چرا برخی دیسک کمر می گیرند و درمان آن چیست و…؟ سؤالاتی است که با آقای دکتر محمد مهدی نژاد کاشانی، متخصص ارتوپدی و عضو جامعه جراحان ارتوپدی ایران در میان گذاشتیم که ایشان به آنها پاسخ داده است:

– آقای دکتر !اصطلاح دیسک کمر را برایمان توضیح بدهید و آیا این اصطلاح رایج درست است؟
– هر انسان معمولاً ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد. مهره ها بوسیله صفحات انعطاف پذیری به نام دیسک بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. در واقع هر فرد در حالت طبیعی دارای چهار دیسک کمر می باشد و لذا وجود دیسک کمر بیماری محسوب نمی شود.
اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند و سبب بروز درد در ناحیه کمر با انتشار به پاها می شود.
مردم به اصطلاح به این بیماری دیسک کمر می گویند که البته اصطلاح درست آن فتق دیسک کمری می باشد. این بیماری، بیماری سیاتیک نیز خوانده می شود.

دیسک کمر
– علت ایجاد فتق دیسک چیست؟ و از نظر پاتولوژی چه اتفاقی می افتد؟
– از حدود ۱۵ سالگی به بعد دیسک بین مهره ای دچار تغییراتی می شود که اجتناب ناپذیر است. این تغییرات به کاهش میزان آب موجود در دیسک و کاهش انعطاف پذیری آن منجر می شود. این تغییرات در برخی افراد زودتر بروز می کند و در برخی دیرتر دیده می شود. در صورت وارد آمدن فشار نامناسب به دیسک فرسوده، قسمت پشتی دیسک دچار فتق یا بیرون زدگی می شود و این بیرون زدگی روی نخاع یا رشته های آن فشار وارد می کند.

– مکانهای شایع فتق دیسک در کجا است؟ و بیماران با چه علایم بالینی به شما مراجعه می کنند؟
– فتق دیسک ممکن است در ناحیه گردن، پشت یا کمر ایجاد شود. اگر فتق در ناحیه گردن باشد، بیمار دچار درد در ناحیه گردن و شانه و بازو می شود. اگر فشار روی نخاع زیاد باشد، بیمار علایمی نظیر گزگز و مورمور، بی حسی، سرد یا گرم شدن، احساس ضعف و درد در ناحیه ساعد، کف دست و انگشتان پیدا می کند.
فتق دیسک در ناحیه کمری، سبب بروز درد در ناحیه کمر و باسن و پشت یا جلوی ران می شود. اگر فشار روی رشته های نخاعی زیاد باشد، بیمار از ناحیه زانو به پایین علایمی نظیر درد، بی حسی، گزگز و مورمور، احساس سردی یا گرمی، گرفتگی مکرر عضلانی، ضعف یا لاغر شدن را تجربه می کند، بیماری که دچار دیسک کمری است نمی تواند براحتی خم شود و هنگام خم شدن احساس می کند که رگی در پشت زانویش کشیدگی پیدا می کند. درد بیمار با سرفه زدن تشدید می شود.
گاهی بیماران فقط از وجود گزگز و مور مور یا ضعف یا درد در ناحیه ساق، مچ پا یا انگشتان پای خود شاکی هستند و کمر آنها اصلاً درد ندارد. برای بیشتر این بیماران پذیرش اینکه مشکلات آنها به علت وجود بیماری در ناحیه کمر است، خیلی سخت است.

– چگونه می توان فتق دیسک را از بیماری های ارتوپدی تشخیص داد؟
– بیماری های متعددی هستند که سبب کمردرد با انتشار به پاها می شوند. از بین آنها بیماری هایی که بیشتر با فتق دیسک کمر اشتباه می شوند، عبارتند از: کشیدگی رباطها یا عضلات کمر، تنگی کانال نخاع، آرتروز کمر، برخی از بیماری های روماتیسمی، عفونتهایی مثل تب مالت، تومورها و بیماری های سیستم ادراری نظیر سنگ کلیه.

– فتق دیسک چه درمانهایی دارد؟
– درمان براساس شدت بیماری فرق می کند. در موارد شدید که بیرون زدگی دیسک بزرگ است و سبب فلج اندامهای تحتانی و یا بی اختیاری در دفع ادرار یا مدفوع می شود، جراحی باید به سرعت انجام شود. در مواردی که با فتق دیسک فلج مختصری ایجاد شده است، اما بتدریج میزان فلج رو به افزایش است نیز باید فوری جراحی صورت بگیرد. در سایر موارد معمولاً به بیمار به مدت یک هفته تا ۱۰ روز استراحت نسبی توصیه می شود.

طی این مدت بیمار باید از نشستن حتی الامکان پرهیز کند و از خم و راست شدن و برداشتن اشیای سنگین یا رانندگی نیز دوری نماید. معمولاً طی این مدت به بیمار داروهای مسکن تجویز می شود. اغلب بیماران طی این مدت ۱۰ روزه، بهبود قابل توجهی پیدا می کنند. می توان بعد از  ۱۰  تا  ۱۴ روز از زمان شروع بیماری، برای بیمار ورزشهای مخصوصی را تجویز نمود که آب درمانی و راه رفتن در آب در قسمت کم عمق استخر می باشد و نیز نرمشهای کششی برای عضلات کمر و شکم نیز مفید است.
می توان از فیزیوتراپی نیز در این مرحله سود جست. تأثیر روشهای درمانی نظیر طب سوزنی، حجامت، استفاده از زالو و داغ کردن ثابت نشده است. روشهای درمانی «کایروپراکتیک» در دیسک کمر ممکن است خطرناک باشد و در درصد کمی از بیماران ممکن است سبب تشدید علایم شود.

اگر ۴ تا ۶ هفته از درمان بیمار مبتلا به فتق دیسک کمری بگذرد و بیمار همچنان درد شدیدی بخصوص در پاها احساس کند یا فلج خفیف، اما پایداری در اندام تحتانی وجود داشته باشد به طوری که بیمار نتواند فعالیتهای روزمره خود را بخوبی انجام دهد، انجام جراحی توصیه می شود.

– این درمانها چقدر مفید است؟
– درصد زیادی از بیمارانی که فتق دیسک کمری دارند با درمانهای یاد شده و بدون جراحی کاملاً بهبود می یابند. البته احتمال عود کردن بیماری در آنها در آینده وجود دارد و باید مواردی نظیر پرهیز از برداشتن اشیای سنگین را همیشه رعایت کنند.
در برخی از بیماران، علایم بیماری حالت مزمن پیدا می کند و تا ماهها و یا حتی سالها بیمار بصورت دوره ای با علایم بیماری دست و پنجه نرم می کند.
در بیمارانی که مورد عمل جراحی قرار می گیرند، اگر انتخاب بیمار مناسب باشد و جراحی بخوبی انجام گیرد، انتظار می رود بیمار بین ۹۰ تا ۹۵ درصد بهبود یابد. بیشتر بیماران بعد از عمل نیز از درد کمر، گزگز و مور مور خفیف و احساس سرد شدن پاها شکایت دارند.

– عمل جراحی فتق دیسک چه عوارض احتمالی در بیمار دارد؟
– به طور کلی هیچ عمل جراحی بدون عارضه نمی باشد. اگر شدت بیماری در حدی باشد که نیاز به جراحی داشته باشد و جراح تبحر کافی داشته باشد. احتمال بروز عوارض پس از عمل جراحی خیلی ناچیز است.
عوارض عبارتند از ۱- عفونت ۲- چسبندگی اطراف رشته های نخاع ۳- قطع رشته های نخاع در حین عمل ۴- آزاد سازی ناقص رشته های نخاع حین عمل
اگر این عوارض بروز کند، ممکن است بیمار بعد از عمل احساس بهبود پیدا نکند یا در موارد نادر، احساس کند درد و ضعف بیشتری پیدا کرده است.

– چه توصیه هایی به افراد دارید؟
– فتق دیسک کمر بیماری نیست که به طور کامل قابل پیشگیری باشد، اما بهتر است تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا کردن اشیای سنگین پرهیز کنند. انجام حرکات ورزشی نیز می تواند احتمال بروز بیماری فتق دیسک را کاهش دهد.
در صورتی که درد کمر داشته باشید و این درد به داخل ران یا ساق تیر بکشد، حتماً به پزشک متخصص مراجعه نمایید.

– راه‌های درمان بیرون زدگی و پارگی دیسک کمر کدام است؟
– اگر بیمار به موقع مراجعه کند و هنوز بیماری خیلی پیشرفت نکرده باشد، در اکثر این بیماران با دادن داروهای شل‌کننده و ضدالتهاب، مراحل حاد برطرف می‌شود.

مرحله بعدی درمان، انجام فیزیوتراپی می‌باشد. متعاقب آن با تقویت عضلات اطراف ستون فقرات به وسیله ورزش یا تحریکات الکتریکی، بار و فشار وارده به ستون فقرات را کم می‌کنیم تا مشکل بیماری کاهش یابد. ولی اگر بیماری دیسک کمر در مراحل  پیشرفته باشد و فرد دچار پارگی و بیرون زدگی و فشار روی ریشه عصبی شده باشد، در این مرحله نمی‌‌توان از روش‌های ذکر شده استفاده کرد. به عبارتی هر کدام از روش‌های درمانی، زمان و مورد خاصی باید داشته باشند تا نتیجه مطلوب گرفته شود؛ به‌طور مثال زمانی که دیسک به ریشه عصبی فشار می‌آورد، ممکن است فیزیوتراپی و ورزش کردن باعث تشدید درد و حتی علایم عصبی و فلج‌های مختلفی شود، بنابراین در این مرحله حتما باید از عمل جراحی استفاده کرد.

– آیا بعد از درمان دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد؟
– در تمام روش‌های درمانی دیسک کمر، امکان عود مجدد وجود دارد، ولی معمولاً عودها در سطوح بالا‌تر و پایین‌تر دیسک درمان شده ی قبلی اتفاق می‌افتد. البته گاهی ممکن است در همان سطح قبلی هم اتفاق بیفتد. اگر بیمار مراحل درمان را به خوبی انجام دهد و ورزش‌هایی را که برایش تجویز شده ادامه دهد و وزن خود را نیز کاهش دهد، ممکن است تا آخر عمر هیچ مشکل برایش پیش نیاید، ولی اگر مراحل درمانی را کامل انجام ندهد، امکان عود مجدد وجود دارد. در روش‌های جراحی هم به همین ترتیب می‌باشد. وقتی بیمار عمل می‌شود، به او توصیه می‌شود که به تقویت عضلات بپردازد و در کنار تقویت عضلات فیزیوتراپی را هم ادامه بدهد. نباید وزنه‌های سنگین را بلند کند و کارهای اشتباهی را که قبلا انجام می‌‌داده تکرار کند. در غیر این صورت ممکن است در همان سطح اولیه و یا سطوح دیگر دچار در رفتگی دیسک شود. روش‌های عمل جراحی نیز متفاوت است و از عمل‌های کوچک و بسته تا عمل‌های باز و بزرگ انجام می شود.

به عنوان مثال اگر سطح در رفته فقط یک سطح باشد و بیمار لاغر باشد و میزان در رفتگی نیز کم باشد، در این موقع از روش‌های عمل بسته می‌توان استفاده کرد. اگر کمی شدیدتر باشد، از روش‌های میکروسکوپی استفاده می‌کنیم و اگر خیلی شدید باشد و چندین سطح را گرفتار کرده باشد و بیمار چاق نیز باشد، ناچارا باید از روش‌های باز و وسیع استفاده شود.

چگونگی درمان و نوع عمل توسط پزشک تشخیص داده می شود و برای هر بیمار، عمل جراحی متناسب با شرایط وی در نظر گرفته می‌شود.

– عدم درمان به موقع دیسک کمر چه عواقبی ممکن داشته باشد؟
– عدم درمان به موقع دیسک کمر باعث بدتر شدن وضعیت بیمار خواهد شد و درد بیمار را تشدید خواهد کرد. ممکن است به خاطر یک عمل کوچک، مجبور شویم عمل‌های بزرگ‌تری را انجام دهیم و حتی ممکن است باعث تخریب دیسک و تخریب خود مهره و سرخوردگی مهره شود و در نتیجه مجبور شویم که از یک عمل کاملا وسیع، با کار گذاشتن پلاتین و وسایل خاص فلزی در کمر بیمار استفاده کنیم. عدم درمان به موقع ممکن است باعث عوارضی مانند بی‌حس‌های دائمی یا اختلالات حرکتی شود که این عوارض باعث افتادگی پا و کشیدن و لنگی پا خواهد شد.

همچنین عدم درمان به موقع ممکن است باعث ایجاد مشکلات ادراری و مثانه‌ای شود و یا مشکلات اسفنکتر مقعد به وجود بیاورد و بیمار نتواند ادرار و مدفوع خود را نگه دارد. این مشکلات در آقایان باعث ایجاد ناتوانی‌های جنسی هم می‌شود. به علت این که اعصاب مانند دیگر نسوج و پوست قابل ترمیم نمی‌باشند و اگر صدمه ای به آنها برسد، دیگر به حالت اولیه بر نمی‌گردند، بنابراین قبل از صدمه شدید، باید حتما نسبت به درمان اقدام کرد.

– در درمان این بیماران با چه مشکلاتی مواجه هستید؟
– خوشبختانه اکنون در درمان این بیماران با مشکل خاصی مواجه نیستیم و بسیاری از امکانات و وسایل، چه تشخیصی و چه زمانی، موجود می‌باشد. حتی یک سری امکانات قابل حمل و نقل وجود دارد که برای بعضی از بیماران، که نیاز به یک سری وسایل خاص دارند، توسط شرکت‌ها و تکنسین‌های آنها فراهم می‌شود.
توصیه کلی شما به افراد مبتلا و دیگر افراد کدام است؟

بهترین توصیه این است که پیش‌گیری بهتر از درمان می‌باشد. پس در مرحله اول باید سعی کنیم که اصلا مبتلا به این بیماری نشویم. می‌بایستی در این ارتباط تمام مواردی که باعث پیش‌گیری از ایجاد این بیماری می‌شود را رعایت کنیم؛ از جمله ورزش کردن، کاهش وزن، عدم بلند کردن اجسام سنگین و هول دادن اجسامی مانند اتومبیل یا بلند کردن اتومبیل.

ورزش ملایم روزانه داشته باشیم تا بدنمان همیشه در فرم ایده‌ال قرار گیرد و عضلات وضعیت طبیعی را حفظ نمایند و استخوان‌ها دچار پوکی نشوند.

همچنین باید تغذیه مناسبی داشته باشیم (تغذیه مناسب به معنی زیاد خوردن نیست، بلکه به معنی درست خوردن می‌باشد). از میوه‌جات و سبزی‌جات و لبنیات حتماً در وعده‌های غذایی استفاده کنیم. در معرض نور خورشید به مقدار لازم قرار گیریم. درست بنشینیم یا بخوابیم یا راه برویم؛ مثلا موقع مطالعه، پشت‌میز و صندلی قرار بگیریم و اگر می‌خواهیم تلویزیون نگاه کنیم، لم ندهیم یا کج نشویم و یا در تخت خواب و به حالت نیم خیز مطالعه نکنیم. رعایت این موارد باعث می‌شود فشار بر روی دیسک‌های مختلف از جمله دیسک کمر، دیسک گردن و سایر قسمت‌ها، وارد نشود.

برای درمان حتما به موقع اقدام شود، و پزشک طرف مشاوره، فردی باشد که تبحر و اطلاعات کافی داشته باشد. البته به یاد داشته باشید که تنها علت کمردرد، دیسک کمر نمی‌باشد و کمر درد علل بسیار متفاوتی دارد و بر حسب مورد، باید بیماران درمان شوند.

ممکن است علت‌های درد کمر، مشکلات تغذیه‌ای و متابولیکی مانند بیماری دیابت، نقرس یا تمام بیماری‌های التهابی و عفونی و حتی بدخیمی‌ها باشند. بنابراین در صورت بروز کمردرد حتما به پزشک مراجعه کنید تا بر حسب مورد خاص، کمردرد درمان شود.

گروهی از بیماران، اظهار می‌نمایند که نگران فلجی شدن بعد از عمل جراحی هستند، بنابراین باید گفت که به هیچ وجه به اظهارات ناآگاهانه و غیرعلمی اطرافیان توجه نکنند و مطمئن باشند چنان چه برای درمان این بیماری به موقع اقدام کنند، امکان فلجی وجود ندارد. اصولا با پیشرفت‌هایی که در علم پزشکی انجام گرفته (پیشرفت‌های تشخیصی و درمانی)، اصلا فلج بعد از عمل پیش نمی‌آید و به هیچ‌وجه نباید نگران باشند. ولی اگر خیلی دیر به پزشک مراجعه کنند، امکان آسیب‌ جدی به ریشه‌های عصبی در اثر بیرون زدگی‌ها و پاره شدگی‌ها وجود خواهد داشت و ممکن است علایمی مثل افتادگی پا و لنگی پا برایشان ایجاد شود. البته قابل ذکر است چنان چه بیماری افتادگی و لنگی پا و حالت فلج ایجاد شود، مسلما نباید این انتظار باشد که بعد از عمل کاملاً سالم شوند و مانند بقیه افراد راه برود.

به‌طور کلی باید گفت: دیسک کمر بیماری ای نیست که افراد نگران شوند و چنان چه به موقع درمان گردد، حتماً از سلامتی کامل برخوردار خواهند شد.

iranew
iranew@gmail.com

113 thoughts on “بیماری دیسک کمر و عوارض آن”

 1. من دیسک عمل کرده ام وازلحاظ ادرار و مدفوع مشکل پیدا کرده ام . یعنی ادرارم را با فشار زیاد باید خارج کنم. ومتوجه نمیشوم ادرار دارم .وبیشتر مواقع ادرارم خود بخود میریزد. مدفوع هم متوجه نمیشوم اگر حواسم را جمع نکنم خود بخود میریزد. لطفا من را راهنمائی کنید.

 2. باسلام من برای انعطاف بیشترمفاصل لگنم پیس دکتر رفتم به من باکلوفن ۲۵۰وکلسیم-د
  وناپرونسل دادند نظرشما برای انعطاف بیشتر لگنم که کاراته کارمیکنم چیه و۲۰ سال دارم باسپاس فراوان

 3. با سلام. مادر من دیسکش رو یک سال پیش عمل کرد.پاهاش داشت کم کم بی حس میشد همه چه فیزیوتراپ چه جراح گفتن عمل کنید. اما بعد عمل بلافاصله احساس بی حسی شدید میکرد و بدون کمک نمیتونست راه بره و تا الان که هم کمی درد داره و هم بی حسی در بعضی قسمتها مثل انگشتها و بعضی عضلات کمر داره و روی پاشنهء پا راه میره بیشتر. جدیدا عضلات پاش به شدت و برای مدت طولانی میگیرن اینقدر که داد میکشه و گریه میکنه. من هم فقط میتونم ماساژ بدم یا مسکن بهش بدم. چاره چیه؟ و مشکل مادر من چیه؟ میخوام بیشتر تحقیق کنم اما اسم مشکل رو نمیدونم. پزشک معالجش هم فقط میپیچونه ادمو چون تو ۲ ساعت ۳۰-۴۰ تا مریض رو ویزیت میکنه و اصلا محل نمیده. عاجزانه خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

 4. با سلام عمه ی من دکتر بهش گفته که دیسک کمر داره اگه هم عمل کنه تا دوسال بیشتر نمی تونه سر پا بایسته و بعد از دو سال باید روی ویلچر بشینه اگه هم عمل نکنه باید براش دعا کنیم
  ازتون می خوام راهنمایی کنید اگر این کارو بکنید از تون ممنون میشم خواهش می کنم اگه میشه سریع چون خیییییلی نگرانم

 5. سلام مادربزرگ من چند روزی است که متوجه شده که دیسک کمر دارد چگونه میتواند بدون عمل بهتر شود؟اگر ممکن است از شما کمک بگیرم.

 6. سلام. من ۲۰ سالمه ۹ ماه پیش بر اثر یه ضربه ناگهانی دچار دیسک کمر شدم L5-S1 و L4-L5. دکتر مغز و اعصاب بهم گفت استراحت کن الان یه ۳ ماهی هست که خونه استراحت کردم ولی هنوز خوب نشدم و ۲ روزه که میرم دکتر کایروپرکتیک و یه سری حرکت روم میزنه. می خواستم بدونم آیا کایروپرکتیک خوبه واسه من با این سنم ؟ و اینکه من چه کار کنم ؟

 7. من ۳۸ سالمه با توجه به عکس ام آر آی ، با دو پزشک ارتوپد مشاوره کردم آنها گفتند دارای دیسک کمر هستم و باید به پزشک جراح مغز و اعصاب مراجعه کنم تا عمل جراعی انجام دهم .
  در این مورد ؛با مشاوره با دو پزشک جراح و متخصص مغز و اعصاب ، آنها تشخیص دادند که فتق دیسکم باید جراحی شود و یک جراحی عادیه و جای نگرانی نیست و یک روز بعد از عمل مخص هستم ؛ درغیر اینصورت باید همیشه درد داشته باشم و استفاده از دارو ها هم برای کاهش مقطعی درد می باشد ، لذا قصد دارم همین هفته دیسک کمرم را عمل کنم.
  الان از قسمت لگن سمت چپ ، باسن و ساق پای چپ احساس درد دارم ، در قسمت انگشتان پای چپ نیز احساس بی حسی دارم .
  دو دیسک بین مهره‌ای L5-S1 (قسمت پایینی کمر)

 8. سلام بنده ساله ام ۵ اسفند ۱۳۹۰به علت پارگی دیسک در شهر تبریز عمل کردم تا یکماه اول بد نبودم ولی از ماه دوم به بعد درد شدید در سمت راست ران و گز گز هر دو پا واقعا اذیتم میکند ۲ بار بع دکتر مربئطع مراجعه ولی متاسفانه نتیجه ای نگرفتم هر روز گزگز پاهام بیشتر میشود البته بنده کارمند هستم و پس از ۳ ماه استراحت به اداره میروم . ۳۰ جلسه فیزیوتراپی رفتم و استخر نیز رفتم . کمکم کنید لطفا”

 9. سلام من مدت دوساله که بطور جدی کمردرد شدید دارم که به جلوی ران وزانو وروی پای راستم درد دارم نمیتونم تو خونه کارها را انجام بدم البته بعضی اوقات از طرف چپ گردنم میزنه تا روی پام وهلاکم میکنه سال قبل رفتم دکتر گفت ۴۰ درصد دیسک کمر داری وچند تا آمپول شل کننده عضله با مسکن داد من تو آذربایجانغربی هستم و۲۷ سالمه لطفا اونایی که این درد رو دارن ودرمان شدن راهنماییم کنن بخدا خیلی سخته

 10. باسلام وخسته نباشید خدمت شمامن۳۰سالمه ویک ساله که دیسک کمردارم دکتربهم گفت که بایدعمل کنم وراه دیگری ندارم وبرای کاهش دردم۱۰جتسه فیزیوتراپی وبعدازان روزانه۲۰دقیقه به مدت یک ماه توی دریا پیاده روی داشتم الان دردندارم ایا میتوانم ورزش ایروبیک را انجام دهم یاورزش با توپ بدنسازی لطفا مرا راهنمایی کنید متشکرم.

 11. من نورا هستم ۲۴ سالمه دو ماهه که دیسک l5 s1 دارم فیزیو تراپی شدم دارو هم مصرف کردم الان هم در حال استراحت هستم میخواستم ببینم تا چه حدی بهبود پیدا میکنه من والیبال بازی میکردم دختر پر جنبوجوش و ورزشکاری بودم ولی حالا…

 12. salam.man 2 sale kamar dard daram ke in dard az ruye basanam shoru mishe be paham mizane.2sal pish mri raftam goftan chizi nist.vali hafteye pish ke raftam tu javabe mri neveshte diske beine l3 l4 va l4 l5 dide shode hamchenin estonoz beine l3 l4 dide shode.mikhastam bedunam moshkelam khatarnake?darmanesh chiedarzemn dokhtari 26 sale hastam.

 13. salam man mohammad hastam 27salame,hodood 10 mah pish dochare disk az nahiye l4l5 shodam va tahte darman gharar gereftam,albate ba teb e varzeshi va harakate eslahi alanam dore darmanam tamoom shode va kheyli behtaram vali hamchenan avareze bad az bimari ro daram mikhastam bedoonam, aya mitoonam varzeshe morede alagham yani footbal ro edame bedam ya na?ba tavajoh be inke bande goler hastam va be soorate nime herfei in varzesh ro anjam midam.mamnoon

 14. باسلام خسته نیاشد خدمت اقای دکتر
  من حدود ۴سال است که جراحی شدم و دوبار ه این درد از قسمت باستن تا مچ پا به سراغ من اومده
  زندگی من فلج کرده لطفا منو ذاهنمایی کنید

 15. salam man jawan 18 sale astam man mikhastam begam ke gardanam yek kami kaj ast udod 17sal mishe chon kheli ductor raftam wali ech wali allan bekhater gardanam disc kamar gereftam moghe ke kar mikonam kamaram ra khili dard migire man allan to italy zendagi mikonam man amin ja ham khili ductor raftam wali ech natije nagereftam khayeshan agar daro wa darmone dara khayeshan behem begin ke che kar konam khayeshan archi zod tar

 16. سلام من هم دچار دیسک کمر هستم و همچنین دارای بیماری ادراری(اسهال ویبوست )هستم دکتر میگه بیماری ادراریم از اعصابه ایا میتونه از دیسک کمر باشه لطفا منو راهنماییکنید باید چکار کنم

 17. salam man jawan 18 sale astam man mikhastam begam ke gardanam yek kami kaj ast udod 17sal mishe chon kheli ductor raftam wali ech wali allan bekhater gardanam disc kamar gereftam moghe ke kar mikonam kamaram ra khili dard migire man allan to italy zendagi mikonam man amin ja ham khili ductor raftam wali ech natije nagereftam khayeshan agar daro wa darmone dara khayeshan behem begin mamnon misham

 18. با سلام من۴۲ساله هستم وحدود۵سال است که کمردرد دارم که البته در دوسال اخیر به طور دائم وشدید که مجبور بودم ۱۵ تا ۲۰ روز استراحت تمام بکنم والان خارج از ایران هستم طی زمانی که ایران بودم هر سال ام آر آی انجام دادم ومورد خاصی نبود فقط دیسک در ناحیه مهره ۴و۵ که باداروی مسکن وآرامبخش که دکتر تجویز کرد کمی التیام داده شد ولی باز در زمان آمدنم به خارج از کشور درد شدیدی داشتم به صورتی که به پای راستم هم به طور دردناکی تا انگشت شصتم درد میزد به متخصص مراجعه کردم بامعاینه که انجام داد گفت احتیاجی به عمل نداری ولی برایم کت اسکن ویک تزریق کورتیزون در مهره ۴ نوشت ومن انجام دادم درمورد تزریق کمی بهتر شدم ودر مورد اسکن هم گفته شدکه مشکل مهره ای ندارم ولی درد امانم را بریده وبه ناحیه دنبالیچه ام میزند وبسیار دردناک است ودوماهیچه دوطرف این استخوان گزگز ومور مور شدید میشود وناگفته نماند که طی این چند سال من دچار کم تحرکی زیادی شدم والان حتی نمیتوانم روی پاهایم برای مدت بیشتر از ده دقیقه بایستم که تمام اطراف استخوان دنبالیچه وماهیچه های آن به شدت میلرزه وگزگز میکند درضمن برایم نشستن بسیار سخته ومن واقعا نمیدونم باید چکار کنم هرروز با مسکنهای ایبوبروفن خودم روکمی آرام میکنم ولی جایی رسیده که دیگر اثری نداره آیا واقعا من بدون جراحی خوب میشوم آیا فیزیوتراپی برایم خوبه واقعا زندگیم مختل شده من دائم درحال استراحت هستم ودچار ضعف عضلات گاهی اوقات فکر میکنم به بیماری ام اس مبتلا شدم چون سه سال که کمردرد شدید والان هم مورمور شدن بی وقفه ناحیه دنبالیچه آیا درمانی برایم است بسیار افسرده وناامیدم لطفا من رو راهنمایی کنید ممنونم.

 19. سلام . من ۲۷ سالمه الان ۲ ماهه کمر درد دارم . ام ار ای و نوار عصب پا گرفتم.معلوم شد که دیسک بین l5 و s1 دچار پارگی درجه ۲ شده و یهکمی داره روی ریشه عصب سمت چپ فشار میاره . ۱۵ جلسه فیزیو تراپی رفتم . ۵ جلسه دیگه مونده. هفته ای یک بار هم استخر میرم. درد کمرم ازوقتی فیزوتراپی رو شروع کردم به پاهام هم میزنه. بیشتر پشت ساق پام. الیته الان درد کمر و پام خیلی بهتر شده. آقای دکتر به نظرتون امکان خوب شدن من بدون عمل وجود داره؟تو این مدت خیلی پماد و قرص مسکن مصرف کردم. واقعا خسته شدم. معمولا ۸ ساعت در روز هم پشت کامپیوتر هستم. البته سعی میکنم هر ساعت یکبار بلند بشم و یکمی راه بروم.

 20. باسلام اقای دکتر تر بخدا به دادم برسیدسال ۷۶تاسال ۷۹ دوبار عمل جراحی کرده ام بهد از عمل ماهی یکبار کمتر ویابیشتر کف پام ویازیرانکشتان پایم تیر می کشدیعنی اگر موقع راه رفتن مرا بگیردبه زمین میخورم ترا بخدا تلفن ویاادرس دکتر مهدی نژادویا هر دکتری که شما صلاح می دانید برایم ایمیل نمایید از حج واجب تر است بخدا خواهش می کنم خواهش می کنم نجاتم بدهیداگرشب مر بگیرد دیگر باید تا صبح بچرخم خدواند نگهدار همیه شماها باشد خداحافظ

 21. سلام برشما
  خانم من مدت دو سال است که به کمر درد دچار شده و پاهایش هم درد دارد، نزد داکتر رفتیم بعداز MRI گفت عمل انجام میدهم ولی ما بسیار نگران هستیم بعد از عمل چه خواهد شد؟ پس بعداز مطالعه دقیق این سایت به خانم خود گفتم که برود تمرین و سپورت را شروع کند و هم در همین حال فیزیوترافی نماید که ببینم چه میشود. درد را خدای بزرگ داده و اوست که تنها شفا میدهد.
  خداوند کریم ورحیم مهربان است.

  احترام صادق

 22. با سلام حضور محترم اقای دکتر.توضیحات راجع به دیسک و بیماری مربوط به آن بسیار عالی بود.
  چه تغذیه ای می تواند دیسکها را مقاوم تر کند تا دچار پارگی یا ورم نگردند. و راجع به درد مفصل زانو وسائیدگی آنها هم لطفا توضیح دهد.بسیار متشکرم

 23. دوستان عزیز سلام.ضمن تشکر از آقای دکتر بابت اطلاعات مفیدشان که در اختیار عموم گذاشتند خاطر نشان میکنم بنده که ۳۱ سال دارم تا به امروز نه درد کمر داشتم و نه میدانستم دیسک کمر چیه اما تنها بخاطر یک سهل انگاری که من در برداشتن صحیح وزنه در باشگاه بدنسازی انجام دادم انچنان دردی در ناحیه کمرم حس کردم که مرا مجبور کرد به متخصص مراجعه کنم. اشتباه من این بود که بلافاصله بعد از انجام حرکت هاگ پا که روی شیب دستگاه مجبوری وزنه ها را با پای خود بالا ببری و سپس با پایین آوردن پاها زانوها رو ۹۰ درجه کنی و دوباره این عمل تکرار شه اما با گذاشتن وزنه زیاد بر روی این دستگاه انچنان پاهایم خسته شده بود که وقتی خواستم بعد از پایان این حرکت یک وزنه ۱۵ کیلوگرمی را از زمین بردارم متوجه نبودم نباید از کمرم برای بلند کردن آن استفاده کنم و در نهایت آسیبی به دیسک کمرم وارد شد.لذا از کسانی که در باشگاه بدنسازی ورزش میکنند توصیه میکنم که هیچگاه از کمر خودشان برای برداشتن وزنه کمک نگیرند.امیدوارم مطالبم برای عده ای مفید واقع شود..

 24. سلام دکتر؛باتشکر من ۳۵ سال سن دارم یک سال پیش توی حمام لیز خوردم و از ناحیه کمرشدیدا درد داشتم؛رفتم دکتر گفت گرفتگی عضلات و اسپاسمه؛با دارو رفع شد؛اما ۱۰ روز پیش ناگهانی دچار درد شدید شدم و پس از ام ار ای دکتر گفت از ۳ ناحیه دیسک زده بیرون؛الانم گفته استراحت کن؛اما خوب نمیشم؛الان واسه بهبود به جز استراحت ایا ورزشی هم هست که انجام بدم لطفا راهنماییم کنید

 25. سلام.پاسخهاوراهکارهایتات ساده ودرعین حال فوق العاده است.از انجایی که خودم حدود ۲۰سال دیسک کمر دارم درک سخنانتان برایم کاملا قابل درک است.مرسییییییییییییییییییییییی خیییییییییلی زییییییییییییییاد

 26. دوستان عزیز من سی سالمه دو ماه و نیمه که دیسک کمر عمل کردم خیلی راضیم ، اصلا از جراحی دیسک کمر نترسید اگر به موقع انجام بشه بسیار عالیه برخلاف نظر اکثریت که میگن درسن جوانی نباید عمل کرد ، اتفاقا هر چه زودتر این کار انجام بشه به نفعه بیماره . امیدوارم خداوند به همگی سلامتی بده.پزشک من آقای دکتر فرزین برزویه هستند ( بیمارستان ایرانمهر) متخصص مغزواعصاب و ستون فقرات

 27. سلام اقای دکتر …. mild disc bulging l4-l5 s1 معاف است یا نه مشکل کمرم چیست دکترا میگن از spasm هس با ایمل منو در جریان بذارید ممنونننننننننننننننننننننننننننن

 28. با سلام ،آقای دکتر من یکسالی است که در ناحیه پشت (دقیقاً در دو طرف ستون فقراتم از ناحیه وسط کمرم)دچار درد شدیدی می باشم که اوایل فکر می کردم دارای ناراحتی کلیه می باشم . به یکی از دکتر های ستون فقرات و مغز و اعصاب مراجعه کردم که ایشان به من گفتند که با توجه به ام ار ای مشکل حادی وجود ندارد.البته بعد از یک پیده روی نیم ساعته درد دراین نواحی و انگشتان پایم زیاد می شود .
  اطرافیانم به من گوشزد می کنند که دارای افتادگی شانه می باشم.
  لطفاً راهنمایی بفرمایید.

 29. سلام ۲ماهه پدرم عمل فیوژن کرده پیچ و پلاک گذاشته و دچار دارپ فوت شده البته بهتر شده ولی توی پای چپ از ساق به پایین احساس سنگینی شدید و بی حسی میکنه همینطور توی لگن سمت چپ ایا خوب میشه اگر بله بعد از چند وقت ممنون؟

 30. باسلام . از صبح که از خوا بیدار شدم حدودا” ناحیه مفضل زانوی چپم کرخ شده . تشخیص شما چیه ؟

 31. سلام اقای دکتر من تمام موارد گفته شده رادارم ولی اقای دکتر اصلا من استراحت ندارم ومجبورم دکتر چه توصیه دارویی دارید بسیار متشکرم

 32. سلام من حدود سه ماهه که دیسک۴و۵ دارم اولش بعد از بک ماه با رسیدن دهه ی محرم حدود یک هفته خوب شدو اما دوباره دردش شروع شد الان دوماهه که ورزشهای مخصوص دکتر را انجام میدهم و۲۰ جلسه فیزیو تراپی و۵ جلسه لیزر درمانی کردم درد در مهره های کمرم بعضی وقت ها خوب و بعضی وقت ها بد تر میشود الان یک هفته است که دردی در مهره هایم نیست امادرد پایم وران ها و باسنم هیچ تغییری نمیکند و یکنواخت درد میکند من در این سه ناه فقط استراحت کردم ولی هیچ تغغییری نیست خسسسسسسسسته شدم ۵روز دیگه باید برم دانشگاه چه کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 33. با سلام وخسته نباشید من زن ۴۲ ساله هستم ویک سال ونیم است تحت عمل جراحی قرار گرفته ام ولی همچنان در ناحیه ی کمر وپای چپ وگاهی در پای راستم احساس درد میکنم مخصوصا در زانو وساق پا انگشتان پهام گز گز میکند گاهی خواب میرود در ضمن وقتی کمرم درد میگیره دستم را به کمرم میگیرم یک رگی از توی کمرم تیر میکشد وتوی باسن وران وساق پا وتا انگشتانم ادامه دارد به نظر شما این عوارض بعد عمل است یا باید مراجعه کنم اگر پاسخ دهید و راهنمایی کنید ممنون میشوم راستی میشود از تردمیل استفاده کنم

 34. با سلام وخسته نباشید. آقای دکتر بنده ۳۴ سالمه ومادرزاد چسبندگی مهره بینه ۴/۵ میباشم میخواستم بدانم آیا عوارضی دارد یا در آینده خطری برایم وجود دارد برای پیشگیری چه کنم باسپاس از شما

 35. سلام من ۳ ساله که به کمر درد دچار شده ام البته همیشه مقطعی بود ولی الان نزدیک به ۱ ماه است که دردم هر روز بیشتر میشود و بیشتر پائین کمرم در قسمت چپ و باسن چپم و به کلیه ام و پشت ران چپم کشیده میشود بدجور امانم را بریده از دردش نفسم میگیرد به خصوص موقع نشتن پشت میز هنگام کار با کامپیوتر و هنگامی که خم میشوم به سختی میتوانم به حالت ایستاده برگردم.وقتی که گرمش میکنم برای ۱ ساعت خوب میشوم البته من ۲ سال مهماندار هواپیما بودم و کارهای سنگین انجام میدادم از اون موقع دردهای من شدت گرفت ولی الان کارم دفتری شده ولی دردم بیشتر شده کف دست و پایم خیلی زود خواب میرود خواش می کنم هر چه سرعتر به من بگوئید آیا من دیسک کمر دارم؟

 36. با سلام
  من مردی ۴۰ ساله مدرس زبان هستم و سه سال است که مبتلا به کمر درد مداوم و بی وقفه شده ام بیش از ۱۰ دکتر متخصص در شهرم مراجعه کرد ه ام اما همگی میگویند هیچ مشکلی در ستون مهره یا انحنای آن یا ضعف عضلات آن وجود ندارد . هیچ کس نتوانسته علت درد بیوقفه مرا تشخیص دهد . دردی که فقط در هنگام نشستن و آنهم حتی به مدت چند ثانیه نشستن فورا بروز میکند و شدت آن به حدی است که تعادل عصبی و روانی مرا بهم میزند.
  هیج داروی یا فیزیو تراپی یا آب درمانی یا هر نوع ورزش پیشنهادی کمتر ین تاثیری در درمان این دردمن نداشته است .
  اگر کسی درد مرا تشخیص دهد و درمان کند حاضرم به پاس قدردانی هرچه پول بخواهد تقدیم کنم

  1. سلام. شمابهترهست اول به یک پزشک متخصص اختلالات درد مراجعه بکنید.امیدتون به خدا.اختلال درد یه بیماری جدیدی هست حتمابرید.خوشحال میشم به ایمیلم نتیجه دکترتون راازدرمان دردتون پیام بدهید.

 37. با سلام:
  یکی از اقوام ما (خانمی ۳۴ساله)حدود۳- ۴سال است دیسک کمر دارند ایشان با انجام تمام راه های درمانی(باتجویز پزشک) ورعایت تمامی نکات لازم برای جلوگیری از حادترشدن بیماری مثل:(عدم بلند کردن اشیا سنگین و…)بازهم درمان کافی پیدا نکرده ودکتر به او پیشنهاد عمل جراحی داده است میخواستم بدانم بعدازعمل تاچند روز بستری شدن لازم است؟
  درضمن این خانم معلم بوده وباتوجه به این موضوع میخواستم بپرسم تا چند روز پس ازانجام عمل میتوانندبه سر کارخود برگردند؟

  آیا بهد از عمل امکان فلجی وجود دارد؟
  لطفا پاسخ خودرا در همین وبلاگ نوشته یا به ایمیل من ارسال کنید.

 38. با سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم قرص آلفن ایکس ال ۱۰۰ چه عوارضی دارد ؟ آیا میشود طولانی مدت مصرف کرد

 39. سلام الان حدود ۲ سال است دیسک کمر بین مهرهای ۴و۵ دارم بین پاشنه وکف پاهام درد شدیدی دارم خواهش میکنم بگید علت چیه

 40. با سلام و خسته نباشید مطالب شما بسیار جالب بود من نیز سوالی دارم اگر امکان دارد جواب بدهید من حدود چهار ماه است درد در ناحیه کشاله ران و زیر زانو دارم و سر شانه من نیز درد میکند به دکتر اعصاب مراجعه کردم منو معاینه کرد گفت مشکل کمر نداری عصب نگاری منو فرستاد بعد دید که اعصاب من همه سالم هستند .لذا سه عدد قرص برام دادندقرص فلو کسامین روزی یکعدد-قرص کوبیکس ۱۰۰ یکعدد بعد از غذا-کلو نازپام ۱ نصف قرص قبل از خواب- البته تاثیری چندانی نداشته و درد دارم مخصوصاٌ هنگام بلند شدن از صندلی و یا سوار شده به داخل اتومبیل روی زمین نمی توانم بشینم لطفاٌ منو راهنمایی نمائید قبلاٌ از زحمات شما سپاسگذارم .

 41. سلام به همه میخاستم بگم اگر کسی دیسک مهره پنجم اون پاره شده حتما عمل کنه و لحظه ای درنگ نکنه منم عمل کردم سنم ۳۰ سال

 42. سلام مجدد
  لطفا به من بگید تا چند روز بعد از عمل جراحی دیسک پاره شده بین مهره ۵ کمری و ۱ خاجی باید استراحت مطلق داشت، تا چه مدت نمیتوان رابطه جنسی داشت، و در کل توصیه شما بعد از عمل جراحی چی هستش لازم به ذکر هست که در ایمیل قبلی ام برای شما شرح کامل داده ام لطفا مرا به طور کامل در صورت امکان راهنمایی کنید و توصیه های لازم را به من بدهید. با تشکر فراوان مهرشاد

 43. سلام دوکی جون ممنون از اطلاعاتی که دادی ۲۹ سالمه و مدت ۵ ساله دیسک دارم اونم خدا بده برکت ۴ تا تا پارسال اصلا به حرف هیچ دکتری گوش نمیدادم و همه کوهای بلند ایرانو رفتم فوتبال میکردم اونم از نوع شائولین.بدنسازی اونم با وزنه سنگین خلاصه وقتی بعد از این مدت ام ار ای دادم یکم وضعم بهتر شده بود دیسکهام ۲تاش خوب شده بود الان یه ساله ورزش نمیکنم دهنم سرویس شده دست چپم زود زود مور مور میشه کمر به پایین احساس سوزش پوستی دارم و…
  یه تجربه سنگین برا دوستان دارم : ورزش کنید و روحیتونو از دست ندین +تا میتونید شاد باشین و از استرس دوری کنید که لامصب درد و بیشتر میکنه

 44. باسلام-دختری ۱۸ ساله هستم.مدتی است که وقتی مقدار کمی راه میروم پای راستم به شدت درد میگیرد طوری که به زور قدم برمیدارم ونیمه ی سمت راست بدنم از کمر به پایین نسبت به سمت چپ بدنم حس کمتری دارد.به پزشک مراجعه کردم وگفته دیسک کمر خفیف دارم ودو حرکت ورزشی ساده به من توصیه کرده است.خانواده ام میخواهند که به پزشک دیگری مراجعه کنم چون بعید به نظر میرسد که در این سن دیسک کمر داشته باشم.درضمن من محصل هستم وشاغل نیستم .خداراشکر تاکنون ضربه ای به پشتم وارد نشده وتصادف هم نکرده ام. باتشکر

 45. با سلام خدمت دکتر من ۴۲ سال دارم و یک سال پیش بدلیل بیرون زدگی دیسک مهره ۵ مورد عمل جراحی قرار گرفتم که متاسفانه با رعایت مراقبت پس از عمل و فیزوترابی حالیه دچارسردی پا چپ بی حسی پشت را ن وباسن در همین ناحیه هستم و اجابت مزاج خوبی بدلیل گرفتگی عضلات سرینی ندارم گفتی است که روزانه ورزشهای پیشنهادی و کم نمودن وزن اضافی را در برنامه کارم دارم خواهشمند با عنایت به موارد فوق راهنمایی لازم را مبذول فرمائید .
  با تشکر

 46. سلام من ۳۶ سال دارم یه مدت کار های سنگین کردم بعدش کمر درد و اسپاسم شدید در پای راستم داشتم به پزشک مراجعه کردم برام ام آر آی نوشت بعد دیدن عکس گفت مهره ال چهار نزدیکه فتق بشه باید جراحی بشی من به یک پزشک سنتی رفتم الان کمی بهترم پزشک گفته دو ماهی بیای برا درمان خوب میشی روششم اینه که از گردن آدم میگیره و میکشه و بعد این کار من خیلی راحت میشم امکان بهبودی هست؟ و کار ایشون رو تایید میکنین؟

 47. سلام.من ۱۶ سالم هست و ۶ ماه هست که دیسک کمرم رو عمل کردم و حالا هیچ مشکلی ندارم می خواستم ببینم من میتونم ورزش کنم رشته ی ورزشی من پینگ پنگ هست می خواستم ببینم از کی میتونم ورزش و ادامه بدم؟

 48. باسلام حدود۲سال پیش بین مهره های ۲و۴بیرون زدگی دیسک داشتم که عمل جراحی انجام دادم الان بعضابازهم درذارم البته نه مثل سابق می خواستم ازتون سوال کنم که چه نوع ورزش ونرمشهایی برایم مفید می باشند

 49. با سلام منچند سالی در ورزش کشتی فعالیت میکنم نزدیک ۱ماه پیش صبح که برای استارت زدن رفتم همون موقع نرمش اول استارت احساس گرفتگی تو کمرم داشتم ولی بعد دومی یا سومین استارت یک دفعه احساس درد تو ناحیه ی باسن واطراف مقعد به گونه ای که موقع راه رفتن هم درد میکرد حالا چند وقتیه با مراعات وکششی بهتر شده ولی هنوز یه کم که فشارو بیشتر مینم مخصوصا وقتی بدنم بر ثر تعرق یا هر علتی با کم ابی مواجح میشه خیلی درد بیشتر میشه با تشکر میخواستم بدونم این درد همون انشعابات رگ سیا تیک هست که توصت دیسک تحت فشار قرار میگیره یا دلایلی مثل اسپاسم عضلانی و کمبود املاح منشا این درد است

 50. سلام خسته نباشید واقعا کار شما یک نوع عبادت عملی است . چنانکه شاعر می فرماید ( عبادت به جز خدمت خلق نیست)

  1. با سلام من ۲سال است که عمل دیسک کرده ام حال راحتم ایا میتوانم ورزش بدن سازی با رزمی را انجام بدهم ضمنا ۴۷ سال دارم

 51. اگر کسی دیر بفهمه دیسک کمر داره چی میشه در صورتی که کارش بلند کردن اجسام سنگینه؟ آیا کسی که دیسک کمر دارد از خدوت سربازی معاف میشود؟

 52. سلام
  من زینب هستم اقای دکتر من ۱۵ سالمه من تو مدرسه هر روز از بله های زیادی بالا میرم و کمر درد امانم رو بریده جند ماه بیش به دکتر در بیمارستان ایرانی دبی مراجع کردم وقتی عکس ام ار ایی گرفتن گفتن که من دیسکهای بایین جهار و بنج مشکل دارن دکتر برایش عجیب بود و گفت همجین بیماری نداشته هم من از شما کمک می خواهم راه درمان ان جیست اقای دکتر دکترم به من گفته که باید تا بیست سالگی همینطور بماند و بعد عمل شود اما این راه به نظرم مناسب نیست به نظر شما جه کار کنممرسی از راهنمایتان

 53. سلام من ۳۷ سال سن دارم تازگی مراجعه کردم به دکتر ارتوپد به اسم دکتر پیر حسینی در کرج ساختمان نور هفت تیر کرج برای منMRI نوشت انجام دادم دوباره برای رویت پیش پزشک معالج مراجعه کردم برای من ۱۰ جلسه فیزیوتراپی نوشت آیا این را انجام بدم به نظر شما یا بیفایده است در ضمن من فوتبال بازی میکنم آیا ضرر دارد یا نه لطفاراهنمایی کنید باتشکر

 54. با سلام:
  مادر من اردیبهشت همین سال جراحی دیسک کمر کرده ولی درد کمرشون تا حالا ادامه داره. البته بگم مامانم معلمه و مدرسه هم میره. کارهای خونه رو هم به دلیل وسواس زیادی که داره خودش انجام میده. وزنش هم زیاد هست. از پله هم رفت و امد میکنه. حالا چه چاره ای رو میشه اندیشید تا از درد کمرشون کاسته بشه. البته به طور مداوم تحت نظر پزشک معالجشون هستن.

 55. سلام منم جوان ۲۳ ساله ام که به تازگی دیسک گرفتم با انکه خیلی از لحاظ روانی داغونم ولی خوب اتفاقیه که پیش اومده و ادامه زندگیم رو فقط با توکل بر خدا سپری خواهم کرد . توصیه به عزیزانی که مثل من هستند اینه که هیچ موقع خودتون رو نبازید و خدا رو همیشه شکر کنید

  1. با سلام
   من جوانی ۳۳ ساله باوزن ۸۰ و قد ۱۸۵ که در حدود ۲۳ سال هم هست که به طور مرتب ورزش میکنم متاسفانه حدود ۴۰ روز پیش در حین بازی فوتسال احساس درد در ناحیه مهره ۵ کمری کردم ولی تا آخر بازی ادامه دادم ولی بعد بازی دچار درد شدیدی شدم به طوری که فردای آن شب دیگه نتونستم حتی راه برم خلاصه بگم MRI گرفتم و به ۴ تا دکتر متخصص و ۲ تا دکتر فیزیوتراپ نشون دادم که همگی تشخیص به عمل جراحی دادن (پارگی دیسک) دادن نا گفته نماند که حدود ۲۵ روز هم استراحت کردم و دارو خوردم ولی از دردی که توی پای راستم بود کم نشد و حدود ۱۸ روز پیش عمل کردم و به گفته دکتر عمل خوبی بوده و دیگه هیچ دردی هم ندارم فقط سر بودن خفیفی در ناحیه کف پا و انگشتای پای راستم دارم ، و اما اصل مطلب اینه که دکترم بعد ۲ هفته استراحت مطلق و خوردن دارو فقط اجازه نشستن صحیح و راه رفتن مشروط را داده وگفته تا ۲ ماه باید به این شکل باشه و به هیچ عنوان اجازه رانندگی ، آب درمانی(راه رفتن در استخر) و هیچ گونه ورزشی حتی ورزش سبک رو بهم نداده، حالا سئوال من اینه که به نظر شما من تا ۲ ماه نباید این کارها رو انجام بدم و همچنین آیا نمی تونم اعمال زناشویی رو انجام بدم ؟ ممنون میشم به سئوالاتم جواب بدین . با تشکر مهرشاد

 56. باسلام خدمت دکتربزرگوار.بنده ۲ساله ازناحیه کمرباتمام عوارضی که شما بیان کردید دارم ۲۴سال دارم ونمیخوام تااخرعمراینجوری باشم ازشماتقاضامندم که آدرس دکترخوب برای جراحی به بنده حقیرعطا کنیدازشما خواهشمندم

 57. باسلام خدمت آقای دکتر پدرم۷۵ سال سن دارد و مدت یکسال است که به عارضه دیسک کمر مبتلا شده و پای چپ ایشان نیز سر وبه گفته دکتر کانال نخاعی وی در اثر فشار دیسک باریک شده است حال به نظر شما جهت درمان عمل کند یا خیر لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر

 58. سلام،من ۴۳سالمه و ۷۵کیلو وبا قد ۱۶۳ .تقریبایکسال است که ازناحیه زانو به پایین احساس بی حسی داشتم بامراجعه به پزشک وام آر آی تشخیص دیسک کمر دادند،
  اماچند ماهی است که وضعیت کمرم خوب است آیااحتمال اشتباه شدن ام آرآی وجود دارد؟
  تاحدامکان نمیخواهم عمل شوم بانرمش وکاهش وزن امکان بهبودی وجود دارد؟
  لطفا راهنمایی کنید…

 59. اقای دکتر سلام و خسته نباشید،اینجانب دو سال است که دیسک کمردارم و شدیدا” از این موضوع رنج می برم و نا گفته نماند فرد بسیار فعالی هستم و کمتر استراحت می کنم و دارای یک فرزند ولی دوست دارم دو بچه داشته باشم ولی نمی دانم بار داری تا چه اندازه برای من ضرر دارد لطفا” راهنمایی کنید؟در ضمن مطالب شما فوقالعاده مرا در خصوص شناخت وپیشگیری این بیماری یاری کری.

 60. خانم ۳۸ ساله هستم داریا دو فرزند و حدود ۱۵ سال است که دیسک کمر دارم اوایل کمی کمتر بود الان مدت دو ماه است که درد شدیدی دارم با توصیه های پزشک و داروها و استفاده از کمر بند طبی ۹۰ درصد بهتر شدم.
  میخواهم بدانم اگر باردار شوم ضرری دارد؟؟؟

 61. سلام.زنی ۴۰ ساله هستم.حدودا ۷ ماه پیش کمر درد گرفتم دکتر برایم عکس رادیولوزی توصیه کرد.در عکس مهره ی ۵ کمی به جلو سر خورده بود که برایم فیزیو تراپی توصیه کرد.
  بعد از مدتی کمر دردم بهبود پیدا کرد ولی پاشنه ی پای راستم را نمی توانستم مدت زیادی زمین بگذارم.
  بعد از آن از کمرم M R I گرفتم.دکتر گفت:دو تا دیسک داری که بیرون نزده.هیچ دارویی به من نداد فقط توصیه به کاهش وزن داد که البته من ۷۸ کیلو بودم با قد ۱۶۲ سانتیمتر.
  سوال من از شما این است که اگر دیسک بیرون نزده باشد و هیچ دردی غیر از پاشنه ی پا نداشته باشم آیا این دیسک است؟

 62. سلام. من یک مشکل اورژانس دارم که باید با دکتر معتبری مشاوره کنم. تقاضا دارم تلفن و آدرس این آقای دکتر را به من بدهید.
  سپاسگزارم

 63. سلام اقای دکتر مطالبی که عرضه شده بود خیلی خوب بود و من استفاده کردم و اما اقای دکتر من از حدود یک سال قبل دچار بیماری حاد از ناحیه کمر شدم و بعد گزگز شدن هر دو پا و بی حسی به دکتر مراجعه کردم انها تشخیص دادند که مهره ال ۴دارای فتق دیسک است ضمن ان که همین مهره خوردگی دارد یا به قول شما ارتروز خوب با این تشخیص ها دارو درمانی و فریزیوتراپی اغاز شد و بعد از میزان داروها کاسته شد و اکنون از ان داروها ویتامین ب ۳۰۰و گابانتین مانده است و یک سال است که دارم این داروها را می خورم چندی قبل مجدد ام ار ای انجام دادم دکتر گفت نست به سال قبل تفاوت چندانی نکرده است و همین درمان را ادامه دهید من به اقای دکتر گفتم من از این وضع خسته شده ام چه کنم گفت هنوز زمان عمل فرا نرسیده است و نمی توانم پیشاپیش به عمل دست یازید اقای دکتر تهامی به هر شکل این وضعیت مرا به شدت ازرده کرده است ضمن ان که حافظه ام کمی چار اختلال شده است که فکر می کنم ناشی از خوردن گاباپنتین است خلاصه ناتوانم رانندگی نمی توانم به درستی انجام دهم و .. حال اقای دکتر ایا باید من به این وضعیت همین طوری ادامه دهم و یا راهی برای درمان من وجود دارد که از این وضع نجات یابم در انتظار پاسخ می مانم در ضمن توصیه های ورزشی را انجام ندادم چون احساس می کنم وضعم را بدتر می کند .

 64. سلام آقای دکتر
  من مدت هشت ماه دچار دمشکل یسک کمر شده ام و مدت ۲۰ جلسه فیزیوتراپی و ۸ جلسه کایروپراکتیک رفته ام در عکس ام آر آی وضعیتم خیلی حاد نیست (طبق نظر پزشکان دکتر محسنی،دکتر هوشیاری و دکتر حقیقی) ولی متاسفانه علی رغم نرمش مرتب صبحگاهی بمدت ۳۰ دقیقه مرتب درد دارم ضمنا کارمند بوده و منرل ما در طبقه چهارم می باشد.سه سوال دارم و ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
  ۱- آیا من تا آخر عمر این درد را خواهم داشت؟
  ۲- جدیدا دکتر حیدری برایم گاباپنتین تجویز کرده نمی دانم مصرف بکنم یا نه چون در اینترنت متوجه شدم برای بیماریهای صرع و ام اس می باشد.
  ۳-آیا پله برای من ضرر دارد یا خیر؟

  بسیار سپاسگزارم و. ممنونم از سایت بسیار خوبتان

 65. با سلام و تشکر
  من یه دختر دانشجو ۲۴ ساله هستم از ۶سال پیش به دلیل کار زیاد با کامپیوتر و یا حمل اشیا سنگین (مثل کتاب) گردن درد داشتم البته با استراحت و ورزش این درد بهبود می یافت اما ۸ ماه است که این درد به پشت شانه ، دست ها (تا نوک انگشتان ) کشیده می شود به علاوه احساس مورمور و گزگز در ناحیه کف دست دارم و گردن و پشت شانه متورم شده و هنگامیکه دراز میکشم این درد به قفسه سینه کشیده میشود و مدت ۴ ماه است قادر به خم کردن گردنم نمی باشم ، با مراجعه به دکتر از گردنم عکس گرفتم دکتر گفت که مشکل از عضلات اطراف گردنم می باشد اما تاکنون با مصرف دارو هایی مانند دپو مدرول متوکربامول ناپروکسن ۲۵۰ و۵۰۰ آمپول دگزامتازون باکلوفن سلکسیب۲۰۰ (نوع آمریکایی) فیزیوتراپی و ورزش، گردن درد من کاهش نیافته است لطفا مرا راهنمایی بفرمایید

  1. دوستانی کا در زمینه های مشابه این دوستمان تجربه یا نظریاتی دارند میتونن همین جا مطرح بکنن.چون من شخصا نمیتونم نظر خاصی بدم که قابل انجام باشه ولی توصیه همیشگیم اینه که با پزشت متخصص همیشه مشورت داشته باشید

 66. سلام من یه دختر ۲۵ ساله هستم ده سال پیش عمل دیسک کمر داشتم و حالا ۱ ماه است که دوباره یکی از دیسکام بیرون زده دکترم گفته بهتره عمل کنم ولی با ورزش و دارو درست میشه ولی زمان میبره و من باید درد تحمل کنم من میخوام با ورزش خوبش کنم ولی نمیدونم چه ورزشی مناسبه پس از شما میخوام راهنماییم کنید
  متشکرم

 67. سلام من آروینم در حدود ۲۰ روز پیش عمل جراحی انجام دادم ولی متاسفانه کج راه میرویم میخواستم بدونم آیا این برطرف میشه واه درمان چیست متشکرم

  1. من هم ۳ ماه پیش عمل دیسک کمر انجام دادم در ابتدا کاملا کج شده بودم و خیلی خیلی نگران بودم و هر کار میکردم صاف نمی شدم فکر میکردم که هرگز دیگه صاف نمیشم ولی الان کاملا صاف شده ام . این طبیعیه اصلا نگران نباش. فقط موقع راه رفتن روی پای طرفی که کج شده، زیاد فشار نیار جون ممکن فشار زیاد یاعث بشه بعدا دجار مشکل بشی.

 68. با سلام خدمت آقای دکتر و تشکر از توضیحات جامع وکامل ایشان

  عرض به حضورتان میخواستم راحع به این کمر بندهای که در بازار آمده وتبلیغ گستردهای راجع به انها میشود سئوال کنم آیا موثر میباشد ودرد را کنترل وکم میکند .و برای افراد مسن نیز قابل استفاده میباشد یا فقط کلک پول میباشد . با تشکر از شما

 69. باسلام . از نظرات اقای دکتر کمال استفاده را نموده همچنین کار بران هم از تجربه خودشان که اظهار کرده بودند مفید بود.

  1. من زنى ٢٨ ساله هستم. تقریبا ١ ساله که دیسک خفیف در ناحیه کمر دارم. درد کمر و باسن و بعضى وقتها پاهام اذیتم میکنه و تقریبا همیشه درد دارم و تازه درمان را شروع کردم میخواستم بدونم باردارى براى من خطرناک هست ؟و اگر امکانش هست چه مراقبتهایى را باید انجام بدم.  

 70. با سلام. اقی دکتر من مردی ۵۵ ساله هستم و مدتی دچار درد کمر بودم که به متصص مراحعه کردم و mri گرفتم ومشخص شد که فتق کمر دارم در حل حاضر هم استخر و هم روزی یکی دو ساعت راه می روم اما کمر درد را کمی دارم شنیدهام کتتتتتلینیکهایی هست که فتق کمر را جا می زنند بدون عمل جراحی می خوا ستم نظر شما را در این رابطه بدانم ایا واقعا این قبیل مسا ئل مورد تا ئید می باشد مرا راهنمایی فر مایید . با تشکر.

 71. برگشتش
  قطععی نیست اما هفته ای یک عدد آممپول نوروبیون بزنه وروزی یک عدد ویتامین b1مصرف کنه کمک کننده خواهد بود

 72. سلام .مادر من حدود یک ماه است که عمل کرده.ولی هنوز پای چپش بی حس است. میخواستم بپرسم که این بی حسی تا کی ادامه داره وچه راه حلی برای تسریع در از بین رفتن این بی حسی پیشنهاد می کنید.باتشکر.

 73. سلام .خدمت آقای دکتر
  خسته نباشین.
  مطالب خیلی مفیدی داشتین.
  فقط یه سوال؟
  وجود پرومیننت در قسمت تحتانی سینوس ساژیتال چیه؟
  و disk blugeدر ناحیه l4-l5 یعنی چی؟لطفا میشه ج بدین؟
  مرسیf_ghafoorifar@yahoo.com

 74. سلام خدمت آقای دکتر
  با تشکر از مطالب آموزنده شما . من در سن ۲۷ عمل جراحی دیسکL5-S1 را انجام دادم ام. بعد از عمل پای چپم دچار بی حسی از ناحیه نیمه سمت چپ کف پا شد به مرور زمان با انجام نرمش این بی حسی بهتر شده است. ولی متاسفانه تا الان که ۳۴ دارم پای چپم نسبت به پای راستم توانش کمتر است.خواهش می کنم علت این ناتوانی پای چپم را توضیح دهید. در ضمن ممنون می شوم اطلاعات دقیقی در مورد نحوه آب در مانی و طرز راه رفتن در آب به من بدهید.سوال آخر اینکه آیا شنا کردن در آب(برای مثال شنای قورباغه) برای دیسک کمر مضر است یا مفید.
  گزارش MRIمن بعد از عمل جراحی در سن ۳۴ سالگی وقتی دچار کمردرد شدید شدم فقط در یک مورد مشکل داشته که به شرح ذیل است:
  CENTRAL/LEFT PARACENTRAL DISC PROTRUSION WITH THECAL SAC IMPRESSION ARE SEEN IN L5-S1 LEVEL
  آدرس ایمیل اینجانب:J_KIA1379@YAHOO.COM

 75. من پنج ماه پیش عمل کردم و حالا راحت راه میروم البته مراقبت های بعد از عمل بزای من که فردی پر تحرکی بودم سخت است ، از شما متشکرم.

 76. با سلام
  من دو ماه پیش عمل دیسک کمر را انجام داده ام و تمام مراقبت های بعد از عمل و استراحت را انجام داده ام. ولی هنوز در ناحیه کمرم احساس درد می کنم. دکتر بعد از MRI تشخیص داد که چسبندگی بعد از عمل ایجاد شده است و پیشنهاد داده بعد از مصرف دارو اگر بهبود حاصل نشدعمل مجدد انجام دهم. در صورتیکه می گویند باز هم امکان این حالت وجود دارد. نظر شما چیست؟ چه باید بکنم؟ آیا این حالت با دارو و یا ورزش بدون عمل مجدد خوب می شود یا نه؟ با تشکر

 77. سلام
  من در اثر خوردن زمین های مکرر(با وزن ۹۰ کیلو)دچار مشکل دنبالچه-بیرون زدگی دیسک ۴ و۵ شدهام
  شغلم دفتری است متاسفانه ۲ماهی ۱۰ روز مرا بستری میکند وکاملا استراحت متلق-وزن خود را به ۸۰ رسانده ام ولی تاثیری نداشته هفته ای ۲ روز آب درمانی نیز انجام میدهم
  پزشکان گرامی جراحی را قبول ندارند
  چه باید کرد؟؟؟؟

 78. سلام.من ۴۹ کیلو هستم.به علت یک عطسه ی ناگهانی کم درد وحشتناکی گرفته ام که نمی توانم راه بروم و کج راه میروم .دکتر داروی پردنیزولون ونورتریپتیلین تجویز کرد اما میترسم تا اخر عمرم کج راه برم.۳۷ سالمه.لطفا مرا راهنمایی کنید.ممنون

 79. باسلام و عرض خسته نباشید به آقای دکتر مطالب آموزنده وخوب بود – می خواستم از آقای دکتر سوال کنید من نزدیک دوسال است که اورژانسی عمل دیسک انجام داده ام هم اکنون پاها و باسنم سر است و درراه رفتن مشکل دارم ولی دوچرخه سواری و رانندگی مشکلی ندارم – پزشک معالج نیز می گوید به مرور زمان بهبود حاصل میشود – لطف کنید من را راهنمایئ کنید متشکرم

 80. با سلام من ۴۶ سال دارم و ۱۸ ماه پیش به علت درد کمر و پای چپ بنا به تشخیص متخصصین عمل جراحی شدم ولی متأسفانه در حین عمل به علت وجود کلاف خونی در مسیر به گفته پزشک جراحم دچار خونریزی شدید شده و حدود ۶ ساعت در اتاق عمل بودم که بعد از عمل دچار بی حسی شدید در هر دو پا که حتی قادر به ایستادن هم نبودم ولی به مرور زمان و با فیزیوتراپی ، آب درمانی و کار درمانی بعد از سه ماه تونستم بایستم و آرام آرام راه برم پیشرفتم در چند ماه اول خیلی خوب بود ولی چند ماهی است که وضعیتم ثابت مانده در حال حاضر راه می رم ولی باید خیلی مراقب باشم چون زانوهام خیلی سست اند و احتمال خالی کردن آنها زیاد است هنوز دچار سوزش در کف پاهام و انگشتان پا و دور زانوهام و باسن می باشم ولی درد ندارم دچار گرفتگی عضلات می باشم مخصوصاً شیها لطفاً راهنمایی فرمائید آیا با گذشت زمان سلامتی کامل بدست می آید و یا این مشکلات همیشه گریبانگیر من خواهد بود ؟ با تشکر

 81. با سلام خدمت آقای دکتر من ۵۷ سالمه دچار بیماری دیسک کمر و کیپ شدن ۳ تا از نخاع هستم توصیه شما به من چیه؟

 82. با سلام خدمت آقای دکتر : الان که برایتان مینویسم ۳ ماه از عمل دیسک ۴و۵ من میگذرد و فقط تحمل درد نموده ام و حالا که ام آر ای دوم آماده شده میگویند نه تنها ۴و۵ بلکه ۱و۲ شما هم باید عمل شود درد شدیدی در ناحیه کمر و انتشار آن درلگن و کشیدن آن تا پای سمت چپ و بی حسی کامل دارم و اینکه آیا بعد از عمل دوم که قرار است هرینه بالا و گذاشتن پروتر هم دارد آیا خوب شدن به سراغ من خواهد آمد یا خیر و اینکه من در این ۳ ماه مدام از داروهایی مثل روباکسین گاباپنتین دگرا و انواع میکن های خوراکی ایتفاده کرده ام با تشکر از راهنمایی شما میخواهم بدانم امکان اینکه بعد ار عمل دوم بار هم عود کند هست یا خیر از زحمات شما پزشک محترم قبلا سپاسگرارم

  1. سلام عزیزم
   من هم سه مرحله جراحی کمر داشتم اما هنوز درد دارم
   شما حالتون چطوره ؟ درمان شدید؟
   ممنون

 83. من ۲۷ سالمه و چسبندگی مهره L5 و لگن دارم.بعد از ۷ سال درد و فشار روی این ناحیه از کمرم ، دیسکه بین مهره ۴ و ۵ هم آسیب دید( که دکترا گفتن ممکنه از فشار این چسبندگی هم باشه) که خودتون میدونید چه درد وحشتناکی داره ! از اول ۸۸ این دردهای عجیب هر روز بیشتر و بیشتر می شد البته تحت درمان بودم و دکترم حاضر نبود عمل کنه و میگفت برات زود،تا این که به کلی قدرته راه رفتنمو از دست دادم و با عصا راه رفتم ،اون موقع بدون نوبت منو بستری کردن و ۲۸ بهمن ۸۸ فقط یه دیسکمو جراحی کردن؛من میخوام بدونم که بهترین مراقبت برای جلوگیری از پارگیه اون ۳ تا دیسکه بالاییش که همرا اون آسیب دیدن چیه؟(با تشکر)

 84. سلام
  ممنون از مقاله ی خوبتون
  من ۲۲سالمه و یک سال پیش به علت درد در ناحیه پشت زانوی چپم به پزشک مراجعه کردم.ام آر آی شدم و متوجه شدم که بین مهره های کمری۵وساکرال۱دیسک کوچکی دارم!فیزیوتراپی شدم و به تدریج دردم کاهش پیدا کرد.اما الان دوباره در ناحیه ی وسط باسن یعنی مهره های ساکرال۱و۲به شدت درد دارم و حتی نمیتونم بخوابم.با توجه به سنم بهترین روش درمان برای من چیه؟اگه میشه آدرس و شماره تلفن مطب دکتر رو هم بگین!
  ممنون اگه راهنماییم کنید

 85. من۳۳ساله قبلا( یک سال) پیش درکارگاه چوب بری مشغول بکار بودم که از ناحیه ران راست قسمت اتصال ران بالگن درد شدیدی داشتم با مراجعه به پزشک و MRIطبق گفته پزشک در دو قسمت ستون فقرات دیسک کمر داشتم و پزشک دیگری نظریه تنگی کانال داده آیا هر دو نظریه یکی میباشد و درمان آن چیست

 86. باسلام
  مقالهءآموزنده وعلمی قابل فهم شما را مطالعه کردم و پاسخ بسیاری از سوالاتم را دریافت کردم.من حدود ۲۰ سال است که کوهنوردی و حدود یک دهه سنگنوردی کردم .متاسفانه حدود ۳ ماه است که بطور ناگهانی کمر درد شدم البته اورژانس به کلیه درد مشکوک بودندو در نهایت در یک معاینه پزشک همان شب- گرفتگی عضلانی را تشخیص دادند.سه نوع آمپول زدندیعنی در عرض ۲۴ ساعت ۹ عدد آمپول زدند تا درد کمی ساکت شد امامشکل رفع نشد .با مراجعه به ۳ پزشک چیزهای متفاوتی گفتند از مغزم نقشه عصبی با دستگاه تهیه کردند(اسم علمی اش رو نمی دونم )و گفتند به مرورچون تارهای عصبی نازک شده ممکن است اندام های حرکتی فلج وستون فقرات کج شود.ترسیدم یک ماه باکلوفن و گاباپنتین خوردم بعد به پزشک دیگری رفتم گفتند بریز دور اینا رو اون دکتر (ببخشید)چرند گفته .به پزشک توصیه شده سوم رفتم گفتند mriاز تمام ستون فقرات ببرم وبعد درنهایت گفتند که دیسک گردن که باید عمل بشه و دیسک کمر در سه مهره است که فعلا عمل نمی خواد داروهای ویتامین Bوامگا ۳ وکلسیم وگاباپنتین ۱۰۰ برای سه ماه دادند .کرال پشت و سینه و راه رفتن در آب و توصیه های مراقبت بیشتر دادن .اکنون ۳ ماه است که کوه نرفتم .ایروبیکم رو سبک کردم و… اما درد آرام نشده .وزنم داره بالا می ره و از این نگرانی که چی میشه دپرس شدم . قراره پرونده پزشکی ام رو هفته دیگه دکتر هوشیاری برای کایرو پراکتیک مطالعه کنند ونظر بدند.آیا شما می تونید کمکم کنید تا تصمیم درستی بگیرم که چه کار کنم ؟ ضمنا” علائم درد در پشت پای چپ و باسن چپ و خواب رفتگی شدید در دستها توام با درد در سرشانه ها و گردن و کمر درد هایی که اگر در یک حالت خم شوم باید آرام به حالت ایستاده برگردم زیرا کمرم قفل شده ودرد دارم در ناحیهء چپ بیشتر .البته گز گز دستها رو بخصوص دست راست رو چند ساله که دارم پزشکان گفتند چیزی نیست اما در نرون گرافی اخیر هر دو دست گرفتگی عصب داره ودر دست راست ام شدیدتر شده . شبها تا صبح بایددر تختم مدام جابه جا شم چونکه در هر حالتی می خوابم درد دارم وصبح هم با درد زیاد بیدار می شم .
  لطفا” راهنمایی بفرمایید که چه کنم ؟
  صمیمانه سپاسگذارم و بی منتها برای شما آرزوی پیشرفت در کار پزشکی دارم .
  منتظر پاسخ شما هستم .

 87. سلام . من حدود دو ماه بود که کمردردم شدت گرفته بود که ایت بار بعد از استراحت و دارو و فیزیوتراپی خوب نشدم و هر روز بدتر میشدم درد کمر و پا ی چپ وگرفتگی عضلات پای چپ از علایم من بود در اخر هم مجبور شدم هفته پیش عمل کردم و الان هم خیلی راضی هستم و درد ندارم و میتونم راست راه برم

 88. باسلام و خسته نباشید. من ۳۵ ساله هستم و براساس تشخیص پزشکان متخصص دچار دیسک کمر می باشم. به مدت ۲ ماه است که بیش از نیم ساعت قادر به راه رفتن نمی باشم و تقریبا در تمام مدت روز هنگام ایستادن، نشستن و راه رفتن به شدت دچار درد در ناحیه کمر می شوم. همچنین در تمام مدت در ناحیه گردن هم درد و گرفتگی دارم. به دکترهای مختلف مراجعه کرده ام و همگی خیلی عادی می گویند که من دیسک دارم و چاره ای جز تحمل درد ندارم. و فقط برای من ۳ حرکت ساده ورزشی تجویز کرده اند که در طول این دو ماه هم تقریبا بی تاثیر بوده است. هیچیک حتی فیزیوتراپی هم تجویز نکرده اند حتی با اصرار من.
  خواهشمندم مرا در این خصوص راهنمایی فرمایید.
  با تشکر

 89. با سلام پدر من به ۳ هفته ی پیش اماله دیسک کرده و حالا بعد از قاطع سن نمیتواند ادرار و مدفوع خود را کنترل کند
  اوایل فقط نمیتوانست کنترل کند والی با فشاره زیاد میتوانست تخلیه کند والی الان دیگر نمیتواند تخلیه کند
  حال راه درمانه این مساله چیست ؟

 90. با سلام و خسته نباشید به حضور دکتر عزیز و گرامی
  من نیز دارای تمامی شرایط فوق می باشم و چندین روز است که درد شدیدی در هنگام راه رفتن و نشستن بر روی صندلی هنگام کار با رایانه احساس می کنم همچنین بعضی وقتها بر روی ادرار خود کنترل ندارم و احساس سنگینی شدیدی بر روی کمر و باسن خود دارم
  چندین دکتر پیشنهاد عمل جراحی سریع میکرویکوپی را دادند ولی به دلیل جوانی (۲۸) و اندام ورزشکاری دکترها بهم یک هفته مهلت دادند و کلی دارو بی حسی و آمپول دادند ولی از این مدت سه روز گذشته و رفته رفته احساس دردم شدید تر می شود ….. اگر امکان داشته باشد شما نیز مرا راهنمایی نمائید باتشکر از وقتی که برای هموطنانتون می زارید

 91. خیلی ممنون. عالی بود. من هم جزو این دسته از بیمارها هستم و تمامی علائم یک بیمار تمام عیار را دارم. بسیار متشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *