احتمال اینکه اسم وب ۲ را نشنیده باشید کم است . وب ۲ مثل اکثر مفاهیم و پدیده های قرن تکنولوژی در ابتدا می تواند بسیار پیچیده به نظر برسد . اما بهتر است بدانید که اگر از سرویس پست الکترونیکی gmail استفاده می کنید یعنی از وب ۲ استفاده می کنید . این پدیده چیزی نیست جز استفاده از فناوری های جدید تولید صفحات وب  سایت مانند Ajax، RSS، XML

در وب قدیم که هنوز هم اکثر وب سایت های اینترنتی بر اساس آن ایجاد شده اند . جریان اطلاعات ، یک سویه بود ،یعنی از سمت وب سایت به سمت کاربر به مرور زمان و در اثر به وجود آمدن ، نیاز دادو ستد بیشتر بین کاربر  و وب سایت و همچنین به دلیل افزایش بی حد اطلاعات نیاز به گزیده گویی برای مخاطب در تعامل به خود او به وجود آمد . وب ۱ دیگر دست و پاگیر و کند شده بود ؛ در همان زمان وب ۲ متولد شد ، تولد این پدیده را می توان به شرکتmadia  OReillyدر سال ۲۰۰۴ نسبت داد .

اگر هنوز این رویکرد مجدد به ارائه وب سایت ها برایتان روشن نیست ، سعی می شود که با مثل هایی موضوع روشن شود .

در وب ۱ دارندگان سایتهای تبلیغاتی در ازای تعداد بازدید کننده سایتشان و نمایش متن تبلیغاتی شما ، صورت حساب برایتان می فرستادند . حال آنکه در وب ۲ صورتحساب شما در ازای تعداد کاربرانی که روی تبلیغ شما کلیک کرده اند صادر می شود.

در وب ۱ شما سایت شخصی داشتید اما در وب ۲ وبلاگ دارید ، وبلاگی که دوستانتان نیز در در آن یادداشت می گذارند . در وب ۱ شما می توانستید از دایره المعارف Britannica به صورت آنلاین استفاده کنید که توسط کارمندان آن شرکت به روز می شد ؛ اما در وب ۲ از wikipedia  استفاده می کنید که توسط تمام کاربران اینترنت در دنیا به روز می شود . در وب ۱ از دیکشنری های آنلاین استفاده می کردید ، اما در وب ۲ از فناوری tagging استفاده می شود . در وب ۱ از جستجو گر infoseek netscape یا altavista  استفاده می کردید اما امروزه جستجو گر google با رویکرد وب ۲ و به صورت کاملا هوشمند پاسخ جستجو یتان را می دهد . OReilly tim موسس شرکت madia  OReilly در مقاله ای تحت نام وب ۲ چیست در سال ۲۰۰۵ منتشر شد .

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *