در کمتر فامیلی است که یکی دو تن کمر دردی نبینید بعضی ها از مدتی قبل کمر درد دارند و عده ای به تازگی دچار شده اند بهر صورت کمردرد کسالی است شایع که باعث رنج دائمی است .

علایم کمردرد : در قسمت پایین مهرها یعنی زیر آخرین دنده ظاهر می شود . این درد گاهی در طرفین مهره ها و بعضی اوقات روی مهره  ها و گاهی در فواصل مهره ها ظاهر می شود و ممکن است به شکل چنگ شدن فشار دائمی سورش سفتی و سختی و یا دردهای معمولی ظاهر بشود . بدترین نوع این درد بشکل قولنج ظاهر میشود که مشهور ترین آن همان قولنج کلیوی است.

درد کمر ممکن است دائمی یا موقتی باشد و و همیشه درد وجود داشته باشد و یا فقط در روزهای معینی که گاه بیگاه ظاهر گردد. علائم کمردرد دارای علل بسیاری است و شرح تمام علت های آن در این مختصر نمی گنجد ولی من سعی می کنم مهمترین علل آن را بیان کنم.

در بعضی مواقع وقتی کلسیم خون کم می شود استخوانها نرم می شود و ایجاد کمردرد می نماید. در این صورت تزریق کلسیم با دستور پزشک مفید واقع می شود و هم چنین از خوردنیهایی که دارای کلسیم می باشد مانند سبزیجات و غلات و میوه از قبیل لوبیا، توت فرنگی، ملاس، سیاه، بادام، فندق، انجیر، سیب، مخصوصا  خربزه و مغز استخوان ها انباری از کلسیم است.

رماتیسم مهره : وقتی مهره های کمر به رماتیسم دچار می شوند کمر درد ظاهر می شود . معمولا رماتیسم مهره ها در اوایل درد شدیدی ندارد ولی  بعدها وقتی مزمن شد دردش بیشتر می شود.  از خصایص رماتیسم مزمن مهره های کمری است که دردش همیشگی است . اگر از چنین مهره هایی عکس برداری کنند در طرفین مهره ها روایدی برجسته شبیه به نوک کلاغ یا طوطی دیده می شود که از علایم مشخص رماتیسم مهره های کمر است .

سل مهره ها :سل مهره ها نیز باعث کمر درد میشود ولی بر خلاف رماتیسم درد سل مهره ها در اوایل زیاد جلب توجه نمی کند و فقط بشکل خستگی و کوفتگی ظاهر می شود و بعدها وقتی سل مهره ها را از بین ببرد یکی دو مهره هم فرو رفته و یکی می شود در همین موقع قوزی کم و بیش برجسته در محل مهره ها ظاهر می شود و اگر همین ایام درصدد معالجه برنیایند قوز بیشتر شده و اغلب از طرفین آن دمل های بزرگی هویدا می گردد .

قولنج کلیوی :می دانید که در دو طرف ستون فقرات دو عنصر لوبیایی شکل به نام کلیه وجود دارد که کارشان ترشح ادرار و خارج کردن سموم خون از بدن است . بعضی اوقات در اثر تغییر ترکیبات ادرار و التهاب ورم کلیه املاحی که ادرار را بصورت محلول وجود دارد . در کلیه رسوب کرده و تبدیل به سنگ می شود این سنگ بعدها در هنگام دفع ادرار باعث دردهای شدیدی می شود که همان ترشح کلیوی معروف است و بصورت کمردردهای ناگهانی و طاقت فرسا ظاهر می گردد .

در تقویت کمر : چهار عدد تخم مرغ و زیره کرمانی و گل بابونه نرم کوبیده مخلوط نموده خمیر نمایید و روی پارچه کرباس آب ندیده مالیده گرم گرم بر کمر بگذارید که مسکن درد و تقویت کمر مفید است .

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “درد کمر”

  1. سلام سال نو مبارک:
    چون وبلاگتون ورزشی بود خواستم بپرسم نمی دونید در مورد کمر درد و اسپاسم کمر و راه های درمان آن و ورزش های مخصوص آن از کجا باید مطلب بگیرم.به آدرس ایمیلم جواب بدید لطفا.
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *