بیشترین عمقی که یک انسان با حبس کردن نفس در ششها توانسته است در آب فرو رود ۹/۵۸ متر( معادل ۲۸۲ فوت ) است . این رکورد متعلق به ژاک مایول فرانسوی است که در ۹ نوامبر ۱۹۷۳ در شهر البا در ایتالیا به جا گذاشته است.

فشار وارده بر قفسه سینه وی ۶۱/۹ کیلو گرم بر سانتی متر مربع و ضربان نبض او به ۳۶ ضربه در دقیقه کاهش یافت. این رکورد در مورد بانوان ۴۵ متر است و توسط جولیا ترلیانی اهل ایتالیا در سپتامبر ۱۹۶۷ در سواحل کوبا به دست آمد .

انزو مایورکا از ایتالیا در تاریخ ۲۷ سپتامبر ۱۹۷۴ پس از نزول به عمق ۸۷ متری در آب ،هنگامی که به سطح آب بازگشت بیهوش شده بود .

رکورد غواصی با اسکوبا (دستگاه تنفس کامل در زیر آب ) ۱۳۳ متر است که در ۱۴ اکتبر ۱۹۶۸ توسط دو آمریکایی به نامهای جان کرونر و نیل راتسون در سواحل فری پورت در باهاما به دست آمده است .
به منظور دست یابی به یک رکورد بی سابقه در غواصی در ۳ فوریه ۱۹۸۱ در مرکز پزشکی دانشگاه دوک در آمریکا آزمایشی توسط سه نفر به اسامی استفن پورتر ، لن ویت لاک ، و اریک کریمر در داخل یک اتاقک کروی شکل خالی از آب به قطر ۴۴/۲ متر به مدت ۴۳ روز با استفاده از مخلوط چند گاز (اکسیژن ، هیدرئژن و هلیوم )صورت گرفت . این آزمایش از نقطه نظر کلیه شرایط ، مشابه فرو رفتن غواص به عمق ۴۲۷ متری دریا بود . همچنین گزارش شده است که برخی از غواصان توانسته اند در عمق ۴۲۷ متری برای لحظات کوتاهی به طور آزاد شنا کند بی انکه خطری متوجه آنان شود .

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *