۱ـ تعطیل کردن ورزش به بهانه روزه داری

طبیعتا برای آنهایی که در طول سال اهل هیچ رقم ورزشی نبوده اند ، پرداختن به یک ورزش سنگین بیشتر از آن مفید باشد مضر است . ولی حتی همین جماعت هم نمی توانند با در نظر گرفتن برخی ملاحظات با برخی ورزش ها کنار بیایند : پیاده روی ، دوچرخه سواری ، کوه پیمایی و شنای سبک و تفریحی . اما ورزشکاران حرفه ای ، حساب شان جداست . آنها می توانند در ماه رمضان به ورزش ادامه بدهند و حتی در مسابقات شرکت کنندد . با این شرط این که تمرینات قبل از مسابقه شان را سبک کنند و دوره ریکاوری یا بازگشت شان را طولانی تر.

 2ـ ورزش کردن بلافاصله بعد از افطار

نتیجه ورزش کردن بلافاصله بعد از افطار فقط خستگی نیست . چرا که این کار باعث وارد آمدن فشار بیش از حد بر دستگاه عصبی عضلانی اسکلتی و گوارشی هم می شود . بهترین وقت ورزش لااقل ۳ تا ۴ ساعت بعد از افطار است که معده تخلیه شده و قند کافی در اختیار اندام ها و مغز قرار گرفته است . گفته می شود که از لحاظ علمی بهترین زمان برای تمرینات و مسابقات ورزشی در این ماه سه ساعت بعداز اذان صبح است . ولی از آنجا که عملا چنین چیزی امکان پذیر نیست اکثر مسابقات بعد از افطار موکول می شود . در این حالت بهتر است شروع ورزش حدود سه ساعت بعد از افطار باشد تا غذایی که ورزشکار می خورد فرصت هضم پیدا کند .

 3ـ خوردن افطاری های چرب

گروهی از اهل ورزش خیال می کنند خوردن غذاهای چرب مثل کله پاچه در ماه رمضان مناسب تر است . در حالی که این غذاها نه تنها انرژی بیشتری به وزرشکار نمی دهد بلکه عمدتا به دلیل بدهضم بودن و تخلیه دیرتر از معده با احساس سیری طولانی همراهند . توصیه می شود غذای ورزشکار کم حجم و پر کالری باشد و ترجیحا زیاد چرب نباشد . همچنین به ورزشکاران توصیه می شود برای جلوگیری از کمبود آهن و کلسیم بیشتر از گوشت و لبنیات خصوصا شیر استفاده کنند و برای جلوگیری از کمبود انواع ویتامین ها نیز سراغ سبزیها و میوه های تازه بروند .

 4ـ بی توجهی به تاثیر نوشیدنی ها

برای ورزشکاران مصرف مایعات فراوان در طول روزهای ماه رمضان اهمیت ویژ ه ای دارد چرا که دهیدراتاسیون (کاهش سطح مایعات بدن ) ممکن است عواقب خطرناکی برای آنها داشته باشد . یکی از این عواقب خطرناک اختلالات کلیوی است که حتی میتواند به نارسایی کلیه منجر شود . به همین دلیل مصرف ۵۰۰ سی سی آب معادل ۲ لیوان آب به ازای هر یک ساعت فعالیت ورزشی مازاد بر مصرف معمول به ورزشکاران توصیه می شود .

 5ـ افراط در غذاهای پروتئینی

اگر چه ورزشکاران  در ماه رمضان نیاز بیشتری به پروتئن ، قند و  و یتامین ها دارند ولی افراط  در مصرف پروتئین به هیچ وجه توصیه نمی شود چون سبب تولید مواد زائد در خون و ایجاد خستگی حین ورزش می شود .

با آرزوی قبولی طاعات و عبادات

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *