با محسن نامجو و موسیقی نامجو ۲ ماه پیش به طور کاملا اتفاقی آشنا شدم و به طور کاملا اتفاقی یکی از آلبومهاش رو دانلود کردم. نکته قابل توجه در صدای نامجو استعداد و پتانسیل صدای نامجو  در تولید انواع فراز و نشیب ها و پرده های موسیقی سنتی ایرانی است.

mohsen-namjoo

حال محسن نامجو با استفاده از نوعی خلاقیت و نوآوری در سبک خواندن خود سبکی کاملا جدید رو در موسیقی به ما معرفی می‌کند طوری که علاوه بر استفاده از انواع سازهای کاملا سنتی ایرانی از سازهای مدرن و اغلب غربی نیز استفاده میکند مثلا در کنار سازهایی چون تار ، سه تار ، سنتور ، نی ، ساز دهنی از سازهایی مثل گیتار ، گیتار برقی ، کیبرد و افکتهای صوتی نیز استفاده می‌کند.

نوع خواندن محسن نامجو هم به صورت های کاملا غیر منتظره ای شنیده می‌شود و از انواع شخصیت ها در صدای خود استفاده میکند یعنی با چند شخصیت مختلف می‌خواند مثل : صدای کاملا خسته ، صدای کاملا شاد ، صدای واقعا نازک ، صدای شخص معتاد و… در واقع نوعی فضا سازی نسبت به موضوع ترانه ها ایجاد می‌کند.

و اما متن هایی (اشعاری) که می‌خواند ممکن است برای برخی افراد نا خوشایند باشد و برای برخی افراد کاملا جذاب. البته به نظر می‌رسد نامجو هر آلبوم را برای یک نوع از آلبوم‌هایش انتخاب کرده است مثلا آلبوم اولی که من ازش شنیدم کاملا سنتی و عاشقانه بود ولی آلبوم های دیگرش انتقادی ، گاهی خنده دار ، مذهبی و … می‌باشد.

در یک کلام با صدای محسن نامجو موسیقی سنتی را طور دیگری حس خواهید کرد طوری که از تکرار و یکنواختی در موسیقی نامجو خبری نیست و هر لحظه باید منتظر یک اتفاق یا یک نوع صدا یا یک طرز بیان خاص از زبان یک شخصیت جدید باشید.

در آخر اگر که از آهنگ های تکراری پاپ و رپ که دیگه هیچ نوآوری و جذابیتی ندارن خسته شدین پیشنهاد میکنم که چند قطعه از کارهای محسن نامجو رو بشنوید. در ضمن برای آشنایی

بیشتر با صدا و سبک نامجو چند تا از آهنگ هاش رو برای دانلود گذاشتم البته یه قسمتهای کوتاهی از آهنگا هست به صورت دمو و با حجم های خیلی کم:
اول این چند تا آهنگ به سبک سنتی رو دانلود بکنید (حتما): زلف ، ترنج ، نوشین لبان ، ای کاروان
بعد هم این چند آهنگ متفاوت رو: عدد ، گپی پدرخوانده ، جامه کن

پی نوشت: در همین رابطه :خوابگرد-گفتگو با محسن نامجو

iranew
iranew@gmail.com

4 thoughts on “موسیقی سنتی را با هیجان گوش کنید”

  1. سلام

    محسن نامجو به ساختار شکنی در موسقی ایران شهرت یافته و دوستداران خاص خودشو داره .من خودم شخصا از صدا و بعضی از اشعارش اصلا مورد پسند و قبولم قرار نگرفت
    در عین حال هنرمند خوبی ست.براش ارزوی موفقیت روزافزون رو میکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *