برنامه فتوشاپ را بازنمایید .

عکس سیاه و سفید را از طریق منوی File و فرمان open وارد برنامه نمایید .

از منوی Image فرمان Adjust و سپس Auto level را کلیک تا وضوح عکس بالا برود .

ابتدا چهره تصویر را برای رنگی نمودن انتخاب نمایید ، از میان دکمه های مربوط به ابزار Lasso Tools که با کلید میانبر L فعال می شود گزینه Polygonal Lasso Tools را انتخاب کنید چون برای انتخاب دقیق ابزار مناسبی است .

از منوی Image فرمان Adjust سپس Hue / Saturation را به عنوان اصلی ترین ابزار رنگی کردن عکس انتخاب نمایید .

در این پنجره گزینه Colorize را با یک کلیک فعال نمایید تا تغییر رنگ قسمت انتخاب شده عکس را مشاهده فرمایید . همچنین می توانید با استفاده از سه کشویی موجود در این کارد تغییرات مورد نظر خود را در رنگ عکس ایجاد نمایید  پس از رسیدن به رنگ مطلوب بر دکمه Ok کلیک نماید و به همین ترتیب ضمن انتخاب قسمتهای مختلف تصویر رنگی کردن عکس را تا به آخر ادامه دهید .

و بار دیگر از اول این منو را انتخاب نمایید ، اما این بار بدون فعال نمودن گزینه colorize به تنظیم رنگ عکس از طریق ایجاد تغییراتی در کشوهای این کادر بپردازید

روش دیگر

از منوی image فرمان adjust و سپس color balance را انتخاب نمایید .

اولین کشوی این پنجره را به سمت راست بکشید تا تغییر رنگ عکس سیاه و سفید را ملاحظه نمایید .

حالا دکمه ok را در این پنجره کلیک نمایید .

از منوی image  فرمان Adjust و سپس Selective color را انتخاب نمایید . با کشیدن کشویی مختلف در کادرSelective color به سمت چپ و راست رنگ عکس را انتخاب نمایید .

از منوی Image و فرمان Adjust بر موادر دیگر در این منو کلیک نموده و پنجره ها و پارامترهای مختلف آن را جهت بدست آوردن نتیجه دلخواه آزمایش نمایید . ملاحظه خواهید کرد که با کمی تمرین در فتوشاپ میتوان به آسانی عکس های سیاه وسفید را رنگی نمود .

توجه : در صورتی که در کامپیوتر شما عکسی برای رنگی نمودن ندارید میتوانید یک عکس رنکی را از طریق انتخاب منوی image و سپس adjust و فرمان Saturate به عکس سیاه و سفید تبدیل نموده و از طریق منوی File>> Save a copy ذخیره ، تا جهت تمرین از آن استفاده نمایید .

رنگی کردن عکس های سیاه وسفید به روشی دقیقتر

برای بالا بردن دقت رنگی کردن عکسهای سیاه وسفید ، ابتدا از طریق ابزارهای Lasso Tools جای خاصی از چهره را انتخاب وسپس از طریق پارامترهای گفته شده در بالا آن را رنگی نمایید . توجه داشته باشید که اکثر ابزارهای فتوشاپ در شکم خود ابزارهایی دیگری دارند که نیازهای متفاوت امامشابهی را تامین می نمایند مثل ابزارLasso Tools که با نگه داشتن کلید چپ ماوس بر روی آن ابزارهای جانبی آن ظاهر می گرددد . مثلا برای رنگی کردن عکس سیاه وسفید یک شخص اول دور لب آن را با ابزار Polygonal Lasso Tools انتخاب و سپس برای رنگ کردن آن دستورات گفته شده در بالا استفاده نمایید . دوباره صورت را انتخاب نمایید و سپس از پارامترهای گفته شده برای رنگی نمودن آن استفاده نمایید و همینطور الی آخر .

توجه : هنگام اجرای یک پروژه در فتوشاپ ، مثلا رنگی رکدن یک عکس عملیات زیادی را پشت سر هم میگذاریم که گاه میخواهیم یک یا چند حرکت را پس بگیریم ، برای این منظور از پنجره History در فتوشاپ استفاده می نماییم ، این پنجره کلیه عملیات را لیست می نماید و شما می توانید با کلیک بر هریک از عملیات ثبت شده در لیست ، عکس را تاآن مرحله از عملیات به عقب ببرید ، این پنجره که تصویر آن را در زیر می بینید ، از طریق منوی Windows در فتوشاپ  قابل دستیابی است .

رنگی کردن چشم

برای رنگی کردن چشم ، ابزار Zoom را انتخاب و بر روی چشمی که می خواهید رنگ آن را تغییر دهید کلیک نمایید تا چشم درشت گردد .

سپس با کلیک بر روی Set foreground colo در ستون ابزار فتوشاپ پنجره انتخاب رنگ را آورده و رنگ مورد نظر برای چشم را بسازید .

در هر کجای مربع بزرگ این پنجره کلیک نمایید رنگ آن را در قسمت بالای مربع کوچک می بینید ، هرگاه به رنگ مطلوب رسیده اید با کلیک بر روی دکمه Ok انتخاب خود را تایید نمایید ، برای عوض کردن رنگ مربع بزرگ ، باید کشویی مستطیلی موجود در امتداد مربع بزرگ را به بالا و پایین بکشید تا رنگ مورد نظر را پیدا نمایید .

بعد از انتخاب رنگ چشم از ابزار Air brush و یا Paint broush استفاده نمایید یعنی با ابزار broush در داخل سیاهی چشم ( منهای مردمک چشم ) کلیک نمایید و این کار را تا رنگی کردن کامل چشم ادامه می دهیم ، در صورتیکه Broush بزرگتر یا کوچکتر از حد مطلوب باشد از طریق منوی Windows در برنامه فتوشاپ Show broush را انتخاب نمایید ویا کلید میانبرF5 را فشار دهید . در آ‹ نقطه های سیاه بزرگ و کوچک قرار دارد که شما با کلیک بر روی آن نقطه ها اندازه مطلوب را برای بروس خود انتخاب می نمایید .

توجه : برای این که کار مطلوب تر باشد شما می توانید بعد از انتخاب ابزاردر Toolbar ، Opacity را کاهش دهید با این کار رنگ شما به صورت لایه ئی بی رنگ برروی قسمت مورد نظر می نشیند .

توجه : برای آسان شدن این کار شما میتوانید از ابزارهای انتخاب ، ابزار Rectangular marquee tool که با کلید میانبر M فعال می شود ابزار انتخابی دایره را انتخاب و دور چشم ها را انتخاب کنید تا رنگ کردن آن آسان تر باشد .

روشی دیگر برای رنگی کردن چشم

ابتدا از ابزار انتخاب  ، ابزار انتخابی دایره را انتخاب و دور چشم ها را Select می کنیم . سپس از منوی image فرمان Adjust و Hue/ station را انتخاب و گزینه colorize را انتخاب و سپس رنگ مورد نظر را انتخاب می کنیم .

 

 

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “رنگی نمودن عکس سیاه و سفید”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *