این مقاله پیرامون مبحث پرآوازه و نوظهور موسوم به “علایم دستیابی دیداری” می باشد. شیوه ای که ما را قادر می سازد با مشاهده حرکات چشم ها به نحوه اندیشیدن فرد پی ببریم. مبنای این علم بر پایه ارتباط تنگاتنگ جسم و ذهن بوده و آنکه افراد با حرکت دادن چشمهایشان روند تفکرات باطنی خود را آشکار میسازند.

فراگیری آن ما را یقینا در بهبود برقراری ارتباط با دیگران در زندگی یاری خواهد داد.    تشخیص حرکات چشم قدری به تمرین و ممارست نیاز دارد زیرا که برخی افراد حرکات چشم بسیار کند و آرام، مختصر، زیرکانه و یا تعمدی دارند که اغلب اوقات ارزیابی چشم را پیچیده و دشوار می گرداند.

حرکات چشمها نشان دهنده آن است که فرد چگونه میاندیشد،آیا وقایع گذشته و یا آینده را در تصور خود میپروراند، صدایی را در باطن خود دوباره می شنود و یا صدای جدیدی را در ذهن خود می آفریند.

علائم دستیابی دیداری

در دلش با خود حرف میزند و یا توجهش معطوف به احساساتش می باشد. 
جهت رمز گشایی حرکات چشمها صورت را به ۳ بخش فوقانی-میانی-تحتانی در ذهن خود مجسم کنید. اکنون مجددا آن ۳ بخش را از وسط به ۲ بخش چپ و راست تقسیم کنید. حرکت چشم به سمت هر یک از این ۶ منطقه را میتوان اینگونه تفسیر کرد: 
بالا: دیداری
وسط: شنیداری    
پایین: تکلم و احساسات  سمت چپشان مربوط به اطلاعات یادآوری شده و سمت راستشان مربوط به اطلاعات خلق شده می باشد. به این مفهوم که شخص به منظور دستیابی به مناطق مرتبط با حواس پنجگانه مغز بطور غیر ارادی چشمانش را به جهات مختلف حرکت میدهد.   
چشمها بالا وچپ: نیمکره غیر برتر تجسمات فکری – تصویر ذهنی یادآوری شده – دستیابی به خاطرات بصری   
چشمها بالا و راست: نیمکره برتر تجسمات فکری-تصویر ذهنی خلق شده-قوه مخیله    
چشمها وسط و چپ: نیمکره غیر برتر پردازش حس شنوایی-دستیابی به خاطرات اصوات-افتراق تن صدا    
چشمها وسط و راست: نیمکره برتر پردازش حس شنوایی-تجسم اصوات جدید 
چشمها پایین و چپ: ندای درون-گفتگوی باطنی-ایجاد کلام    
چشمها پایین و راست: احساسات، حس لامسه و هم احشایی-دستیابی به احساسات، عواطف، احساس سردی وگرمی، درد، فشار، حرکت و جاذبه   
چشمها مستقیم بسمت روبرو و متسع: دسترسی سریع و آنی به تمام اطلاعات حسی (معمولا بصری)     

کاربردها
۱- موثرتر ومفیدتر بیاندیشید   از آنجایی که حرکات چشمها سبب تحریک بخشهای متفاوتی از مغز میگردند، بنابراین شما را در اندیشیدن بهتر یاری میکند. برای مثال هنگامی که از شما پرسیده شود که آخرین فردی که امروز صبح ملاقات کردی چه کسی بود؟ شما با حرکت دادن چشم ها بسمت بالا و چپ می توانید آن را بهتر به خاطر بیاورید.   

2- بدانید چه زمانی باید سکوت کنید  هنگامی که فردی در حین انجام حرکات چشمی می باشد و شما نیز همزمان صحبت می کنید، رشته افکار وی برهم از دست میرود که سبب تاخیر و کندی ارتباط متقابل، سردرگمی و رنجش آن فرد نسبت به شما خواهد شد.  

3- حریم شخصی افراد   افرادی که شیوه تفکرشان وابسته بر اطلاعات بصری میباشد، به حریم شخصی زیادی نیاز دارند. مایلند از شما به اندازه کافی فاصله بگیرند تا قادر باشند خیلی خوب شما را مشاهده کنند زیرا که با نگاه کردن به شما اطلاعات بسیاری را گردآوری می کنند. بنابراین دور از آنها نشسته و یا بایستید.
افرادی که احساسی می اندیشند مایلند به حد کافی نزدیک باشند تا با شما تماس جسمی برقرار کنند که این کار را با زدن به بازوهای شما، گرفتن آرنج و یا شانه و دست دادنی که گویی میل به رها کردن دستان شما ندارد بروز میدهند. همچنین افرادی که یادگیری و تفکراتشان وابسته به اطلاعات شنیداری میباشد کمترین توجهی نسبت به وجود شما و حرکات جسمانی شما ندارند زیرا که تمام توجه شان معطوف به جزئیات و صحت اطلاعات مبادله شده و تحلیل آن میگردد.چشم برهم زدنهای مکرر و یا حتی بستن چشمها به مدت چند ثانیه در هنگام بحث و گفتگو پیرامون مسائل پیچیده از ویژگیهای اخلاقی آنان میباشد.   

 4- دروغگو را شناسایی کنید     هنگامیکه مشاهده کردید شخصی درپاسخ به پرسشهای شما به بالا و سمت راست چشم میدوزد احتمالا در فکر فریب و یافتن پاسخ ساختگی میباشد.    

زیاده روی نکنید
به خاطر داشته باشید که حرکات چشمها در تمام افراد صادق نمیباشد گاهی اوقات در افراد چپ دست حرکات چشم مذکور معکوس بوده و یا حتی برخی افراد دارای حرکات چشم منحصر به فردی می باشند. بنابراین در استفاده از آن محتاط و میانه رو باشید و هیچگاه به آن به دید یک قانون ثابت ننگرید.

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *