در ایام نوروز فعالیت کاربران در شبکه اینترنت پیش از پیش افزایش می یابد . ارسال نامه های تبریک به دوستان دور و نزدیک ، ارسال کارت های تبریک اینترنتی ، امکانات ویژه  و نوروزی سایت های مختلف ، عواملی هستند که میتوانند هر کاربری را به سوی شبکه اینترنت جذب کنند . علاوه بر این ، تعطیلات نوروز باعث می شود که اکثر کاربران رایانه ای ، اوقات فراغت بیشتری دارند و اینترنت می تواند به عنوان یک سرگرمی ، چند ساعتی از این زمان را اشغال کند .اما به موازات افزایش تعداد کاربران در سطح شبکه اینترنت ، هکرها و کاربران حیله گر شبکه هم برای سو استفاده از این موقعیت اماده می شوند . آمار نشان داده است که در روزهای ابتدایی هر سال ،تعداد کاربران تازه کار درشبکه اینترنت به میزان قابل توجهی افزایش می یابد واین بهترین موقیعت برای هکرهای اینترنتی است تا برنامه های شیطانی خود را اجرا کنند. همچنین آغاز سال نو ، سوژه بسیار مناسبی برای این افراد است تا بتوانند به راحتی کاربران اینترنت تازه کار و حتی کاربران حرفه ای تر را فریب دهند و رایانه آنها را آلوده کنند .

کارت تبریک یا نامه تسلیت

یکی از موارد مورد استفاده در حملات اینترنتی دراین مقطع از سال ، کارت های تبریک اینترنتی است که از طریق صندوق های پست الکترونیکی ارسال می شوند . درشبکه اینترنت ،  کارت های تبریکی به چند صورت مختلف ارسال می شوند . برخی از  سایت ها ارایه دهنده این سرویس ، تصویر کارت را به همراه متن ارسالی و نام آدرس الکترونیکی فرستنده در صندوق پست کاربر نمایش می دهند . این قایل ها بیشتر در قالبهای JPG,GIFF و یا فلش هستند و کاربر می تواند از طریق پسوند فایل مورد نظر صحت آن را شناسایی کند. اما برخی از این سایت ها ، لینکی زا در نامه مورد نظر قرار می دهند تا کاربر برای رویت کارت تبریک خود ، روی آن کلیک کند. این ترفند که بیشتر برای افزایش آمار بازدید سایت ها مورد استفاده قرار میگیرد . یکی از راههای نفود هکرها و برنامه های ویروسی به رایانه کاربر است و اگر کاربر با ترفندهای مختلف هکرها آشنایی نداشته باشد ، به راحتی فریب خورده و روی آن لینک کلیک می کند . این ترفند توسط هکرهای اینترنتی ، چند ماه پیش و روزهای آغازی سال نو میلادی بسیار مورد استفاده قرار گرفت و هم چنین در روزهای تعطیلی سال نو چینی هم ، چند مورد از این حمله های اینترنتی مشاهده شده است . از این رو ، با توجه به این که عید نوروز و سال جدید ایرانی به شما هشدار می دهیم که کاملا نامه های تبریک دریافتی خود را کنترل کنید و اگر قصد ارسال یک کارت تبریک اینترنتی را دارید ، حتما از طریق نامه ای دیگر صحت آن کارت را به دوست خود اعلام کنید .

پسوندهای فریبنده

یکی از نمونه های تبریک اینترنتی فریبنده که در آغاز سال جدید میلادی شناسایی شده بود ، حاوی یک فایل ضمیمه به نام postcard.exe بود که پس از اجرای آن توسط کاربر ، ویروس مورد نظر در رایانه کاربر فعال می شد . به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از سایت اینترنتی تک وب ، سرویس های امنیتی شبکه اعلام کردند که این ویروس که تیبز یا نووار نامگذاری شده است ، برای انتشار هرزنامه مورد استفاده قرار گرفته است . همانطور که گفته شد یکی از نکات مهم در شناسایی این فایل های فریبنده ، کنترل پسوند آن هاست . همانطور که در نامه محتوی این ویروس هم مشاهده می شود ، پسوند exe که علامت پسوند فایلهای اجرایی است و فایل های با این پسوند دراین نامه ها چندان قابل اعتماد نیستند . دقت داشته باشید که ممکن است برخی از فایل ها با پسوند های فریبنده برای شما ارسال شود . به عنوان مثال، ممکن است از نام هایی نظیر postcard.jpg.exe  استفاده شوندکه در نگاه اول ، نظر کاربر به پسوند jpg جلب خواهد شد و احتمال باز کردن آن توسط کاربر افزایش می یابد .

حرف آخر

در انتها ، نکته بسیار مهم که باید به آن توجه داشته باشید به روز رسانی نرم افزارهای ضد ویروسی خود در روزهای تعطیلات نوروزی است ، زیرا ممکن است در همین چند روز هم شرکتهای امنیتی و ضد ویروسی ویروسهای جدیدی شناسایی کنند .

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “مراقب نامه های تبریک نوروزی خود باشید”

  1. سلام
    رنگهای حاکم بر وبلاگ شما بیننده را علی رغم وجود مطالب علمی خوب از خواندن ادامه ی مطالب باز میدارد. چون واقعا ترکیب رنگهای نامناسب باعث چشم درد و کسالت و … می شوند.
    به امید بهتر شدن این وبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *