معمولا بعد از یک فعالیت شدید ورزشی افراد دچار خستگی عضلانی می‌شوند به این معنی که عضلات بیش از اندازه خسته میشوند یا اینکه بیش از توانشان از آنها کار می‌کشیم. البته این یک نکته منفی نیست چرا که عضلات تنها در صورتی که تحت فشار قرار بگیرند رشد کرده و خود را تقویت می‌کنند. پس نیازی نیست درباره خستگی های عضلانی و دردهای عضلانی نگران باشید.

خستگی عضلانی، یعنی احساس خستگی، بی حالی، سستی و ضعف در عضلات بدن بعلت فشار فیزیکی بیش از حد. این نوع خستگی، فعالیت‌های روزانه را مختل می‌کند، زیرا مانع حرکت عضلانی می‌شود. در صورت خستگی جسمی، بدن بوسیله خستگی شدید واکنش نشان می‌دهد و اگر خستگی روانی باشد، بدن به شکل خواب آلودگی پاسخ می‌دهد. علل آن هم ممکن است متعدد باشد، از ورزش گرفته تا دلایل ژنتیکی.

خستگی عضلانی، هر چند ممکن است مانند یک وضعیت عادی بنظر برسد که باید درمان شود، اما گاهی اوقات حتی پزشکان نیز نمی‌توانند درمانی برای آن بیابند و این امر باعث می‌شود که این وضعیت برای بیمار خطرناک‌تر شود. هنگامیکه یک فعالیت بدنی وجود دارد، عضلات به حالت کمبود انرژی موقت می‌روند و بدن برای بهبودی به استراحت نیاز پیدا می‌کند.

در صورت عدم استراحت کافی، این وضعیت می‌تواند به تضعیف عضلات منجر گردد، و این مسئله هم جای نگرانی دارد، زیرا در جذب کلسیم بدن اختلال ایجاد می‌کند و حتی می‌تواند به عوارض جدی مانند مشکلات قلبی نیز منجر گردد.
علل خستگی عضلات

پاره شدن فیبرهای عضلانی بعلت تمرینات شدید، مثلا مانند بالا رفتن از پله‌ها با دویدن، پایین آوردن وزنه، اسکات و بارفیکس
خستگی ناشی از کار کردن بیش از حد

علائم خستگی عضلانی

خستگی که حتی بعد از استراحت، کمتر نشود
تب پایین (۳۸ درجه سانتیگراد)
لرز
افزایش حساسیت به لمس
اشکال در هماهنگی حرکات
دستپاچگی و تحریک پذیری
درد مفاصل که هیچگونه تورم یا قرمزی را نشان ندهد
سردردهایی که به میگرن تبدیل شوند
خواب آلودگی شدید، اما اشکال در خوابیدن
احساس ناراحتی در هنگام حرکت
کمبود ویتامین
گره‌های لنفاوی دردناک
گلو درد
اشکال در فکر کردن و به یاد آوردن

  موضوع: ورزش | برچسب ها : ,
   تاريخ:۹۵/۰۳/۴   ساعت:۷:۴۹ قبل از ظهر نظر بدهيد

پست هاي مرتبط

نظر شما چیست ؟

    نظر سنجی