:PSTN منظور از آن شبکه مخابراتی عمومی می باشد (Switched Telephone Network Public)

خطوط آنالوگ معمولی: منظور از این خطوط همان خطوط تلفنی معمولی می باشد. نرخ انتقالData توسط این خطوط حداکثر ۳۳٫۶Kb/s می باشد . استفاده از این خطوط برای اتصال به اینترنت درکشورمان بسیار رایج می باشد. 283

T1  : نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در آمریکا و کانادا ارائه می شود . بر روی هر خط T1 تعداد ۲۴ خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود . هز خط T1 می تواند حامل MB/s 1.5 پهنای باند باشد .

 E1: نام خطوط مخابراتی مخصوصی است که در اروپا و همچنین ایران ارائه می شود . بر روی هر خط E1 تعداد ۳۰ خط تلفن معمولی شبیه سازی می شود. هر خط E1 میتواند حامل ۲ MB/s پهنای باند باشد . خطوط E1 نمی توان همزمان هم Dialin باشند و هم Dialout.

در حال حاضر برخی از شرکتها و سازمانهای خصوصی در ایران از E1 برای ارتباط تلفنی خود استفاده می کنند که مشخصه این سیستم ۸ رقمی بودن شماره های این سازمانهاست . متاسفانه در دزفول هنوز خطوط E1 ارائه نمی شود.

ISDN: اساس طراحی تکنولوژی ISDN به اواسط دهه ۸۰ میلادی باز می گردد که براساس یک شبکه کاملا دیجیتال پی ریزی شده است . در حقیقیت تلاشی برای جایگزینی سیستم تلفنی آنالوگ با دیجیتال بود که علاوه بر داده های صوتی ، داده های دیجیتالی را به خوبی پشتیبانی کند . به این معنی که انتقال صوت در این نوع شبکه ها به صورت دیجیتال می باشد . در این سیستم صوت ابتدا به داده های دیجیتال تبدیل شده و سپس انتقال می یابد.

ISDN به دو شاخه اصلی تقسیم می شود . B-Isdn . B-ISDN و N-ISDNبر تکنولوژی ATM استوار است که شبکه ای با پهنای باند بالا برای انتقال داده می باشد که اکثر BACKBONE های جهان از این نوع شبکه برای انتقال داده  استفاده می کنند . از جمله شبکه دیتا ایران

نوع دیگر B-ISDN یا ISDN با پهنای باند پایین است که برای استفاده های شخصی طراحی شده است در N-ISDN دو استاندارد مهم وجود دارد.  PRI و. BRI نوع  PRI برای ارتباط مراکز تلفن خصوصی ( PBX)ها با مراکز تلفن محلی طراحی شده است

E1یکی از زیر مجموعه های PRI است که امروزه استفاده زیادی دارد  E1 شامل سی کانال حامل( B-Channel)  یک کانال برای سیگنالینگ(D-Channel ) میباشد که هر کدام ۶۴  Kbps پهنای باند دارند .

بعد از سال ۹۴ میلادی با توجه به گسترش ایتنرنت ، PRI ISDN ها برای ارتباطISP ها با شبکه PSTN استفاده شد که باعث بالا رفتن تقاضا برای این سرویس شد همچنانکه در ایران نیز ISP هایی که خدمات خود را با خطوط E 1 ارایه می کنند روز به روز در حال گسترش است .

نوع دیگرISDN ، BRI است) نوعی که در کیش از آن استفاده شده ( که برای کاربران نهایی طراحی شده است . این استاندارد دو کانال حامل ۶۴ Kbps و یک کانال برای سیگنالینگ با پهنای باند kbps 16 را در اختیار مشترک قرار می دهد . این پهنای باند در اواسط دهه ۸۰ میلادی که اینترنت کاربران مخصوصی داشت و سرویسهای امروزی همچون Voip ،MultiMedia ،HTTP به وجود نیامده بود ف مورد نیاز نبود همچنین برای مشترکین عادی تلفن نیز وجود یک ارتباط کاملا دیجیتال چندان تفاوتی با سیستمهای آنالوگ فعلی نداشت و به همین جهت صرف هزینه های اضافی برای این سرویس از سوی کاربران بی دلیل بود و به همین جهت این تکنولوژی استقبال چندانی نشد . تنها در اوایل دهه ۹۰ بود که برای مدت کوتاهی مشترکین ISDN افزایش یافتند . پس از سال ۹۵ نیز با وجود تکنولوژیهایی با سرعتهای بسیار بالاتر مانند ADSL که سرعت حدود Mb/s 8 برای دریافت و Kb/s 640 را برای دریافت با هزینه کمتر از ISDN در اختیار مشترکین قرار میدهد ، انتخاب ISDN از سوی کاربران عاقلانه نبود.

در حقیقت می توان گفت که ISDN BRI تکنولوژی بود که در زمانی به وجود آمد که نیازی به آن نبود و زمانی که به آن نیاز احساس می شد ، با تکنولوژی جدیدتری که سرعت بالاتر و قیمت بیشتر داشتند جایگزین شده بود.

DSL یا Line Digital Subscriber یا Leased Line: خطی است که به صورت نقطه به نقطه دو محل را به یکدیگر متصل می کند که از آن برای تبادل Data استفاده می شود . این خط دارای سرعت بالایی برای انتقال Data است . نکته قابل توجه این که در دو سر خط Leased باید مودمهای مخصوصی قرار داد.

 خط  Asynchronous Digital Subscriber Line یاADSL : همانند خطوط DSL بوده با این تفاوت که سرعت انتقال اطلاعات آن بیشتر است .

Wireless: یک روش بی سیم برای تبادل اطلاعات است . در این روش از آنتنهای فرستنده و گیرنده در مبدا و مقصد استفاده می شود . این آنتنها باید رو در روی هم باشند . برد مفید  این آنتنها بین ۲ تا ۵ کیلومتر بوده و در صورت استفاده از تقویت  کننده تا ۲۰ کیلومتر هم قابل افزایش است . از نظر سرعت انتقال  Data این روش مطلوب بوده اما به دلیل ارتباط مستقیم با اوضاع جوی و آب و هوایی از ضریب اطمینان بالای برخوردار نیست .

Leased Modem: به مودمهایی گفته می شود که در دو طرف خط Leased قرار می گیرند . از جمله مودمهای میتوان به  PairGain، Watson،  Patton، WAF , Paradyne اشاره کرد.  از میان انواع مودمهای Leased مدل Patton در کشورمان رایج بوده و دارای مدلهای زیر است

۱۰۸۸C ( Upto 2Mb/s1092، (A (Upto 128Kb/s) و (i (Upto 2Mb/s و ۱۰۸۸مدلi 1088 مودم / روتر و برای کار Bridge بیشتر استفاده می شود.

:ChannelBank دستگاهی است که از آن برای تبدیل۱ E به خطوط تلفن معمولی و بالعکس استفاده می شود.

انواع Modem

مودمها دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آنها عبارتند از :

۱ـ :Analog Modems از این مودمها برای برقراری ارتباط بین دو کامپیوترISPو Userاز طریق یک خط تلفن معمولی استفاده می شود . انواع گوناگونی از این نوع مودم در بازار یافت می شود که برخی از آنها عبارتند از, Rockwell Acorp , Dlink و ….

۲ـ :Leased Modems استفاده از این مودمها در دوسرخط Leased الزامی است . مدلهای معروف این نوع مودمها عبارتند از : PairGain , Watson , Patton , Paradyne , WAF

:Satellite به معنای ماهواره می باشد. امروزه بسیاری از ماهواره ها خدمات اینترنتی ارائه می کنند . برخی از آنها عبارتند از : Taicom , Sesat , Telestar 12 , EuroAsia Sat,France Telecom , ArabSat

 IntelSat 902

 :Bandwidth به اندازه حجم ارسال و دریافت اطلاعات در واحد زمان Bandwidth گفته می شود . واحد اصلی این بیت بر ثانیه می باشد . هنگامی یک ISP می خواهد پهنای باند خود را از طریق دیش و چه از طریق سایر روشها تهیه کند. باید میزان پهنای باند درخواستی خود را در قرار دادش ذکر کند . معمولا پهنای باند برای ISP های خیلی کوچک KB/s 64 است و برای ISP های بزرگتر این مقدار افزایش می یابد و برای ISP های خیلی  بزرگ با MB/s 2 و حتی بیشتر هم می رسد.

پهنای باند بر دو نوع است :

۱ـ Shared Bandwidth : این نوع پهنای باند ارزان تر بوده  و در این تضمینی برای تامین پهنای باند  طبق قرار داد برای مشترک وجود ندارد . چرا که این پهنای باند بین تعداد زیادی ISP مشترک بوده و همگی از آن استفاده می کنند. بنابراین طبیعی است که ممکن است در ساعات پر ترافیک ISP نتواند از پهنای باند در خواستی خود بهره ببرد .

۲ـ :Dedicated Bandwidth این نوع پهنای باند گرانتر بوده اما در آن استفاده از سقف پهنای باند در تمام ساعات شبانه روزی تضمین شده است . زیرا پهنای باند بصورت اختصاصی به مشترک اختصاص یافته است.

:Bandwidth Qualityبه معنای کیفیت پهنای باند می باشد کیفیت پهنای باند به دو عامل زیر بستگی دارد

۱ـ :Ping Time به مدت زمانی گفته می شود که یک Packet از ISP به مقصد یک Host قوی مثلا www.yahoo.com در اینترنت ارسال شده و پس از دریافت پاسخ مناسب دوباره به ISP باز می گردد . هر چه این زمان کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخودار است .

۲ـPacket Loss : هنگامی که یک Packet به اینترنت ارسال می شود ممکن است که بدلیل مختلف مفقود شده و یا از دست برود . Packet Loss عبارت است از نسبت  Packet های از دست رفته و مفقود شده به کل Packet ها . هرچه این نسبت کمتر باشد پهنای باند از کیفیت بهتری برخوردار است.

iranew
iranew@gmail.com

10 thoughts on “انواع خطوط مخابراتی”

  1. سلام
   لطفا اگه میشه بفرمایید بیشتر چه جور مطالبی مد نظرتون هست و از چه شاخه هایی بیشتر دوست دارید مطلب بخونید…؟

 1. سلام خسته نباشید وبلاگ جالبی دارید من از طریق فید پیگیر بلاگ شما هستم الان که این مطلب رو خوندم تازه فهمیدم که همشهری هستیم.
  خیلی خوشحال شدم.
  ایشالا که E1 به دزفول هم برسه.
  یاحق.


  آقا من بچه اراک هستم هااااا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *