امروزه استفاده از ابزارهای ارتباطی سیار مورد استقبال و توجه بسیاری از مردم قرار گرفته و استفاده از تلفن های همراه ، پیجرها ، PDA ها رشد بسیار چشمگیری داشته اشت . در این بین تلفن های سیار یا موبایل به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط ، دریافت پیام کوتاه نسبت به سایر این ابزار با شانس بیشتری مواجه شد و با سرعت باور نکردنی همگانی شد.

هز جند این تکنولوژی از مزایای بسیار زیادی برخوردار است ولی چون انتقال اطلاعات دراین روش از طریق هوا صورت می پذیرد و سیم و کابل دراین روش استفاده چندانی ندارد بنابر این امکان تخریب داده ها و یا دریافت به وسیله افراد غیر مجاز نیز در این مسیر زیاد است .

برای جلوگیری از نفوذ هکرها و ورود ویروس ها از طریق شبکه ها و مسیرهای ارتباطی بی سیم  روشهای زیادی مورد بررسی و آزمایش قرار گرفته اند که برخی به وسیله خود گوشی برخی دیگر به کمک سیم کارت و تعدادی نیز از طریق تامین امنیت پل ارتباطی سعی در ایجاد ایمنی هرچه بیبشتر در ازتباط تلفنی سیار را دارند .

کدی با عنوان پیش کد از سوی شرکت سازنده گوشی ، بر روی گوشی های تلفن همزاه برای حفظ و تامین امینت قرار داده می شود که به صورت پیش فرض ۰۰۰۰و یا ۱۲۳۴ است . این کد در واقع روشی برای جلوگیری از ورود ناخواسته هکرها و برنامه مخربی است که معمولا از طریق بلوتوث ، پیام کوتاه و یا کلاهبرداری از طریق تماس وارد گوشی می شوند و به دلیل ناشناخته بودن ، کاربر بدون اینکه متوجه شود آنها را بر روی گوشی خود نصب می نمایند .

البته هر چند که این برنامه های مخرب معمولا با ظاهری شکیل چندین بار بر روی صفحه نمایش گوشی ظاهر شده و فرد را ترقیب به نصب می نمایند ولی تقریبا ۹۶ درصد از افراد از نصب آن جلوگیری می کنند . افراد باید برای جلوگیری از دسترسی هکرها کد پیش فرض را تغییر دهند و عدد دیگری را به عنوان پین کد در گوشی ذخیره نمایند . اما طبق تحقیقات به عمل آمده در سال ۲۰۰۷ تنها ۶۵% از صاحبان تلفن های سیار تنظیمات پیش فرض کارخانه را تغییر داده و شماره های دلخواه خود را به عنوان پین کد ذخیره کرده اند . بنابراین در واقع هکرها رمز ورود به ۳۵ درصد از  گوشی های تلفن هراه را در دست دارند و به راحتی می توانند در آنها نفوذ کنند. طراحان و برنامه نویسان نرم افزارهای ویژه تلفن های همراه هر روز پیش از پیش ،سعی در ارتقای سطح ایمنی و بالا بردن امنیت و آسایش کاربران را دارند . به طور قطع مهمترین این نرم افزارها سیستم عاملی است که بر روی گوشی ها نصب می شود . امروزه symbian مشهورترین سیستم عاملی است که بسیاری از شرکت های سازنده گوشی تلفن همراه از آن به عنوان پلتفرم استفاده می کنند و بی شک توسعه بخش امنیتی در چنین سیستم عامل گسترده ای مورد توجه بسیاری از توسعه دهندگان آن خواهد بود .

Symbian یک ۳۲OS  بیتی است که قابلیت مهم آن انعطاف پذیری و Multi Tasking

( توانایی انجام چند برنامه باهم ) است .

امنیت در نسخه ۹ این سیستم عامل بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت و پشتیبانی و تامین امنیت و یکپارچگی اطلاعات موبایل و برنامه های جانبی در آن مورد لحاظ شد. در این نسخه شرایط فراهم شد تا نصب هرگونه برنامه جانبی یا نرم افزارهای کمکی تنها زمانی صورت پذیرد که کاربر با استفاده از امضای دیجیتالی خود آن را تایید کرده باشد . ویروس هایی که به اینگونه OS ها نفوذ می کنند معمولا زمانی وارد گوشی می شوند که بلوتوث گوشی به هر دلیلی روشن باشد و غالبا به صورت نرم افزارهایی هستند که در انتظار تایید در خواست نصب هستند که برخی از آنها علیرغم عدم تایید و رد درخواست از سوی کاربر باز هم وارد گوشی می شوند.

بنابراین برنامه نویسانی که برنامه های کاربردی و مفید تولید می نمایند می توانند از برنامه های جانبی به عنوان Symbian Signed استفاده کنند و امکان نصب برنامه را به صورت امن بر روی گوشی ها فراهم سازند .

از دیگر قابلیت های امنیتی Symbian میتوان به تایید صلاحیت سیستم که در واقع مجوزی است که برای دسترسی به بخش های حساس به کاربر داده می شود اشاره کرد .

روش بعدی برای تامین امنیت استفاده از کدهای امنیتی بر روی حافظه کارت است . از آنجا که در این روش گوشی تلفن همراه نقش نداشته و کدها بر روی SIM قرار دارند بنابراین بیشتر برای جلوگیری از دسترسی افراد به صورت مستقیم و به به عنوان هکر است هر SIM دارای دو کد PINو  PUKاست . PIN Code  عددی چهار رقمی است که زمان روشن گوشی باید وارد شود تا امکان دسترسی کاربر گوشی به اطلاعات را فراهم نماید و دستگاه در شبکه مخابراتی به عنوان یک عضو منحصر به فرد شناخته شود . این کد مانند بسیاری از کدهای امنیتی دیگر است چنانچه کاربری سه مرتبه کد را نادرست وارد نماید سیم کارت قفل شده و کاربر باید  PUK را وارد نماید و چنانچه این کد نیز ده مرتبه اشتباه وارد شود سیم کارت برای همیشه خراب می شود.

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “امنیت تلفن همراه”

  1. سلام
    فکر می کنم این مقاله در روزنامه جام جم به نام من ثبت شده باشه
    حداقل منبعتون را ذکر می کردین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *