در سالهای اخیر گرافیک کامپیوتری در کامپیوتر های شخصی گسترش فوق العاده ای یافته و به ایستگا های کاری و حتی سوپرکامپیوترها نیز سرایت کرده است. به مرور که برنامه های کاربردی گرافیکی بیشتر و بیشتری طراحی شد. لزوم ثبت تصاویر برای کار یا نمایش در آینده نیز بیشتر مطرح گشت. در شرایط عدم حضور استانداردی همه پسند هر تولید کننده از قالبهای فایلی خاصی برای برنامه خود استفاده نمود تا در اوایل ۱۹۸۰ ، ادارات استاندارد شروع به ایجاد کتابخانه های سابروتین های گرافیکی و سپس فایلهای گرافیکی نمودند تا امکان حمل و نقل فایلها و کدها بین برنامه های کاربردی مختلف و سخت افزارهای متفاوت فرآهم آید. نتیجه کار برجی از شلوغی و اغتشاش است. دهها قالب مختلف امروزه در صدها کاربرد مختلف استفاده می شوند.

تئوری نمایش گرافیکی

دوروش اصلی و کاملا متفاوت برای نمایش تصاویر گرافیکی وجود دارند:

نقش بیتی Bitmap (که به این نقش پیکسلی یا Raster نیز میگویند. )و بردارها.

فایلهای گرافیکی می توانند یک یا هر دوی این گونه نمایشها را بکار گیرند.

تعاریف :

نمایش نقش بیتی یعنی تقسیم یک تصویر به یک شبکه . میزان روشنایی ( روشنایی ، تاریکی یا رنگ ) هر نقطه ( پیکسل ) این شبکه جداگانه ثبت می گردد. در واقع محل یک نقطه داده ای در یک فیلد نقش بیتی مشخص کننده ، پیکسلی است که آن نقطه داده ای به نمایش میگذارد. به عبارت دیگر نقاط داده ای ( بیتها ) «نقشه» یک تصویر را ایجاد می کنند: بنابراین نام روش نقش بیتی انتخاب گردیده است.قالب وبلاگ

نمایش برداری یعنی توصیف یک تصویر در قالب یک سری خطوط یا اشکال شاید با نواحی پرشده یا یک جسم یا سایه های طرازشده یا رنگ ( اگر بخواهیم دقیق باشیم، کلمه بردار اشارت دارد به یک خط ، اما تفسیر پرطرفدار یک فایل برداری شما شکلهایی چون مربع،دایره و مانند آنها نیز می گردد).

اگر با برنامه نویسی آشنایی داشته باشید. فایلهای برداری شبیه برنامه هستند. این فایلها ممکن است حاوی دستورات انگلیسی مانند داده های ASCII باشند و بنابراین امکان ویرایش آنها را با یک واژه پرداز وجود دارد.

ساختار های فایلی معمولا فقط از یکی از دو روش فوق استفاده می کنند.ندرتا ممکن است این دو متد در یک زبان توصیف صفحه مثل POSTSCRIPT با هم تلاقی کنند. اما حتی در آنجا نیز این دو روش نمایشی کاملا از هم جدا عمل می نمایند. هر متد کاربردهای مخصوص به خود را دارد که آنها به بهترین نحو می تواند مثمر ثمر واقع شود.

کاربردها :

قالبهای نقش بیتی برای تصاویری با تنوع زیاد رنگ، سایه و اشکال مناسبند: مثل عکسها ، نقاشیها و تصاویر ویدئویی رقمی شده(Digitize) بعضی از تصاویر، از قالب نقش بیتی سرچشمه می گیرند ، مثل نمایشهای صفحات کامپیوتری و بنابراین به همان روش نیز به راحتی ثبت می گردند.

قالبهای برداری با فن خطوط خوب کار می کنند مثل تصاویر طراحی به کمک کامپیوتر یا همان CAD و تصاویری با اشکال، سایه ها و رنگهای ساده. نمودارها، گرافها و انواع مشخصی از تصاویر به صورت فایلهای برداری ثبت می گردند. اگر چه بعضی اوقات چنین تصاویری به صورت نقض بیتی ثبت می شوند؛ چون این کار راحت تر است.

مزیتهای قابل مقایسه نقش بیتی در مقابل برداری

نمایش نقش بیتی می تواند هر تصویر قابل تصویر را ثبت کند.زیرا کلیه تصاویر را می توان به یک شبکه از قطعات تقسیم نمود ( تا آنجا که چشم انسان یاری می دهد.) در نتیجه برنامه نویسان اغلب برای راحتی کار برنامه نویسی به نقش بیتی پناه می برند.

اگر چه نقشهای بیتی از مسائل فراوانی رنج می برند: چه از لحاظ تئوری و چه از لحاظ عملی.یک مشکل عملی اندازه تصویر است . یک فایل تصویری رنگی بادقت تفکیک بالا، محتاج چندین مگابایت و برای ذخیره شدن و حتی مقداری بیشتر از حافظه برای پردازش و نمایش است. به این دلیل توانایی برای ذخیره تصاویر به صورت فشرده شده. موضوع بسیار مهمی در علم قالبهای فایلهای نقش بیتی است. کار با مقادیر بزرگ داده ، فشار زیادی نیز روی پردازنده و گذرگاه داده ای داخلی کامپیوتر وارد میکند . پس تفاوت عملکرد یک کامپیوتر با گذرگاه داده ای ۳۲ بیتی و کامپیوتری با گذرگاه ۱۶ بیتی بسیار است. به همین خاطرنوشتن و کار با تصاویر رنگی بزرگ و عکس مانند؛ ایستگاهای کاری گرافیکی یا کامپیوترهای شخصی فوی احتیاج دارد تا به زمان پاسخ قابل تحمل دست یافته شود.

مشکل دیگر تصاویر نقش بیتی را می توان در کمبود قابلیت انعطاف داشت( البته این مطلب بیشتر متوجه موضوع پردازش است نه ساختار). بخشی از مشکل قابلیت انعطاف به این باز میگردد که پیکسلهای هیچ ارتباط طبیعی و حقیقی با یکدیگر ندارند.

دیگر مشکل قابلیت انعطاف در تصاویر نقش بیتی از دقت تفکیک ثابتشان ناشی می شود. وقتی تصویر به پیکسلهای شکسته و تقسیم می گردد، دقت تفکیک ثابت است و برابر است با X پیکسل در Y پیکسل. اگر سعی کنید که تصویر را بزرگ نمایید شکل مستطیلی پیکسلها نمایان می شود – اثری که تحت عنوان Aliasing یا اثر نردبانی شناخته می شود. برنامه های گرافیکی هوشمند می توانند با درج یک خط بین پیکسلها تا حدی این عیب را بپوشانند اما این به نوبه خود به پردازش وقت گیر نیاز دارد.

نمایش برداری محدودیتهای بیشتری نسبت به نقش بیتی دارد. اما برای بعضی کاربردها موثرتر و دارای قابلیت انعطاف بیشتر می باشد. برای مثال ، یک خط را می توان توسط دو نقطه انتهایی اش مشخص گردد و یا یک خط منحنی را می توان با تعداد خط راست تقریب کرد. اگر برای اشکال مختلف از کدهای مختلفی استفاده شود، نمایش برداری باز هم موثرتر می گردد. برای مثال قسمتی از دایره را می توان با کدی برای یک دایره ، شعاع و دو نقطه پایانی مشخص نمود.

زبانهای توصیف صفحه ، لیستهای نمایشی و متافایلها

زبانهای توصیف گرافیکی که تحت نام زبانهای توصیف صفحه (PDLها) لیستهای نمایشی یا متافایل نیز شناخته می شوند به طریقی نوعی قالب فایلی هستند و به طریقی هم قالب فایلی محسوب نمی شوند. دقیقتر که بگوییم، در قالبهای فایلی ، محل یک رکورد داده ای حاوی اطلاعاتی است.در صورتی که در زبانهای توصیف گرافیکی این محل از اهمیت زیادی برخوردار نیست. بنابراین با توجه به تعریف قبلی فایلها برداری و نقش بیتی زبانهای توصیف گرافیکی برای نمایش برداری مناسب ترند ( اگر چه می توان قوانین مخصوص برای نقشهای بیتی در فایلها زبان ایجاد نمود).

چنین زبانهایی به یک برنامه مفسر پیچیده احتیاج خواهند داشت. برای مثال دستورات این زبانها ( مثل دستور رسم یک شکل ) اغلب فراخوانی هایی به ماجولهای سابروتین مانند می باشند. حالتی که این سابروتین ها اجرا می شوند، به دستورات قبلی که محیطی را که قرار است شکل در آن کشیده شود توصیف می کنند، بستگی دارد.

PostScript یکی از پرطرافدارترین این زبانهاست و از همه نیز پیچیده تر است. این زبان توصیف صفحه پیچیده دارای یک مجموعه دستور قابل بسط است. در حالت ساده اش برای نمایش برداری آفریده شده. و قبلا از آن برا وسائل خروجی مثل چاپگر و صفحه نمایش کامپیوتر استفاده می شد. تقریبا هر چیزی حتی شکل کاراکتر، توسط نمایش برداری در PostScript به نمایش در می آید. اگه چه بعضی تصاویر مانند عکسها با بردارهای سازگاری خوبی ندارند. به همین خاطر، PostScript طوری طراحی شد که بتواند با نقش بیتی هم کار کند.

iranew
iranew@gmail.com

2 thoughts on “قالب های گرافیکی وبلاگ و وبسایت”

  1. سلام
    خسته نباشی محمد جان. خوشحالم که به شهر خودت برگشتی و وبلاگ منظم تر بروز میشه
    مطمئنآ الان خیلی لذت میبری از زندگی
    آقا من دو تا سوال داشتم: یکی اینکه چطور میتونم کاری کنم که هر وقت میام تو وبلاگ بجای قالب قرمز قالب قدیمی سبز بیاد. این قرمز سفیده چشم منو اذیت می کنه

    دوم اینکه میتونی مطلبی در مورد creative suite پیدا کنی؟ پیدا کردی لازم نیست خبرم کنی. من مداوم سر میزنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *