قرار است در چند پست به بررسی انواع روش های نصب برنامه های جانبی در تلفن های همراه و ترفندهای موجود در آن بپردازیم . برای شروع کار می پردازیم به یکی از متداول ترین روشهای نصب برنامه های جانبی که همان نصب فایل های معروف SIS است .

 

نصب فایل های SIS

فایل هایی با این پسوند از پرکاربردترین فایل های نصب برنامه های کاربردی در گوشی هایی با سیستم عامل سیمبین هستند . به وسیله هر کدام از دستگاه های ارتباطی با گوشی اعم از دستگاه کارت خوان بلوتوث ، اینفرارد یا کابل داده ، می توانید فایل Appname. Sis  را به گوشی انتقال داده و سپس فایل مذکور را درگوشی باز کنید تا مراحل نصب آغاز شود . در ابتدا از شما سوال می شود که برنامه ای که می خواهید نصب کنید غیر قابل اعتماد است یا سازنده آن شناخته شده نیست و ثبت نشده است . آیا مطمئن هستید که می خواهید آن را نصب کنید ؟ این پیغام به این علت است که سیستم عامل سیمبین کارآیی این برنامه را به علت عدم ثبت آن به کاربر هشدار می دهد که ممکن است برنامه مخرب باشد . اگر فایل مورد نظر را به درستی می شناسید گزینه YES را انتخاب کنید . در مرحله بعد نام برنامه مورد نظر نشان داده  می شود و در مورد نصب آن از شما سوال می شود که اگر مطمئن هستید YES را  انتخاب کنید . در بعضی از برنامه ها که چند زبان را پشتبانی می کنند از شما سوال می شود که می خواهید برنامه به چه زبانی نصب شود . در قسمت بعد گزینه ای به نام options وچود دارد که اگر برنامه ای دارای گواهینامه باشد با انتخاب view certificate  می توانید آنرا مشاهده می کنید . از طریق view details  جزئیات برنامه اعم از فرمت ، نام ، نسخه نرم افزار ، سایز ، نوع ، تولید کننده و وضعیت را قبل از نصب مشاهده می کنید با انتخاب گزینه install به مرحله بعد خواهید رفت . 313

بعد از این مرحله باید حافظه ای را که می  خواهید برنامه در آن قسمت نصب شود . مشخص می کنید . قسمت اول phone memory یا حافظه داخلی گوشی است و قسمت دوم memory card  یا حافظه خارجی است . توصیه می شود برای جلوگیری از اشغال شدن فضای حافظه داخلی قسمت دوم یعنی کارت حافظه را انتخاب کنید.

اگر فضای خالی برای نصب نرنامه در حافظه ای که انتخاب کرده اید وجود داشته باشد ، عملیات کپی کردن فایل های نرنامه شروع خواهد شد و اگر فضای کافی موجود نباشد با پیغام خطای مبنی بر کمبود حافظه (  memory low ) مواجه خواهید شد . توجه داشته باشید برای برنامه هایی که باید در حافظه داخلی گوشی نصب شوند، دیگر امکان انتخاب حافظه را نخواهید داشت و برنامه به صورت خودکار در حافظه دخلی گوشی کپی خواهد شد که این بستگی به نوع کارآیی برنامه و طراح آن در ساخت فایل SIS دارد . پس از نصب هر برنامه جانبی آیکون مربوط به آن در menu  گوشی ظاهر می شود ولی در گوشی های سری ۶۰ از نسخه ۳/۲ به بعد آیکون برنامه در پوشه my own در منو قرار میگیزد .

در گوشی سری ۶۰ ویرایش سوم سری E قبل از اجرای فایل SIS ، برنامه manager گوشی را باز کنید و به قسمت تنظیمات آن بروید و مقدار قسمت Software Istallation را به (only not certified) All تغییر دهید تا بتوانید برنامه بدون گواهینامه را نصب کنید . ممکن است هنگام نصب برنامه های جانبی گوشی های سری ۶۰ ویرایش سوم پیغام خطای Certificate not supported را ملاحظه کنید . در این حالت تاریخ گوشی صحیح نیست باید آنرا به تاریخ روز تصحیح کنید.  

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “روش های کلی برای نصب برنامه های جانبی موبایل”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *