در نور مناسب چشم انسان می تواند دو نقطه را به فاصله سه دهم دقیقه از هم تشخیص دهد . هر دقیقه یک شصتم درجه است . به بیان دیگر اگر محیط یک دایره را ۲۱۶۰۰قسمت  کنیم ، هر قسمت یک کمان یک دقیقه ای است .

چشم انسان مثل دوربین عکاسی تصاویر بی حرکت نمی گیرد بلکه مانند دوربین فیلمبرداری دائم در حال ارسال تصاویر متحرک به مغز است . حرکات زاویه ای سریع چشم ؛‌جزییات تصویر تشکیل شده در مغز را تکمیل می کنند . به علاوه ما دو چشم داریم و مغز با ترکیب دو تصویر باز هم به وضوح بالاتری دست می یابد . بنابراین وضوح بالاتری دست می یابد . بنابراین وضوح تصویری که در مغط تشکیل می شود از وضوح تصویر یک چشم که وابسته به تعداد سلولهای حساس به نور شبکیه است؛‌بیشتر است.

حالا فرض کنید داریم به یک منظره نگاه می کنیم . چشم انسان میدان دیدی نزدیک به ۱۸۰ درجه دارد . اما ما از باب محافظه کاری آن را ۱۲۰درجه فرض می کنیم . یعنی  شما وقتی دارید به یک منظره نگاه می کنید ۱۲۰ درجه افقی و ۱۲۰ درجه عمودی را در میدان دید خود دارید این یعنی چند پیکسل ؟

۱۲۰ درجه ضرب در ۶۰ دقیقه در هرد درجه تقسیم بر سه دهم دقیقه می شود به عبارت ۲۴۰۰۰ نقطه افقی .

عین همین محاسبه برای نقاط عمودی انجام می شود و نتیجه همان است ۲۴۰۰۰ نقطه عمودی .

اگر این دو عدد را درهم ضرب کنیم به ۵۷۶میلیون می رسیم . یعنی وقتی دارید به یک منظره نگاه می کنید ، می توانید یک نصویر ۵۷۶ مگاپیکسلی از آن در  مغزتان بسازید .

قدرت تفکیک چشم اسب یک و چهار دهم برابر انسان و چشم موش یک دوازدهم آن است . حساسیت چشم انسان چقدر است ؟

در تاریکی ،‌حساسیت چشم انسان با افزایش رودوپسین در شبکیه افزایش می یابد ، کل این فرآیند حدود نیم ساعت طول می کشد . در این حالت چشم قادر است نور حاصل از ۲ قوتون را تشخیص دهد . در عکاسی این معادل یک فیلم ISO 800 است . این حساسیت در نوز کامل به یک ششصدم تقلیل می بابد.

iranew
iranew@gmail.com

7 thoughts on “وضوح چشم انسان چقدر است”

  1. نمی دانم چرا در حین خواندن مطلب جالبت در موردچشم به این فکر افتادم که در کامنتی بیان نمایم که این سیستم شستگانه عددنویسی هم به نوعی ایرانی است، که به وسیله ایرانی دیگری بنام جمشیدکاشانی به سیستم شمار ده دهی تغیریافت . ولی آن سیستم شصت شصتی ویا ستینی هنوزبه بقای خوددردرجه و دقیقه و ثانیه وثالثه ادامه میدهد.

  2. فاطمه خانم سلام
    مطلبات خیلی قشنگن
    توی این دنیای خر تو خر وبلاگها وبلاگایی مثل مال تو خیلی نیاز است
    اگه حاضریمنتظرتم
    بای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *