آیا می دانید بیماری بتا تالاسمی چیست؟
بیماری بتا تالاسمی نوعی کم خونی ارثی یا ژنتیکی است که از طریق والدین به کودکان منتقل می شود این بیماری به دو صورت خفیف (مینور ) و شدید (ماژور) دیده می شود
 
علائم بیماری بتا تالاسمی شدید:
 این علائم از ۶ ماهگی به بعد ظاهر می شود که شامل رنگ پریدگی ؛ اختلال خواب ؛ ضعف و بیحالی کودک است

عوارض بیماری بتا تالاسمی شدید:

با بزرگتر شدن کودک عوارض بیماری مانند پهن شدن استخوان چهره ؛تغییر چهره بیمار؛ بزرگ شدن کبد و طحال و اختلال رشد ؛ ظاهر می شود. این کودکان بخاطر کم خونی به صورت مداوم به تزریق خون نیاز دارند و چون تزریق مداوم خون باعث افزایش آهن بدن می شود لذا لازم است ماده دفع کننده آهن بنام آمپول دسفرال نیز برای این کودکان تزریق شو۰

 
ناقل تالاسمی کیست ؟

کلیه مشخصات افراد مانند رنگ چشم ؛ رنگ مو و غیره از والدین به ارث می رسد بطوری که برای هر خصوصیت دو عامل به نام ژن (عامل مولد صفات) وجود دارد که یکی از پدر و دیگری از مادر به ارث میرسد اگر شخصی تنها یک عامل (ژن) معیوب را از یکی از والدین خود دریافت کند بیمار نخواهد شد و به این شخص ناقل یا تالاسمی مینور یا مبتلا به نوع خفیف تالاسمی می گویند که می تواند عامل (ژن) تالاسمی خود را به فرزندان منتقل کند بدیهی است فرزند او نیز اگر فقط یک عامل (ژن) معیوب را از والدین خود (پدر یا مادر) دریافت کند تنها ناقل بوده و بیمار محسوب نمی شود . در حالیکه در تالاسمی ماژور یا شدید شخص دو عامل (ژن) معیوب را از والدین خود دریافت می کند (پدر و مادر هر دو ناقل هستند)

 

چه زمانی احتمال ابتلا به بیماری بتا تالاسمی شدید وجود دارد؟

اگر پدر و مادر هر دو ناقل ژن تالاسمی باشند در هر حاملگی ۲۵% احتمال وجود دارد که کودک یک ژن معیوب را از پدر و یک ژن معیوب را از مادر به ارث برده و در نتیجه دارای دو ژن معیوب شده و مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور گردد.

 
راههای تشخیص بیماری بتاتالاسمی شدید:
۱-انجام آزمایش خون
۲-انجام آزمایش ژنتیک در زمان جنینی (قبل از تولد)

راههای پیشگیری از بیماری بتا تالاسمی شدید:
۱-    عدم ازدواج دو فرد تالاسمی مینور یا ناقل تالاسمی
۲-   استفاده از روشهای مطمئن تنظیم خانواده مانند بستن لوله در زنان ؛ وازکتومی در مردان ؛استفاده از قرص ضد بارداری ؛IUD ؛ کاندوم ۳-   انجام مشاوره ژنتیک زوج ناقل و تعیین ژن معیوب پدر و مادر قبل از بارداری زوجه و انجام مجدد مشاوره ژنتیک در هفته ۱۲-۸ بارداری و تشخیص وضعیت جنین از لحاظ ابتلا به بیماری بتا تالاسمی ماژور که در صورت تایید بیمار بودن جنین می توان اقدام به سقط نمود.

 
نکات قابل توجه:
۱- کلیه داوطلبین ازدواج بایستی قبل از جاری شدن صیغه محرمیت یا عقد شرعی برای انجام آزمایشات تشخیصی تالاسمی مراجعه کنند در واقع این عمل باید بعنوان اولین اقدام قبل تدارک مراسم ازدواج انجام گیرد . ضروری است بدانیم در هنگام انجام آزمایش تشخیص تالاسمی قبل از ازدواج چنانچه با انجام آزمایش اول تشخیص قطعی حاصل نشود ممکن است لازم باشد زوجین داوطلب ازدواج به مدت ۳ ماه تحت اهن درمانی قرار گرفته و سپس آزمایشهای تکمیلی بعمل آید بنا بر این افراد باید همه اقدامات و تصمیمات دیگر را برای مراسم ازدواج به بعد از کسب نتایج ازمایشات نهایی تشخیص تالاسمی موکول نمایند۰

۲-ناقل تالاسمی هیچ مشکلی ندارد اهمیت ناقل بودن زمانی است که شخص توجه داشته باشد که همسر انتخابی وی ناقل نباشد و چنانچه هردو نفر (زوج و زوجه ) ناقل باشند بایستی پیش از هر اقدامی مشاوره تالاسمی در مرکز بهداشتی درمانی ویژه مشاوره تالاسمی که در هر شهرستان به این منظور اختصاص یافته انجام شده و در صورت تصمیم به ازدواج جهت انجام مشاوره ژنتیک به یکی از ازمایشگاههای معتبر کشور مراجعه شود .

۳- والدین عزیزی که زوج مینور هستند و توفیق داشتن فرزند سالم را داشته اند حتماً از وقوع بارداری مجدد خودداری نمایند تا شاهد رنج و مرگ زودرس کودک مبتلا به تالاسمی شدید و فشارهای اقتصادی ناشی از هزینه های درمانی وی نباشند .

iranew
iranew@gmail.com

14 thoughts on “همه چیز در مورد بیماری تالاسمی”

 1. سلام خسته نباشید ازمایشم به این شیکل است خواهشمندم بگید دچار تالاسیمیا شده م
  RBC MORFOLOGY
  anisocytosis=+
  hypochromia=+
  microcyte=+
  ovalocyte=+
  target cell=few

 2. سلام ببخشید من دانش آموز هستم و معلممون ۲ تا سوال داده تا جوابشو پیدا کنم،توی هر سایتی میگردم جوابش نیست!!اگ میشه شما راهنماییم کنید!توی وبلاگم نظر بذاریدو اگر براتون مقدور نبود همین جا جوابمو بدید،چون ایمیلم خراب شده نمیتونم جوابو بخونم!!فقط اگ میشه همین امروز جواب بدید چون فردا باید ببرم!!دستتون درد نکنه
  ۱-چرا بیماری ماژور در بدو تولد بروز نمیکند،۳تا۱۸ماهگی ظاهر میشه؟
  ۲-قیافه ی افراد مبتلا به بیماری ماژور چه شکلیه؟صورتشون چه جوریه؟

 3. سلام اگه شخصی تالاسمی ماژور داشته باشه ولی طرف مقابلش سالم باشه یعنی نه مینور باشه نه ماژور ممکن فرزندشون به ماژور مبتلا بشه ؟ چند در صد؟میشه از بیمار شدن فرزند جلوگیری کرد؟؟؟؟؟

 4. mikhastam bdanam agar kasi ke in bimari ra darad va tahal khod ra amal kardeh bashad va dar avardeh basad baz ham in bimari ra darad ya na .

  i am sorry ich hatte nicht persische alfabet und ich habe mit diese afabet geschriben

 5. سلام.ما هردو نفرمون تالاسمی مینور هستیم.قصد داریم با هم ازدواج کنیم.مشاوره ژنتیک قبل بچه دار شدن چقدر میتونه به ما برای داشتن فرزندی سالم کمک کنه؟! آیا ممکنه همه ی بارداری هام رو مجبور بشم سقط کنم چون ممکنه ماژور باشن؟آزمایش هفته ۸ تا ۱۲ حاملگی چقدر خطر داره؟ضمنا ما از نظر مالی مشکلی نداریم.من ایمیل خودمو در قسمت پست الکترونیک و وبسایت نوشتم.

 6. آیا دو فرد مبتلا به تالاسمی ماژور میتوانند با هم ازدواج کنند ؟ لطفا در مورد مشکلات احتمالی پیش رو هر چه سریعتر راهنماییم کنید

 7. سلام
  ما هردو تالاسمی مینور داریم و قصد ازدواج هم داریم.
  فقط نگرانیم که آیا احتمال داره همه ی بارداری ها مازور باشه وماهیچ وقت بچه دار نشیم؟
  و البته میگن آزمایش قبل از تولد خطر داره .راسته میشه از خطراتش برام ایمیل گنید؟
  خیلی احتیاج به گمگتون دارم .خواهش میکنم جواب بدید
  منتظرم

 8. انهایی که بیماری تالاسمی مینور دارند وطرف مقابل این بیماری رو نداره چند درصد احتمال بیمار شدن فرزندشون وجود دارد……….

 9. انهایی که بیماری تالاسمی مینور دارند وطرفمقابل این بیماری رو نداره چند درصد احتمال میمار شدن فرزند وجود دارد

 10. من مبتلا به تالاسمی بینابین هستم اما توضیحاتتون راجبه بیماری ما به حدی ترسناکه که خودمون هم دیگه از خودمون فرار میکنیم چه برسه به مردم.
  لطفاذکر کنید یکی مثل من میتواند ازدواج کند و صاحب فرزندسالم شود؟
  شما پزشکان باید کمی دید مرم را باز کنید تا انقدر از ما نترسند
  کمی با ما هم مهربان و منصف باشید چون آدمیم


  پاسخ: اصلا اینطور نیست عزیزم این اطلاعات تنها برای آشنایی مردم بوده وگر نه من اصلا قصد نا امید کردن مبتلایان رو ندارم.
  البته که افراد مبتلا میتوانند ازدواج کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *