اختصاص داده است، هم اکنون ۵۰ میلیارد دلار سرمایه دارد. این مبلغ از میزان تولید ناخالص ملی( DP) 140 کشور جهان بیشتر است که از جمله این کشورها می توان به کاستاریکا، السالوادور، بولیوی و اروگوئه اشاره کرد. این در حالی است که سرمایه کنونی شرکت مایکروسافت تنها با مجموع تولید ناخالص ملی تانزانیا و برمه برابری می کند.

خانه بیل گیتس یکی از مدرن ترین و گران ترین خانه های جهان محسوب می شود که در کنار یک تپه زیبا رو به دریاچه واشنگتن بنا شده است. طبق برآوردهای صورت گرفته، مجموعه خانه گیتس و زمین آن ۱۲۵ میلیون دلار ارزش دارد و مالیات آن در حدود یک میلیون دلار در سال است. صاحب این عمارت که با نام ویلیام هنری بیل گیتس سوم نیز شناخته می شود، آن را در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ فوت مربع ساخته است. کار ساخت این خانه هفت سال به طول انجامیده است.

از نکات قابل توجه این خانه، روشن شدن اتوماتیک چراغ ها در هنگام ورود به منزل، قرار داشتن بلندگوها داخل دیوار تمامی اتاق ها و وجود پنل لمسی است که به واسطه آن می توان تمامی وسایل از گیرنده تلویزیون گرفته تا سیستم تغییر دما و میزان تابش نور را کنترل کرد.

در هنگام ورود به این خانه، به تمامی بازدیدکنندگان یک تراشه کوچک داده می شود. این تراشه اطلاعاتی را ارسال می کند که بر اساس آن دما و شرایط خانه متناسب با بدن ملاقات کننده تغییر خواهد کرد.

بر اساس تحقیقات موسسه ملی خانه سازان آمریکا، میانگین متراژ خانه های این کشور کمی بیش از ۲۰۰۰ فوت مربع است؛ اما خانه گیتس به همراه فضای باز آن ۳۰ برابر خانه یک شهروند معمولی آمریکا است. دلیل کوچک به نظر رسیدن خانه این است که بیشتر خانه در زیر زمین و داخل تپه مجاور قرار دارد. البته قسمت های زیرین خانه از دید ماموران مالیات خارج نمانده و همین موضوع باعث افزایش قابل ملاحظه مالیات خانه وی شده است.

طراحی خانه بیل گیتس را معمار معروفی به نام جیمز کوتلر وابسته به گروه طراحی Bohlin Cywinski Jackson به عهده داشته است. پارکینگ این ساختمان گنجایش ۳۰ اتومبیل به صورت همزمان را دارد. داخل پارکینگ اختصاصی بیل گیتس می توان اتومبیل های شخصی وی مانند Porsche 911 Convertible ساخت سال ۱۹۹۹ و Porsche 959 Coupe مدل سال ۱۹۸۸ را یافت.

گیتس یک اتومبیل دیگر به نام Lincoln Continental مدل سال ۱۹۹۸ نیز دارد که به علت آمار تصادف بالای این نوع اتومبیل، رانندگی با آن ممنوع است اما بیل گیتس دارای اجازه نامه ای است که به وسیله رئیس جمهور سابق آمریکا، بیل کلینتون امضا شده و به واسطه آن هیچ نوع منع قانونی برای استفاده از این اتومبیل برای او وجود ندارد.

در بین دارایی های بیل گیتس، مجموعه ای از دست نوشته های لئوناردو داوینچی موجود است که او در سال ۲۰۰۴ به مبلغ ۸/۳۰ میلیون دلار در یک حراجی خریداری کرد.
وارن بافت (Warren Buffett) که به پدر اینترنت مشهور شده، طی ۱۲ ماه گذشته ۱۰ میلیارد دلار از سرمایه های خود را از دست داده و در لیست۴۰۰ Forbes امسال رتبه نخست در بین افرادی که بیشترین سرمایه شان از دست رفته را به خود اختصاص داده است.

البته وی هم اکنون ۴۰ میلیارد دلار سرمایه دارد که این رقم با اقتصاد داخلی کره شمالی برابری می کند. یکی دیگر از اشخاصی که توانسته در لیست امسال نام خود را وارد کند، از دولتمردان آمریکایی است. او مایکل بلومبرگ نام دارد و هم اکنون فرماندار ایالت نیویورک محسوب می شود. البته این ایالت در وضعیت مالی مناسبی به سر نمی برد. بلومبرگ ثروت افسانه ای خود را از دارایی های شخصی و البته شرکت بزرگی با نام Bloomberg LP کسب کرده است. در حالی که سرمایه وی ۵/۱۷ میلیارد دلار اعلام شده، کارشناسان این رقم را معادل میزان تولید ناخالص ملی کشور زیمبابوه واقع در جنوب آفریقا می دانند.

کارشناسان معتقدند، سرمایه دونالد برن که یکی از بزرگ ترین برج سازان آمریکا محسوب می شود، با پولی معادل ۴۷۵ برج اداری، ۱۱۵ مجتمع آپارتمانی و ۴۱ فروشگاه زنجیره ای برابری می کند. سرمایه او که هم اکنون مدیریت شرکت Orange County را برعهده دارد، بیش از ۱۲ میلیارد دلار برآورد می شود. بر این اساس، او با این رقم می تواند کشور هائیتی را خریداری کند. شلدون آدلسان (Sheldon Adelson) نیز ۹ میلیارد دلار سرمایه خالص دارد که این رقم با میزان تولید ناخالص ملی کشور باهاماس برابر است. پیر امیدیار موسس ایرانی بزرگ ترین حراجی آنلاین دنیا موسوم به eBay نیز با داشتن سرمایه خالص ۵/۵ میلیارد دلار، می تواند کنترل کشور سومالی را در اختیار بگیرد. جورج لوکاس مدیر شرکت فیلمسازی هالیوود، صاحب دارایی های است که به گفته کارشناسان مرکز فوربس،
سریع تر از هر مرکز دیگر

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *