غذای ناهنگام نه تنها باعث بی خوابی و کسالت می شود بلکه ممکن است خطر جانی هم داشته باشد در شهر فرانکفورت بنگاهی وجود دارد که کارش بررسی در طرز تغذیه و اثراث آن دربدن انسان می باشد و بطوریکه این بنگاه گزارش داده در سالهای اخیر سکته قلبی در آلمان غربی بعد از صرف غذای چربی زیاد و خارج از حد در مواقع کمی بیش از خواب بسیار دیده می شود .

این بنگاه توصیه می کند از صرف غذای چرب و مصرف نوشابه در شب خودداری شود . البته اشخاصی هستند که بنا به نوع کار خود باید شام خود را دیر بخورند ولی این نکته را باید در نظر گرفت که در نتیجه غذاهای چرب و مصرف نوشابه معده باید پنج ساعت برای هضم آنها کار کند . یعنی قلب و جریان خون هم باید عمل شرکت نمایند و از آنجا که معده پر است و به روده ها فشار آورده و در نتیجه ممکن است این فشار تا نواحی قلب و کیسه صفرا و ریه توسعه یافته و ناراحتی و عصبانیت بیاورد که شخص نمی تواند بخوابد و حتی در نتیجه پر بودن معده قرص خواب هم ساعتها موثر واقع نمی گردد . این نوع اشخاص فردا صبح که از خواب بیدار می شود هنوز کسل و خسته اند و اجبارا پی داروهای مسکن و مهیج می گردند که خود مضر بوده و سالم نیستند .

این بنگاه آلمانی در فرانکفورت برای جلوگیری از این ناراحتیها و خطرات احتمالی سکته قلبی توصیه زیادی نموده و می گویند که شام را اقلا باید دو ساعت قبل از خواب صرف نمود و ضمنا باید سعی شود از خوردن غذاهای چرب و سنگین و هم چنین گوشت دود داده و کهنه یا انواع آن صرفنظر کرد  . این بنگاه پیشنهاد می گند: گوشت بی چربی و ماهی پخته شده یا اغذیه ای مانند ، فرنی و سیب زمینی و یا املت تخم مرغ و این قبیل غذاها در موقع شام به مقدار کم ضرری ندارد . اشخاصیکه عادت به پیاده روی دارند ، گردش بعد از شام بسیار نافع است و از ناراحتیهای زیاد و احیانا از سکته قلبی جلوگیری می کند .

اشخاصیکه به امراض قلبی و یا مجاری تنفس مبتلا هستند در موقع خواب سرشان را بالاتر از سطح بدن قرار دهند و برای آسان نمودن کار قلب بهتر است به پهلوی راست خوابید

iranew
iranew@gmail.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *