یک تلویزیون سیاه وسفید د یک تلویزیونی رنگی در موزه رسانه های شهر فرانکفورت ؛ تصویر ویلی برانت به هنگام فشار دگمه آغاز به کار تلویزیون رنگی نمایش دادند.

۲۵ اوت ۱۹۶۷روز آغاز پخش تصاویر تلویزیونی به صورت رنگی در آلمان غربی و اروپا بود . اما چند سال طول نکشید تا مردم تلویزیون های رنگی تماشا کنند . سیستم رایج در آلمان پال بعدها به سیستم رایج درجهان بدل شد . در این روز ویلی برانت ، وزیر خارجه و معاون صدر اعظم وقت آلمان با فشار یک دکمه ، عصر تلویزیون رنگی در آلمان غربی و اروپا را آغاز کرد . البته پیش از آنکه برانت در برابر ۱۲۰۰ نفر جمعیت گرد آمده در نمایشگاهی در برلین دکمه را فشار دهد ؛ تکنسینی که در اتومبیل پخش در خارج از سالن نشسته بود ، کمی عجله کرد و هنوز انگشت برانت درهوا بود که وی پخش به شیوه رنگی را به جریان انداخت . با این همه ، کمتر کسی در منازل و محل های کار آلمان از این اتفاق ناخواسته با خبر شد ؛ چرا که شمار کسانی که تلویزیون رنگی خریده بودند از چند هزار فراتر نمی رفت . اغلب کسانی که مایل بودند شروع عصر تلویزیون رنگی توسط برانت را تماشا کنند ، در برابر ویترین مغازه های وسایل خانگی اجتماع کرده بودند تا زا تلویزیون های پشت این ویترین صحنه را ببیند .

مردم عجله ای نداشتند.

در سالهای بعد نیز شوق و اشتیاق برای تماشای تلویزیون رنگی چندان محسوس نبود. دو سال پس از آغاز پخش رنگی تصاویر تلویزیونی از ۱۵ میلیون دستگاه گیرنده تلویزیون در آلمان تنها ۴۵۰هزار گیرنده قادر به دریافت این تصاویر بودند. این روند سالهای بعد نیز شتاب و شدت بیشتری نگرفت به خصوص که بهای یک گیرنده مبلغی معادل هزار تا ۱۲۵۰ یورو بود که خانواده های زیادی از عهده پرداخت آن برنمی آمدند. با این همه ، بازی های فوتبال جام جهانی سال ۱۹۷۴ نقطه عطفی در رویکرد مردم آلمان به استفاده عمومی و گسترده تر از تلویزیون رنگی بود ، چرا که بسیاری می خواستند رقابتهای این جام را به صورت رنگی و طبیعی تری تماشا کنند . درحال حاضر شوق استفاده از نوآوریها ذر عرصه رسانه ای قابل مقایسه با دهه های پیشین نیست ، به گونه ای که دستگاههای دی وی دی به مدت زیادی نیاز نداشته اند تا دستگاههای ویدئو را از دور خارج کنند . تلویزیون های مسطح نیز به سرعت درحال رواج و گسترش اند و عرصه را روز به روز بر تلویزیون های لامپی و مکعبی شکل تنگ تر می کنند .

سیستمی که فراگیر شد

پیش از آنکه پخش تصاویر تلویزیونی به صورت رنگی در آلمان غربی آغاز شود ، این شیوه تنها در سه کشور کانادا آمریکا و ژاپن رواج داشت . اندکی پس از آلمان ، فرانسه ، انگلستان و اتحاد شوروی نیز پخش تصاویر تلویزیونی به صورت رنگی را آغاز کردند.

سیستم پخش مورد استفاده در آلمان سیستمی جدید به پال بود که مهندسی به نام والتر بروخ آن را طراحی کرده بود . این سیستم بعدها به سیستم رایج در جهان بدل شد و سیستم آمریکایی و سیستم فرانسوی سکام را به حاشیه راند .  

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “تلویزیون رنگی ۴۰ ساله شد”

  1. سلام و خسته نباشید
    من دانشجوی کاردانی الکترونیک هستم یک تحقیق کامل از سیستم پال و سکام و ان تی اسی میخاستم میتونید منو توی این کار کمک کنید؟

    چون دست رسی به کامپیوتر ندارم ممنون میشم با من تماس بگیرید.
    ۰۹۱۲۶۹۶۶۵۴۹ بهزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *