گیاه درمانی یک نظام طبی بین المللی و بسیار کهن است که از گیاهان برای پیش گیری و درمان بیماری ها استفاده می کند . حفظ  وتقویت تندرستی از دیگر کاربردهای این نظام است. تقریبا همه گیاهانی که به عنوان ادویه برای رنگ و طعم دادن به غذا استفاده می شوند خواص درمانی دارند ، ولی شمار گیاهان دارویی خیلی بیشتر از شمار گیاهان مصرفی در آشپزی و در تولید محصولات آرایشی و بهداشتی است . استفاده از گیاهان برای درمان بیماری ها پیشینیه ای کهن تر از انسان دارد .

 این روش چگونه عمل می کند ؟

 امروزه بی تردید می دانیم که گیاهان موجوداتی زنده و پویا و فعال هستند و در همه ساعات شبانه روز در حال جذب ، تبدیل ، ساختن ، مصرف و پخش مواد متعدد درون اندام های خود می باشند ، و از خورشید و ماه و شاید دیگر سیارات منظومه شمسی تاثیر می گیرند . این واقعیت به ما می گوید که برای دسترسی به بیش ترین تمرکز ماده ای گیاهی ، یک زمان مطلوب وجود دارد . ماده مورد نیاز ما  در گیاه برخی اوقات بیشترین تمرکز را در برگها و در برخی اوقات دیگر در ریشه یا گل های گیاه دارد .

یکی از اساسی ترین اصول طب گیاهی این است که رابطه هر انسان با گیاهانی که درمحیط زندگی او می رویند . طب گیاهی می گوید گیاهانی که در محیط  زندگی هر انسان می رویند بیشترین احتمال را برای درمان بیماری های او دارند .

 روش اجرا چگونه است ؟

 گیاه درمان گر ممکن است برای اطمینان یکی از روش های مدرن را که معمولا برای کمک به تشخیص بیماری به کار گرفته می شوند . چون آزمایش خون ، ادرار، اشعه ایکس ، یا پاتولوژی را به کار گیرد ، گر چه گیاه درمان گر ورزیده معمولا ار هیچ یک از آنها استفاده نمی کنند ، زیرا در پایان شنیدن تاریخچه زندگی بیمار نوع بیماری او را تشخیص داده اند. هر شخصی بیمار دارویی خاص خود را دریافت میکند که مقدار و تنوع و ترکیبش را گیاه درمان گر با در نظر گرفتن وضعیت و نیاز او تعیین کرده است . اصل مهم روش گیاه درمان گر بازگرداندن تعادل طبیعی به کل بدن بیمار است نه تیمار علائم بیماری او .

 چه انتقاداتی به این روش وارد است ؟

 چون بسیاری از داروهای گیاهی علائم بیماری را به سرعت رفع می کنند . بیماران نا آگاه این تغییر را درمان اصلی می پندارند . البته برخی بیماری های حاد چون عفونت آپاندیس را که نیاز به جراحی فوری دارد نمی توان با داروهای گیاهی درمان کرد ، اما اطبای گیاهی می گویند که حتی چنان پدیده های بدخیم اگر زود تشخیص داده شوند با مصرف داروهای گیاهی بهبود می یایند .

فلاسفه روزگار باستان باور داشتند که طبیعت داروهای گیاهی یا معدنی مناسب هر بیماری را خلق کرده است و اگر ما آن دارو را نمی یابیم نقص از طبیعت نیست . گیاه درمانی بهترین نتایج را در آدم هایی می دهد که از نبود تعادل انرژیایی مولود زندگی شهری بیمار شده اند ، و اگر بیمار شیوه زندگی اش را به گونه ای اصلاح کند که به حالتی طبیعی تر باز گردد  آثار درمانی واقعا خوب تولید خواهد کرد . گیاه درمانی برای آدمی که دل خوش یا معتاد به مصرف انواع مسکن ها و آنتی بیوتیک ها و آرام بخش های عصبی شیمیایی و مصنوعی است ،اضافه وزن دارد ، سیگار با مواد مخدر چون الکل یا حشیش یا تریاک یا کوکائین مصرف می کنند ، خورد و خوابش غیر طبیعی و غیر معقول است ، فعالیت بدنی قابل توجه دارند ؛ و هوای آلوده شهری بزرگ را تنفس می کند معجزه نمی کند . درمان گر طب گیاهی بیش تر با مردمی سر و کاری دارد که از نبود تعادل بین انسان و دنیای گیاهی او رنج می برند  و طبیعی است که بخش عمده توجه او متمرکز بر تغذیه است.

iranew
iranew@gmail.com

2 thoughts on “گیاه درمانی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *