هنگامی که به موجودات زنده ای که از ما خیلی کوچکترهستند می نگریم ، بسیاری از ما تصور می کنیم که آنها باید فاقد اندام هایی باشند که ما داریم. موجودی به کوچکی یک حشره ،چطور می تواند قلب داشته باشد؟چطور می تواند خون و دستگاه گردش خون را در بدن کوچک خود داشته باشد؟ ولی معجزه حیات، تنها منحصر به این نمی شود که این موجودات دارای اندام هستند بلکه باید گفت :که اندام های هر حشره ای برای فرم و شکل زندگی او بسیارهم کامل است.

حشرات بالغی بدنی دارند که شامل سه قسمت است:سر،سینه،شکم.در قسمت جلوی سر یک جفت شاخک وجود دارد که آزاد است و معمولا دارای اندام های کوچک (بویایی)است .چشم ودهان قسمتی از سر را تشکیل می دهند.

یک حشره نه تنها قلب دارد،بلکه خون و گردش خون هم دارد.خون به وسیله روزنه های دریچه دار به داخل قلب سرازیر میشود. به هنگام (انقباض) قلب،این سوراخ های بسته میشوند و خون به داخل سرخرگ ها جریان می یابد .حشرات ،همچون ما، دستگاه مویرگی و سیاهرگی ندارند.

از آنجا که حشرات برای به دست آوردن اکسیژن به جریان گردش خون وابسته نیستند،بنابراین ،سیستم گردش خون آنان وسیع و پیشرفته نیست.

همان طور که میدانید ،در بدن ما خون اکسیژن را به تمام نقاط بدن انتقال میدهد ودر نتیجه ،ما را به ادامه حیات می سازد.

حشرات دارای (سیستم تنفسی) متفاوت اند. آنها مجاری منشعب کوچکی دارند که به روزنه های هوایی که در اطراف بدن آنان است ،ختم میشود .هوا مستقیماً از سطح بدن داخل میشود واز آنجابه سلولها می رود.

به علت اندازه آنها یک سیستم پیچیده تر ضرورتی ندارد.از سوی دیگر ،سیستم ساده بدن آنان برای حیوانات بزرگ تر کافی نیست.یک چنین سیستمی بد نیست و بیش از نیمی از تمامی موجودات زنده از آن برخوردارند.

آیا می دانستید نام دیگر حشره شش پا است؟این کلمه یونانی است و به معنای(شش) و(پا) است.

iranew
iranew@gmail.com

2 thoughts on “آبا حشرات خون دارند؟”

  1. سلام
    مطلب جالبی وقتی این مطلب داشتم می خواندم انجای که نوشته (آنها مجاری منشعب کوچکی دارند که به روزنه های هوایی که در اطراف بدن آنان است،ختم میشود .هوا مستقیماً از سطح بدن داخل میشود واز آنجابه سلولها می رود.)
    یه دفعه خندم گرفت تصور کن اگر حشرات سیگار میکشیدن دود از همه جاشون می زد بیرون وقت ندارم اگه وقت داشتم این عکس که زدی تو وبلاگت کاریکاتورش با فتوشاب درست می کردم برات می فرستادم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *