رازهای داشتن صبح پربار

بهره‌وری یکی از موضوعات داغ این روزهاست. همه‌‌ی ما به دنبال ترفندهایی هستیم که علی‌رغم زمان و انرژی محدودی که در اختیار ماست بهره‌وری بالاتری داشته باشیم. آیا کاری وجود دارد که ما بتوانیم در صبح، پیش از آنکه ساعت رسمی کار آغاز شود، انجام دهیم تا پرانرژی‌تر، متمرکز‌تر و پربازده‌تر باشیم؟ در ادامه راهکارهایی به شما نشان داده می‌شود که به کمک آنها می‌توانید روزتان را به بهترین شکل ممکن آغاز کنید.

۱- سحرخیز باشید.
تحقیق منتشر شده در ژورنال روانشناسی اجتماعی کاربردی نشان داده است که افراد سحرخیز، پویاتر از افرادی هستند که شبها تا دیروقت بیدار می مانند. در این تحقیق همچنین مشخص شد که افرادی که بین ساعات بیداریشان در طول روزهای هفته و آخر هفته تفاوت اندکی وجود داشت، افراد پویاتری بودند. این موضوع بدین معناست که افرادی که ساعات بیداریشان در صبح یک ساعت معین بود، افراد فعال‌تری بودند.
اگر ذاتاٌ سحرخیز نباشید چطور؟ طبیعت ذاتی شما قطعا بر انرژی شما در صبح تاثیر‌گذار است، کمی زودتر به رختخواب رفتن و برنامه‌ریزی برای داشتن یک صبح دل‌انگیز می‌تواند کمک بزرگی باشد.

۲- از شب قبل آماده باشید.
حتی در بهترین شرایط نیز ممکن است صبح‌ها دچار بی‌نظمی شوید، اما با اندکی برنامه‌ریزی از شب قبل می‌توان تا حد زیادی از استرس صبحگاهی کاست. برخی از این کارها عبارتند از آماده‌کردن صبحانه، ناهار، کیف، لپ‌تاپ و سایر لوازم مورد نیاز.

۳- یک صبحانه‌ی غنی از پروتئین میل کنید.
چه اهل صبحانه خوردن باشید چه نباشید، اولین وعده‌ی غذایی شما در روز یکی از رموز شروع یک صبح پرانرژی است. به یاد داشته باشید که بدن شما به مدت ۷ یا ۸ ساعت در طول شب گرسنه مانده و شروع روزتان با یک صبحانه‌ی پروتئین‌دار می‌تواند به فعال‌تر‌ شدن شما کمک کند. برخی از صبحانه‌های سریع و حاوی پروتئین که حتی افرادی که صبحانه نمی‌خورند نیز می‌توانند از آن لذت ببرند عبارتند از پنیر، بادام، تخم‌مرغ، نوشیدنی‌های پروتئینی، و …

۴- روزتان را با یک ذهن پویا آغاز کنید.
آیا فکر می‌کنید تحت کنترل موفقیت خود هستید؟ افرادی که دارای منبع قوی کنترل درونی هستند، اعتقاد و انتظار دارند که می‌توانند بر سرنوشت خود کنترل داشته باشند. آغاز کردن روز با این انتظار که هر‌ آنچه انجام می‌دهید اهمیت دارد، بهترین شانس را برای داشتن یک شروع پربار به شما می‌دهد.

۵- در برابر وسوسه‌ی بررسی ایمیل‌هایتان مقاومت کنید.
اغلب ما هنگام صبح، قبل از اینکه حتی پایمان از تخت به زمین برسد، مشغول چک کردن ایمیل‌هایمان می‌شویم. مشکل این کار در این است که باعث می‌شود ما شروع بدی در صبح داشته باشیم، یعنی به جای برنامه‌ریزی برای روز خودمان، به امور دیگران می‌پردازیم. در برابر وسوسه‌ی برنامه‌ریزی دیگران برای زمانتان مقاومت کنید، نگذارید دیگران برای شما زمانبندی کنند، زمانیکه به دفتر کار خود رسیدید ایمیل‌ها و رسانه‌‌های اجتماعی خود را چک کنید.

۶- در آغاز روز ورزش کنید.
محققان دانشگاه بریستول دریافته‌اند که افرادی که در طول روزِ کاری ورزش می‌کنند وضعیت بهتر و توانایی بیشتری در مواجه با مقتضیات کار خود دارند. جو کالسون، یکی از محققان حاضر در تحقیق می‌نویسد، “امروزه مشخص شده است که ورزش کردن برای سلامت جسم و روح بسیار مفید است. اگر مردم تلاش کنند زمانی از روزِ کاری خود را به ورزش اختصاص دهند، احساس بهره‌وری بیشتری خواهند کرد.”
اگر برنامه‌ای ثابت برای ورزش کردن دارید، سعی کنید آن را در ساعات اولیه روز انجام دهید. ورزش کردن قبل از کار می‌تواند حال شما را بهتر کند، و سطوح بهره‌وری شما را در طول روز افزایش دهد.

۷- زمانی را در سکوت بگذرانید.
مدیتیشن، یوگا، گذراندن اوقاتی آرام، همگی اینها فعالیت‌های بی نظیری هستند که می‌توانند روز شما را به شروعی بهتر نزدیک‌ کنند. سپری کردن ۱۵ تا ۳۰ دقیقه در سکوت -چه در حال مدیتیشن باشید، یا با فنجانی قهوه در سکوت مشغول تفکر باشید- چشم انداز شما را وسیع‌تر می‌کند و دیدی آرام‌تر و پویاتر به شما می‌دهد.

۸- یک لیست از کارهایی را که باید انجام دهید بنویسید (سعی کنید کوتاه باشد).
شروع روزتان با یک لیست اولویت‌بندی شده از وظایف، کارها، و اهداف می‌تواند به شما کمک کند تصمیمات پر بازده‌تری در روز بگیرید. در مصاحبه‌ای جدید، ایمی دالتون با تاکید بر کوتاهی لیست اهداف بیان می‌کند که: “اگر شما امروز ۶ هدف برای انجام دادن دارید که اولویت همگی آنها بالاست، وقتی می‌نشینید و شروع به برنامه‌ریزی جزییات انجام آنها می‌کنید، به زودی متوجه می‌شوید که چقدر انجام همگی آنها با هم مشکل است … دستپاچه می‌شوید، و چون فکر می‌کنید که نمی‌توانید از عهده‌ی آن بر‌آیید، نیروی کمتری برای انجام آنها به کار می‌برید.”

۹- هر روز در یک زمان مقرر در دفتر کارتان حاضر شوید.
اگر شما خود صاحب یک کسب‌وکار باشید، برایتان آسان است که ساعات کاری خود را تغییر دهید مخصوصا زمانیکه شما در منزل خود کار می‌کنید و نباید به همکاران خود حساب پس بدهید. اما سعی کنید تا زمانی را به عنوان ساعت شروع کار در نظر بگیرید و خود را به آن متعهد کنید. در کتاب قدرت اراده: کشف دوباره‌ی توانایی بشر، روی بومیستر بیان می‌کند که قدرت اراده در طول روز تحلیل می‌رود، این موضوع بدین معناست که به احتمال زیاد شما در صبح قدرت اراده‌ی ثابت‌تری دارید. این وقتِ با‌ارزش را بیش از این با به تاخیر انداختن روز کاریتان هدر ندهید.

اهمیت یک برنامه‌ی پربازده صبحگاهی را دست کم نگیرید. داشتن یک شروع خوب می‌تواند موجب شود تا شما تفاوت یک آغاز پویا و پرانرژی را با دیگر روزها درک کنید.

راز شما برای داشتن یک صبح پربار چیست؟

  موضوع: روانشناسی | برچسب ها :
   تاريخ:۹۴/۰۵/۱۰   ساعت:۷:۳۸ قبل از ظهر نظر بدهيد

پست هاي مرتبط

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی