موی انسان در پیری سفید می گردد ولی سفید شدن آن در جوانی زیاد دیده می شود . در گذشته سفید شدن مو را یکی از اختصاصات ارثی می دانستند و عده ای هم آنرا نتیجه زیاد شدن گویچه های سفید خون دانسته و معتقد بودن که این گویچه ها که سربازان مدافع بدن هستند به مجرد وارد شدن یک میکروب یا یک جسم خارجی در بدن زیاد شده و مواد رنگی مو را می خورند و در نتیجه موی انسان سفید می شود .
این عقاید امروز به کلی رد شده و ثابت شده است در موی بدن انسان مقداری فلزات مختلف از قبیل منگنز – روی – تیتانوم – تنگستن و غیره وجود دارد که در انواع مختلف و رنگارنگ مو نسبت آنها تغییر می کند مثلا اگر نسبت منگنز در مو زیاد باشد رنگ آن مشکی می شود و اگر روی زیاد تر باشد رنگ آن بور می گردد و اگر تیتانوم زیاد تر شود رنگ آن قرمز می شود و به همین دلیل است که ساکنان جنوب ایران مخصوصا در خوزستان تیتانوم زیاد است موی سرخ زیاد دیده می شود و در کردستان که منگنز زیاد است اکثر مردم موهای مشکی و براق دارند ؛ در منجیل آباد که یکی از دهات شهریار بوده نزدیک رباط کریم می باشد یک معدن بزرگ منگنز وجود دارد و در نتیجه ساکنان اطراف آن با برگ و میوه تمشک که سرشار از منگنز است موی سفید را مشکی میکند و اگر بستن این خضاب مدتی ادامه پیدا کند موی سفید ریخته و به جای آن موی سیاه در می آید – خوردن سیر به شرطی موی انسان را سیاه میکند که خودنسبت به این عنصر گرسنه نباشد .
خوردن سیر های وحشی و سیرهایی که نزدیک معادن منگنز کاشته شوند و یا آنکه بطور مصنوعی مقداری منگنز به عنوان کود به آنها دهند بهترین وسیله ی مشکی شدن مو میباشد – اگر ما با خوردن غذاهایی که فلز خاص رنگ موی ما را دارند گرسنگی خود را جبران کنیم ، می توانیم رنگ اولیه ی موی خود را بحال اول برگردانیم .
نارسایی غده تیروئید و بیماریهای عصبی که خود مولود گرسنگی های نامرئی دیگرند ور سفید شدن زود رس مو بی دخالت نیستند. درطب سنتی ایران داروهایی وجود داشت که آنها را جهت مشکی  شدن موی سر به کار میبردند .
این داروها که اکثر دارای ترکیبات منگنز بودند به سرمالیده نمی شدند. آب اکسیژنه که خاصیت اکسید کردن منگنز را دارد می تواند نسبت این فلز را در مو پایین آورده و رنگ موی سیاه را بور نماید و اگر با ترکیبات بی رنگ که خاصیت ترسیب فلزات دیگر را دارند همراه شود موی سر را بی رنگ خواهد نمود .
موهای سفید شده چون قسمتی از فلزات خود را از دست می دهند ترد و شکننده میشوند ولی ریشه ی آنهاست نمیشود و سفید شدن باعث ریزش مو نیست . مالید محلول پرمنگنات دو پتاس موهای سفید شده را زرد مایل به خرمایی میکند ولی چون برای پیاز مو قابل جذب نیست . این رنگ موقتی بوده زود از بین میرود وتنها راهی که مفید بنظر میرسد این است که ما کاری بکنیم که از این فلز مقدار بیشتری جذب بدن ما شده و به پیاز مو برسد .
با تزریق ترکیبی از منگنز به موش هایی که موی تن آنها سفید شده بود توانسته است موی بدن آنها را مشکی کند و امیدوار است روزی بتواند تا این روش موهای سفید زود رس را به موی سیاه طبیعی تبدیل نماید و در این راه از کار شکنی و مبارزه ی سازندگان و فروشندگان رنگهای مصنوعی باکی ندارد . سنبل الطیب دارای منگنز زیاد بوده و مالیدن آن سبب مشکی شدن مو میباشد .

iranew
iranew@gmail.com

2 thoughts on “سفید شدن مو”

  1. واقعا اگر برگ تمشک را به سرمان بمالیم موهای سفید سیاه می شود ؟ چند ساعت باید روی سر بماند . مثل حنا ؟ لطفا اگر می دانید پاسخ دهید . از رنگ شیمیایی خسته شده ام . مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *