دکتر حامد دقاق زاده

متخصص بیماریهای داخلیاستادیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

امروزه در بیشتر خانه ها قدری دارونگهداری می شود.این دارو ها معمولاً در یخچال یا در جعبه ی کمکهای اولیه گذاشته می شوند و معمولاً شامل باقی مانده ی داروهائی است که به طور ناقص مصرف شده اند.

از قرار معلوم منظور از نگهداری داروها در منزل این است که یک روزی از آنها استفاده شود.استفاده ی مجدد از این دارو ها علاوه بر اینکه اغلب خود سرانه وبدون تجویز پزشک خواهد بود ،احتمالاً کاربرد نادرست داشته وخطر مصرف دارو ها ی فاسد و تاریخ گذشته را هم به همراه دارد . علاوه بر این امکان مصرف این دارو ها توسط کودکان یا افرادی که اختلالات روحی دارند وجود دارو لذا به نظر می رسد ضررهای نگهداری دارو در منزل دربسیاری از موارد بیشتر از فایده آن است هر وقت یکی از افراد خانواده بیمار شود و نیاز به مصرف دارو پیداکند شایسته است توسط پزشک معاینه شود و تجویز دارو توسط پزشک معالج انجام گیرد وهمان موقع دارو از دارو خانه تهیه شود وبااین حال اگر بخواهیم دارو در منزل نگهداری کنیم بهتر است به موارد زیر توجه کنیم ،

تاجای ممکن دارو در منزل نگهداری نشود .

دارو های بدون برچسب ویا دارو های فله ای را هرگز در منزل یا محل کار نگه نداریم و آنها را دور بیندازیم.

حداقل هر سه ماه یک بار همه ی داروهای موجود در منزل را از نظر تاریخ مصرفبررسی کنیم وداروهای تاریخ گذشته را در سطل آشغال بیندازیم .

هرگز داروئی را در جعبه داروی دیگری نگذاریم.

به شرایط نگهداری دارو که روی جعبه دارو یا در برشور آن ذکر شده توجه کنیم.

باقی مانده ی محلول سرم ، قطره وشربت هائی که به طور ناقص مصرف شده اند قابل نگهداری نیست و بایستی حتماً دور ریخته شوند.

داروها را حتماً در محلی مناسب و دور از گرما ، رطوبت ، و نور مستقیم آفتاب قرار دهید. این محل باید دور از دسترس کودکان کنجکاو باشد.

بهتر است لیستی از داروهای موجود در منزل تهیه شود و در محل نگهداری داروها نصب شود. هر چند وقت یک بار این لیست بازبینی شود. می توان تاریخ انقضای هر دارو را  هم در این لیست نوشت.

داورئی را که نمی شناسید ، در منزل نگه ندارید.اینگونه داروها را می توان به هلال احمر یا مؤسسات خیریه اهدا کرد. داروها را به افراد فقیر و محتاج ندهید زیرا ممکن است آنها را خودسرانه مصرف کنند وخطراتی متوجه آنها شود.

-۱۰ یادمان باشد مصرف خودسرانه دارو ویا تجویز دارو برای دیگران مجاز نیست. برای استفاده از داروهای موجود در منزل ، هر بار با پزشک خود مشورت کنیم.

-۱۱ سرنگ و یا دستکش استریلنیز تاریخ انقضای مصرف دارند.پاره شدن کاغذ پوشش سرنگ و دستکش سبب غیر استریل و غیر قابل استفاده شدن آنها می شود.

 

iranew
iranew@gmail.com

4 thoughts on “چند نکته برای نگهداری دارو”

 1. یا حی یا قیوم
  سلام
  جامع و جلب
  ای پیامبر! ما به تو کوثر (خیر فراوان) بخشیدیم. پس به شکرانه این موهبت، نماز بگذار و قربانی کن. همانا دشمن تو بی‌دودمان است.
  خجسته زادروز یگانه زن آفرینش، حضرت صدیقه کبری، فاطمه زهرا علیها السلام و بزرگداشت مقام زن و روز مادر گرامی باد!
  یا حق…

  ستارگان کویر یزد

 2. پست ویژه

  IR-655

  فقط دو روز نمایش داده می شود
  ((((جهت اطلاع از آخرین رخداد های وبلاگ تخصصی هوانوردی در خبرنامه ثبت نام نمایید)))

  ===>فقط ۷ روز دیگر از طریق قسمت نظرات اطلاع رسانی می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *