آکنه یا جوش یک اختلال پوستی می باشد که در سنین نوجوانی شروع و تا آخر جوانی همراه افراد درگیر می باشد . درمان بیشتر جنبه کنترل جوش صورت به منظور بهبودی موقتی تا مادامی که تحت درمان دارویی قرار دارند و به منظور جلوگیری از به وجود آمدن جوشکهای عمیق می باشد اول از همه باید دید که ضایعات واقعا جوش هستندد . چون خیلی ازضایعات پوستی شبیه جوش بروز می کنند . جوش بیشتر در نواحی سبوره ( نواحی از بدن که دارای غدد چربی فراوانی می باشند ) دیده می شود .

غدد چربی بطور طبیعی در تمام سطح پوست گسترش دارند و مسئول چرب نگه داشتن سطح پوست می باشند . همچنین به علت دارا بودن بعضی مواد دارای خاصیت ضد میکروبی و قارچی هستند . این غدد در کف دست و پا و لب وجود ندارند وبیشترین تراکم آنها در صورت، سر و سینه وقسمت بالایی پشت می باشد.

جوش بیشتر در صورت دیده می شود و به صورت انواع شکلها از قبیل : کومدون (جوشهایی که به صورت سر سیاه و سر سفید دیده می شود ) پاپول ( جوشهای برجسته و قرمز رنگ ) . پاسچول (جوشهای چرکی ) و بالاخره تاجول و کیست (جوشهایی بزرگ و دارای عمق و مواد داخل آنها ).

از بسته شدن دهانه خروجی غدد چربی به علتهای گوناگون جوش به وجود می آید . علتهای بسته شدن این دهانه ها شامل :

 1.  تولید و ترشح زیادی چربی در این غدد که خود این می تواند به علت ارثی بودن یا عدم تنظیم هورمونی باشد . البته گاهی سطح هورمون در سطح طبیعی می باشد . ولی پوست به این مقدار طبیعی نیز حساس است .

۲٫    رشد میکروب در دهانه غدد که باعث التهاب و بسته شدن این غدد می شوند.

۳٫  اختلال در کراتینی شدن ( در تشکیل کراتین دهانه اختلال وجود دارد . مثل افرادی که سوء تغذیه یا رژیم غذایی دارند که اسید های چرب ضروری در بدن آنها کم می باشد و یا به علتهای دیگری این اختلال وجود دارد) . جوشهای صورت را نمی توان بطور کامل از بین برد ولی می توان آنها را تحت کنترل در آورد . درمان این جوشها بستگی به نوع جوش انجام می گیرد . در کل شستشوی مکرر نواحی جوش به ویژه با صابونهایی که اسیدیته می باشند و از خود بقایای به جا نمی گذارند از تشکیل جوش جدید تا حدی زیادی موثر هستند و در درمان نیز  کمک کننده میباشد . این صابونها در دارو خانه ها موجودند و به عنوان ضد جوش معرفی می شوند. در درمان جوش از داروهای ضد باکتری ( میکروبی ) نیز استفاده می شود که بستگی به نوع جوش و گسترش آن دارد .

داروهای دیگری نیز بسته به نوع جوش در درمان مصرف دارند که اختصاصی می باشند . افرادی که دارای جوش می باشند باید از مصرف هر گونه کرم یا پماد اجتناب کنند : چون باعث بدتر شدن جوشهای می گردند . افرادی هستند که منافذ پوست آنها به اصطلاح باز می باشند و درداخل این منافذ بصورت سیاه دیده می شوند . ترشح چربی و در معرض هوای آزاد قرار گرفتن این چربی باعث اکسید شدن آن میگردد و به صورت سیاه دیده می شوند. برای از بین بردن آن میتوان از همان صابونهایی که گفته شد استفاده کرد و همچنین از اسکراب صورت نیز میتوان کمک گرفت .

یکی از عارضه های جوش صورت باقی ماندن لکه ها در آن ناحیه به علت التهاب و فعال بودن سیستم دفاعی بدن در آنجا می باشند . جوشهایی که بیشتر دستکاری شوند احتمال به وجود آمدن بیشتر است . در ضمن افرادی با رنگ پوست تیره تر از لکه ناشی ازجوش در آنها بیشتر است . زمان این عارضه در حقیقت درمانجوش می باشد . یعنی با درمان جوش به علت کم شدن التهاب احتمال به وجود آمدن لکه کم می شود.

در زمان قاطعی برای از بین بردن این نوع لکه وجود ندارد و در طول زمان بسته به نوع پوست این لکه ها از بین می روند . البته بعضی از داروهای موضعی این طول زمان را کاهش می دهند که از آن جمله می توان از ژل های حاوی AHA  نام برد . این ژل حاوی اسید های میوه میباشد و باعث تسهیل در پوسته ریزی طبیعی پوست می شوند و به این خاطر پوست جوان و شاداب می نماید .

داورهای موضعی دیگر که کمک کننده می باشند : کرم و ژلهای حاوی ویتامین ث و مشتقات ویتامین آ (کرم و ژل تره تینوئن ) .

از نظر علمی و آنچه درکتب علمی و پزشکی موجود است هیچ نوع غذا و خوراکی در ایجاد و تشدید جوش صورت دخیل نیستند ، ول براساس طب قدیم و گفته افرادی که جوش صورت دارند بعضی از خوراکیها در بدتر کردن جوش صورت دخیل می باشند و پرهیز از این خوراکیها باعث بهبودی درجوش می شود . از جمله غذا و خوراکیهایی که باعث این علت می شوند شامل : غذاهای چرب ، تنقلات ، خرما ، کشمش ، محصولات دریایی ( ماهی و میگو ) ، بعضی از میوه جات ( موز ، کیوی ، خرمالو ) و غیره . بهترین راهکار پرهیز از مواد غذایی و خوراکیهایی است که فرد اظهار میکند با خوردن آنها جوش صورتش بدتر می شود.

طبق مطالعات و بررسی انجام شده افرادی که جوش صورت دارند کمتر دچار سرطان پوست از نوع بازال سل می شوند . البته این به آن معنا نیست که برای درمان جوش پیگیر نباشند .

iranew
iranew@gmail.com

One thought on “جوش صورت یا آکنه”

  1. سلام

    من نزدیک یک سالی می شه که صورتم تماما جوش در آورده و الان جوشهاش کمی رفته ولی جاش بصورت قرمز مونده

    در ضمن صورتم خیلی می خارد و سریع بعدش جاش جوش در می آورد

    اگه ممکن است من را در این زمینه راهنمایی کنید که چکار کنم تا جاش خوب شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *