مدت کوتاهی پس از آنکه رایانه ها به دنیا معرفی شدند. مباحث جدیدی مطرح شد ه در هریک از این مباحث نیاز به اتصال و برقراری ارتباط دو زایانه بود. اولین راه حل اتصال دو رایانه ، سیمهای مسی معمولی بود ، اما در گامهای بعدی و با کشف قابلیتهای مختلف اتصال و برقراری ارتباط از طریق مختلفی چون فیبرهای نوری ، امواج رادیویی ، مادون قرمز نیز فراهم شد.  به این ترتیب مفهومی به نام شبکه یا network شکل گرفت که امروزه بدون وجود این مفهوم به تعبیری دنیا به حالت تعطیل در خواهد آمد.251

 

 

اشتراک منابع

شاید اولین نیازی که به شبکه از جانب کاربران عادی احساس می شود ؛ اشتراک منابع باشد به عنوان مثال ممکن است یک شرکت کوچک که در یک سالن آن چند رایانه وجود دارد بخواهند از منبعی گران قیمت مثل یک رسام (Plotter) یا منبعی نسبتا کم کار مثل اسکنر یا چاپگر استفاده کنند. مسلما اتصال تک تک رایانه ها به دستگاه مورد نظر غیر ممکن است و راه حل های دیگر نیز مستلزم پذیرفتن محدودیت های مختلف خواهد بود. در این صورت با اتصال رایانه ها و منبع مورد نظر به یکدیگر ، همه کاربران می توانند از پشت سیستم خود از منبع مشترک بهره بگیرند .

 

 

یکپارچگی اطلاعات

هنگامی که چندین پایگاه بخواهد از یک منبع اطلاعاتی استفاده کنند یا در آن تغییر ایجاد کنند . ناچار با پیاده سازی مفهوم شبکه در بین پایگاه ها هستیم . به عنوان مثال اگر چند نمایندگی یک آژانس مسافرتی در مکانهای مختلف قرار داشته باشند ، باید امکانی وجود داشته باشد که  هر کدام از این نمایندگی ها تغییراتی را که توسط دیگر پایگاه ها صورت می پذیرد را ببینند و تصمیمات لحظه ای خود را بر مبنای جدیدترین تغییرات اتخاذ کنند. این مساله در ابعاد بزرگتر به شبکه های بانکی یک کشور و حتی بسیار گسترده تر از آن ختم می شود که  هر کدام طبق اصول خاص خود پیاده سازی می شوند.

 

 

سرعت انتقال

یکی از بزرگترین مزیت های شبکه های رایانه ای ، سرعت بالای نقل و انتقال اطلاعات در آن است . مطمئنا اگر قرار بود اطلاعات به روشهای دیگر و  حتی توسط سریعترین و مطمئن ترین موسسات پستی و توسط رسانه های ذخیره سازی منتقل شود ، هم سرعت پایین و هم هزینه بسیاری را در برداشت . در صورتی که با تشکیل یک شبکه در هر ابعاد این امکان را فراهم می آورد که در اسرع وقت هر گونه اطلاعات در هر نقطه از شبکه در دسترس باشد ضمن این که امنیت و سلامت اطلاعات نیز تا حد بسیاری افزایش می یابد . یکی از پرکاربردترین و گسترده ترین مصداق های این موضوع ، پست الکترونیک است . با این فناوری هر کس در هر نقطه از دنیا می تواند به سرعت و سادگی با دوستان خود ارتباط برقرار کند .

 

 

ارتباط

در حال حاضر کلیه سیستم های ارتباطی و مخابراتی دنیا به پایه شبکه های مختلف با فناوری های مختلف بنا شده اند که حتی لحظه ای اختلال در آن موجب گپ و گفتگو و همچنین کنفرانس های ویدیویی است . با استفاد از اینگونه کنفرانس ها افراد با داشتن دوربین فیلم برداری و با اتصال به شبکه مربوط قادر خواهند بود جلسات خود را همانند جلسات حضوری برگزار کنند . با این کار هم در وقت و هم در هزینه سفر و هم از خطرات و دیگر مسائل کاسته خواهد شد.

 

 

تقسیم کار

رایانه های امروزی از عهده بسیاری از امور برمی آیند اما گاهی یک پردازش می تواند آنقدر زمانگیر باشد که با یک رایانه معمولی نتوان آن را انجام داد .  با استفاده از فناوری شبکه می توان یک عمل خاص را به چند قسمت تقسیم و هر قسمت را به رایانه های متصل به شبکه واگذار کرده و پس از مدتی حاصل پردازش هر سیستم را دریافت و نتایج را جمع بندی کرد. به این ترتیب هر چند تعداد رایانه ها متصل به شبکه بیشتر باشد به همان نسبت  سرعت رسیدن به نتیجه افزایش می یابد. این در حالی است که تهیه یک رایانه با قدرتی مثلا ده برابر یک رایانه معمولی مستلزم صرف هزینه بسیار بالایی خواهدبود. اما مثلا با ده برابر سریع تر انجام داد . این فناوری امروزه به قدر کافی همه گیر نشده است و فقط در موسسات بزرگ و مراکز تحقیقاتی به کار گرفته می شود ولی در اینده های نه چندان دور شاهد رونق بیشتر این فناوری نیز خواهیم بود. با استفاده از این فناوری و توانایی های آن دهها و صدها امکان بزرگ و کوچک دیگر برای کاربران فراهم شده است که هر کدام به تنهایی می تواند بسیار ارزشمند باشد بنابراین کاملابه جا خواهد بود که در مورد شبکه و امکانان و مسائل وابسته به آن بیشتر و بحث و مطالعه کنیم .

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *