سالها پیش زمانی که شبکه اینترنت گام های اولیه خود را برمی داشت و هنوز به مانند امروز از مرز خانه ها عبور نکرده بود ، سرعت پایین از خطوط ارتباطی آنقدر پایین بود که خیلی امکان محرک سازی صفحات وب وجود نداشت . دانلود عکس اوج فعالیت های اینترنتی به شمار می رفت که با توجه به سرعت پایین ارتباطات این امر هم گاها با مشکل مواجه می شد . اما با افزایش سرعت ارتباط اینترنتی کم کم توقعات کاربران هم افزایش یافت . فناوری ارتباطی پهنای باند ؛ ارتباطات بدون سیم باعث شد که نحوه استفاده کاربران از شبکه اینترنت نیز تغییر یابد . وقتی دانلود یک فایل با حجم ۲۰ مگابایت را در دو سیستم Dial up، broadbandیا  ADSLمقایسه می کنیم . بیشتر به این تفاوت پی خواهیم بود . دانلود این فایل در سیستم Dial up به حدی کند و زمان بر است که شاید کاربر از دانلود آن منصرف شود اما در سیستم های دیگر ، کاربر تازه معنی سرعت اینترنت را متوجه می شود .

هفته گذشته یک مرکز تحقیقاتی در کشور انگلستان اطلاعات جالبی در خصوص چگونگی استفاده کاربران اینترنتی از این شبکه پهناور ارائه کرد در این گزارش تمایل کاربران به فناوری ویدئویی و تصویری بیش از پیش به چشم می خورد . تحقیقات این موسسه که نام Broadband choice است نشان میدهد. بیشتر کاربران رایانه ای و اینترنتی از شبکه اینترنت برای دانلود فیلم سینمایی ، کلیپ موسیقی و فایل های تصویری آنلاین استفاده می کنند .

این تحقیقات نشان میدهد با وجود اینکه بیش از ۱۸ درصد از کاربران مورد تحقیق این موسسه از نظر سرعت از ارتباط اینترنتی مناسبی برخوردار نیستند . اما باز هم بیشتر زمان اتصال خود به شبکه در صرف دانلود فایل های تصویری می کنند. البته باید توجه داشته که با وجود افزایش کاربران سرویس های ویدئویی همچنان بیشتر کاربری شبکه اینترنت به چک و بررسی نامه های الکترونیکی و مراجعه به سرویس های پست الکترونیکی اختصاص دارد .

در بررسی های موسسه Broadband choice تعدادی از کاربران از خطوط اینترنت پر سرعت برای اتصال به اینترنت استفاده می کردند که بیش از ۷۰ درصد از این کاربران از سرویس های دانلود فیلم با کیفیت بالا برای دریافت فیلم های مورد نظر خود استفاده می کردند . این در حالتی است که در این سایت ها در صورت کیفیت مناسب ارتباط ؛ کاربر میتواند یک فیلم با کیفیت DVD را در زمانی در حدود ۵ دقیقه دانلود کنید. با این وجود کاربران به طور متوسط روزانه بین ۲تا ۳ ساعت از زمان خود را صرف دانلود فیلم و فایل های تصویری می کردند.

در بررسی های موسسه Broadband choice از کاربران تحت نظر این موسسه درمورد آینده ازتباطات اینترنتی پهنای باند , یک رای گیری به این شرح است که حدود ۸۱ درصد از این کاربران درخواست گسترش خدمات دانلود سرویس های دانلود سرویس های دانلود فیلم با کیفیت بالا  را داشته اند. همچنین حدود ۴۸ درصد از آنها نیز با سرویس های نمایش آنلاین شبکه های تلویزیونی از طریق اینترنت موافق بوده و همچنین حدود ۴۶ درصد هم خواستار اجرای سرویس ها مکالمه ویدئویی با سرعت و کیفیت بالا بوده اند . آنچه که در گزارش این موسسه انگلیسی جلب توجه می کند؛ عدم رضایت کارشناسان این شرکت از وضعیت خطوط ارتباط اینترنتی در این کشور است . این در حالی است که در کشورهای پیشرفته نظیر کره جنوبی از شبکه فیبر نوری برای ارتباط با شبکه اینترنت استفاده می شود و این شبکه قادر است سرعتی بیش از ۱۰۰ مگابایت بر ثانیه را برای کاربر فراهم کند. اما با این وجود کارشناسان شبکه در این کشور معتقدند که این سرعت در وضعیت کنونی فناوری های ارتباطی در شبکه اینترنت ، وضعیت پیش پا افتاده بوده و می توان به سرعت های بیش از این هم دست یافت . هم اکنون بیش از ۹۰ درصد کاربران خانگی در کشور کره به این سرعت بالا دسترسی دارند.

آمار به دست آمده در گزارش موسسه Broadband choice نشان میدهد که تقریبا ۱۰۰ درصد از کاربران شبکه پر سرعت اینترنتی ( ارتباطات بهنای باند ) روزانه صندوق های پست الکترونیکی خود را بررسی می کنند . پس از بیشترین کاربری شبکه اینترنت توسط این افراد به خرید اقلام مورد نیاز از فروشگاه های آنلاین مراجعه به سایت های خرید و فروش و حراجی و همچنین بررسی حساب های بانکی و اعتباری اختصاص دارد . درصد کاربردهای دیگر شبکه اینترنت برای این افراد نیز به این شرح است که ۵۶ درصد کاربران به تماشای سرویس های ویدئویی آنلاین ،۴۹ درصد به بازیهای اینترنتی و آنلاین ، ۴۶ درصد به دانلود موسیقی و فیلم ،۳۷درصد به گوش دادن به سرویس های رادیویی آنلاین و ۲۸ درصد هم به مشاهده سایت های تلویزیونی می پردازند .

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “تاثیرات سرعت اینترنت بر روی نحوه استفاده از آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *