Image
به معنای تصاویر کامپیوتری است که نمونه های بسیاری از آنها در اینترنت وجود دارد. به تصاویر در این مفهوم Photo   نیز می گویند. اما image مفهوم دیگری نیز دارد و آن زمانی است که از کل اطلاعات یک دیسک ( سخت ، لیزری ،… ) یک نمونه کاملاً مشابه به هر منظوری تهیه شود.
 Burn
به معنای سوزاندن یا سوختن است و در دنیای کامپیوتر در مفهوم نوشتن بر روی CD است. مثلاً در نرم افزاری مانند Nero کلیک بر روی دکمه Burn به معنای شروع عملیات نوشتن بر روی CD است.
 Network
هنگامی که چندین کامپیوتر به هر طریقی ، یا از طریق سیم و یا بدون سیم و از طریق امواج به یکدیگر متصل باشند تشکیل یک شبکه را می دهند. Net در لغت به معنای تور است و چون کامپیوترها همچون گرههای تور به هم مرتبط اند از این اصطلاح برای شبکه استفاده می شود.
 World Wide Web
این عبارت که اکثر آدرسهای اینترنتی با آن شروع می شود به اختصار WWW خوانده می شود.کلمه Web در لغت به معنی تار عنکبوت است و در اصطلاح کامپیوتر چون در شبکه کامپیوترها مانند تار عنکبوت به یکدیگر متصل اند از این اصطلاح نیز برای شبکه استفاده می شود. World Wide نیز در مجموع به معنی جهانی و سراسری است.
 Terminal
این عبارت در اصطلاح کامپیوتر و الکترونیک به نقطه ای گفته می شود که می توان آن نقطه را به طور فیزیکی توسط سیم یا سوکت به وسیله دیگری متصل نمود. به عبارتی دیگر محل اتصال الکتریکی دو جزء را پایانه گویند.
 Port
به پایانه هایی از کامپیوتر گفته می شود که از طریق آنها بین یک کامپیوتر و وسایل جانبی مانند : چاپگر ، ماوس ، صفحه کلید ، مانیتور و ….ارتباط برقرار می شود. از درگاههای کامپیوتر می توان به LPT و COM اشاره کرد.
 Pop-up
به آگهی های اینترنتی گفته می شود که معمولاً به هنگام باز شدن یک صفحه یا سایت در پنجره جدیدی باز می شوند.

Tool tips
زمانی که نشانگر ماوس بر روی برخی از اجزای صفحات و فرمها قرار می گیرد کادری زرد رنگ ظاهر می شود که حاوی شرح مختصری از عملکرد آن بخش و یا حتی نام آن جزء است و معمولاً پس از چند ثانیه به طور خودکار محو می شود. به این گونه کادرها Tool tips و یا Hint گفته می شود.

iranew
iranew@gmail.com

3 thoughts on “چند واژه جدید از دنیای آی تی”

  1. سلام … فکر می کنم با هم عقاید و سلایق مشترکی داشته باشیم چون من هم بیشتر روی مواردی که شما نوشتی فکر می کنم و می نویسم … از آشنایی با وبلاگتون خوشحالم ، توی Favorites خودم شمارو add کردم ، بازم بهتون سر میزنم … موفق باشید

  2. خوشبختانه طرح گروه اندیشه ایرانی که به صورتی تلاشی خود جوش در جهت تسهیل دستیابی محققان ایرانی به منابع علمی آن لاین توسط جمعی از دانشجویان و اساتید ایرانی داخل و خارج کشور عملی شد، با استقبال خوبی روبرو شد. در مدت اندک اجرای طرح، بیش از ۱۳۰ نفر به عضویت یاهو گروه اندیشه ایرانی در امده اند ،انجمن های علمی فراوانی برای سازماندهی بهتر طرح شکل گرفت، و بزودی هریک از انجمن های علمی یاهو گروه مستقلی خواهند داشت. روش کارگروه:دانشجویان و محققان ایرانی مقاله یا منبع مورد نیاز خود را از طریق ایمیل به یاهو گروه اندیشه ایرانی اعلام می نمایند و اعضای گروه که به منابع علمی مزبور دسترسی دارند، نسبت به تهییه منابع درخواستی اقدام نموده و آن را برای متقاضی ارسال می دارند.
    لطفا شما نیز علاوه بر پیوستن به این گروه با اطلاع رسانی در مورد آن در وب سایت، وبلاگ خود و یا از طریق ایمیل، شما نیز در مسیر تحقق اهداف این طرح گام بردارید http://andishehirani.googlepages.com/home

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *