متاسفانه یا خوشبختانه در روز حادثه در محل بیمارستان ولیعصر اراک آماده باش بودم و و در کمک به هم استانی هام اندکی سهیم بودم. بسیار صحنه های دلخراشی بود و تعداد مصدومان و کشته ها بسیار بالا. به هر حال امکانات امدادی و اورژانسی شهرستانی مثل اراک باید بسیار بیش از اینها باشه چون در این صورت در صورت بروز حوادث غیر مترقبه دیگر و بروز بلایای طبیعی شهرستان اراک قطعا با مشکلات جدی روبرو خواهد بود.

شدت این انفجارها در حدی بود که ۸ دستگاه خودرو نیز که در خیابانهای اطراف پارک شده بود در میان شعله های آتش به طور کامل سوخت..با توجه به شدت حادثه و حساسیت موضوع با دستور وزارت کشور بیمارستانهای سه استان قم، اصفهان و تهران نیز برای انتقال مجروحان به حالت آماده باش در آمدند که بلافاصله ۱۹ تن از مصدومان که دچار سوختگی بالای ۸۰ درصد بودند با آمبولانس به بیمارستانهای استانهای قم، تهران و اصفهان منتقل شدند.

تازه ترین گزارش دریافتی  خبرنگار خبرگزاری انتخاب حکایت از آن دارد که در پی انتقال دو تن از مصدومان به نامهای حمیدرضا حسنی و محسن جعفری از بیمارستان تأمین اجتماعی اراک به تهران، مشخص شد این دو تن نیز از مجروحان حادثه روز گذشته اراک بودند که بدین ترتیب شمار نهایی مجروحان به ۴۴ تن رسیده و شمار قربانیان ۲۲ نفر اعلام شده است.

 

به گزارش خبرنگار  خبرگزاری انتخاب ، یک تیم ویژه از مأموران سازمان آتش نشانی، استانداری استان مرکزی و دادگستری تحقیقات برای شناسایی علت انفجار کارخانه ای در یکی از شهرکهای صنعتی اطراف اراک را آغاز کردند.

 

ساعت۳٫۵۰دقیقه روز یکشنبه یکی از مخزنهای مواد شیمیایی کارخانه کیمیاگستر در حالی که حدود ۵۰ کارگر در آن مشغول کار بودند، منفجر شد.

 

پس از این انفجار شعله های آتش فضای کارخانه را پر کرد و چند ثانیه بعد سه مخزن دیگر نیز در فاصله حدود ۳ دقیقه منفجر شد. کارگران کارخانه با مشاهده این صحنه شروع به فرار به سوی کوههای اطراف کردند که تعدادی از آنها در میان شعله های آتش گرفتار شده و جان خود را از دست دادند.

 

شدت این انفجارها به حدی بود که یکی از مخزنها به کارخانه رو به رویی محل حادثه پرت و باعث آتش گرفتن آن کارخانه نیز شد.

 

اهالی منطقه پس از این انفجارها در تماس با آتش نشانی و  اورژانس موضوع را اطلاع دادند که حدود ۲۰ دقیقه بعد نخستین گروه از مأموران آتش نشانی خود را به محل رساندند.تعدادی از مجروحان نیز قبل از رسیدن آمبولانس اورژانس با خودروهای سواری به بیمارستانهای اراک و شازند منتقل شدند که اکثر آنها دچار سوختگی و جراحات شدیدی شده بودند.
با حضور دهها دستگاه خودروی آتش نشانی در محل حادثه عملیات خاموش کردن آتش آغاز و پس از ۲ ساعت و ۳۰ دقیقه تلاش شعله های آتش مهار شد.

 

با توجه به شدت حادثه و حساسیت موضوع با دستور وزارت کشور بیمارستانهای سه استان قم، اصفهان و تهران نیز برای انتقال مجروحان به حالت آماده باش در آمدند که بلافاصله ۱۹ تن از مصدومان که دچار سوختگی بالای ۸۰ درصد بودند با آمبولانس به بیمارستانهای استانهای قم، تهران و اصفهان منتقل شدند.

۲۰ مصدوم دیگر نیز در بیمارستانهای اراک بستری و اقدامهای پزشکی برای نجات جان آنها آغاز شد.

در پی این حادثه خانواده کارگران کارخانه که نگران سرنوشت آنها بودند مقابل بیمارستان ولیعصر(عج) اراک تجمع کردند که تجمع آنها باعث مسدودشدن خیابان شد.

 

در ادامه با توجه به اعتراض خانواده های کارگران کارخانه از مشخص نبودن سرنوشت آنها یکی از مسؤولان بیمارستان اسامی ۳۹ تن از مجروحان که به بیمارستانها منتقل شده بودند را اعلام کرد.

 

براساس این گزارش، در حالی که یک تیم ویژه برای بررسی علت این حادثه تشکیل شده است علی آقازاده فرماندار شهرستان شازند علت حادثه را بی احتیاطی کارگران هنگام جوشکاری یکی از مخازن حاوی مواد شیمیایی اعلام کرد.
براساس برآوردهای اولیه نیز کارشناسان آتش نشانی اعلام کردند: حدود ۸۰ درصد از کارخانه کیمیاگستر در جریان این حادثه تخریب شده است.

 

شدت این انفجارها در حدی بود که ۸ دستگاه خودرو نیز که در خیابانهای اطراف پارک شده بود در میان شعله های آتش به طور کامل سوخت.

 

حسن آصفری، فرماندار اراک نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: ۶۵ تن در جریان این حادثه کشته و زخمی شدند که تاکنون جسد ۱۷ نفر در محل انفجار کشف شده است.

 

وی افزود: در حال حاضر متخصصان پزشکی قانونی با کمک خانواده قربانیان در حال شناسایی هویت جانباختگان هستند که در صورت شناسایی نشدن هویت  آنها آزمایشهای تخصصی DNA انجام خواهند داد.

 

اسامی جانباختگان
فهرست جانباختگان و مجروحان حادثه آتش سوزی در کارخانه کیمیاگستر و کیمیاگران اراک اعلام شد.

 

اسامی مصدومان بستری در بیمارستان اراک بدین شرح است: حمیدرضا عزیزی، مسعود عزیزی، مهدی محمدی، عبدالرضا سلیمانی، مهدی فاری، سعید حسنی، جواد ابراهیمی، علی نعمتی، مرتضی رضایی، عباس رحیمی، سیدحسین میرمحمدی، عبدا… رحمت اللهی، عبدا… جودکی، جمال یعقوب پور، سمیه صالحی، طاهره اکبری، محسن قمی، احمد امانی، محمود شاه محمدی، مازیار سلیمی، علیرضا عزیزی و حمیدرضا بختیاری.

 

همچنین اسامی مجروحان انتقال یافته به بیمارستان اصفهان شامل غلامرضا رضایی منش (که در بدو ورود به بیمارستان به علت ایست قلبی فوت کرد)، غلامرضا عظیمی، محمدعلی جعفری و ناشناسی که احتمال می رود، نام وی روح ا… سمیعی نژاد باشد (حال این سه تن رضایت بخش نیست) و عربعلی بشیری است.

 

مسعود قاسمی، محمد اسماعیلی (فوت شده) محسن اسدی، شمس علی جعفری، سیدمرتضی موسوی اسماعیلی (انتقال یافته از بیمارستان مطهری به شهید چمران تهران)، ذبیح ا… رمضانی (۹۵ درصد سوختگی) و قدرت ا… خزایی از جمله مصدومان بستری و فوت شده در بیمارستانهای تهران هستند.فهرست هشت تن از بیماران انتقال یافته به بیمارستان شهید نکویی قم نیز بدین شرح است: احمد غلامی (فوت شده)، ابوالفضل یوسفی (بالای ۷۰ درصد سوختگی)، مصطفی دارابی (بالای ۷۰ درصد سوختگی)، احمد مختاری (بالای ۷۰ درصد سوختگی)، فواد ریزوندی (بالای ۷۰ درصد سوختگی) ، مهدی محمدی (فوت شده)، محسن رمضانی و غلامرضا ابوالحسنی.

در صورتی که در این مورد اطلاعات بیشتری نیاز دارید میتوانید به دیگر وبلاگ نویسان اراکی مراجعه کنید:
اخبار اراک و فضول اراکی

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *