چه عاملی باعث کک و مک شدن پوست انسان می گردد؟

ماده ای که در پوست انسان کک ومک ایجاد میکند با مواد رنگی ملانین که موجب قهوه ای شدن پوست می گردد ، تفاوت دارد . کک ومک مولد وجود یک ماده زرد رنگ می باشد که در نقاط کوچکی از سطح پوست خود نمایی میکنند و هرگز به سراسر پوست بدن گسترش نمی یابند . در پوست بعضی از اشخاص ممکن است ترکیبی از کک ومک به اضافه قهوه ای شدن مشاهده گردد . ماده رنگی تولید کننده کک ومک مشابه با همان ماده ایست که موجب سرخی موها می گردد و یا در چشمان بعضی از اشخاص به صورت لکه های مایل به قرمز یا زرد دیده می شود.
 

چرا پیاز باعث ریزش آب چشم می شود؟
پیاز شامل نوعی ماده شیمیایی روغنی است که بخار شده در هوا پراکنده می گردد . این بخار برای غشا لطیف وحساس جلو چشم بسیار تحریک کننده و سوزش آور است . ریزش آب چشم یک تدبیر یا عکس العمل طبیعی برای شستن چشم و دور کردن بخار سوزش آور مذکور است .
 

چرا هنگام چیدن مو یا ناخن احساس درد نمی شود ؟
علت عدم احساس درد هنگام چیدن مو یا ناخن این است که آنها در محل بریده شدن زنده نیستند و اعصابی به آنها منتهی نمی شود تا موجب احساس درد گردد . لیکن اگر ناخن را از قسمت عمیقتری ببریم که با ریشه ناخن در تماس است و یا مو را از ریشه ای بیرون بکشیم فورا متوجه می شویم که هر دو قسمت زنده ای دارند که در آن قسمت بطور جدی درد احساس می شود .
 

چه چیزی باعث خواب رفتن پا می شود؟
ممکن است انسان طوری بنشیند که روی عصب اصلی کنترل کننده ماهیچه های پایش فشار وارد آید ، چنین وضعی ممکن است موجب خواب رفتن پا گردد ، بطوری که وقتی بکوشد روی آن پا بایستد متوجه می شود که کنترل روی آن ندارد و پایش بی حس یا به اصطلاح کرخت شده است . بازگشت مجدد حس پا معمولا با تحریک توام با مختصری احساس ناراحتی همراه خواهد بود . در حقیقت علت پدیده مورد بحث این است که خون مورد تغذیه پا که کم  و بیش قطع شده بود بار دیگر به جریان افتاده و با پا باز می گردد و همه اعصاب کوچک حسی ماهیچه ها مجددا بیدار می شوند . این موضوع در مورد خواب رفتن دستها نیز صادق است .
 

مغز انسان در چه  درجه حرارت هوا بهترمی تواند کار کند ؟
تجربیات متعدد در شرایط گوناگون نشان داده اند که مناسبترین درجه حرارت هوا برای فعالیت مغز ، در مورد سفید پوستان بطور متوسط حدود ۵/۱۸ درجه سانتیگراد می باشد . البته این درجه حرارت یک حد متوسط برای اشخاص محسوب می شود ، لذا در افراد مختلف به میزان قابل توجهی ممکن است متفاوت باشد.

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “دانستینهای علمی”

  1. با درود
    (( نوروز نوای خوش مهر است ))
    پیشاپیش نوروز پاک و اهورایی امسال ( سال بزرگداشت کوروش بزرگ ) را به شما هم میهن ارجمند خجسته باد می گویم
    پیروز و سرافراز باشید
    پاینده ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *