۱– آیا در کرم خوردگیهای دندان قند و شیرینی ها واقعا گناهکارند ؟

باید در نظر گرفت محیط قلیایی که توسط ترشح بزاق در دهان ایجاد می شود و حاوی مقدار زیادی املاح لازم است خود حافظ خوبی برای جلوگیری از کرم خوردگی است و بهترین دلیل این مطلب اینست که دندانهای ثنایای پائین که تقریبا همیشه آلوده به بزاق است در دوران زندگی کمتر به کرم خوردگی مبتلا می شود و در دنباله بیماریهائی که مدت مدیدی دهان خشک بوده و ترشح بزاق نقصان یافته است کرم خوردگی دندان به تدریج ظاهر می شود .


علاوه بر این تا متابولیسم اعضای داخلی بدن بخوبی برقرار است و مواد آهکی و ویتامین باندازه کافی وارد بدن می شود و جذب می گردد دندانها نیز سالم و بی عیب هستند ولی در طی دوران زندگی گاهی بعلل عصبانیت های مختلف یا کسر مواد معدنی و یا عدم جذب کافی آنها ساختمان اصلی دندانها خلل می یابد و در اینحال اولین نقطه ناراحت و کسر مواد در داخل مغز دندان رو به پیدایش می گذارد و مسلما در این حال بدن در ترمیم ضایعات داخلی دندان بکوشد و تا حدی نیز موفق می شود ولی بتدریج این نظم بهم می خورد و اختلال عمومی از یک طرف و ایجاد محیط اسید در دهان از طرف دیگر به کرم خوردگی دندانها کمک می کند .

مصرف شیرینی و قند و بخصوص قندهای مخصوص مثل لاکتوز و فروکتوز که در انجیر و انگور موجودند مراحل اولیه بدن سعی می کند که با ازدیاد ترشح بزاق خاصیت اسیدی آنها را از بین ببرد و قلیائیت مخصوص را که حافظ دندانهاست برقرار سازد ولی بتدریج از عهده انجام این عمل باز می ماند و محیط اسید دهان سبب ایجاد زمینه مناسب برای کرم خوردگی می شود .

باید دانست در بین شیرینی ها ، شیرینی معمولی و شکلات از همه مقصرترند و بیش از همه سبب ایجاد محیط اسید در دهان و ایجاد آزار مخصوص میشوند . در صورتیکه سایر شیرینی ها مثل قند و اسید میوه ها لااقل سبب تحریک مخاط دهان و ترشح مقدار بیشتری بزاق می شود که بتدریج محیط را دوباره قلیائی می سازد .

۲- کرم خوردگی در چه سنی بیشتر است ؟

به تجربه ثابت شده که کرم خوردگی دندان بین ۱۰-۶ سالگی و دوران کودکی و ۳۵-۲۵ سالگی در دوران بلوغ فراوانتر است چه در دوران کودکی خواه بعلت نقص بعضی املاح بدن و خواه بعلت عدم جذب کافی آنها و یا بعلت عدم مراقبت کودکان در شست و شو وتمیز نگاهداشتن دندانها نخستین روزنه کرم خوردگی روی دندانها باز میشود در صورتیکه در سنین بلوغ خواه بعلت شدت و سرعت رشد بدن و خواه بعلت متابولیسم کافی املاح مختلف و تغذیه مناسب کرم خوردگی کمتر است .

در سنین ۳۵-۲۵ سالگی که اغلب جوانان گرفتار ناراحتی های فکری و غمهای گوناگون باز هم زمینه کرم خوردگی موجود است در صورتیکه پس از ۲۵ سالگی بتدریج موضوع استرس و گرفتاریهای روانی و فکری بتدریج حل میشود و زمینه مخصوص کرم خوردگی نیز یا بکلی از بین میرود و یا بحداقل نقصان می یابد بقسمی که پس از پنجاه سالگی کمتر دندانی است که برای اولین بار دچار کرم خوردگی شود .

۳- چگونه دندانها را تمیز و محافظت کنیم ؟

شست و شوی دندان همه روزه دوبار یعنی صبح وشب پس از غذا برای جلوگیری از رسوب مواد غذائی و ایجاد فرمانتاسیون در پایه دندانها بنحو احسن از بروز زمینه کرم خوردگی دندانها جلوگیری می کند شست وشو باید با مسواک خشک و محکمی صورت گیرد که علاوه بر ماساژ لثه ها بتواند مواد غذائی را از لای دندانها خارج کرده و روی این اصل لااقل سه ماه یکبار باید مسواک راعوض کرد ، برای انتخاب داروی شست و شو احتیاج بدقت زیاد نیست و فقط مصرف یک خمیر یا گرد قلیائی کافی است ، خمیر دندانی که کلروفیل دارد از رشد باسیل های مخصوص دهان که سبب ایجاد فرمانتاسیون میشود جلوگیری می کند مضمضه اب نمک و سایر محصولات قلیائی نیز به ایجاد محیط مناسب برای رشد باسیلها کمک می کند و روی این اصل مصرف آنها بد نیست .

بچه ها را باید عادت داد که از شش سالگی به بعد خود به شست وشو و مسواک کردن دندانها پردازند تا بتدریج عادت کنند و در بزرگی نیز آنرا بخوبی انجام دهند .

برساژ باید طبق قانون مخصوص انجام گیرد معمولا برای دندانهای جلوئی و کنار عمودی از پائین به بالا در ردیف پائین و از بالا به پائین در ردیف بالا باید باشد تاج دندانها را نیز باید بخوبی بروس کشید واگر از لثه بعضی از آنها خون می آید بهیچوجه نترسید چه پس از مدتی تمیز کردن و بورس کشیدن بتدریج رو به بهبودی میرود .

غصه و غم و ناراحتی های فکری و روانی چنانچه ذکر شد روی لثه دندانها و بهداشت دهان اثرات شایان دارد وآنها که همه روزه بعلت داشتن اشتغالات زیاد  عصبانیت های مختلف گرفتار عوارض عصبی هستند مسلما دندان هایشان زودتر خراب وفاسد میشود و در هر حال هر شش ماه یکبار برای معاینه کامل و دقت در ترمیم دندانها باید به پزشک دندان مراجعه کرد تا کرم خوردگی های جزئی وکوچک را زود تشخیص دهد و برطرف سازد و دستور بهداشت کامل و کافی برای محافظت دندانها بدهد .

iranew
iranew@gmail.com

3 thoughts on “چه کنیم تا دندانهایمان کرم نخورد .”

  1. بنده در کتابهای قدیمی مطلب جالبی در خصوص نگهداری از دندان خواندم که بد نیست برایتان بازگو کنم در این مطلب آمده که روزانه چندین با ر و بخصوص شبها قبل از خواب با آب نمک غرغره کنید و از کرم خوردگی دندانهایتان جلوگیری می شود خودم به شخصه مدت هشت سال است که هر شب بعد از مسواک زدن آب نمک غرغره می کنم و تا کنون مورد خوردگی دندان برایم پیدا نشده و از لحاظ علمی نیز مشخص است فعالیت میکروبهای روی سطح دندان فقط در محیط اسیدی امکان دارد و با مصرف آب نمک محیط دهان و دندانها قلیا یی شده و دندانها سالم می ماند

  2. سلام
    من مهدی هستم یکی دیگه از نویسندگان این و بلاگ خیلی خوشحال میشم که بتونم از وبلاگتون دیدن کنم اگه امانش هست نام وبلاگ خودتون رو تو نظرات وبلاگ من بنویسید

    البته یه چیز دیگه مطالب جالبی گذاشتید ولی فونتشون رو عوض کن چون این جوری یه کم نا خواناست اونا رو رو فونت Tahoma بذار تا با بقیه مطالب وبلاگ هم خونی داشته باشه
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *